Results 1 to 4 of 4

Thread: Ancient Curse - Thirsty Fields

  1. #1
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default Ancient Curse - Thirsty Fields



    Ancient Curse – Thirsty Fields (release date 1997 Music is intelligence)

    Lineup :
    Peter – vocals/guitar
    Gunnar – guitar
    Thorsten – bass
    Matthias – drums

    Tracklist :
    1. Thirsty fields
    2. Fateful promises
    3. Chosen injury
    4. The prison
    5. Lessons in finity
    6. Harmful remains
    7. Return of the summer
    8. Dictator
    9. Branded

    Ο συγκεκριμένος δίσκος λοιπόν έχει την δική του ιστορία. Τα χρόνια που έκανα έντονο ψαχτήρι για δίσκους και γενικά ασχολιόμουν καθημερινώς με την επέκταση της δισκοθήκης μου, μια από τις πηγές μου ήταν και ο Oliver στην Βρέμη της Γερμανίας. Ο Oliver διατηρούσε ένα δισκάδικο στην Βρέμη και ασχολούταν αρκετά με τις διαδικτυακές πωλήσεις κυρίως collectibles αλλά προωθούσε και πολλές underground κυκλοφορίες που δύσκολα έβλεπαν το φως είτε γιατί ήταν αυτοχρηματοδοτούμενες δουλειές από τις μπάντες είτε γιατί οι εταιρίες που τα κυκλοφορούσαν ήταν πιο μικρές και από απο την ΒΙΑΠ που βγάζει τις ροζ παστίλιες(aka ραντεβουδάκια).
    Με τον Oliver αρχίσαμε λοιπόν επικοινωνία μέσω φίλου, ο οποίος μου τον σύστησε ως εγγυημένο πωλητή βάση της δικιάς του εμπειρίας από συναλλαγές μαζι του. Αρχίσαμε διστακτικά λοιπόν να επικοινωνούμε, να ανταλλάσουμε νέα και βεβαίως να του ζητάω συγκεκριμένα πράγματα που έψαχνα για την δισκοθήκη μου. Κάπου εκεί έγινε το “κλικ” που λένε. Όταν του πέρασα την wishlist μου και είδε πράγματα όπως Depressive Age, Life artist, Mayfair, Mayadome, Ice Age κλπ μου απάντησε με ένα mail σε ύφος τρελού παροξυσμού ότι δεν περίμενε ποτέ έναν τύπο από την Ελλάδα να ασχολείται με το underground prog και ότι είναι και αυτός τρελαμένος με το συγκεκριμένο ιδίωμα και πως θα βοηθήσει όπως μπορεί ώστε να βρω ότι ψάχνω. Πολλοί κακόβουλοι εδώ θα πείτε “ε τι μαλάκας θα ήταν να σε χάσει από πελάτη, αφού έβλεπε ότι το έχεις χαμένο”. Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι ποσότητες δίσκων, t-shirts, demos και γενικών εξυπηρετήσεων που μας έκανε ο Oliver είναι τελείως δυσανάλογα με το τι πληρώναμε. Βεβαίως αυτός έβγαινε πάλι κερδισμένος γιατί κατάφερνε να πουλήσει πράγματα που πολύ απλά κανένας δεν αγόραζε από το δισκάδικο του, ασχέτως αν στο e-bay γινόταν πανικός με τις τιμές. Θυμάμαι ότι παραγγέλναμε 2-3 CDs και μαζί έβαζε demos, t-shirts, promo πράγματα γενικά από διάφορες μπάντες γερμανικές και μη.
    Ένα από αυτά τα CD λοιπόν είναι και το συγκεκριμένο. Μια μπάντα ολότελα άγνωστη σε όλους μας εδώ που ασχολούμασταν με το sport. Σε μια από τις συνευρέσεις μας λοιπόν – που συνοδευόταν από έντονη μπυροκατάνυξη - βάζω το συγκεκριμένο δίσκο να παίξει. Το ομώνυμο intro κομμάτι περνάει μέσα σε φωνές και κανείς δεν δίνει σημασία ότι ήδη έχουμε περάσει στο δεύτερο κομμάτι του δίσκου. Στο μπάσιμο της κιθάρας όλοι έχουν αρχίσει να αφήνουν τις συζητήσεις και να ακούν. Ακολουθεί σιγή ομιλιών εκτός από μερικές παύσεις επιβεβαίωσης “ρε μαλάκα, καλοί είναι αυτοί. Τι φάση ?”. Δεν μιλάω ακόμα και περιμένω πως και πώς να κυλήσει το τραγούδι για να φτάσουμε στο Chosen Injury. Οι όποιες συζητήσεις σταματούν από το εναρκτήριο riff και σειρά έχει το headbanging. Το ηχοσύστημα στη διαπασών και αλαλαγμοί και δεήσεις στα θεία είναι το μόνο που παίρνω γραμμή ”πωωωωωωωωωωωω”, “δώσεεεεεεεεεεεεεεεεεεε”. Κάπως έτσι κυλάει και ο υπόλοιπος δίσκος αφήνοντας όλους μας στο τέλος με ένα χαζό χαμόγελο στα χείλη. Κάποια στιγμή ο Γιώργος με ρωτάει
    - Που το βρήκες αυτό ρε μπάσταρδε ?
    - Μου το έστειλε free ο Oliver στην παραγγελία που έκανα ρε !
    - Στην παραγγελία που έκανες τι αγόρασες ?
    - Κάτι λιγότερο ενδιαφέρον από αυτό πάντως !
    - Βάλτο ακόμα μια, γούσταρα άσχημα.

    /play

    p.s.
    Οι Ancient Curse είναι μια μπάντα για την οποία είναι λογικά απίθανο να βρείτε οποιαδήποτε πληροφορία. Ειλικρινά όποιος βρεί κάπου πράγματα σχετικά με αυτούς θα ήθελα link. Υπερπορωτικό power/prog με τις power στιγμές τους να κινούνται πιο κοντά στον Αμερικάνικο ήχο με σαφής επιρροές από Savatage, Vicious Rumors, Heir Apparent και Mystic Force. Διαμάντι του οποίου η ύπαρξη αγνοείται.

    Μικρό δείγμα της συνεισφοράς του Oliver στην δισκοθήκη μου.

    I'll bury you in your god's fucked garden

  2. #2
    Senior Member Jim Dandy Mangrum's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    College Park, Prince George's County, MD
    Posts
    6,940

    Default

    den tous exw akousei alla tous hksera logw WMMS. amartia terastia pou de kykloforoun pia ta perissotera ap authn thn etairia-eggyhsh......
    Anguished eyes of the city of suffering
    Seeking guidance, believing in love
    Some fools who want something for nothing
    Wear the badge of the cowards above...

  3. #3
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Δε το ρωτάω ειρωνικά ή κάτι τέτοιο, αλλά όντως σταματήσατε την κουβέντα και αρχίσατε το χιεντμπάνγκινγκ όλοι μαζί;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  4. #4
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Δε το ρωτάω ειρωνικά ή κάτι τέτοιο, αλλά όντως σταματήσατε την κουβέντα και αρχίσατε το χιεντμπάνγκινγκ όλοι μαζί;
    Ναι !
    I'll bury you in your god's fucked garden

Similar Threads

  1. Replies: 23
    Last Post: 14-04-2014, 11:58
  2. Eden's Curse - Eden's Curse
    By psychotron in forum Albums
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2008, 16:06
  3. Ancient + Crossover @ Underworld
    By Rotting_Christ in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 23-09-2005, 21:23
  4. ancient rites - dim carcosa
    By symposium_lexotanil in forum Music Discussion
    Replies: 11
    Last Post: 22-02-2005, 13:38
  5. Replies: 0
    Last Post: 13-02-2005, 02:17

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •