Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 63 of 63

Thread: Ψωνισμένοι

  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    ΓΙΑΤΙ είναι κακό όμως? Αφού ουσιαστικά δε βλάπτει κανέναν. Γιατί μας κάθεται κάπως? Εγώ σ'αυτό δε μπόρεσα να απαντήσω, όσο λάθος και να το θεωρώ ενστικτοδώς, και σε αυτό ζητώ την άποψη κάποιου πιο έξυπνου που επίσης του κάθεται καπως!
    Βασικά νομίζω σου απάντησαν ήδη στις πρώτες σελίδες. Είναι κακό επειδή δηλώνει κάποια αρνητικά στοιχεία της προσωπικότητας, όπως η ανάγκη για επιβεβαίωση και αναγνώριση. Κι αυτό σημαίνει ότι εντάσσεται σε ένα γενικότερο σύνολο πράξεων του ατόμου αυτού που καταντούν εκνευριστικά. Μπορεί μεμονωμένα να μην είναι σπουδαίο, αλλά όταν το ίδιο άτομο θέλει να είναι το επίκεντρο της συζήτησης ή να έχει κάποια ηγετική θέση στην παρέα (να αποφασίζει, λόγου χάρη, τις δραστηριότητες), ε, νομίζω πως γίνονται πιο ξεκάθαροι οι πρακτικοί λόγοι να εκνευρίζεται κανείς με μία τέτοια συμπεριφορά.

    Έχω μία γνωστή (που δεν έχω ιδέα γιατί ακόμα βρίσκεται στους ίδιους κοινωνικούς κύκλους με εμένα και γιατί αναπνέει γενικά), παραδείγματος χάριν, που όταν η συζήτηση ξεφεύγει σε θέματα που δεν την αφορούν θα κάνει κάποια ενέργεια, είτε κάτι ναζιάρικο είτε θα προσπαθήσει να αλλάξει το θέμα της συζήτησης σε κάποια δική της πράξη. Ε, δε θέλει και πολύ για να σκέφτομαι πόσο ωραίο θα ήταν το κεφάλι της να γίνει ένα με το τσιμέντο...

    Σαφώς υπάρχουν και άλλοι λόγοι, λιγότερο ωραίοι, που μερικοί εκνευρίζονται, όπως κάποιο είδος ζήλειας, π.χ. επειδή το ψώνιο τελικώς πράγματι καταφέρνει να γίνεται αντικείμενο συζήτησης ενώ παράλληλα νιώθει κανείς ότι στον ίδιο δεν του αφιερώνεται η πρέπουσα προσοχή. Αλλά αυτό είναι ένα εντελώς διαφορετικό ζήτημα.
    sniping page 5

    http://en.wikipedia.org/wiki/Histrio...ality_disorder

  2. #62
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    Ωραίο άρθρο.
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  3. #63
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    όλοι ψωνισμένοι είναι, αν τους μειώσεις αρπάζονται. και πρώτος πρώτος ο carheart, να, δείτε.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •