Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 111

Thread: Mass Effect trilogy

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default Mass Effect trilogy

    Έχουμε πει τόσα πολλά γι'αυτό το παιχνίδι και κάπου είδα πρόσφατα ότι ετοιμάζεται ΜΕ3 για το 2011, επιβάλλεται λοιπόν να έχουμε ξεχωριστό thread. Εδώ κάτι ανύπαρκτα games (πχ The Saboteur ) έχουν δικά τους threads και να μην έχει το MASS EFFECT;;;;;;; Τέσπα.

    Για όποιον δε το'χει τιμήσει, είναι σα το Knights of the Old Republic (Jade Empire engine) χωρίς Star Wars, με απίστευτα γραφικά/art και EVE Online feeling.

    Τα archetypes είναι 100% αντιγραφή KOTOR, με τους biotics να είναι στην ουσία οι "Jedi". Όλη η ιστορία περιστρέφεται γύρω από το "mass effect" που είναι στην ουσία αυτό που πρότεινε ο Stephen Colbert στον Brian Cox (να βρουν ένα τρόπο να ρυθμίζουν το πόσο επηρεάζει το higgs boson τα σώματα των ανθρώπων και να το πλασάρουν ως προϊόν αδυνατίσματος - βρείτε το, δείτε το και απολαύστε). Με κάποιο μυστήριο τρόπο που προέρχεται από κάτι εξωγήινους, μπορούν να επηρεάζουν το πόση μάζα θα έχει ένα αντικείμενο και είτε την κάνουν απειροστικά μικρή ή μεγάλη για να πετύχουν μία συγκεκριμένη εφαρμογή. Από τα πιο όμορφα στοιχεία του παιχνιδιού είναι η μυθολογία που κατασκευάζεται μέσω των "codex" τα οποία μπορείς να διαβάσεις/ακούσεις και σε βάζουν πολύ καλά στο κλίμα.

    Έχει επίσης καλούτσικο σενάριο. Ξεκίνησα να παίζω το 2. Φυσικά όλα τα saves από το 1 έχουν πάρει πούλο εδώ και καιρό, δε ξέρω αν θα είχε τρελή διαφορά αν έπαιζα με εκείνα. Εντυπωσιακή εισαγωγή είχε πάντως, εντελώς κινηματογραφική (και λίγο θύμησε 5th Element).

    Στα μείον, το επαναλαμβανόμενο gameplay, η αίσθηση ότι έχεις ξαναπαίξει τέτοιο παιχνίδι και ίσως θα έλεγα η τεράστια ανικανότητα να έχει ο χαρακτήρας σου interactivity με το περιβάλλον (κλασσικό old school crpg δηλαδή).

    Όπως και να'χει όμως, πείτε εντυπώσεις και δείξτε αγάπη (ή μίσος)

  2. #2
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Το import γαμάει. Δοκίμασέ το. Πολλά minor quests εμφανίζονται να έχουν κάποια ελάχιστη επίδραση, αλλά οι μεγάλες αποφάσεις του ME1 κάνουν το ME2 διαφορετική εμπειρία αν κάνεις import.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  3. #3
    Rad Child Nasum's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Gomorrah
    Posts
    2,332

    Default

    Αν και στην αρχή ενθουσιάστηκα,το παράτησα γρήγορα.Γενικά είναι καλό παιχνίδι,αλλά κάποια πράγματα με αποθάρρυναν από το να το συνεχίσω.
    Στα συν του,η φανταστική ατμόσφαιρα σκοτεινού sci-fi,το άκρως ενδιαφέρον σενάριο,οι διάλογοι,οι χαρακτήρες(npc και μη),οι καλοφτιαγμένες πόλεις και spaceships και ότι βλέπουμε επιτέλους σε ένα rpg τον χαρακτήρα σου να μιλάει κανονικά όταν επιλέγεις την αντίστοιχη απάντηση σε διάλογο.
    Στα πλην του,το επαναλαμβανόμενο gameplay που ανέφερε και ο Φοίβος,ο οπλισμός είναι ψιλοστάνταρ,οι σφαίρες δεν τελειώνουν ποτέ και το βασικότερο όλων:Πατάς το I και δε γίνεται τίποτα.Μεγάλη ξενέρα.Το inventory είναι η πεμπτουσία των rpg.
    Aυτά.
    Мама Люба давай, давай, давай


  4. #4
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    γενικά έχω ως side quest στη ζωή μου να τα τερματίσω. είμαι στο 1 και είναι πολύ καλό.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  5. #5
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    το 2 είναι σκάλες ανώτερο του 1, έχει πάρει ΟΛΑ τα καλά κι έχει διώξει το επαναλαμβανόμενο gameplay (ίδιες βάσεις σε άδειους πλανήτες, τρέχα γύρω γύρω χωρίς νόημα κλπ.). μόνο η αναζήτηση resources είναι ακόμα σπασαρχίδικη και έχει το μείον του ότι δεν αναπτύσσει ισάξια τη μυθολογία του 1 (που καταφέρνει να σε βάλει σε έναν ολόκληρο υποθετικό κόσμο με κάθε λεπτομέρεια). το σενάριο όμως πάει γαμιώντας, έχει illusive man και μπορείς να το τερματίσεις χάνοντας, πόσο καύλα είναι αυτό.

    nasum, στο 2 έχει κατι σαν γεμιστήρες και το inventory είναι μια μαλακία και μισή. διαλέγεις κράνη πανοπλίες και όπλα, τι να κάνεις τα παπούτσια που σου δίνουν +2 luck; το θέμα είναι η ιδιαιτερότητα του ίδιου του shepard, όχι τα items. πάντως η αλήθεια είναι ότι με δυσκολία χαρακτηρίζεται rpg πλέον.

  6. #6
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    κλασσικό old school crpg δηλαδή
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    η αλήθεια είναι ότι με δυσκολία χαρακτηρίζεται rpg πλέον.
    μας κάνουν πλάκα αυτή είναι η αλήθεια. το gaming είναι στο 2010 βλέπουμε παπάδες, βλέπουμε απίθανες εμπνεύσεις και έχουμε κολλήσει στο γαμημένο το pool of radiance. στα αρχίδια μου οι μαλακίες που θέλαν να λέγονται και RPG. στο KoTOR (new rpg breed) γίνονται παπάδες για να σε ρίξουν στη σκοτεινή πλευρά (όπως θα έπρεπε) αλλά στάθηκα κυρίαρχος του μυαλού μου και έγινα γαμώ τους jedi. αυτό θα πει rpg. στα αρχίδια σας.
    Last edited by asimoulis; 13-02-2010 at 16:32.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  7. #7
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Για το 2:

    Νταξ δεν έχει και το βάθος του Dragon Age ή του Might & Magic 6-7, αλλά όσο κάνεις lvl up όντως θα δεις εξέλιξη τύπου RPG κ εξειδίκευση. Στα αρχίδια σου όμως, γιατί το παιχνίδι απλά γαμάει, οι μάχες έχουν πλάκα κ ανάλογα με τους χαρακτήρες που θα πάρεις μαζί σου είναι και τελείως διαφορετικό το παίξιμό τους. H ίδια μάχη με 3 engineers μπορεί να είναι walk in the park (αν έχεις αντιπάλους mechs) μπορεί να είναι μπούτζα με biotics (πιχί)
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #8
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    asimoulis εμένα στ' αρχίδια μου, ίσα ίσα που δεν την παλεύω με τα παραδοσιακά rpgs.

    οι μάχες πάντως είναι όντως πολύ καλύτερες από το 1.

    btw το 2 έχει χαμηλότερες απαιτήσεις από το 1, πόσο θεοί είναι οι Καναδοί.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    κλασσικό old school crpg δηλαδή
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    η αλήθεια είναι ότι με δυσκολία χαρακτηρίζεται rpg πλέον.
    μας κάνουν πλάκα αυτή είναι η αλήθεια. το gaming είναι στο 2010 βλέπουμε παπάδες, βλέπουμε απίθανες εμπνεύσεις και έχουμε κολλήσει στο γαμημένο το pool of radiance. στα αρχίδια μου οι μαλακίες που θέλαν να λέγονται και RPG. στο KoTOR (new rpg breed) γίνονται παπάδες για να σε ρίξουν στη σκοτεινή πλευρά (όπως θα έπρεπε) αλλά στάθηκα κυρίαρχος του μυαλού μου και έγινα γαμώ τους jedi. αυτό θα πει rpg. στα αρχίδια σας.
    Όχι νταξ, καλά τα λες, απλά εγώ κυρίως αναφέρομαι στη διαφορά μεταξύ crpg και p&p που ουσιαστικά είναι.... ο πολυμορφισμός; [sic] Στο p&p μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε στο περιβάλλον σου ως κάτι, να δοκιμάσεις να κάνεις τα πάντα, και γενικώς προσφέρει μία ελευθερία. Στο ME δε μπορείς να πηδήξεις καν

    Spoiler
    Μιλάω για εμπόδια ε.

  10. #10
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Μόλις τελείωσα το 2. Γενικά ήταν διασκεδαστικό παιχνίδι αλλά τπτ ιδιαίτερο. Μετριο θα έλεγα γενικά.

    Αφήνοντας πίσω του οποιδήποτε RPG στοιχεία υπήρχαν στο 1 και κάνοντας ένα - καλό μεν - revamp στο σύστημα μάχης είναι πιο κοντά σε ένα sci-fi 3rd person shooter (μου θύμησε και αρκετά Gears of War). To story στο 2 είναι αρκετά πιο αδιάφορο από το 1 και εντελώς γραμμικο. Δλδ, ναι μεν διαλέγεις με ποια σειρά θα κάνεις τις αποστολές (missions για τα πρακτικά, ούτε καν quest) αλλά αυτό δεν αλλάζει καθόλου την έκβαση του παιχνιδιού (εκτός από το sum up στο τέλος).

    Fluff ελάχιστο και όχι ιδιαίτερα ενδιαφέρον, εντελώς προβλέψιμη πλοκή και εξέλιξη και γενικά μου φάνηκε σαν filler και προετοιμασία για το 3. Δεν μπορώ να πω ότι δεν το ευχαριστήθηκα αλλά το 1 μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση και περίμενα πολλά παραπάνω από αυτό. Για να δούμε το 3 τι θα λέει...
    We revel in our time.

  11. #11
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Δεν έχω παίξει το 1, αλλά το 2 σκίζει κωλαράκια.

    Επιτέλους τα party members έχουν ανάμιξη στους διαλόγους που τους αφορούν και νοιάζεσαι για πάρτη τους, όχι σαν το dragon age Που απλά ήθελες να πάρεις influence για να ξεκλειδώσεις +stats και να πηδήξεις τη Moriggan

    Γενικά πολύ ωραίο σύστημα μάχης αφού δεν το βαριέσαι.

  12. #12
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    μλκ πώς την πάλεψες με το σύμπαν του 2, έκατσες και διάβασες όλο το codex που σου ανοίγει στην αρχή; αυτά είναι όλα τα λήμματα του 1 ξέρω γω.

  13. #13
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Για τις πιπίτσες που κλαίγονται για την έλλειψη RPG στοιχείων στο 2 (κυρίως):

    ROLE-playing-game δεν είναι μόνο τα στατιστικά και οι ειδικές ικανότητες και τα αντικείμενα. Role-pg είναι κυρίως να δημιουργήσεις έναν ενδιαφέρον "χαρακτήρα", με τις αττακάρες του, τα διλήμματα και τις αποφάσεις του, στον οποίον μπορεί να ταιριάζει το ρητό του Mr. Wolf στο Pulp Fiction: "Just because you are a character doesn't mean you have a character".

    Κι όχι το τι μπλιμπλίκια ξέρει να κάνει στη μάχη.

    Σ' αυτό το πράγμα, τα ME1-2 το καταφέρνουν τέλεια. Ειδικά στο 2 που έχεις ορισμένες φορές δευτερόλεπτα να πάρεις μία (ψευτο)ηθική απόφαση με αβέβαια αποτελέσματα αυτό το πράγμα συμβαίνει εξαιρετικά. Το ότι στο ενδιάμεσο μπορείς κ να πυροβολάς κακούς είναι added bonus.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  14. #14
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    μλκ πώς την πάλεψες με το σύμπαν του 2, έκατσες και διάβασες όλο το codex που σου ανοίγει στην αρχή; αυτά είναι όλα τα λήμματα του 1 ξέρω γω.
    Γενικά, ναι αρχικά έμενα λίγο μαλάκας όταν αναφερόντουσαν σε οργανισμούς και races,αλλά ό,τι δεν καταλάβαινα έριχνα μια ματιά στο codex ισχύει. Πλέον ελάχιστα

  15. #15
    καμαρωτὸς εὐνοῦχος BibleBlackBird's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Διατανος
    Posts
    407

    Default

    Quote Originally Posted by Esteban View Post
    Που απλά ήθελες να πάρεις influence για να ξεκλειδώσεις +stats και να πηδήξεις τη Moriggan
    λολ. ΚΛΑΙΩ. ολοι το κανανε αυτο ξερωγω.

Similar Threads

  1. Dominici - O3 A Trilogy Part 2
    By eleventh guardian in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 11-08-2007, 21:10
  2. BEST TRILOGY EVER
    By katwrimos in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 37
    Last Post: 28-06-2005, 15:45
  3. DUne :trilogy
    By freak brother in forum Literature
    Replies: 4
    Last Post: 06-09-2004, 02:13
  4. The Ring Trilogy
    By The_Sentinel in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 20
    Last Post: 30-12-2003, 11:59
  5. The Ring Trilogy
    By MoRmEnGiL in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2003, 04:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •