Για αρχή να πω ότι το θρεντ είναι υπέροχο και μου θύμισε τις εκπληκτικά συγκινητικές στιγμές που βίωσα παίζοντας αυτό το επικό παιχνίδι. Κι όταν έγινε αυτό, δεν είχα παιδάκια, νομίζω ότι τώρα που το αγόρασα για το PS4 θα σφιχτεί ακόμα περισσότερο η καρδιά μου.

Ο λόγος που γράφω είναι για να βροντοφωνάξω πως ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ QUANTIC DREAM. Τον περασμένο μήνα αγόρασα το πακέτο για PS4 με Beyond Two Souls και Heavy Rain, ξεκίνησα το πρώτο το οποίο με ρούφηξε στην κυριολεξία, είναι από τα παιχνίδια που δε θέλεις να σταματήσεις να παίζεις, κυρίως γιατί η κινηματογραφικότητά του και η αίσθηση ελεθερίας επιλογών που σου δίνει, σε συνδυασμό με τη γνώριμη λογική της εταιρείας, σε βυθίζουν μέσα στον κόσμο και την ψυχή του πρωταγωνιστή με πρωτόγνωρο τρόπο.

Όμως και πάλι, δεν είναι αυτός ο λόγος που ξέθαψα το θρεντ. Κατέβασα κι έλιωσα χθες το demo του DETROIT: BECOME HUMAN.

ΔΕΝ
ΕΧΩ
ΛΟΓΙΑ

Πέραν του ότι στο τεχνικό επίπεδο είναι ακόμα ψηλότερα από το Beyond Two Souls, σε βαθμό που απορείς με το πως γίνεται, η Quantic Dream καταφέρνει μέσα σε ένα γνώριμο και μοναδικό δικό της περιβάλλον και interface/gameplay να δώσει νέα στοιχεία χειρισμού και αλληλεπίδρασης με το χώρο και τους υπόλοιπους χαρακτήρες και παραδίδει για ακόμη μια φορά έναν κόσμο τόσο ζωντανό, που είναι αδύνατον να σηκώσεις το σαγόνι από το πάτωμα.

Για όποιον δεν έχει παίξει το Beyond Two Souls κι έχει PSN Plus, ο Μάιος είναι ο μήνας του, καθώς θα το δίνουν δωρεάν. Κατεβάστε και το demo του DETROIT, που έχει πλέον και πλήρη ελληνική υποτίτληση/μετάφραση (με κάποια ελάχιστα λαθάκια, αλλά πολύ τολμηρή όπως θα έπρεπε) και ΚΑΥΛΩΣΤΕ ελεύθερα.