Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 107

Thread: ΤΕΛΕΟΡΑΣΙΣ

  1. #16

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    τι 40 ιντσες ρε?
    γηπεδο μπασκετ ειναι το δωματιο?
    Εγώ στον προτζέκτορα παίζω σε 80-90 ίντσες (δηλαδή 4 φορές την επιφάνεια μιας 40άρας), σινεμά δεν έχεις πάει ποτέ; Εφόσον οι lcd δεν έχουν ακτινοβολία, όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #17
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    στον προτζεκτορα φανταζομε βλεπεις ταινειες

    στην τηλιορας βλεπεις και ειδησεις κλπ...εμενα θα με τρομαζε ο χατζηνικολας σε 40 ιντσες παντως

    και σινεμα εχω να παω καμια 15ετια...εχω δωσει ορκο

  3. #18
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Τελικά αυτές οι LED της Samsung είναι όντως LED; Μούχε πει ο αντμίν όταν τον είχα ρωτήσει ότι οι κανονικές LED είναι πανάκριβες και προσφάτως που είχα πάει στο φνακ είχε μια LED 7-8 ιντσών 4.500 ευρώ.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  4. #19
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Είναι όντως LED.

    Βέβαια το φοβερό θα είναι να βγουν AMOLED αλλά για την ώρα κάτι τέτοιο είναι πανάκριβο.
    Last edited by SpiritCrusher; 05-01-2010 at 16:44.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  5. #20

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    στον προτζεκτορα φανταζομε βλεπεις ταινειες

    στην τηλιορας βλεπεις και ειδησεις κλπ...εμενα θα με τρομαζε ο χατζηνικολας σε 40 ιντσες παντως

    και σινεμα εχω να παω καμια 15ετια...εχω δωσει ορκο
    Εμένα με τρομάζει και σε 16
    αντι-ειδήσεις είμαστε
    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Είναι όντως LED.

    Βέβαια το φοβερό θα είναι να βγουν AMOLED αλλά για την ώρα κάτι τέτοιο είναι πανάκριβο.
    Βασικά είναι led-backlit lcd, στην ουσία είναι μάρκετινγκ κόλπο της σάμσουνγκ να τις προωθεί ως led σκέτο για να φαίνεται ότι είναι κάποια εντελώς διαφορετική τεχνολογία.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #21
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Από αυτή την άποψη ναι. Παρόλα αυτά λένε πως λόγω του LED είναι πιο ξεκούραστη και καλύτερη σε ποιότητα από τις Fluorescent. Μισό βήμα μπροστά δηλαδή.

    Όταν με το καλό ανακαλύψουν πως να κάνουν μεγάλο (πχ 32άρι) πάνελ AMOLED χωρίς να βάζεις υποθήκη το σπιτι σου θα γίνει το φουλ βήμα.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  7. #22
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    η πρώτη είναι η μόνη που δεν αναφέρει mpeg4, σιγούρεψε το!
    Αναφέρει ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη πάντως... Αυτό πρέπει να 'χει ε;
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Τελικά αυτές οι LED της Samsung είναι όντως LED; Μούχε πει ο αντμίν όταν τον είχα ρωτήσει ότι οι κανονικές LED είναι πανάκριβες και προσφάτως που είχα πάει στο φνακ είχε μια LED 7-8 ιντσών 4.500 ευρώ.

    αλλο oled και αλλο led .
    -> http://www.odes.gr <-
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _


  9. #24
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Low budget όσο δεν πάει, αλλά για σήμερα και όσο προλάβει κάποιος...

    http://www.getitnow.gr/

    Για τα λεφτά της δεν είναι καθόλου κακή. Κανονικά έλεγα να περιμένω να τσιμπήσω καμιά 32άρα 450 αλλά διάβαζα σε reviews πως είναι λίγο ρίσκο το τι panel θα σου κάτσει γιατί η samsung στα low end μοντέλα είναι περίεργη. Τουλάχιστον με τη regza ξέρω τι αγοράζω.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  10. #25
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Να ρωτήσω κάτι άσχετο. Τι παίζει με αυτή την ψηφιακή τηλεόραση που θα αλλάξει τις ζωές μας;;

    Ξέρω τι παίζει βασικά, αλλά κόλλησα στο ότι χρειάζεται να συνδέσεις και την κανονική κεραία σου για να έχεις σήμα. Εφόσον θα καταργηθεί αυτή η μετάδοση και το σήμα θα είναι επίγειο σε τι χρειάζεται η εξωτερική;

    Προσωπικά το περιμένω γιατί μέχρι τώρα βολεύομαι με μια σκατοεσωτερική κεραία με χάλια σήμα και πρέπει να κάθομαι 2 ώρες πριν από κάθε αγώνα να προσπαθώ να πιάσω καλό σήμα. Θα κάνει δουλειά αυτή όταν αρχίσουν να εκπέμπουν ψηφιακά ή το μπούλο;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  11. #26
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    δεν ξέρω τι παίζει αλλά εγώ κόλλησα με αυτό που λες ότι το σήμα θα είναι "επίγειο". πως μπορεί να γίνει αυτό;

  12. #27
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    δε το χω ψαξει αλλα βασικα αν βγαλεις την κεραια σου παιζει πχ σπορτ+ αλλα με σαφως κατωτερη ποιοτητα απο οταν την εχεις συνδεμενη.οποτε ειναι κατι σαν ενισχυση;dunno

  13. #28
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Ιστορία
    Από το 2006 και μέχρι σήμερα, τα ψηφιακή τηλεοπτικά κανάλια της ERT Digital εκπέμπουν επίγειο ψηφιακό σήμα DVB-T (Digital Video Broadcast – Terrestrial) με συμπίεση MPEG-2, ενώ η Digea αποφάσισε να χρησιμοποιήσει κωδικοποίηση MPEG-4. Και εδώ ξεκινούν τα προβλήματα μιας και απαιτείτε διαφορετικός επίγειος ψηφιακός δέκτης για το MPEG-2 και διαφορετικός για το MPEG-4. Δηλαδή όσοι έσπευσαν τα προηγούμενα χρόνια να αγοράσουν εξωτερικούς δέκτες ή τηλεοράσεις με ενσωματωμένο δέκτη MPEG-2, δεν μπορούν να πιάσουν τα ιδιωτικά κανάλια της Digea (Alpha, Alter, ΑNT1, Μακεδονία (μετονομάστηκε σε ANT2), Mega, ΣΚΑΪ, Star). Η ERT Digital έχει ανακοινώσει ότι συνεχίζει κανονικά τις εκπομπές σε MPEG-2 αλλά από ότι φαίνεται κάποια στιγμή θα αναγκαστεί να το γυρίσει και αυτή σε MPEG-4.

    Σήμα ψηφιακό, όχι υψηλής ευκρίνειας
    Τα ψηφιακά κανάλια της Digea εκπέμπονται σε 576i PAL, πρόκειται δηλαδή για κανάλια τυπικής ευκρίνειας. Το κάδρο των PAL είναι ανάλυσης 704×576 pixels με λόγο πλευρών 4:3 με εξαίρεση το ΣΚΑΪ που εκπέμπει σε μακρόστενο κάδρο 16:9. Το bitrate είναι 30.000. Στον ήχο έχουμε MPEG-2 48kHz/ 192kHz σε stereo mode.


    Περισσότερα εδώ.

    Για το μπούτσο βασικά. Καμία σχέση με τις τέλειες εικόνες που διαφημίζουν και τα hd που έχουν εδώ και χρόνια άλλες χώρες.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  14. #29
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    επίγειο σήμα είναι αυτό που έχουμε και τώρα , οι εναλλακτικές στο επίγειο είναι το δορυφορικό , και το καλωδιακό , οπότε η κεραία προς το παρόν μένει .
    Αλλάζει η μορφή του σήματος και η αποκωδικοποίηση (mpegX)
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #30
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    α καλά, είχα στο μυαλό μου εντελώς άλλο πράγμα για το τι εννοούν με το επίγειο.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •