Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 99

Thread: Και όλα ξεκίνησαν κάπως έτσι ...

  1. #1
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default Και όλα ξεκίνησαν κάπως έτσι ...

    Μπορείτε να θυμηθείτε ποιός ήταν ο πρώτος δίσκος μουσικής που αγοράσατε στην ζωή σας ?

    Οχι ο πρώτος που ακούσατε. Ούτε ο πρώτος που σας έγραψε ο διπλανός σας απο το σχολείο ο Φώτης.

    Ποίος ήταν ο πρώτος δίσκος που πήγατε σε δισκάδικο και δώσατε λεφτά απο το χαρτζιλίκι σας για να τον αγοράσετε.

    Προσωπικά στην τρυφερή ηλικία των 12 επισκέφτηκα για πρώτη φορά στην ζωή μου το Blow-Up για να πάρω



    και

    I'll bury you in your god's fucked garden

  2. #2
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Είχα πάρει αρχές των 90ζ ή τέλη 80ζ τα kings of metal και fighting the world σε βινύλιο από το Μοναστηράκι (μεταχειρισμένα) αλλά τα έχασα στο μπλακ τζακ λίγα χρόνια μετά, αν θυμάμαι καλά.

    Σε σιντί το πρώτο μου ήταν το hey stoopid του alice cooper όταν είχε κυκλοφορήσει. Και μετά ένα των Eurythmics το οποίο το επέστρεψα γιατί δε μου άρεσε και πήρα ένα των dire straits το οποίο επίσης δε μου άρεσε αλλά ντρεπόμουν να το επιστρέψω κιαυτό.

    Τα αμέσως επόμενα ήταν dangerous του Μάικολ και ένα της Paula Abdul.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  3. #3
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default




    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  4. #4
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Ξέχασα να αναφέρω πως και τα 2 παραπάνω που πόσταρα ήταν σε κασέτες και παίζουν μιά χαρά ακόμα και σήμερα.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  5. #5
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Guns N Roses - Use Your Illusion 1&2 πρώτη γυμνασίου τέλη '91

    κ γω σε κασέτες
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  6. #6
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    1η αυθεντικη κασετα


    1η σοβαρη αυθεντικη κασετα


    1ο αυθεντικο σιντι


    1o σοβαρο αυθεντικο σιντι

  7. #7
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    Quote Originally Posted by Neuroscar View Post
    1η αυθεντικη κασετα
    [/IMG]
    έτσι. πρώτο σιντί μαζί με τούτο δω



    θα ήμουνα 9-10
    I must have some booze. I demand to have some booze

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    πρώτη συνειδητή αγορά (2.000 δραχμές!), κάπου έκτη δημοτικού.



    πρώτο cd που αγόρασα και έλιωσα στην πορεία:



    πρώτο βινύλιο που αγόρασα και ακούω ακόμα (6 ευρώ!):


  9. #9
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    1986. Όλα τα βινύλια ανήκουν στην Μαρία και τον Ανδρέα. Μεγάλοι με χαρτζηλίκι. Κάποιος είχε πάρει τον δίσκο στον Ανδρέα αλλά αυτός δεν τρελαινόταν, οπότε τον πούλησε (ο φραγκοφονιάς!) στον μικρό του αδερφό για 100 δραχμές, οι οποίες πήγαν για την αγορά πιο σοβαρών πραγμάτων. Εγώ τον πήρα γιατί ήθελα βινύλιο δικό μου, μου άρεσαν δύο κομμάτια πολύ και αν δεν τον θέλει αυτός, τον θέλω εγώ. Μου είχε δώσει η γιαγιά ένα κατοστάρικο, μου φάνηκε καλή επένδυση. Ήμουν 9 ετών.




    Βέβαια μόλις τον πήρα στα χέρια μου διαπίστωσα ότι το καθίκι με δούλευε και από πάνω, πήγε και ζωγράφισε γυαλιά και πούρο στον Ντολφ στο οπισθόφυλλο, μουστάκι στον Σταλόνε και μούσι στην Έιντριαν. "Έλα ρεεεεεε, το χάλασες!" "Μπα! Η μουσική μετράει, ποζέρι είσαι;;;". Φυσικά αν ζωγράφιζα πούρο στους Αξέπτ θα είχα φύγει από τον τέταρτο καρφί για το πεζοδρόμιο.

    1986. Η πρώτη μου κανονική αγορά. Έχω πάθει κοκομπλόκ με το Final Countdown, πρό Ευρωμπάσκετ, παίζει στο Μουσικόραμα και όλα τα ραδιόφωνα και μου αρέσει τρελά το κίμπορντ ριφ και θέλω ο Ανδρέας (που κάνει τα ψώνια του σπιτιού) να τον πάρει. Αλλά έχει ξεσπάσει πόλεμος στο Αγόρι και το Μπλεκ μεταξύ χεβι-θρασάδων και Φλώρων και οι Europe αρέσουν στους φλώρους, εδώ μέχρι και η Μανίνα έχει αφιέρωμα. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση. Οπότε μαζεύω και εγώ λεφτά, θυσία λέμε τώρα, πηγαίνω στο δισκάδικο της γειτονιάς (Πατησίων, έναντι Αγ. Λουκά, σιγά μην υπάρχει ακόμα), βετεράνος διότι με έχουν αγγαρέψει και η Μαρία και ο Ανδρέας να τους πάρω πράγματα (World Wide Live Scorpions και Thriller - MJ) και ζητάω κουλ και ψύχραιμα, το σκατό των 9, "E, το Final Countdown των Europe θα ήθελα". Παίρνω το βινύλιο και το χαζεύω μέχρι το σπίτι και είμαι περήφανος. Έχω τον δίσκο ΜΟΥ, να τον βάζω όποτε ΘΕΛΩ και μόνο αν είναι καλοί μαζί μου θα τους αφήνω να το ακούσουν (παπάρια, όποιος ήθελε τον έπαιρνε). Δισκάρα. Ποπ χαρντ ροκ, φοβερή κιθαροδουλειά, φοβερά φωνητικά από το ωραιόπαιδο στα όρια του τραβεστί Τέμπεστ. Αγαπημένο κομμάτι το On the Loose (σολάρα), Rock the Night και Danger on the Track. Όλα γαμάνε όμως πλην της αηδίας το Carrie που ποτέ δεν μου άρεσε και μου την έσπαγε που όλοι το γουστάρανε και δεν ξέρανε το Ninja ξερωγώ.


    Όταν μεγάλωσα και σοβαρεύτηκα (2 χρόνια μετά) και άρχισα να κάνω σοβαρά δισκοθήκη με Σκοπό και Σθένος, η πρώτη συνειδητή επιλογή ήτο το Kill 'Em All. Καπάκι Χριστούγεννα Ride the Lightning και Master και στο επόμενο σπάσιμο κουμπαρά No Place for Disgrace και Walls of Jericho.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  10. #10
    Mjöllnir UC.Hammer's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Oscar Wilde's Ass
    Posts
    665

    Default

    ...and justice και black album πρωτες κασσετες,best of thin lizzy,best of steppenwolf και best of jethro tull,η πρωτη cd εξορμηση στο metropolis.

  11. #11
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    πρώτοι δύο πρέπει να ήταν αυτοί (δε θυμάμαι με ποια σειρά -ίσως μια ματιά σαν βροχή πρώτο)


    πρώτος από ξένα



    και από χεβιμέταλ



    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  12. #12
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by LokiTricksterGod View Post
    πρώτο cd που αγόρασα και έλιωσα στην πορεία:

    Ομολογώ πως αυτό δεν το περίμενα με την καμμία !
    I'll bury you in your god's fucked garden

  13. #13
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    1o βινύλιο το 87



    1ο cd το 95 (καθυστερησα πολύ να πάρω cd-player)


  14. #14
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    αν θυμαμαι καλα η πρωτη αγορα ηταν αυθεντικη κασσετα (lol) το trash του alice cooper και ακολουθησαν ενα σωρο αλλες απο το δισκαδικο της γειτονιας και οταν ηρθε η ωρα του cd player πηρα μαζι nirvana-nevermind και 9 πληρωμενα τραγουδια απο τρυπες(θυμαμαι συγκεκριμενα τα ειχα αγορασει πριν καν παρω το ΧΑΙ ΦΑΙ ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΟ και καθομουν και τα χαζευα με τις ωρες απο καθε οπτικη γωνια)

  15. #15
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    πρωτο σιντι:
    ή αυτό νομίζω, δεν είμαι σίγουρος.

    πρωτα βινυλια (αγοραστηκαν μαζι):
    και
    this is radio freedom.

Similar Threads

  1. Ζιγκουράτ. Έτσι για την φάση.
    By fandango in forum Comics/Cartoons
    Replies: 4
    Last Post: 22-04-2009, 21:14
  2. Replies: 13
    Last Post: 01-03-2009, 04:03
  3. ετσι γαμανε οι manowar
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 14
    Last Post: 23-01-2008, 23:18
  4. Αυτοκίνητα κι έτσι.
    By dead in magazines in forum General Discussion
    Replies: 154
    Last Post: 07-02-2007, 23:27
  5. ΠΩΣ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕ ΕΤΣΙ Ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ!!
    By Acid Baby in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 27-09-2005, 02:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •