Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 181 to 187 of 187

Thread: Deadsoul Tribe - A murder of crows

  1. #181
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Quote Originally Posted by Krux View Post
    το 1988 κυκλοφόρησε ένας δίσκος που σύντομα χαρακτηρίστηκε ως αριστούργημα του progressive metal, που απαιτούσε να τον ακούσεις μια και έξω και υποσχόταν να μην σε αφήσει να παρατήσεις την πλοκή του μέχρι να κορυφωθεί το suspens. για κάποιο περίεργο λόγο αυτός ο δίσκος δεν ήταν το Seventh Son of a Seventh Son αλλά το Operation : Mindcrime. η ιστορία που είπαν οι Ryche με αυτό τον δίσκο είχε όλα αυτά τα συστατικά για να χτυπήσει ένα συγκεκριμένο μη εφηβικό νεύρο της εποχής. απευθυνόταν κυρίως σε ένα κοινό λίγο μεγαλύτερης ηλικίας και προσπαθούσε πίσω από ένα μελοποιημένο concept προδοσίας και conspiracy theory να μεταφέρει λέξεις που όλοι οι "έφηβοι στην καρδιά" αναζητούσαν την εποχή εκείνη. επανάσταση, επανάσταση, επανάσταση. και είχε τρομερό ενδιαφέρον τότε γιατί ήταν εύκολο και κατανοητό και το έλεγε όλος ο κόσμος και όλοι μαζί έσφιγγαν τα χέρια και άκουγαν τον Tate να στηλιτεύει. να σημειώσουμε κάπου εδώ οτι αν στην θέση του Tate υπήρχε άλλος τραγουδιστής αυτή την στιγμή δεν θα γινόταν καν αυτή η συζήτηση. ο δίσκος θα είχε περάσει στο by ως ακόμα μια καρακίτς ακαταλαβίστικη μπασκλασαρία και όλα καλά, όλα ωραία. κρίνοντας τον δίσκο σήμερα και με αρκετά χιλιόμετρα στο κοντέρ μου, μπορώ με σιγουριά να πω τα παρακάτω.
    το Mindcrime εκθειάζεται κυρίως για 2 λόγους. ο πρώτος είναι αυτός που ανέφερα παραπάνω, το concept/στίχοι που εν έτει 2010 με αφήνουν παγερά αδιάφορο και δεν μου χρησιμεύουν πουθενά αλλά το 1988 όπου η HM υποκουλτούρα ασχολούταν με τα διαβόλια, το general fantasy και την αλητεία, υπήρχε κοινό που έβρισκε πάτημα στα λεγόμενα των Ryche.
    η μουσική που ντύνει το concept είναι αυτό που εμένα με κάνει να μην μπορώ να το διαγράψω, να το προσπεράσω. γιατί μιλάμε για πραγματικά καλή μουσική, για αριστουργηματικές ερμηνείες και δουλειά που εν έτει 1988 λίγες μπάντες έριχναν στην μουσική τους. και η μουσική για κάποιους και συγκεκριμένα για μένα δεν είναι πάντα μια ολότητα. δεν κρίνεται απαραίτητα ως ένα complete music theme και εκτιμάται για την αρτιότητα του. μου αρκούν πράγματα μικρά και απειροελάχιστα για να καταλάβω οτι αυτό μπορεί να συμπεριληφθεί στο παζλ της μουσικής μου οντότητας. μου αρκεί κυριολεκτικά μια νότα στο I didn't know yet, what I'd know when I was bleedin' του Dax Riggs, 3 νότες στο Where it hurts των Pain of Salvation, ένα ριφ στο Be that as it may των Yakuza, ένα γύρισμα της φωνής του Devon στο Some things you can't return, μια αλληλουχία ριφς στο Drought των Pelican για να τα τοποθετήσω μέσα μου χωρίς να μπορώ/πρέπει να εξηγήσω γιατί συμβαίνει αυτό. το ίδιο ακριβώς πράγμα μου συμβαίνει και στο breakdown του ρεφραίν του Eyes of a stranger, εκεί στο "I've always known that the mirror never lies". και μου αρκεί. και μου συμβαίνει και σε άλλα κομμάτια των Ryche το ίδιο πράγμα. όπως το λύγισμα της φωνής του Tate στο Roads to madness ή εκείνη η τσιρίδα "We are one, we are children of the light" στο Take hold of the flame και άλλα τέτοια άπειρα παραδείγματα γενικά. το συναίσθημα αυτό είναι το ίδιο είτε ακούς Ryche, είτε ακούς Hacride, είτε Taake, είτε whatevah. είναι τόσο απλό και τόσο όμορφο και τόσο τεράστιο παράλληλα αυτό το συναίσθημα και συμβαίνει σε όλους μας, on way or another και γι' αυτά τα μικρά πραγματάκια αγαπάμε ο καθένας κάτι διαφορετικό ή κάτι παρόμοιο. και όταν θα μιλάμε για αυτά που αγαπάμε θα είμαι εκεί δίπλα σου και θα ακούσω αυτό που θέλεις να πεις και σίγουρα θα με ιντριγκάρει γιατί το βρίσκεις τόσο ενδιαφέρον και το τοποθετείς ψηλά μέσα σου. όταν όμως εύκολα αποκαλείς αυτό που αγαπώ, σκουπίδι, με βάζεις απέναντι σου και είτε επειδή θέλεις να με πικάρεις, είτε γιατί όντως το θεωρείς σκουπίδι με αναγκάζεις να προσπαθήσω να σου εξηγήσω πράγματα που δεν θέλεις να καταλάβεις. προσπάθησα να το κάνω με τα παραπάνω βέβαια αλλά γράφοντας τις τελευταίες αυτές λέξεις κατανοώ το πόσο μάταιο είναι αυτό.

    edit.
    το παραπάνω δεν αποτελεί απάντηση προς κανένα.
    Πολλές αλήθειες, η δεύτερη παράγραφος με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο νομίζω. Συνεχίζω το διάβασμα του thread...
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  2. #182
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Νομίζω ειπώθηκαν κ οι δικές μου απόψεις μέσες άκρες, τώρα αν μου διαφεύγει κάτι θα το συμπληρώσω κάποια άλλη στιγμή.

    Αν θα μπορούσα να τα συνοψίσω, λέω το παρακάτω μόνο:
    Καλές χρυσές οι αναλύσεις κ όλα τα υπόλοιπα, αλλά προσωπικά πάντα επιστρέφω στο συναίσθημα που μου προκαλεί το εκάστωτε τραγούδι.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  3. #183
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Συμφωνώ με 2η παράγραφο ποστ Krux. Τα είπες όμορφα φίλε μου.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  4. #184
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Περίεργο θρεντ. Στις 13 σελίδες του πέρα από τη κριτική στο δισκο καθεαυτό, αγγίζει αρκετά πράγματα για τα οποία θα μπορούσαμε να κάνουμε 2-3 θρεντ. Εγώ επειδή βαριέμαι θα σταθώ λίγο σε αυτό:

    Quote Originally Posted by GuardianOfIvorytower View Post
    Καλές χρυσές οι αναλύσεις κ όλα τα υπόλοιπα, αλλά προσωπικά πάντα επιστρέφω στο συναίσθημα που μου προκαλεί το εκάστωτε τραγούδι.
    Στη πλάκα θα πω πως αυτή είναι κλισέ απάντηση ενός φαν queensryche/ολντ σκουλ prog κτλ κάτι που φαίνεται και από το ποιοι το στήριξαν . Στο σοβαρό θα πω πως αυτό δεν στέκει πλήρως. Το λεγόμενο "συναίσθημα", που είναι τόσο μεγάλο σε κάτι τέτοιους δίσκους, 96% των περιπτώσεων δημιουργείται από αυτές τις αναλύσεις. Ένας δίσκος από μόνος του μπορεί να είναι καλός, αλλά γίνεται γιγαντιαίος αφού τον ανακαλύψεις, αφού καταλάβεις το κονσεπτ του και το λυρισμό του, αφού κάτσεις και αναλύσεις με τους φίλους σου τη κάθε λεπτομέρεια είτε στο παίξιμο είτε σε ότι περιτριγυρίζει τη δημιουργία του. Τότε είναι που ο δίσκος γίνεται για εσένα, υποσυνείδητα, "αριστούργημα".

    Το βλέπεις στη κριτική του Κρουξ σε αυτό το θρεντ, το βλέπεις σε μια συζήτηση για το λατεράλους, το βλέπεις στη συζήτηση για το νόημα των στίχων του Awaken the Guardian. Χωρίς την ανάλυση, χωρίς να εμβαθύνεις στη λεπτομέρεια του δίσκου, δε προκειται αυτός να γιγαντωθεί στα μάτια σου. Από εκεί και μετά υπάρχει και μια νοσταλγία στο όλο θέμα (πχ. αυτό που είπε στο quote ο Guardian) που μπερδεύει περαιτέρω τη κατάσταση.

    Εν συντομία έχετε την εντύπωση πως είναι το συναισθημα που βγάζει το τραγούδι αλλά δεν είναι έτσι, είναι μια μίξη νοσταλγίας από όταν το ακούγατε και της χαρας και εντυπωσιασμού από όταν ανακαλύψατε όλες τις πτυχές του. H ανάλυση σας έδωσε τη δυνατότητα να έχετε τοσο έντονο συναίσθημα. Έδωσε άλλο νόημα στο κάθε τραγούδι.

    Επίσης το ΟΜ είναι υπερεκτιμημένος δίσκος

    Ον τοπικ: Τo The Messenger είναι με διαφορά το καλύτερο τραγούδι στο δίσκο.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  5. #185

    Default

    Σωστή θέση. Εξάλλου όταν λέμε για το συναίσθημα που μας δημιουργεί ένας δίσκος, μέσα δεν είναι και οι στίχοι που έχουμε πιάσει, το όνομα της μπάντας, του δίσκου κτλ; Δηλαδή και ΜΙΑ μόνο λέξη που ακούγεται στην μουσική κορύφωση πάνω ενός τραγουδιού κάτι δεν δίνει; Αλλιώς θα ακούγαμε ορχηστρικά μόνο με ταγκς Unknown Artist - Untitled Record - Untitled Track σε λευκά cd-r και θα ήμασταν χαρούμενοι. Η αισθητική και η θέση μιας μπάντας έρχεται μέσα στην εξίσωση ακόμα και αν δεν θέλουμε να εστιάσουμε σε αυτή.

  6. #186
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Ον τοπικ: Τo The Messenger είναι με διαφορά το καλύτερο τραγούδι στο δίσκο.
    και
    I'll bury you in your god's fucked garden

  7. #187
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Πρεπει να σταματησει ο κοσμος να κανει bump σε epic threadz καποτε ε.

    Spoiler
    Αρχικα:
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Aυτό ακριβώς να κάνει ναι! Ο φανατισμός του δεν δικαιολογείται, παρά μόνο αν είναι 15 χρονών.
    Κανένας εκνευρισμός κατά τ'άλλα!
    Λιγο πιο μετα:
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Τεσπά, εδώ αποχωρώ.Έχω βαρεθεί να τσακωνομαι με κολλημένους μεταλοπατέρες.
    Πολύ ωραίο δισκάκι, αν και οχι ιδιαίτερα σοβαρή μουσική.
    Γειά σας!
    Αργοτερα:
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Είχα πει πως θα αποχωρήσω. Θα το κάνω τώρα! Πραγματικά δεν είναι δυνατόν να κάθεστε να γράφετε κατέβατα για τους deadsoul tribe και να τσακώνεστε για το πόσο ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ καλλιτεχνες είναι. Ωραίος δίσκος, καλοί, χρυσοί, ως εκεί.
    Στη συνεχεια:
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    ΜΑΛΑΚΑ κρούξ! Πόσο, μα πόσο ηλίθιος μπορεί να είσαι? Ναι ρε φίλε μπορει να βάλω το κολληταράκι σου τον ΝΤΕΒΟΝ να ακούσω, κυρίως επειδή είπα δέκα φορές ως τώρα πως ο δίσκος μ'αρεσει πολύ ντουντ! Ναι ναι, μ'αρέσει πάρα πολύ και δεν ντρέπομαι κάθόλου για αυτό! Ούτε ντρέπομαι που χτες έβαλα κι άκουσα δυο κομματια BULLET FOR MY VALENTINE, κι ούτε ντρέπομαι για τόσες μα τόσες άλλες μαλακίες που μ'αρέσουν! Και ρε φίλε δεν ΕΠΙΤΡΕΠΩ στον εαυτό μου να ακούω τις ένα σωρο μάλακίες, τις ακούω επειδη Μ'ΑΡΕΣΟΥΝ. Και είναι ΠΟΛΛΕΣ. Απλώς, αντίθετα με εσένα, μεταξύ αυτών που μ'αρέσουν, ξέρω να ξεχωρίζω τι είναι αριστούργημα της ιστορίας της ανθρωπότητας και τι οχι. Ναι αμέ.
    Και πουθενα, μα πουθενα δεν αντιτέθηκα στον δίσκο ε! Αντιτέθηκα σε εσάς ΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΚΑΥΛΩΜΕΝΟΥΣ ΜΑΛΑΚΟΜΕΤΑΛΛΑΔΕΣ που μη και πει άνθρωπος πως "ναι μεν καλό άκουσμα, ΑΛΛΑ", συμπεριφέρεστε λες και σας ποδοπατήσανε τον γαμημένο ανδρισμό και σας βιάσανε τη μάνα. Πρέπει κάποια στιγμή να μάθετε να βλέπετε τη μουσική απο διαφορετική σκοπιά, πιο σφαιρικά. Δεν κάνει η ΚΑΥΛΑ του καθενός την εκάστοτε μουσικη, ΤΕΧΝΗ. Πάρτε το χαμπάρι.
    Quote Originally Posted by Krux View Post
    p.s. btw αυτό με τα drums μην το παραχέζεις. Σαφώς θα κριτικάρουμε και θα πούμε τις απόψεις μας για αυτό που ακούμε αλλά δεν μπορώ να ακούω για πολύ ώρα την X απο το Χαλάνδρι που παίζει drums εδώ και ένα μήνα και γαμάει, να σχολιάζει κάκιστα ένα μουσικό που έχει κυκλοφορήσει 5 studio albums και έχει κάνει επι 7 συναπτά έτη συναυλίες. Κάτι ξέρει παραπάνω μ?
    ΤΩΡΑ ΝΕΥΡΙΑΣΑ.
    Παλιοηλίθιε, γαμημένε σκατόβλακα ΚΡΟΥΞ, ποιός είπε πως πρέπει, ρε παλιοπουστάρα με γούνινο βρακάκι, να είσαι ο γαμημένος DANNY CAREY για να κρίνεις ρε κωλόζωο τη μουσική που ακούς και αγαπάς, και για να ξέρεις αν κάτι είναι παιγμένο καλά ή οχι??? Ναι παίζω ντράμς τρεις μήνες, αλλά ακούω μουσική 20 γαμημένα χρόνια. Και ΓΚΕΣ ΓΟΥΑΤ, ήταν η αγάπη μου γιαυτό το όργανο που με οδήγησε στο να ξεκινήσω μαθήματα! Ναι αμέ, ναι. Ακούω ντράμς και γουστάρω φίλε! Επέτρεψέ μου λοιπόν να μπορώ να έχω κρίση! Ως βετεράνος ακροατής αν μη τι άλλο βρε αδερφέ! Σιχαμένο μεταλλικό μυγόχεσμα.
    Είχε πολύ καιρό να με εκνευρίσει κάποιος στο ερ. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΑΛΑΚΑ.
    Στα καπακια:
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Και δεν είμαι απο το χαλάνδρι, παλιομαλάκα.
    Τελικα:
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Θα αποχωρήσω για ΤΡΙΤΗ φορά και θα επιστρέψω μόνο αν με προκαλέσει πάλι το μαλακιστήρι.
    The rest is just

Similar Threads

  1. Deadsoul Tribe - Deadsoul tribe
    By Krux in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 23-02-2010, 18:28
  2. Deadsoul Tribe Live
    By jack the ripper in forum Live & Events Talk
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2006, 18:56
  3. Deadsoul Tribe - The Dead Word
    By Dragonlord in forum Albums
    Replies: 32
    Last Post: 12-01-2006, 03:22
  4. Συνέντευξη DeadSoul Tribe
    By Dragonlord in forum Music Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-2005, 15:39
  5. Dead Soul Tribe - A Murder Of Crows
    By The_Emperor in forum Albums
    Replies: 54
    Last Post: 21-09-2003, 08:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •