Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 43 of 43

Thread: Κεφαλη μπασσου

  1. #31

  2. #32

    Default

    Ok, για κεφαλή μιλάμε, αλλά αν θες και την καμπίνα ανεβαίνει πολύ ο λογαριασμός.

  3. #33
    Senior Member mage's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,323

    Default

    Quote Originally Posted by mage View Post
    Egw ayto to set 8a xtypaga....
    Panalafro, bgazei hxara, kai einai oti pio flexible exw dei.....



    oi eikones einai kai link, pathste gia times,.... h timoula tou einai sxetika kalh gi ayta pou prosferei.
    To setaki xwris to 15" to exei parei o bassistas mas kai mporw na sas pw oti gamei!!!!!

  4. #34
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Περί καμπινών της Markbass, τα καργιόλια βγάζουν ΤΑ watts με 10αρια και 12αρια ηχεία και (κατά περιγραφές τυχερών κατόχων) δεν παραμορφώνουν... Όσο και να δώσεις σήμα από τον ενισχυτή, τα ηχεία δεν υπερτροφοδοτούνται!

    Αν είσαι ο (*θεός) Tim Commerford και θες εσκεμμένα "rattling" από την καμπίνα (ήχος "εξάτμιση πούλμαν"), ιτς οκέι, αλλά τα κίτρινα ηχειάκια της Markbass σου λέει δεν το παθαίνουν... "πάρε κανά rat, σου λέει, αδελφέ!

    ξερωγω.

    Deafening, painstaking, BB King

  5. #35
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    για αυτο ελεγα και εγω για καμπινες με μαγνητη νεοδυμιου, ειναι πιο ακριβες αλλα σηκωνουν πιο πολλα βατ και παιζουν ανετα σε εντασεις, ενω ζυγιζουν πολυ λιγοτερο, κατι που εγω πλεων υπολογιζω πολυ!
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  6. #36
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    bump:

    έχει παίξει κανείς σας κάποιο από τα παλιά Peavey, mark III / mark IV ας πούμε;;;

  7. #37
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Τελικα Στελιο ποιον ενυσχυτη χτυπησες?
    Οι μοντς ποιον Σαν))) εχουν?Τον Τ300????(Να πεσω σε καταθλιψη?)

    Εδω ενα καλο βιντεακι συγκρισης βιντατζμπασοενισχυτων




    Ο JCM μ'αρεσει.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  8. #38
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Διαβασα την 1η απαντηση που ελεγε Ampeg SVT-CL.
    Ναι, συμφωνω, μεχρι τωρα θαχα κανει 2 επεμβασεις δισκοκηλη και.... Αυτο φτανει. Και η τιμη. Αλλιως ενας ampeg ειναι ενας ampeg, δε χρειαζεται να πουμε τιποτα παραπανω.
    Και οποιος πει κακο λογο για εναν παλιο αμπεγκ ειναι μαλλον επειδη δε μπορει να τον αντεξει λογω βαρου η τιμης.
    Τελικα πηρα sound city b120, 600e μαζι με μεταφορικα και ΜΟΝΟ 27 κιλα(...).
    Απο τοτε δεν αλλαξα λαμπες καν, απλα 2 φορες εχασα τα caps απο την πισω μερια αλλα πλεον βρηκα τη λυση και γιαυτο.
    Στην ουσια δεν ειχα ποτε θεμα με την ενταση αν και αρχικα μου φαινοταν καπως πολυ χαμηλα το ολο πραγμα, μια συνηθεια ηταν ολα και λιγο ΠΑΙΞΙΜΟ με εκουαλαιζερσ.
    Δε παιρνω οσα καθαρα θα ηθελα οντας σε ενα ποπ γκρουπ πχ, παιρνω ομως ολο το φαζζ που θελω δια να ευφραινεται η καρδιαν.
    Το κακο που μου εχει κανει, ειναι πως εχοντας αισθανθει μια φορα το τι κανει ενας λαμπατος, δε ξερω αν μπορει καποιος να γυρισει πισω σε τρανζιστορ.

    Πειτε κιεσεις για τους δικους σας ενισχυτες

    Οι μοντς να μη πουν.

  9. #39
    wtch trial's victim Fucking Wizard's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Tanelorn
    Posts
    457

    Default

    Εγω ειμαι ακομα στο ψαξιμο. Κοιταζω και γω για sound city ή orange.
    Με προβληματιζει αρκετα το κατα ποσο αξιοπιστος θα ηταν ενας παλιος ενυσχητης. Απο αποψη σερβις-συντηρηση-λοιπες μαστοριες και κατα ποσο ευκολα μπορεις να βρεις καποιον μαστορα να σου κανει τη δουλεια χωρις να σε γδυσει.
    Επισης αν καποιος εχει αγορασει ενισχυτη ή καποιο οργανο απο αμερικη να μας πει τι παιζει με τα τελωνειακα και λοιπους φορους γιατι ακουω τρελα πραγματα.

    Ως τωρα παντως ο καλυτερος που εχω παιξει ειναι ο bassman 300 pro:



    πολυ καλο εργαλειο.γραψαμε και κιθαρες μ'αυτον.Μονο για στουντιο ομως, αλλιως αλλαζουμε κατηγορια και θελουμε φορτηγο για μεταφορα και 2 για κουβαλημα.
    "I know this: if life is illusion, then I am no less an illusion, and being thus, the
    illusion is real to me. I live, I burn with life, I love, I slay, and am content."

    http://www.myspace.com/cosmicplunge
    http://el-gr.facebook.com/pages/Cosm...p_178091127385

  10. #40
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Ο οποιος ειναι στην ουσια βασισμενος 100% πανω στον Τ300 (και προφανως γιαυτο και σου αρεσε τοσο).
    Για το θεμα του σερβις, πρεπει απλα να εισαι τυχερος και να βρεις εναν ξεχασμενο απο τα 80ς τυπο ο οποιος κανει αυτη τη δουλεια και μπορει να σε βοηθησει.
    Αλλιως, σε καποιο "κανονικο" μαγαζι που συνηθως χρεωνουν πολλα αλλα παιζουν και εγγυησεις και απολα.
    Παντως, εκτος κιαν εχει κανα σοβαρο προβλημα η πλακετα, δε χαλναν ποτε =ρ

  11. #41

    Default

    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    bump:

    έχει παίξει κανείς σας κάποιο από τα παλιά Peavey, mark III / mark IV ας πούμε;;;
    Οι συγκεκριμένοι αποτελούν, κατά την άποψη μου, από τους καλύτερους ενισχυτές που έφτιαξε η Peavey ever..
    Είναι πραγματικά σαν τανκ! Δεν παθαίνουν τίποτα και επιζητούν την πολύ χρήση.
    (Έχω στην κατοχή μου ένα Mark III Bass). Το πρώτο πράγμα που διαπιστώνεις όταν τον δοκιμάσεις, είναι οτι ο ενισχυτής είναι πραγματικά πολύ δυνατός! Το καλύτερο feature είναι τα δύο του κανάλια που μπορούν να παίξουν παράλληλα. Μπορείς να έχει πχ στο ένα κανάλι καθαρό μπασάτο πραγματικά ήχο (κ με compressor) και στο άλλο overdrive. Το ότι παίζουν παράλληλα είναι η χρυσή τομή ώστε να έχεις (αν θέλεις) βρωμιά χωρίς να χάνεις σε όγκο. Τέλος να πω ότι παίζουν άψογα και μπορούν να σταθούν άνετα σε κιθαριστικό rig!
    IN PEAVEY WE TRUST!
    Last edited by takissam; 20-09-2012 at 09:59.

  12. #42

    Default

    O Sunn 300T και ο Fender Bassman 300 είναι 100% ίδιοι ενισχυτές όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε.
    ΟΜΩΣ... δεν έχουν καμία σχέση με τους "πραγματικούς" Sunn. Ο 300Τ είναι από την περίοδο που η Fender είχε αγοράσει το όνομα της Sunn. Έβγαλε μερικούς ενισχυτές (300Τ, Model T reissue 1200S κλπ) οι οποίοι δεν πήγαν και τόσο καλά και μετά το έθαψε το όνομα και δεν πρόκειται να ξανασχοληθεί!
    Δεν παύει βέβαια ο 300Τ να είναι θηρίο και πολύ ωραίος ενισχυτής (ειδικά σε όποιον αρέσουν τα κουμπάκια!!).

    Επίσης να κάνω μια αναφορά για τους vintage ενισχυτές και τα service...
    Θεωρώ (και το λέω από πρώτο χέρι) ότι ένας vintage ενισχυτής πολύ πιο εύκολα γίνεται ολοκαίνουργιος, από το να χρειαστεί Service ένας μοντέρνος ενισχυτής!
    Ειδικά αν μιλάμε για Point to Point κατασκευές (πχ οι SC που αναφέρθηκαν) τότε τα πράγματα είναι (τυπικά) ακόμα πιο εύκολα και ένας σοβαρός τεχνικός γουστάρει πραγματικά να ασχοληθεί μαζί του! Έχω παράδειγμα μοντέρνου Marsh (JCM2000) ο οποίος για ένα γελοίο πρόβλημα, χρειάστηκε αλλαγή ΟΛΗ η πλακέτα.

    Οπότε ναι σαν απάντηση είναι εύκολο να γίνει ένας παλιός ενισχυτής "καινούργιος"!

  13. #43
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Quote Originally Posted by takissam View Post
    Quote Originally Posted by Shirime View Post
    bump:

    έχει παίξει κανείς σας κάποιο από τα παλιά Peavey, mark III / mark IV ας πούμε;;;
    Οι συγκεκριμένοι αποτελούν, κατά την άποψη μου, από τους καλύτερους ενισχυτές που έφτιαξε η Peavey ever..
    Είναι πραγματικά σαν τανκ! Δεν παθαίνουν τίποτα και επιζητούν την πολύ χρήση.
    (Έχω στην κατοχή μου ένα Mark III Bass). Το πρώτο πράγμα που διαπιστώνεις όταν τον δοκιμάσεις, είναι οτι ο ενισχυτής είναι πραγματικά πολύ δυνατός! Το καλύτερο feature είναι τα δύο του κανάλια που μπορούν να παίξουν παράλληλα. Μπορείς να έχει πχ στο ένα κανάλι καθαρό μπασάτο πραγματικά ήχο (κ με compressor) και στο άλλο overdrive. Το ότι παίζουν παράλληλα είναι η χρυσή τομή ώστε να έχεις (αν θέλεις) βρωμιά χωρίς να χάνεις σε όγκο. Τέλος να πω ότι παίζουν άψογα και μπορούν να σταθούν άνετα σε κιθαριστικό rig!
    IN PEAVEY WE TRUST!
    Πολύ ωραία, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Similar Threads

  1. Πωλειται κεφαλη ENGL Fireball 60 Watt
    By necrosaturate in forum The Marketplace
    Replies: 1
    Last Post: 02-10-2009, 02:53
  2. Πωλείται κεφαλή Randall RH-50T
    By kontan in forum Musicians Chat
    Replies: 11
    Last Post: 09-06-2009, 02:09
  3. Πωλείται κεφαλή Randall RH-50T
    By kontan in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 02-06-2009, 02:02
  4. Replies: 5
    Last Post: 26-05-2008, 11:37
  5. Replies: 13
    Last Post: 31-10-2007, 11:19

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •