Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30

Thread: Δουβλίνο - Dublin

  1. #16
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Για Cork ξέρουμε τπτ?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  2. #17
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πού το άκουσα πρόσφατα... νομίζω σκέφτεται να πάει μια φίλη μου με ένα πρόγραμμα, αλλά δε ρώτησα λεπτομέρειες. ξέρω ότι έχει ένα φημισμένο αποστακτήριο (middleton or sth) και είναι η πατρίδα του γκάλαχερ (του ρόρι)
    Rock or Nothing

  3. #18
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    χμ, έχω πάει εγώ αλλά παλιά και σίγουρα προ pub crawling, κλασσική μικρή πόλη είναι, μία ωραία παμπ θυμάμαι με κήπο που είχε και brewery αλλά πραγματικά αδυνατώ να θυμηθώ είτε όνομα είτε περιοχή, εαν μιλήσω με την αδερφή μου που έμεινε εκεί κάποια χρόνια θα ρωτήσω. Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα αλλά αν γενικώς είστε για εκδρομές, να πάτε σίγουρα στο Muckross House, δεν είναι πολύ μακριά από το Cork αν θυμάμαι καλά, και είναι τρομερή εκδρομή.

  4. #19
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    βασισμενη σε πολυ ραντομ πραγματα που εχω ακουσει αναγκασα αλλους 3 να φαμε τη μια απτις 2 μερες μας στη Ιρλανδια στο Κορκ και την αλλη Δουβλινο.
    Θα με λυντσαρουν?
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  5. #20
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Εχω ακουσει οτι το Κορκ ειναι απο τα ωραιοτερα μερη που μπορει να παει κανεις στην Ιρλανδια (αρα και στη Μεγαλη Βρετανια).
    Νομιζω θα επικροτησουν την αποφαση σου και θα σε κερασουν και καμια μπυρα αν το παιξεις σωστα (που σας φερνω κτλ).
    Με ενα γρηγορο google image search:
    (εχει και καστρο που το λενε Black Rock το οποιο εχει και Astronomy Center )


    Spoiler













  6. #21
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Βασικά όλη η Ιρλανδία είναι κάπως έτσι. Είχαμε γυρίσει τη μισή με αμάξι και κάθε μισή ώρα σταματούσαμε για φωτογραφίες και να χαζέψουμε. Τα δε κάστρα, τα οποία υπάρχουν παντού, προκαλούν δέος.
    Τρελά επιτυχημένη σύσταση ενός Έλληνα μόνιμου κατοίκου που βρήκαμε τυχαία(!) στο B&B που μέναμε, είναι το Dingle, ένα ψαροχώρι στο σχεδόν δυτικότερο μέρος της χώρας. Ψάρι φρέσκο παντού, χωριάτικες pubs και γραφικοί (με την καλή έννοια) χαρακτήρες παντού.
    Γενικά, αυτό το ταξίδι θα το θυμάμαι για πάντα. Αν είχα άκρη, χαλαρά μετανάστευα στην ιρλανδική επαρχία. Ή μπορεί να το κάνω στα 55-60 μου έτσι κι αλλιώς

  7. #22
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Εχω ακουσει οτι το Κορκ ειναι απο τα ωραιοτερα μερη που μπορει να παει κανεις στην Ιρλανδια (αρα και στη Μεγαλη Βρετανια).
    Όχι και Μεγάλη Βρετανία η Ιρλανδία!!!! Ντροπή!!!!

  8. #23
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ναι εννοουσα οτι γενικα Ιρλανδια > Μεγαλη Βρετανια (χωρις να εχω παει φυσικα παντου, απλα σιχαινομαι Αγγλους, Σκωτσεζοι και Ουαλοι λατρειες ομως)

  9. #24
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Ναι εννοουσα οτι γενικα Ιρλανδια > Μεγαλη Βρετανια (χωρις να εχω παει φυσικα παντου, απλα σιχαινομαι Αγγλους, Σκωτσεζοι και Ουαλοι λατρειες ομως)
    Μια χαρά είναι οι Αγγλάρες ρε
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #25
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ρετσιναδικα εχει κιαπερα? για να φερουν δικες τους τα ΠΑΟΚτσακια?

  11. #26
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    Στο ωραίο Δουβλίνο που έχει όμορφες κοπέλες πρωτοείδα τη Molly τη Malone. Κουβαλούσε το καρότσι της στους μεγάλους δρόμους και τα στενά και φώναζε "Κυδώνια και στρείδια φρέσκα!". Πουλούσε ψάρια και θαλασσινά καθότι και οι γονείς της ήταν ιχθυοπώλες και όλοι μαζι κουβαλούσαν την πραμάτεια τους στους δρόμους και τα δρομάκια φωνάζοντας "κυδώνια και στρείδια φρέσκα!".

    Αρρώστησε και πέθανε.Κανένας δε κατάφερε να τη σώσει κι αυτό ήταν το τέλος της γλυκιάς Molly Malone. Όμως το φάντασμά της ακόμα κουβαλάει το καρότσι της στους δρόμους και τα στενά και φωνάζει "Κυδώνια και στρείδια φρέσκα...".

    (κάπου ήθελα να το χώσω αλλα όχι στο music thread)


  12. #27
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Φτυάρι και μπαίνω στο θέμα. Θα είμαι Δουβλίνο για μια μέρα ολόκληρη και το πρωί της επόμενης. Έχω διαβάσει πολλές προτάσεις για μέρη αλλά δε ξέρω τι αξίζει περισσότερο! Ρίχτε προτάσεις! Το μόνο σίγουρο είναι το μουσείο Guinness!

  13. #28
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    καλύτερα να πας στο αποστακτήριο του jameson πρώτα
    Rock or Nothing

  14. #29
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Οτι είπε ο Ρέηβεν, Jameson και μετά Guiness.

    Εντάξει, δεν είναι οτι έχει και πολλά να δεις. Άντε μια βόλτα στο Temple Bar, φουλ τουριστικό, πέρνα από την απέναντι πλευρά και κάνε καμμιά γύρα στα πρώτα τετράγωνα και διάβασε τις πλάκες για τις δολοφονίες των Άγγλων. Τράβα λίγο πιο κάτω, στο ποτάμι, στην Ιταλική γειτονιά για ένα καφέ και πέρνα την Half Penny bridge για να ξαναβρεθείς Temple Bar. Κινήσου προς Trinity College, ανέβα Grafton Str και λίγο πριν το τελείωμα της θα δεις σε ένα στενό δεξιά άγαλμα του Lynott. Ακριβώς εκεί είναι και το Bruxelles. Στο τέλος της Grafton βρίσκεις το πάρκο Stephens Green που έχει τη φάση του.

    Τι άλλο, ε αν σε ψήνει, βόλτα στο πύργο του Δουβλίνου και στους 2 καθεδρικούς.

    Γενικά όλα σε κοντινές αποστάσεις και βλέπεις οτι είναι να δεις σε μια μέρα. Αυτός ο χάρτης μου φαίνεται καλός.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #30
    Senior Member thanasis00's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    136

    Default

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Νομίζω είναι αρκετά όλα αυτά!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •