Results 1 to 9 of 9

Thread: LUFTHANSA και Βαλιτσες

  1. #1
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default LUFTHANSA και Βαλιτσες

    Λοιπον, απο ολες τις εταιριες που περνανε τον Ατλαντικο (ΡΙΠ Ολυμπιακη και στα τσακιδια μουνοπανα) η Delta μεχρι τωρα προσφερει δωρεαν μεταφορα αποσκευων που αποτελουνται απο μολις μια βαλιτσα βαρους 23 περιπου κιλων και αλλη μια χειραποσκευη στο αεροπλανο συνολικου βαρους περιπου 18 (!!) κιλων, για να φτασουμε στο συνολο των 41 κιλων (90lbs). Δε μπορω να πω οτι ηταν πολυ περιοριστικο στο ταξιδι μου απο εδω περα προς την Ελλαδα το Νοεμβριο, εφερα πολυ πραμα, αλλα ειναι λιγο καθυστερημενο που πρεπει να κουβαλας απειρα κιλα στο αεροπλανο και σου δινουν μονο μια βαλιτσα.

    Στο ταξιδι του γυρισμου επεστρεψα με Lufthansa που ξηγηθηκε πολυ καλα γιατι μπορεσα να κουβαλησω 50+50lbs δηλαδη 2 βαλιτσες των 23 κιλων η καθε μια, συν μια τσαντα χειραποσκευη στην οποια ειχα το laptop και διαφορα αλλα χρησιμα πραγματα που δεν ηταν και πολυ ελαφρια. Ομως, λογω της αποπειρας τρομοκρατικης επιθεσης απο το Νιγηριανο πριν λιγες μερες, η Lufthansa αποφασισε λεει να περιορισει τις αποσκευες για οσα εισιτηρια εκδιδονται μετα την 1η Ιανουαριου 2010 σε ΜΙΑ βαλιτσα των 23 κιλων (50lbs) και μια χειραποσκευη, η οποια δε θυμαμαι ποσο βαρος επιτρεπεται να εχει μαξιμουμ, ομως οσο και να ειναι, ειναι ακομα χειροτερα κι απο τη Delta, η οποια Delta ομως προσφερει απευθειας πτηση, ενω η Lufthansa εχει μονο πτηση με ανταποκριση ειτε στη Φρανκφουρτη ειτε στο Μοναχο, που σημαινει δηλαδη μια μεταφορα διαρκειας απο 15 εως πολυ παραπανω ωρες.

    Συνεπως με τα νεα δεδομενα, μου φαινεται λιγο χαζο να προτιμησει οποιοσδηποτε να πεταξει με Lufthansa καθως το μονο πλεον πλεονεκτημα που εχει ειναι οτι ειναι πιο φτηνη και εχει κατι προσφορες καποιους μηνες του χρονου. Το ερωτημα μου ομως δεν ειναι εμπορικης φυσεως, αλλα για το κατα ποσο μας περνανε για ηλιθιους (που σιγουρα μας περνανε). Μπορει κανεις να μου δωσει μια βασιμη εξηγηση γιατι μια τρομοκρατικη επιθεση μπορει να δικαιολογησει μειωση του βαρους που μπορει κανεις να μεταφερει σε μια πτηση? Ποσο ηλιθιο ειναι αυτο? Φυσικα μπορει να μου βρει καποιος μια τελεια δικαιολογια και να το βουλωσω, αλλα προς το παρον δε μπορω να σκεφτω μια τετοια απο καποιον που να μη δουλευει στη Lufthansa.

    ΥΓ. Το παρον θρεντ μπορει να χρησιμευσει ως σημειο αναφορα για παρομοιες καθυστερημενες καταστασεις σε αεροπλανα και τραγελαφικους, γιατι οχι και σε περιστατικα που διαδραματιζονται σε κυλιομενες σκαλες αεροδρομιου με βαλιτσες.
    ΥΓ2. Η Ολυμπιακη μπορει να ειναι αθλια με πολλους και διαφορους τροπους που μπορω να σκεφτω, αλλα τουλαχιστον εδινε δυο βαλιτσες των 25 κιλων η καθεμια.
    ΥΓ3. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει τα δεδομενα και η Delta, δε με ενδιαφερει κιολας, μπορει κι αυτοι να εκαναν κατι αντιστοιχα καθυστερημενο.
    Last edited by FIXXXER; 07-01-2010 at 18:00.

  2. #2
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Μάλλον μειώνει το χρόνο/κόπο ελέγχου, αφού οι έλεγχοι υποτίθεται ότι θα είναι πιο εξονυχιστικοί. Μην ελπίζεις πάντως ότι δεν θα ισχύει και για άλλες εταιρίες αφού έχουν έτσι τα πράγματα.
    Τα πιο τραγελαφικά σκηνικά εννοείται πως έχουν συμβεί στο Ισραήλ, όταν είχα τη φαεινή ιδέα να πάω κουραμπιέδες (...) σε φίλους μου. Με παίρνει ο τύπος στην άκρη, ανοίγει το κουτί και μαλάκα χώνει το χέρι μέσα στη ζάχαρη και την ψαχούλευε, ρωτώντας με τι είναι αυτά και τι τα θέλω.
    - Εντάξει, τελειώσαμε. Μπορείτε να τα πάρετε.
    - Δεν τα θέλω τώρα.
    - Πάρτα.
    - Δεν τα θέλω. Κράτα τα και πέτα τα (κοντεύοντας να βάλω τα κλάματα από τα νεύρα).
    Και χιλιάδες άλλα τραγικά σκηνικά στο Μπεν Γκουριόν, μπροστά στα οποία όλα τα άλλα είναι αστεία (εκτός από το Spinal Tap και το αγγούρι το τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο).
    Feed my fear

  3. #3
    Senior Member mage's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,323

    Default

    Gia ton idio logo pou an pas opoudhpote me idiotiko jet den se elegxei kaneis, ki as koubalas 100 kila koka, kai 10 rabdous ouraniou. H le3h tromorkatia einai o megalyteros mpampoulas(mazi me ton 8eo) sthn istoria ths an8ropothtas, sto onoma tis opoias exoun ginei ta xeirotera egglhmata.

  4. #4
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Εγω παντως δε θα παιρνα Delta. Οι συνθηκες ειναι περιεργες, δε ξερεις που μπορεις να πεσεις!
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  5. #5
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εγώ θα πρότεινα στον thread starter να παίρνει Τζέλα Delta!

  6. #6
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Το θεμα δεν ειναι ποια εταιρια θα παιρνω, τη βρισκω τη λυση και χωρις βοηθεια.
    Αλλα ηθελα καπου να βγαλω τα κομπλεξ μου, ευτυχως απαντησανε και κανα 2 σοβαρα.

  7. #7
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    Και για Αλιτάλια να βγάλουμε κόμπλεξ γιατί είναι άμπαλη.
    Για Βρυξέλλες- Ρώμη μας είχαν ζητήσει γύρω στα 200€ για τις επιπλέον αποσκευές και επίσης όσες φορές την έχω επιλέξει τον ήπια με καθυστερήσεις και αλλαγές. Μακριά.
    It is known.

  8. #8

    Default

    Joe Bonamassa I would like to extend my thanks and gratitude to Cypress Airlines for taking my 2200 dollars in excess baggage fees today and then breaking my beloved Royal Albert Hall Musicman JP barritone today on the way to Tel Aviv.. At least when those criminals at Alitalia charged us 7500 dollars ( you heard me right) they took good care of my stuff.. Im shattered and feel violated.

  9. #9
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    χαχαχαχαχαχ
    It is known.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •