Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 187

Thread: Deadsoul Tribe - A murder of crows

  1. #16
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Πάμε...

    ο Κρουξ ζει το ονειρο του
    Περίπου. Λατρεύω να γράφω γι'αυτά που αγαπώ πολύ γενικά.

    για να είναι σωστό το ριβιού θα πρέπει οπωσδήποτε να περιέχει και τη λέξη Tool.
    Συμφωνώ. Είναι πολύ επηρεασμένος απο τους Tool γενικά αλλά στην τελική, ποιός δεν είναι ?

    Για το χαζοκαγκούρικο προγμέταλ που είναι δηλαδή, είναι εξαιρετικό
    Κακία. Πολύ μεγάλo bitching για τόσο μεγάλο δίσκο.

    Τα τύμπανα σε αυτό το δίσκο είναι ένα πετυχημένο ανέκδοτο
    Ακούς πολύ πεταχτά και προκατειλημένα μάλλον.

    Να μην ανοίξεις, είναι στη λίστα για το μπλογκ μου, όπου οι εκδηλώσεις λατρείας και οι υπερβολές του Κρουξ δε θα πιάνουν μία μπροστά στον οχετό των λέξεων "έπος", "θεός", "γαμάει" και τέτοια.


    Smoke and mirrors, κάντην discard τραβάω και μία.
    Pass...

    Δε διαφωνείτε κάπου, μόνο ενας προγκ ρουθλες θα έπαιρνε στα πολύ σοβαρά έναν προγκ δίσκο που λέει για κοράκια και χαμμένες ψυχές
    Μην προσπαθείς να απομυθοποιήσεις κάτι απλά και μόνο για να νιώσεις δικαιωμένος. Πάντα υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει concept σε ότι γράφει ο φαλακρός θεός. Αν δεν το δέχεσαι εσυ αυτό είναι δικό σου prob.

    Όχι σοβαρά τώρα, τι λέει αυτός ο στίχος δηλαδή;
    Προβληματίσου ...
    I'll bury you in your god's fucked garden

  2. #17
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Προκατειλημμένα απέναντι σε τι, στον αμπντουλ; Εντάξει, είναι άραβας και αυτοί έρχονται και μας κλέβουν τις δουλειές και βρωμάνε κιόλας αλλά δεν ανησυχώ και πολύ για την καριέρα μου σα ντράμερ, αλήθεια. Εγώ νομίζω ότι ο τύπος έχει σκατένιο ήχο, είναι όσο πιο φλύαρος γίνεται και γεμίζει όλη την γαμημένη ώρα με τα κατσαρολικά του ΚΑΘΕ ριφφ και κάθε σημείο του δίσκου με αποτέλεσμα να μην αναπνέει και να μη γκρουβάρει τίποτα. Είναι τόσο κακός που με αναγκάζει να το συζητήσω, για βάλτο κι αυτό στο παιχνίδι.

    Το concept του "καραφλού θεού" δεν αμφισβήτησα ότι υπάρχει. Υπάρχει και λέει για κοράκια. Για τους στίχους ζητάω την δική σου οπτική προφανώς, είναι "τεράστιοι" και "μόνο ο devon" μπορεί να τους γράψει άρα φαντάζομαι σημαίνουν κάτι συγκεκριμένο για σένα και γενικά, μοιράσου το, γιατί όχι;

  3. #18

    Default

    παλι για τα ΕΑΑΚ θα λεει στα ρηβιούς....

  4. #19
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Κοίτα δεν λέω οτι είναι ο θεός των drummers, ο γητευτής των snares και ο άρχοντας των high-hats αλλά το παλικάρι έχει ρίξει δουλειά σε αυτό τον δίσκο.

    Ο ήχος όντως έχει κάποια προβλήματα, το παρακάνει επίσης σε αρκετά σημεία και αυτό που λες όντως ισχύει και συμφωνώ.
    Δεν αφήνει σε πολλά σημεία τις συνθέσεις να ανασάνουν και υπερκαλύπτει με τα γεμίσματα του τον ήχο.

    Ολα τα παραπάνω συμβαίνουν στο δίσκο γιατί στο A murder... ο devon αποφάσισε να αφήσει το θέμα drums τελείως πάνω στον Moustafa. Μονο στον ομώνυμο ασχολήθηκε με αυτά και απο εκεί και πέρα το ανέθεσε σε αυτόν.

    Στην τελική εγω το βλέπω και κάπως αλλιώς. Ο Moustafa και οι άλλοι κάτι παλικαράκια που rehearsαραν Bad brains και Discharge ήταν, μέχρι να τους ρίξει στα βαθιά ο φαλακρός. Τους πήρε μόνο και μόνο για να τον καλύπτουν στα lives αλλά αργότερα θεώρησε οτι πρέπει να τους δώσει και συνθετικό ρόλο. Καλά έκανε.

    Σχετικά με τους στίχους είναι μια τεράστια συζήτηση και έχει να κάνει άμεσα με το background και τα βιώματα του εκάστωτε ακροατή. Σημαίνουν πάρα πολλά πράγματα για μένα προσωπικά και υπάρχουν άπειρα κρυμμένα μυνήματα και πράγματα που αναφέρει μεταφορικά. Θα ήθελα πολύ να το μοιραστώ μαζί σου αλλά προυποθέτει 2 καρέκλες, 1 τραπέζι, 2 ποτήρια, 1 πακέτο Luckies και μια φυάλη Jack.
    Last edited by Krux; 12-05-2010 at 10:52.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  5. #20
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Μαλάκα κρουξ, έλεος ε. Οι deadsoul tribe είναι, όχι ο γαμημένος tom waits. Κόψε κάτι λέμε.

  6. #21
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Για σένα μπορούν να είναι οτι θέλουν και στην τελική ρε συ Drumsick δεν έχω καμμία απαίτηση απο εσένα και απο κανένα να τους τοποθετήσεις κάπου στο μυαλό σου.

    Για μένα είναι αυτοί που είναι και έχουν πολύ ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Γιατί πρέπει να απολογηθώ γι'αυτό ?




    Οταν οι γυναίκες μιλάνε με "μαλάκα" και "πω ρε πούστη μου" τσιτάρω στο τέρμα λέμε.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  7. #22
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εν τάξει, δεκτά όλα, μαρέσεις. Παρ' όλα αυτά αφου ριβιουάρεις που ριβιουάρεις σα ΜΑΝΙΑΣΜΕΝΟΣ (σικ) λέγε απλά και καμιά κουβέντα που να εξηγεί όλα αυτά τα χαμερικά "τεράστιοι στίχοι" κλπ. Να καταλαβαίνουμε κι εμείς. Στέκομαι σε αυτό τον δίσκο γιατί τις τρυφερές εποχές που διάβαζα χαμερς είχα σπεύσει να τον αγοράσω λόγω ακριβώς παρόμοιων διθυραμβικών κριτικών στα γνωστά έντυπα. Ξανακούγωντας τον με την ευκαιρία και ενθυμούμενος τα παιδικάτα μου εγώ έχω να κάνω με μια μέτρια progmetal δουλειά, εσύ χύνεις και οκ σεβαστό αλλά και κουβέντα να γίνεται.

    carheart, θες να δείς τι θα γίνει σε θρεντ μπουρνουζ στο πολιτιξ; μην προκαλείς..

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Εντωμεταξύ, είμαι ορεξάτος και διάβασα όλο το ρηβιού σα καλό παιδί.

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    Τώρα για το επόμενο τι να πω ? Τεραστίων διαστάσεων κομμάτι και αυτό με στίχους που μόνο ο Devon μπορεί να γράψει. Δεν θα πω τίποτα λοιπόν. Τα λέει όλα μόνος του.
    "The people gazed
    Into the sky
    The mother ship that's headed for Heaven
    Soon passing by
    They'll fly us to the Sun
    He smiled to everyone
    They won't be taking us alive
    Trust in me"
    Όχι σοβαρά τώρα, τι λέει αυτός ο στίχος δηλαδή;

    Χρειάζεται να λέει τόσο συγκεκριμένα πράγματα, να χρησιμοποιεί το διαλεκτικό υλισμό, να λύνει το μεσανατολικό? Το πιο σημαντικό στους στίχους είναι να σου δίνουν μια δίοδο στον εσωτερικό ψυχισμό του ανθρώπου απέναντι σου, στα θέλω του, στα συναισθήματα του, στο μπλε και το πράσινο, όχι τα διπλά νοήματα και τις pop culture references. Για αυτό προτιμάμε (προτιμάω) χίλιες φορές καγκούρικο και αντιαισθητικό και πεπαλαιωμένο προγκ και Σάντοου Γκάλεριζ και Ντρίμ Θήατερς και Μπούρζουμς, παρά τα έξυπνα γαμάτα και μοντέρνα μπρέηκορ και ποστ-μέταλ και τρίμπιουτ κόιλ σας, σιχαμένοι ιντελλεκσουαλίσκοι!
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #24
    γκεστάλ nothingman's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    καβάλα στο δελφίνι
    Posts
    5,927

    Default

    δλδ θα καθόσουν με κάποιον σε ένα τραπέζι με τα αγαπημένα σου τσιγάρα και τα αγαπημένα σου ουίσκια και θα έλεγες "παλικαράκια που rehearsαραν";
    ποιος μιλάει έτσι;
    ~
    "Why didn't it kill him?" she said.
    "Unforgivably sloppy workmanship at the hand grenade factory," I said.
    ~

  10. #25
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Εν τάξει, δεκτά όλα, μαρέσεις. Παρ' όλα αυτά αφου ριβιουάρεις που ριβιουάρεις σα ΜΑΝΙΑΣΜΕΝΟΣ (σικ) λέγε απλά και καμιά κουβέντα που να εξηγεί όλα αυτά τα χαμερικά "τεράστιοι στίχοι" κλπ. Να καταλαβαίνουμε κι εμείς. Στέκομαι σε αυτό τον δίσκο γιατί τις τρυφερές εποχές που διάβαζα χαμερς είχα σπεύσει να τον αγοράσω λόγω ακριβώς παρόμοιων διθυραμβικών κριτικών στα γνωστά έντυπα. Ξανακούγωντας τον με την ευκαιρία και ενθυμούμενος τα παιδικάτα μου εγώ έχω να κάνω με μια μέτρια progmetal δουλειά, εσύ χύνεις και οκ σεβαστό αλλά και κουβέντα να γίνεται.

    carheart, θες να δείς τι θα γίνει σε θρεντ μπουρνουζ στο πολιτιξ; μην προκαλείς..
    Μ'αρέσει που τα βρίσκουμε.

    Αυτό με Burzum σε politcs ούτε να ξαναπεράσει απο το μυαλό σου.

    Σαν να ανοίγεις Profanatica thread σε forum για τον Χριστιανισμό.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  11. #26
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    γιοχοχο, ψάρια πιάσαμε.

    φθόγγε, το μπρεηκορ ΜΑΣ γαμάει το μεταλ ΣΑΣ, για αρχή. Ο στίχος για να είναι "ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ" πρέπει να λέει κάτι που να μπορεί να μοιράζεται μεταξύ των ανθρώπωνε. Εσένα σου λέει κάτι δηλαδή ο συγκεκριμένος;

  12. #27

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    γιοχοχο, ψάρια πιάσαμε.

    φθόγγε, το μπρεηκορ ΜΑΣ γαμάει το μεταλ ΣΑΣ, για αρχή. Ο στίχος για να είναι "ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ" πρέπει να λέει κάτι που να μπορεί να μοιράζεται μεταξύ των ανθρώπωνε. Εσένα σου λέει κάτι δηλαδή ο συγκεκριμένος;
    Προφανώς δεν είναι δυνατόν να λέει κάτι επειδή το έχεις πάρει out of context και οι στίχοι αυτοί δείχνουν να έχουν μία ιστοριούλα από πίσω, την οποία άμα είναι να τη διαβάσω να σου πω. Κατα τ' άλλα προσπαθώ να πω ότι δε με ενοχλεί το αφελές και το λίγο τυρί και το λίγο κακοί στίχοι εφόσον μεταδίδει τα πράγματα που έλεγα πριν. Αντιθέτως, το "έξυπνο" πολλές φορές που φαίνεται και λίγο ενοχλητικό. Έξυπνο με έναν "χαχ" τρόπο, τουλάχιστον.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  13. #28
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    μαπα το καρπουζι
    αν και εχετε ποσταρει στο αντιστοιχο τοπικ πιο γελοιους-σιχαμενους
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  14. #29
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Τι να κόψει δηλαδή; Να σταματήσει να μιλάει για τον Ντέβον με τέτοια λόγια γιατί αυτά είναι ρεζερβέ για τιτάνες τύπου Waits; Αφού γουστάρει ο άνθρωπος και του κάνει κούκου, εσένα σου φαίνεται καγκουροκάτι-δεν θυμάμαι, προς τι ο εκνευρισμός;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  15. #30
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Φθόγγε:

    Ε, για να παραθέτει το συγκεκριμένο σημείο κάτι θα έχει να λέει και απο μόνο του, φαντάζομαι. Κατα τάλλα είναι τα κονσεπτικά "μη αφελή" ψευτοψαγμένα ψευτοκουλτουριάρικα prog υβρίδια ή το δήθεν εσωτερικό μπλακμεταλ σας που υποτίθεται ότι κοντράρουν το τυρί στους στίχους. Στην πραγματικότητα στο μεταλ οι καλύτεροι στίχοι είναι σε punk υμνους όπως τα διάφορα wrathchild και σε γλαφυρά αριστουργήματα της μεταλ κουλτούρας όπως τα διάφορα gorgar. Και δε μπορείς να κοντράρεις, παραδέξου το.

Similar Threads

  1. Deadsoul Tribe - Deadsoul tribe
    By Krux in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 23-02-2010, 17:28
  2. Deadsoul Tribe Live
    By jack the ripper in forum Live & Events Talk
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2006, 17:56
  3. Deadsoul Tribe - The Dead Word
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 32
    Last Post: 12-01-2006, 02:22
  4. Συνέντευξη DeadSoul Tribe
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-2005, 14:39
  5. Dead Soul Tribe - A Murder Of Crows
    By The_Emperor in forum Albums
    Replies: 54
    Last Post: 21-09-2003, 07:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •