Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 79

Thread: Η Ηθική του Αθεϊσμού

  1. #61

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    φθόγγε τι θα έκανες αν κάποιος δεν λειτουργούσε βάσει της ηθικής σου δηλαδή ο μηχανισμός για να ζει καλά επηρέαζε αρνητικά άλλους? θα αντιδρούσες?

    Θα του φύτρωνα μια ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. Τίποτα άλλα μεγάλα ερωτήματα της ζωής?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #62
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    φθόγγε τι θα έκανες αν κάποιος δεν λειτουργούσε βάσει της ηθικής σου δηλαδή ο μηχανισμός για να ζει καλά επηρέαζε αρνητικά άλλους? θα αντιδρούσες?
    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Θα του φύτρωνα μια ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. Τίποτα άλλα μεγάλα ερωτήματα της ζωής?
    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Το θέμα είναι πως όταν επηρεάζεις τον κόσμο γύρω σου, και ιδιαίτερα με τρόπους που δεν αφήνουν επιλογή σε αυτούς που επηρεάζουν, να μου εγγυηθείς (ή να μου αποδείξεις, μάλλον) πως η ερμηνεία σου είναι η σωστή. Αν δεν είσαι σίγουρος, κοίτα να τους αφήσεις ελεύθερους να ζήσουν τη ζωή τους όπως νομίζουν.
    και τώρα πρέπει να μου αποδείξεις πως η ερμηνεία σου είναι η σωστή να αποδείξεις δηλαδή για ποιον λόγο δεν πρέπει ο μηχανισμός του well being σου να επηρεάζει αρνητικά άλλους.
    να το αποδείξεις όχι να πεις ότι είναι άποψη μου.

    αλλιώς να βγούμε και να δούμε ποιος θα ρίξει πρώτος.
    Last edited by asimoulis; 15-12-2009 at 20:25.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  3. #63
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    μπράβο στον καντίρου τότε, έλεγε πράγματα τα οποία τότε δε μπορούσαμε να καταλάβουμε. (προφανώς έχει να κάνει και με ότι αυτός τα λέει σκατά και εμείς είμασταν εικοσάχρονα μαλακισμένα). Ρίξε και μία ματιά πάντως στα δέκα είκοσι τελευταία χρόνια της ανθρώπινης σκέψης, λέγεται και μεταμοντερνισμός, δε θα σε δαγκώσει.
    Εγώ νιώθω ότι πάντα καταλάβαινα τι λέει ο καντιρού και ότι λέει τσουβαλάτες μπούρδες. Νιώθω επίσης ότι γνωρίζω σε βάθος τι λέει το μεταμοντέρνο και το απορρίπτω σύσσωμο. Εσύ υπερασπίζεσαι το σεβασμό στην διαφορετικότητα εδώ και κάμποσα ποστς αλλά μου αφαιρείς το δικαίωμα να γνωρίζω και να ΕΠΙΛΕΓΩ συνειδητά να διαφωνώ και με τα δύο. Αισθάνεσαι ότι πρέπει να με μειώσεις, να είμαι άσχετος, να μην έχω εικόνα. Για σκέψου.

    Στις υπόλοιπες μαλακίες: Ο μόνος τροπος που μπορώ να φανταστώ ώστε να "επηρεάσεω τον κόσμο γύρω μου, και ιδιαίτερα με τρόπους που δεν αφήνουν επιλογή σε αυτούς που επηρεάζω" είναι να του βάλω κάποια λάμα στο λαιμό. Δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό. Νομίζω συνηθίζεται σε χουντοσκοταδιστικά καθεστώτα όπως το ιραν ή η σαουδική αραβία (προτεκτοράτο των ευαγγελιστών νεοσυντηρητικών ΗΠΑ - για να μη μπερδεύεσαι). Εν ολίγοις, αν απέναντι μου είχα μια ανήμπορη φοβισμένη 70χρονη ετοιμοθάνατη γριά που έχει βαθιά ανάγκη να πιστέψει σε κάτι ανορθολογικό και μεγάλο, θα την άφηνα να το πιστέψει. Σε σέβομαι σαν συνομιλητή και προσπαθώ να σου μιλάω σα να μην είσαι κάτι τέτοιο, προσπάθησε και εσύ να διαφωνήσεις κόσμια χωρίς να νομίζεις ότι περιτριγυρίζεσαι απο ΦΑΣΙΣΤΕΣ πολέμιους της "διαφορετικότητας".

  4. #64

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Θα του φύτρωνα μια ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. Τίποτα άλλα μεγάλα ερωτήματα της ζωής?
    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Το θέμα είναι πως όταν επηρεάζεις τον κόσμο γύρω σου, και ιδιαίτερα με τρόπους που δεν αφήνουν επιλογή σε αυτούς που επηρεάζουν, να μου εγγυηθείς (ή να μου αποδείξεις, μάλλον) πως η ερμηνεία σου είναι η σωστή. Αν δεν είσαι σίγουρος, κοίτα να τους αφήσεις ελεύθερους να ζήσουν τη ζωή τους όπως νομίζουν.
    και τώρα πρέπει να μου αποδείξεις πως η ερμηνεία σου είναι η σωστή να αποδείξεις δηλαδή για ποιον λόγο δεν πρέπει ο μηχανισμός του well being σου να επηρεάζει αρνητικά άλλους.
    να το αποδείξεις όχι να πεις ότι είναι άποψη μου.

    αλλιώς να βγούμε και να δούμε ποιος θα ρίξει πρώτος.
    οι σκέψεις σου είναι καταρχήν σχεδόν ασυνάρτητες. Αυτό το πράγμα δεν χρειάζεται να αποδειχθεί, δεν είναι θεώρημα, είναι μία άποψη η οποία βασίζεται στην γενική παραδοχή πως όταν δε πειράζεις κάτι δεν το αλλάζεις, και μία κοινωνία που ο ένας σέβεται τον άλλον τρέχει καλύτερα από μία κοινωνία που ο ένας σφάζει τον άλλον όποτε το θελήσει (ελπίζω να μη το πήρες πολύ σοβαρά το προηγούμενο ποστ). Όπως κάθε τέτοια άποψη, είναι απλά μία τέτοια, δε σημαίνει ότι εσύ πρέπει να σέβεσαι κανέναν ή να μη σκοτώνεις κανέναν, είναι δικιά σου επιλογή κάτι τέτοιο. Η κοινωνία έχει δημιουργήσει την σύμβαση ότι δε θα το κάνεις κάτα γενική παραδοχή και εάν θέλεις να είσαι μέρος της πρέπει να τη παραδεχτείς. Οι μουσουλμάνοι δεν έχουν κάνει την κοινή παραδοχή μαζί μας ότι είναι πάντοτε λάθος να καίμε το πρόσωπο μιας κοπέλας (το λέω επειδή βλέπω που πάει το πράγμα) - αν θέλετε μπορούμε να μπουκάρουμε για να τους υποχρεώσουμε να βλέπουν να πράγματα όπως θέλουμε εμείς, αλλά τότε έχω να απαντήσω πως θα κάνουμε μεγαλύτερο κακό από τα πρόσωπα των γυναικών (όπως μαρτυράνε οι τελευταίοι δύο τρεις πόλεμοι.) Ο ικόνοκλαστ είναι αυτός που πρέπει να μου αποδείξει ότι θα κάνει περισσότερο καλό παρά κακό εάν επιλέξει αυτό το δρόμο, δεδομένου βέβαια ότι συμμετέχει και αυτός σε αυτές τις παραδοχές!
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #65

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Νιώθω επίσης ότι γνωρίζω σε βάθος τι λέει το μεταμοντέρνο και το απορρίπτω σύσσωμο.
    οκ,

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Εσύ υπερασπίζεσαι το σεβασμό στην διαφορετικότητα εδώ και κάμποσα ποστς αλλά μου αφαιρείς το δικαίωμα να γνωρίζω και να ΕΠΙΛΕΓΩ συνειδητά να διαφωνώ και με τα δύο. Αισθάνεσαι ότι πρέπει να με μειώσεις, να είμαι άσχετος, να μην έχω εικόνα. Για σκέψου.
    Ξεχάσαμε και να διαβάζουμε τώρα? Εδώ και τόσα ποστ υπερασπίζομαι το δικαίωμά σου να κάνεις κριτική στο κόσμο και να προσπαθείς να τον επηρεάσεις, αλλά αντιτίθομαι σε αυτό που θεωρείς ως δικαίωμά σου, δηλαδή να κάνεις αυτό χωρίς την αποδοχή αυτών που αφορά (όπως καταδεικνύει η κάθετη αντιμετώπιση σου στο θέμα της θρησκείας.)

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Στις υπόλοιπες μαλακίες: Ο μόνος τροπος που μπορώ να φανταστώ ώστε να "επηρεάσεω τον κόσμο γύρω μου, και ιδιαίτερα με τρόπους που δεν αφήνουν επιλογή σε αυτούς που επηρεάζω" είναι να του βάλω κάποια λάμα στο λαιμό. Δεν το έχω κάνει ποτέ αυτό. Νομίζω συνηθίζεται σε χουντοσκοταδιστικά καθεστώτα όπως το ιραν ή η σαουδική αραβία (προτεκτοράτο των ευαγγελιστών νεοσυντηρητικών ΗΠΑ - για να μη μπερδεύεσαι). Εν ολίγοις, αν απέναντι μου είχα μια ανήμπορη φοβισμένη 70χρονη ετοιμοθάνατη γριά που έχει βαθιά ανάγκη να πιστέψει σε κάτι ανορθολογικό και μεγάλο, θα την άφηνα να το πιστέψει. Σε σέβομαι σαν συνομιλητή και προσπαθώ να σου μιλάω σα να μην είσαι κάτι τέτοιο, προσπάθησε και εσύ να διαφωνήσεις κόσμια χωρίς να νομίζεις ότι περιτριγυρίζεσαι απο ΦΑΣΙΣΤΕΣ πολέμιους της "διαφορετικότητας".
    αυτό είναι ακριβώς που κάνει η πολιτική, παίρνει αποφάσεις για τους ανθρώπους χωρίς αυτούς. Χαίρομαι που θα αποφάσιζες να μη το έλεγες στη γιαγιούλα, τώρα θα πρέπει να αποφασίσεις αν δε θα το έλεγες και στις εκατομμύρια γιαγιούλες, όπως θα έκανε ένα καθεστώς το οποίο θα αποφάσιζε να καταργήσει οικουμενικά τη θρησκεία. Το πιάσαμε?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  6. #66
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Για τα περι σεβασμού στο πρώτο προφανώς αναφερόμουν στο υφάκι "διάβασε και λίγο μεταμοντέρνο καλέ, δε θα σε δαγκώσει". Κάτσε στα αυγά σου να πούμε.

    Για τα υπόλοιπα: Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ είναι τέτοια που το ΚΑΘΕΣΤΩΣ θα φύτευε μια ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ σε κάθε ΓΙΑΓΙΟΥΛΑ. Θέε μου, πα' να φύγω.

  7. #67

    Default

    Τι ασυναρτησία είναι αυτή η δεύτερη πρόταση? Σοβαρά σου προτείνω να διαβάσεις κάποια πράγματα, εγώ κάποια που έχω ακούσει και διαβάσει (εισαγωγές και συνόψεις μάλιστα) μου έχουν χρησιμέψει πολύ. Σόρι αν το πήρες έτσι λόγω του όπως το έγραψα τέλος πάντων. Γιατί τόση πίκρα και επιθετικότητα πάντως? Κρίμα.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  8. #68
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    phthoggon τα περί θρησκείας που λες (με τα χαμόγελα, που προσπαθείς να προσφέρεις and stuff) είναι υπέροχα και θετικά. (χωρίς ειρωνικό υφάκι).

    Το θέμα είναι σαν νόημων ον (κι εσύ και η γύρω κοινωνία σου) να κάτσει να σκεφτεί αν αυτά τα θετικά υπερτερούν ενός τόνου μειονεκτημάτων, από την εκκλησιαστική περιουσία μέχρι τον προσυλητισμό στον καθωσπρεπισμό, και τελικά αν η κατάργηση μιας θρησκείας θα επιφέρει περισσότερα πλεονεκτ'ηματα ή μειονεκτήματα

  9. #69

    Default

    Γιατί δε μπορείς να το κάνεις όταν η δική σου προσωπική (η κοινωνική) ηθική επιλογή σέβεται την ελευθερία επιλογής του άλλου. Εφόσον η επιλογή του να προσκολλάται σε ορισμένες αντιλήψεις φέρνει πράξεις που είναι αντίθετες με τις μεταξύ σας παραδοχές βέβαια πρέπει να τον βάλεις στην θέση του (όπως χιουμοριστικά έλεγα για το πιστόλι ε) όπως ακριβώς βάζουν στη θέση τους οι δυτικές κοινωνίες όσους καίνε και πλακώνουν τις γυναίκες τους, ανεξάρτητα το σε ποια θρησκεία πιστεύουν. Αλλά μέχρι εκεί, δε πρέπει?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #70
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Μα δεν νομίζω κάποιος από δω μέσα να εννοούσε με την κατάργηση της θρησκείας να σουτάρουμε γιαγιάδες που πάνε σε ολονύκτιο ή 40άρηδες που αγιάζουν το καπώ του αμαξιού τους ( δεν ξέρω γιατί το γραψα με ωμέγα).

    Απλά η ύπαρξη μιας διαδεδομένης θρησκείας τελικά επιφέρει αμέτρητες καθυστερημενιές όπως αυτές που ανέφερα παραπάνω. Κοινώς στην μπούτσα μου τι κάνει και τι σκέφτεται ο καθένας στη ζωή του, και δεν θίγεται αυτό το θέμα. Η κατάργηση μιας θρησκείας, δεν αποτρέπει κανέναν από το να προσεύχεται.Αντίθετα καταργεί τον κλήρο και την ανάγκη πρωινής προσευχής στα σχολεία ΞΕΡΩΓΩ.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Οι προβληματισμοί μου είναι του δημοτικού γιατί στηρίζεις όλο σου το επιχείρημα σε κάτι που αυθαίρετα θεωρείς αληθές, παρότι είναι αδύνατο. Η καταγεγραμμένη ιστορία του ανθρώπινου είδους είναι γεμάτη συγκρούσεις. Ακόμα και τη μοντέρνα ιστορία να δεις, η παγκοσμιοποίηση είναι αυτό ακριβώς το πράγμα που φέρνει διαφορετικές ηθικές και αισθητικές κοντά και τις κάνει να συγκρούονται. Δε ξέρω ποιος σου είπε το παραμυθάκι πως μπορεί ο κάθε άνθρωπος να ζήσει στο μικρό του προσωπικό νησάκι ευτυχίας, και δε με ενδιαφέρει άλλωστε, απλά σου λέω ότι σου είπε μαλακίες. Πάνω σ'αυτή τη λάθος υπόθεση προσπαθείς τόσες σελίδες να στηρίξεις μία άποψη που το μόνο που χρειάζεται κάποιος για να καταλάβει ότι είναι λάθος είναι να κοιτάξει γύρω του τον πραγματικό κόσμο.

    Και δεν έχω τίποτα εναντίον σου ε. Αλλά η αλήθεια είναι πως μερικά πράγματα/πίστες/δόγματα/πεςτοοπωςθες που εσένα σε κάνουν να ζεις καλά τη ζωή σου εμένα με κάνουν να φέρνω σβούρες στον ύπνο μου. Πχ, μόνο η εντύπωση που έχει περάσει σ'αυτό το θρεντ πως οι άθεοι είναι και ανήθικοι από μερικά άτομα (διότι για κάποιο λόγο μόνο η θρησκεία μεταφέρει ηθικές αξίες) με κάνει να φοβάμαι να εκφράσω τη διαφορετικότητά μου σ'αυτό το θέμα IRL.

    Δεν έχω να σου πω κάτι περισσότερο, ασχέτως αν θεωρείς τους προβληματισμούς μου παιδικούς, ελπίζω να έχεις καταλάβει την ουσία αυτών που θέλω να πω. Καληνύχτα

  12. #72
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    ο ικονοκλάστ πρέπει να καταλάβει κάποτε ότι είναι ο αρχιερέας μιας κοσμικής θρησκείας που διατήρησε, όσο ήταν στα πάνω της, όλα τα αποκρουστικά χαρακτηριστικά των θρησκειών του μεταφυσικού. Από την επιβολή της μίας και μοναδικής αλήθειας ως το μεταφυσικό όραμα του παραδείσου (αταξική κοινωνία και όλα ωραία και καλά), από την μεταφυσική θεώρηση της Ιστορίας ως μιας υπερβατικής οντότητας που έχει σκοπό και καθορισμένη πορεία (ε, λίγο θα βάλουμε εμείς το χεράκι μας για να επηρρεάσουμε την ταχυτητα εξέλιξής της μόνο, όχι το σκοπο της) ως το ότι η βάση είναι η ουσία των πραγμάτων και όχι το εποικοδόμημα (η αναγωγή των πάντων στο ένα, όλα τα άλλα είναι ασήμαντα και ανάξια ανάλυσης και ενασχόλησης), κλπ, κλπ

    για να μην αναφέρουμε την ευαγγελιοποίηση των βιβλίων των μαρξιστών, την τυφλή πίστη του οπαδού η οποία συναγωνίζεται σε βαρβαρότητα τους οπαδούς των οργανωμένων θρησκειών, τις απαγορεύσεις άλλων αναλύσεων του γίγνεσθαι, τεχνών, κλπ που δεν συμφωνούν με τα "ευαγγέλια" και φυσικά τις δεκάδες "αιρέσεις" (φράξιες, σέχτες, στην νέα ορολογία), τον πιο πρωτόγονο μανιχαϊσμό στη σκέψη (αν δεν συμφωνείς μαζί μας είσαι με τους αντεπαναστατικούς ιμπεριαλιστικούς μηχανισμούς, κλπ, κλπ)

    Ωρες ολόκληρες μπορεί κάποιος να παρουσιάζει τους Βίους Παράλληλους της θρησκείας και του μαρξισμού, γιατί ο δεύτερος απέβαλε το περιεχόμενο αλλά όχι τον λειτουργικό μηχανισμό της, αυτόν που ουσιαστικά την κάνει αποκρουστική και επιζητούμε να απαλλαγούμε από αυτήν. Γιατί αν ήταν μια χαρούμενη θρησκεία, όπως έγραψα, δεν θα υπήρχε και λόγος να δηλώσει κάποιος άθεος, αποστασιοποιούμενος από αυτήν. Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις την αλήθεια, αυτή ούτε καν τώρα δεν την γνωρίζουμε με την κυριαρχία της υλιστικής θεώρησης των πάντων.

    Οταν πχ είσαι ερωτευμένος δεν παρατηρείς τι ορμόνες χορεύουν μέσα σου, απολαμβάνεις αυτό το συναίσθημα ως μεταφυσική εμπειρία οποιουδήποτε περιεχομένου και πάντα θα αντιδράς σε μια τέτοια ισοπεδωτική υλιστική χημική θεώρηση. Μόνο κακό μπορέι να κάνει αυτή η υλιστική θεώρηση στις σχέσεις των ανθρώπων, αντιθέτως η μεταφυσική του διάσταση ήταν ως τώρα και η κινητήρια δύναμη στον πολιτισμό και την τέχνη (αλλο ένα παράδειγμα μετά το προηγούμενο οικολογίζον)
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  13. #73
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Candiru View Post
    Οταν πχ είσαι ερωτευμένος δεν παρατηρείς τι ορμόνες χορεύουν μέσα σου, απολαμβάνεις αυτό το συναίσθημα ως μεταφυσική εμπειρία οποιουδήποτε περιεχομένου και πάντα θα αντιδράς σε μια τέτοια ισοπεδωτική υλιστική χημική θεώρηση. Μόνο κακό μπορέι να κάνει αυτή η υλιστική θεώρηση στις σχέσεις των ανθρώπων, αντιθέτως η μεταφυσική του διάσταση ήταν ως τώρα και η κινητήρια δύναμη στον πολιτισμό και την τέχνη (αλλο ένα παράδειγμα μετά το προηγούμενο οικολογίζον)
    οχι

  14. #74

    Default

    φοίβε, δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα για να δει κάποιος τη διαφορετικότητα των οπτικών μεταξύ δύο ανθρώπων από τη μεταξύ μας "συζήτηση". Άλλα καταλαβαίνει ο ένας και άλλα ο άλλος, προσωπικά μόλις διάβασα αυτό το ποστ δεν ήμουν καν σίγουρος ότι απευθυνόσουν σε μένα. Παρ' όλα αυτά θα κάνω μία προσπάθεια να δούμε μπας και μπορούμε να συννενοηθούμε.

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Οι προβληματισμοί μου είναι του δημοτικού γιατί στηρίζεις όλο σου το επιχείρημα σε κάτι που αυθαίρετα θεωρείς αληθές, παρότι είναι αδύνατο.
    ποιο είναι αυτό το επιχείρημα και γιατί είναι αυθαίρετο και αδύνατο?

    Η καταγεγραμμένη ιστορία του ανθρώπινου είδους είναι γεμάτη συγκρούσεις. Ακόμα και τη μοντέρνα ιστορία να δεις, η παγκοσμιοποίηση είναι αυτό ακριβώς το πράγμα που φέρνει διαφορετικές ηθικές και αισθητικές κοντά και τις κάνει να συγκρούονται.
    Συμφωνώ. Ποια η σύνδεση αυτού με λεγόμενα δικά μου?

    Δε ξέρω ποιος σου είπε το παραμυθάκι πως μπορεί ο κάθε άνθρωπος να ζήσει στο μικρό του προσωπικό νησάκι ευτυχίας, και δε με ενδιαφέρει άλλωστε, απλά σου λέω ότι σου είπε μαλακίες.
    δε μου το έχει πει κανένας, ούτε ανέφερα κάτι τέτοιο.

    Πάνω σ'αυτή τη λάθος υπόθεση προσπαθείς τόσες σελίδες να στηρίξεις μία άποψη που το μόνο που χρειάζεται κάποιος για να καταλάβει ότι είναι λάθος είναι να κοιτάξει γύρω του τον πραγματικό κόσμο.
    Ομοίως, εσύ υποθέτεις πως εγώ έχω κάνει τέτοιες υποθέσεις. Ίσως γιατί έχεις συνηθίσει να κατηγοριοποιείς και να συνδέεις "τέτοιου είδους απόψεις" με "κάποιες άλλες" απόψεις? Αν θες από δω και πέρα να κάνεις quote ένα σημείο στο οποίο απαντάς, γιατί εγώ δεν πιάνω τη σύνδεση.

    Και δεν έχω τίποτα εναντίον σου ε. Αλλά η αλήθεια είναι πως μερικά πράγματα/πίστες/δόγματα/πεςτοοπωςθες που εσένα σε κάνουν να ζεις καλά τη ζωή σου εμένα με κάνουν να φέρνω σβούρες στον ύπνο μου.
    Ε συγνώμη κιόλας, αν σου φαίνεται τρομακτικό κάποιος να ζει τη ζωή του χωρίς να τα βλέπει όλα συναρτήσεις και χημικές αντιδράσεις. Είμαι σίγουρος πως και συ το κάνεις αυτό ασυναίσθητα άλλωστε, αφού ένα 100% ορθολογιστικό ον δε νομίζω ότι είναι σε θέση να ζήσει και να αλληλεπιδράσει με τους τρόπους που είναι φτιαγμένο να το κάνει. Τώρα πως έχεις φτάσει σε σημείο να τα εξισώνεις αυτά με δόγματα, ένας θεός (λολ) ξέρει.

    Πχ, μόνο η εντύπωση που έχει περάσει σ'αυτό το θρεντ πως οι άθεοι είναι και ανήθικοι από μερικά άτομα (διότι για κάποιο λόγο μόνο η θρησκεία μεταφέρει ηθικές αξίες) με κάνει να φοβάμαι να εκφράσω τη διαφορετικότητά μου σ'αυτό το θέμα IRL.
    από ποια άτομα έχει περάσει μία τέτοια άποψη??? Δεν είδα κάτι τέτοιο στο θρεντ, και σίγουρα δεν το έχω πει εγώ.

    Δεν έχω να σου πω κάτι περισσότερο, ασχέτως αν θεωρείς τους προβληματισμούς μου παιδικούς, ελπίζω να έχεις καταλάβει την ουσία αυτών που θέλω να πω. Καληνύχτα
    Η αλήθεια είναι ότι το προηγούμενο ερώτημα έκανα λέιμπελ έτσι επειδή δε μπόρεσα να καταλάβω τι σκεπτικό έχει μία ερώτηση που την απάντησή της βρίσκω εντελώς αυτονόητη. Αν έχει κάποιο σκεπτικό από πίσω, κάπου που θες να φτάσεις, τότε πρέπει να το εξηγήσεις περισσότερο επειδή όντως δεν έχω καταλάβει την "ουσία" αυτών που λες.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  15. #75
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Ένα "100% ορθολογιστικό ον" δεν "τα βλέπει όλα συναρτήσεις και χημικές αντιδράσεις" (τι σημαίνει αυτό αλήθεια; πας να γαμήσεις και σκάει καντραν αλα ματριξ σε πρασινο-μαυρο και σου πετάει δεκαεξαδικά στη μάπα; πως το σκέφτεσαι;). Όλοι εμείς οι υλισταί είμαστε ανθρώπινα όντα. Είτε γνωρίζουμε είτε όχι την νευροφυσιολογία μερικών απο τας βασικάς ανθρώπινας αντιδράσεις μπορούμε να ζήσουμε τη ζωή μας λειτουργώντας και "ασυναίσθητα" και τρελιάρικα! Τρώμε, πίνουμε, γαμάμε, γελάμε, αγαπάμε δεν πιστεύουμε σε κανένα πουσταρά θεό ή σε οποιαδήποτε άλλη μαλακία και δε φοβόμαστε τίποτα!

Similar Threads

  1. Επιχειρισιακή ηθική
    By eyeamflesch in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 68
    Last Post: 24-05-2005, 13:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •