Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 79

Thread: Η Ηθική του Αθεϊσμού

  1. #46
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    επειδή όταν η απόλυτη εξίσωση όλων των ανθρώπων στον οικονομικό και κοινωνικό τομέα επιτευχθεί
    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    κατατρεγμένο
    αλλά πραγματικό δεν κράζω τις ηθικές αλλά κανείς δεν κάνει ότι δεν τον συμφέρει σε μικρό η σε μεγάλο βαθμό βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα ανάλογα με το που φτάνει ο νους του και οι ικανότητες του.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  2. #47

    Default

    εκτός κι αν κάνεις την έννοια συμφέρον τόσο ευρεία ώστε να συμπεριλάβεις και οτιδήποτε σε κάνει να αισθάνεσαι ωραία, διαφωνώ. Είχαμε αναφερθεί πολλές φορές στο προηγούμενο θρεντ πως η ιδεολογία είναι (όπως ακριβώς και η θρησκεία) κάτι το ανορθολογιστικό κατά ατομική βάση, καθώς σε τοποθετεί σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο σχέσεων μέσα στην κοινωνία το οποίο περιορίζει τη μονάδα για το well being όλων. Και όπως ξέρουμε, δεν είστε ακριβώς και οι πεινασμένοι χωριάτες του 1915 όσοι ακολουθείτε σχετικές ιδέες και πρακτικές, όπως ο γιος και η κόρη του βουλευτή που πιάσαν στο ρεσάλτο. Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να αποδεχτείτε πως είναι αποτέλεσμα μιας γαμημένης επιλογής? Ο άνθρωπος είναι ένα αρκετά πιο περίπλοκο είδος ρομπότ από αυτό που έχετε εντύπωση πως είναι.

    Ωραίο ποστ Καντίρου.

    Ικόνοκλαστ ναι αγόρι μου, τέσσερα-πέντε δισεκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο είναι μέσα στη λύπη και τον τρόμο μη τους κατακεραυνώσει ο τρομακτικός σαδιστικός θεός στον οποίο νομίζεις ότι πιστεύουνε. Μπλακ μέταλ σιξιξι γιέα! Δυστυχώς δε νομίζω ότι είσαι σε θέση να πεις σε 5.999.999 διαφορετικούς άνθρωπους από εσένα τι χρειάζονται ή δε χρειάζονται.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #48
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ποιος είναι σε θέση;

  4. #49

    Default

    κανένας δεν είναι σε θέση. Όλοι προσπαθούνε να επηρεάσουν τόνε κόσμο γύρω τους προσπαθώντας να τους πείσουν είτε ότι έχουν μερικά συνεφάκια μπροστά στα μάτια τους τα οποία αυτοί θα φυσήξουν και θα φύγουν, είτε πως είναι ίδιοι με αυτούς και πως η λύση που θα βρούν για τον εαυτούλη τους θα ισχύει και για τους ίδιους. Τουλάχιστον να μην υπονοείς αλήθειες και αντικειμενικότητες όταν μιλάς για το τι επιλογές πρέπει να ακολουθήσει ο καθένας στη ζωή του, αλλά να έχεις τα ρχίδια να πεις

    ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Μόνο το ότι προσπαθείς να πείσεις πως "κανένας δεν είναι σε θέση" αυτομάτως αναιρείς το ίδιο σου το επιχείρημα, το καταλαβαίνεις αυτό, έτσι;

    Είσαι εσύ σε θέση να μου πεις ότι εγώ (και ο καθένας) δεν είμαι σε θέση να υποστηρίζω το Α ή το Β;

    Πριν χρόνια συμφωνούσαμε εναντίον του σχετικισμού. :-/

  6. #51
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    εκτός κι αν κάνεις την έννοια συμφέρον τόσο ευρεία ώστε να συμπεριλάβεις και οτιδήποτε σε κάνει να αισθάνεσαι ωραία, διαφωνώ.
    Quote Originally Posted by Carcass_
    ...opoios pisteuei oti mia epixeirhsh ( kata thn pleiopshfia ths ) me ton tropo pou douleuei den eunoei ton ergazomeno kai oti sthn pleiopshfia tous oi epixeirhmaties pinoun aima... ...tha ithela na mou peis pws voleuei thn zwoula kapoiou na ta leei ayta.

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Ωστόσο, κάποιες αριστερές παρατάξεις προσπαθούν να παρουσιάσουν τους εργοδότες ως κατ'ανάγκην άπληστους και εκμεταλλευτές. Και δυστυχώς κάποιοι το χάβουν. Εν μέρει, και επί της ουσίας του θέματος, άνθρωποι των κατώτερων κοινωνικών στρωμάτων υιοθετούν αυτή την άποψη διότι η διαβολοποίηση των "κεφαλιών" συνεπάγει και το ηθικό σθένος των βιοπαλαιστών. Οπότε νιώθουν καλύτερα, αφ'ενός διότι δεν υπάρχει η ζήλεια της κοινωνικής θέσης του επιχειρηματία, παρουσιάζοντας τον ως άνθρωπο ανήθικο.
    ο deggial πάντως διαφωνεί μαζί σου. και εγώ. πιστεύω ότι το με το να φέρεσαι σύμφωνα με ένα σύστημα αξιών το οποίο υιοθετείται ΚΑΙ από κάποιους άλλους σου αποφέρει κέρδος έστω και αν δεν είναι άμεσα χρηματικό.
    Last edited by asimoulis; 15-12-2009 at 05:23.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  7. #52

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    κανένας δεν είναι σε θέση. Όλοι προσπαθούνε να επηρεάσουν τόνε κόσμο γύρω τους προσπαθώντας να τους πείσουν είτε ότι έχουν μερικά συνεφάκια μπροστά στα μάτια τους τα οποία αυτοί θα φυσήξουν και θα φύγουν, είτε πως είναι ίδιοι με αυτούς και πως η λύση που θα βρούν για τον εαυτούλη τους θα ισχύει και για τους ίδιους. Τουλάχιστον να μην υπονοείς αλήθειες και αντικειμενικότητες όταν μιλάς για το τι επιλογές πρέπει να ακολουθήσει ο καθένας στη ζωή του, αλλά να έχεις τα ρχίδια να πεις

    ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ
    Ε όχι. Ξέρουμε τι πρέπει να χρειάζεται ο κόσμος ώστε να γίνει καλύτερος. Έτσι και αλλιώς κάποιος οπαδός της θρησκείας υποβιβάζει το εγώ του προς ένα well being όλων, δεν του υποβιβάζω την ατομική υπόσταση άμα του πω να σταματήσει να πιστεύει μαλακίες, να σταματήσει να βλέπει σπύρο παπαδόπουλο και next top model και λαζόπουλο, να σταματήσει να μεγαλώνει τα τέρατα παιδιά του βομβαρδίζοντάς τα με σάπιες ηθικολογίες που εκείνος δέχεται ως αλήθεια. Για να οδηγηθούμε (αν θέλουμε) σε καλύτερους καιρούς, πρέπει να διώξουμε όσα μας κρατάνε στους κακούς καιρούς. Και όσα μας διαλύουν την ατομική υπόσταση (δεν είναι μόνο η θρησκεία αυτό, in fact υπάρχουν δεκάδες χειρότερα για τον x,y,z πιτσιρικά) πρέπει να αφήνονται πίσω. Αν θέλουμε καλύτερους καιρούς. Αν μας αρέσει απλά να μελετάμε τους καιρούς μας, καλύτερα έτσι, έχουμε και μπόλικα εκατομμύρια Παράδοξα να μελετάμε και να διασκεδάζουμε με την cool παρέα μας, δεν υπάρχει θέμα.

    Ξαναέρχομαι στο πόρισμα για διευκρίνηση, όταν λέω πως "ξέρουμε τι πρέπει να χρειάζεται ο κόσμος" δεν μιλάω γενικά για άτομα από το φόρουμ, μιλάω για εμένα και τον ικόνοκλαστ, και εδώ που τα λέμε κυρίως για εμένα, αν και εκείνος γνωρίζει αρκετά πράγματα.

    Και επειδή θα μου πεις πως "αν ένας πιστεύει στον Θεό και το κάνει χωρίς να σε ενοχλεί, δεν έχεις δικαίωμα ούτε να σχολιάσεις". Ε δεν είναι ένας, είναι μερικά δισεκατομμύρια, και οι ειδικά διαμορφωμένοι χώροι θεϊστών δεν τους χωράνε πιά, και είναι μπόλικοι πανάθεμά τους οι χαζοί και πρέπει να σταματήσουν να κάνουν τόσο κακό στον εαυτό τους και επαγωγικά στον δικό μας, γιατί υποβιβάζουν την ατομική μας υπόσταση. Να, σκεφτείτε τι μαλακίες θα συζητάτε στα οικογενειακά σας τραπέζια τώρα τις γιορτές με τους θχειούς και τις θχειάδες σας, μην το πάτε μακριά. Και να με ακούτε, εγώ ξέρω (@).

  8. #53

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Ε όχι. Ξέρουμε τι πρέπει να χρειάζεται ο κόσμος ώστε να γίνει καλύτερος.
    Χαζομάρες ξέρεις, αλλιώς θα το έκανες. Οι "πρακτικές δυσκολίες" που θα μου αναφέρεις φαντάζομαι, νομίζω ότι αντικατοπρίζουν περισσότερο την άγνοια σου περί της τεράστιας πολυμέρειας και διαφορετικότητας που διέπει αυτό που ονομάζεις κόσμος, παρά αυτές τις ίδιες. Όπως ξέρουμε είναι δύο τρία κοινά και απαραίτητα πράγματα που χρειάζονται όλοι οι άνθρωποι για να ζήσουν, να τρώνε, να γαμήσουν, και να έχουν ένα τοίχο πάνω από το κεφάλι τους τη νύχτα όταν κοιμούνται. Ε όλα τα υπόλοιπα ανοίγουν εκθετικά γύρω από αυτά, επηρεασμένα από τις υποκειμενικότητες της βιολογικής διαφορετικότητας, των πολιτιστικών παραγόντων, τα εσωτερικά και εξωτερικά ερεθίσματα τέλος πάντων που επηρεάζουν και παραλλάσουν καθημερινά τον άνθρωπο (Φοίβε γιατί σου φαίνεται παράξενο? Ίδιος είμαι από αυτόν που ήμουνα χρόνια πριν?) στο σημείο που "ένα πράγμα" ή "μία πολιτική" ή "ένα σετ κανόνων" δουλεύει σωστά μόνο για ένα ελάχιστο ποσοστό του "κόσμου" που βρίσκεται στο κέντρο του διαγράμματος ας πούμε, και όσο απομακρύνεσαι προς τα έξω αυτού όλο και λιγότερο. Η κοινωνία γαμάει το άτομο όσο το βοηθάει, και αυτοί που επιθυμούν να βρούν μία λύση και έναν κανόνα και να το εφαρμόσουν σε έναν "κόσμο" έχουνε στα χέρια τους το αίμα αυτών που είναι διαφορετικοί.

    Από την άλλη, επειδή δεν είναι εύκολο (αλλά θα ήταν ιδανικό!) να χωριστούμε σε 534.300 κοινωνίες για να είναι ευχαριστημένοι όσοι γουστάρουν σπύρο παπαδόπουλο, όσοι γουστάρουν pitchfork, όσοι καπνίζουν μπάφο, όσοι δε καπνίζουν μπάφο, όσοι θέλουν κοινόβια, όσοι θέλουν στρατιωτικές κοινωνίες πάνω στα βουνά, δε διαφωνώ ότι πρέπει να πάρεις εδώ και τώρα αναγκαστικά κάποια μέτρα που αφορούνε τουλάχιστον τους πολλούς, ή τους όσο πιο πολλούς μπορούν. Για να το κάνεις αυτό, πρέπει πρώτα να μελετήσεις τον ίδιο τον "άνθρωπο" τη διαφορετικότητα του και τα συμπλέγματα που φτιάχνει, πράγμα που κάνουν άλλωστε τόσες κοινωνικές επιστήμες, από την κοινωνιολογία μέχρι την ανθρωπολογία, την ψυχολογία, την πολιτική οικονομία. Αλλά αυτά τα μέτρα αφορούν τα δύο τρία αυτά κοινά πραγματάκια είπαμε παραπάνω. Όποιος καταλήξει να απαγορεύει Εσπρέσο, θρησκείες, Μπρίτνευ Σπήαρς, ΑννίτεςΠάνιες, κάνει αυτόματα ένα ντου στην διαφορετικότητα και την υποκειμενικότητα του άλλου, να τον κάνει πιο έξυπνο παρά χαζό λες και είναι αυτοσκοπός (να σου φέρω ένα μαγκίτη κάγκουρα θρησκεία πατρίδα οικογένεια από τις εργατικές συνοικίες και σε έχει άνετα σε αυτοπεποίθηση, ΑΝΤΡΙΛΑ, και ίσως και σε άλλα) και στο κάτω κάτω, να τον κάνει ίδιο με αυτόν, να του επιβάλλει αυτά που ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ εκείνος επειδή είναι καλύτερος. Δεν νομίζω ότι κάνουν απαραίτητα κακό στον εαυτό τους οι χαζοί και οι θρήσκοι, οι άνθρωποι βρίσκουν τους μηχανισμούς για να ζήσουν καλά τη ζωή τους, πράγμα που έχει να κάνει περισσότερο με μία εσωτερική ισχυρή θέληση, που δεν συνδέεται απαραίτητα με τη λογική και την επιστήμη και την πολιτική και όλα αυτά τα πράγματα που έχουμε την εντύπωση ότι θα λύσουν τα πάντα επειδή μας έχουν χρησιμέψει μέχρι τώρα. Να λες τη γνώμη σου και να προσπαθείς όντως να επηρεάσεις τον κόσμο according to your image (ιδιαίτερα αν σε ενοχλεί αυτή των "χαζών") αλλά να μην γίνεσαι μαλάκας φασίστας. Και να θυμάσαι πάντοτε ότι είναι η γνώμη σου, όχι η σωστή, ούτε η παντοτινή.
    Last edited by phthoggon; 15-12-2009 at 15:54.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #54
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    εκτός κι αν κάνεις την έννοια συμφέρον τόσο ευρεία ώστε να συμπεριλάβεις και οτιδήποτε σε κάνει να αισθάνεσαι ωραία, διαφωνώ. Είχαμε αναφερθεί πολλές φορές στο προηγούμενο θρεντ πως η ιδεολογία είναι (όπως ακριβώς και η θρησκεία) κάτι το ανορθολογιστικό κατά ατομική βάση, καθώς σε τοποθετεί σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο σχέσεων μέσα στην κοινωνία το οποίο περιορίζει τη μονάδα για το well being όλων. Και όπως ξέρουμε, δεν είστε ακριβώς και οι πεινασμένοι χωριάτες του 1915 όσοι ακολουθείτε σχετικές ιδέες και πρακτικές, όπως ο γιος και η κόρη του βουλευτή που πιάσαν στο ρεσάλτο. Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να αποδεχτείτε πως είναι αποτέλεσμα μιας γαμημένης επιλογής? Ο άνθρωπος είναι ένα αρκετά πιο περίπλοκο είδος ρομπότ από αυτό που έχετε εντύπωση πως είναι.
    Ξέρεις ότι γουστάρω αυτά που λες αλλά μερικές φορές με τσαντίζει η χαζοσιγουριά σου και η επιθετικότητα σου για ορισμένα ζητήματα που δεν έχεις καλή εικόνα. Ο μαρξισμός και η σχέση βάσης-εποικοδομήματος είναι ένα πολύ περίπλοκο context απο μόνο του που σηκώνει πολύ προσοχή. Είναι αυτό το σημείο του διαλεκτικού υλισμού που προσπαθεί να περιγράψει το πως συνδέεται η υλική βάση μιας κοινωνίας, οι πραγματικές οικονομικές, παραγωγικές σχέσεις της με το σύνολο των άλλων σχέσεων που δημιουργούνται σ' αυτήν, με το πεδίο των ιδεών άρα και των θρησκειών, των ιδεολογιών, των θεσμών, των παραδόσεων, της ηθικής και του πολιτισμού. Μην γίνεσαι θείτσα, δεν ξέρεις τι λέμε. Και αυτό που λέμε δεν ακυρώνει ποτέ τις ατομικές επιλογές, την ενδεχόμενη ιδεολογική αφετηρία γι' αυτές. Αν "μας" είναι κάτι δύσκολο (φαντάζομαι μιλάς για όλο το ρεύμα των μαρξιστών - έχεις πολλά τσουβάλια αρχίδια) δύομισι αιώνες μετά την συγγραφή του προλόγου στην κριτική στην πολιτική οικονομία είναι να φτάσουμε αυτήν την πολύ συγκεκριμένη ανάλυση σε καταιγιστικά συμπεράσματα - όπως το έχουμε κάνει σε άλλα πεδία. Και αυτό συμβαίνει γιατί είναι κάτι που σηκώνει διεπιστημονική και συνεπή έρευνα. Μίλια και αιώνες μακριά απο το τι μπορεί να κάνει οποιαδήποτε ιδεαλιστική μεθοδολογία, όλων των θρησκειών συμπεριλαμβανομένων. Για συμμαζέψε λοιπόν λίγο το θράσος σου, παπαδοπαίδι!

    Ικόνοκλαστ ναι αγόρι μου, τέσσερα-πέντε δισεκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο είναι μέσα στη λύπη και τον τρόμο μη τους κατακεραυνώσει ο τρομακτικός σαδιστικός θεός στον οποίο νομίζεις ότι πιστεύουνε. Μπλακ μέταλ σιξιξι γιέα! Δυστυχώς δε νομίζω ότι είσαι σε θέση να πεις σε 5.999.999 διαφορετικούς άνθρωπους από εσένα τι χρειάζονται ή δε χρειάζονται.
    Θυμάμαι να λες σε ένα παλιότερο σου ποστ "(πόσοι καταθλιπτικοί υπάρχουν στις αραβικές χώρες, λολ)". Θυμάμαι και εκείνο το τρομακτικό ποστ του λοκι στο picture thread. Και σκεφτόμουν μα είναι δυνατόν. Λοιπόν φίλε φθόγγε η κατάθλιψη δεν είναι το μόνο πράγμα που φανερώνει μια κακοδιαμορφωμένη, δυστυχισμένη προσωπικότητα, υπάρχουν κι άλλα πράγματα. Στο ποστ του λόκι γίνεται μια νήξη για το ΓΙΑΤΙ μια ολόκληρη κουλτούρα, ένα κοινωνικό πλέγμα, ΦΤΙΑΧΝΕΙ ανήμπορους, εύθραυστους άντρες αδύναμους να διαχειριστούν την οποιαδήποτε πιθανή απογοήτευση στη ζωή τους πράγμα που τους οδηγεί στο να κάνουν συστηματικά αυτή την φρικαλεότητα. Κι αυτό είναι μόνο ένα δείγμα γιατί αν το συλλογιστείς λίγο παραπάνω είναι σύσσωμο το ισλαμ που ΦΤΙΑΧΝΕΙ ανθρώπους φοβισμένους με το σώμα τους, με τους ανθρώπους γύρω τους, με τα πάθη τους και τις αδυναμίες τους, ανθρώπους κρυμμένους σε μπούρκες ή κρυμμένους σε μούσια. Ανθρώπους σκυφτούς σε τεμένη, κουλουριασμένους να ικετεύουν το θεό τους, να τρέμουν τα τελετουργικά και τους όρκους πίστης, να μισούν τους αλλόπιστους και να ζουν σε αυτόν τον αταβιστικό εφιάλτη για όλη τη ζωή τους περιμένωντας όταν λυτρωθεί το κορμάκι τους και έχουν υποστεί τη δοκιμασία να βρεθούν σε έναν κόσμο με χασίσι, γυναίκες και πιλάφι (ταδε εφη κορανι). Να γευτούν δηλαδή τα ολίγα υλικά που ακόμα κι αυτά στερήθηκαν. Αυτό θα τους έλειπε να έχουν και κατάθλιψη οι φτωχοί...

    Μου θυμίζει κάτι αυτό. Υπάρχει μήπως κάποια χαώδης διαφορά του κακού ισλαμισμού με τον ιουδαϊσμό των λιθοβολιστών; Με την χριστιανορθοδοξία του αβάτου και του αγίου όρους; Με τον καθολικισμό της ζώνης αγνότητας; Με τον ινδουισμό της κάστας; Στην πραγματικότητα όχι, όσο κι αν απέχει η νοσηρότητα των πρακτικών της μιας θρησκευτικής κουλτούρας απο την άλλη υπάρχει πάντα αυτό το μίζερο πέπλο που τις τυλίγει όλες. Ο τρόμος. Ο ίδιος αλλόκοτος τρόμος για το ανεξήγητο αστραπόβροντο που μας ρίχνει ο μπελενός μέχρι την ανέξηγητη ορμή για ένα θηλυκό στήθος, για την γεύση απο ένα καλομαγειρεμένο γουρουνάκι. Για το τι συνέβη την 11η σεπτεμβρίου και γιατί γίνονται πολέμοι και κακό στον κόσμο αυτούνο. Για το ΓΙΑΤΙ, ΠΩΣ εγώ ο τοσοδούλης μπορώ να τα βγάλω πέρα χωρίς το μπαμπά μου και τη μαμά μου σε έναν κόσμο που κάποια στιγμή θα αφήσω, για να παω ΠΟΥ.

    Στο δια ταύτα: Μια ευτυχισμένη, ολοκληρωμένη προσωπικότητα δε φοβάται να μην ξέρει. Γιατί της αρκεί να ρωτάει και να μαθαίνει. Και έτσι προχωράει η ανθρωπότης. Γιατί τι να κάνουμε ρε παιδάκια, δεν χρειάζεται να έχεις θεό τον κεραυνό γιατί ξέρουμε τι είναι ο στατικός ηλεκτρισμός. Δεν χρειάζεται να κουκουλώνουμε τις γυναίκες μας γιατί ξέρουμε ότι μια ισορροπημένη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση διαμορφώνει ανθρώπους που δε θέλουν να ΓΑΜΗΣΟΥΝ ό,τι κινείται. Δεν χρειάζεται να νηστεύουμε γιατί το κρέας -δόξα τω καπιταλισμώ- φτάνει για όλους, μπορούμε να μάθουμε να τρεφόμαστε σωστά. Δε χρειάζεται να σκίζουμε το λαιμάρι του εχθρού, μπορούμε να το κουβεντιάσουμε σε ένα φόρουμ ή με μια μπυρίτσα παρέα. Δε χρειάζεται..


    ...αλήθεια, τι χρειάζεται η πίστη;

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Μαλάκας φασίστας είναι κάποιος που έχει βρεί "το μηχανισμό για να ζήσει καλά τη ζωή του" ο οποίος μηχανισμός απλά συμπεριλαμβάνει και τη δική σου καταπίεση;

    Ποιος έχει δίκιο τότε;

    Μάλλον δεν έχεις σκεφτεί καλά τι θες να υποστηρίξεις Είναι ευτυχές τουλάχιστον πως ακόμα φαίνεται να ενοχλείσαι από τον σχετικισμό

    edit: after επικό ικονο ποστ.
    Last edited by Phoebus; 15-12-2009 at 18:28.

  11. #56

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Και αυτό που λέμε δεν ακυρώνει ποτέ τις ατομικές επιλογές, την ενδεχόμενη ιδεολογική αφετηρία γι' αυτές.
    Δατ ις γκούντ. Αυτό είχα φτάσει σε σημείο να αναρωτιέμαι με αυτές τις συνεχόμενες νύξεις περί ηθικής, έστω κι αν φοβάμαι πως τελικά αρχίζουν περισσότερο απο ετυμολογικές διαφορές πάνω στις έννοιες τύπου κοινωνική ηθική σαν εξωτερικό πρότυπο και προσωπική. Η υπόλοιπη πρώτη παράγραφος δεν απαντάει σε κάτι που έχω πει εγώ, αυτό που μπορώ να σου πω είναι μπράβο, την έχετε μεγάλη. Κάντε τώρα και τον υπόλοιπο κόσμο να συμφωνήσει μαζί σας. Όχι να συμφωνήσει μόνο ότι η ανάλυση είναι σωστή, αλλά ότι οι λύσεις που προτείνετε είναι επιθυμητές σαν επιλογή, προσωπική και κοινωνική.

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Θυμάμαι να λες σε ένα παλιότερο σου ποστ "(πόσοι καταθλιπτικοί υπάρχουν στις αραβικές χώρες, λολ)". Θυμάμαι και εκείνο το τρομακτικό ποστ του λοκι στο picture thread. Και σκεφτόμουν μα είναι δυνατόν. Λοιπόν φίλε φθόγγε η κατάθλιψη δεν είναι το μόνο πράγμα που φανερώνει μια κακοδιαμορφωμένη, δυστυχισμένη προσωπικότητα, υπάρχουν κι άλλα πράγματα. Στο ποστ του λόκι γίνεται μια νήξη για το ΓΙΑΤΙ μια ολόκληρη κουλτούρα, ένα κοινωνικό πλέγμα, ΦΤΙΑΧΝΕΙ ανήμπορους, εύθραυστους άντρες αδύναμους να διαχειριστούν την οποιαδήποτε πιθανή απογοήτευση στη ζωή τους πράγμα που τους οδηγεί στο να κάνουν συστηματικά αυτή την φρικαλεότητα. Κι αυτό είναι μόνο ένα δείγμα γιατί αν το συλλογιστείς λίγο παραπάνω είναι σύσσωμο το ισλαμ που ΦΤΙΑΧΝΕΙ ανθρώπους φοβισμένους με το σώμα τους, με τους ανθρώπους γύρω τους, με τα πάθη τους και τις αδυναμίες τους, ανθρώπους κρυμμένους σε μπούρκες ή κρυμμένους σε μούσια. Ανθρώπους σκυφτούς σε τεμένη, κουλουριασμένους να ικετεύουν το θεό τους, να τρέμουν τα τελετουργικά και τους όρκους πίστης, να μισούν τους αλλόπιστους και να ζουν σε αυτόν τον αταβιστικό εφιάλτη για όλη τη ζωή τους περιμένωντας όταν λυτρωθεί το κορμάκι τους και έχουν υποστεί τη δοκιμασία να βρεθούν σε έναν κόσμο με χασίσι, γυναίκες και πιλάφι (ταδε εφη κορανι). Να γευτούν δηλαδή τα ολίγα υλικά που ακόμα κι αυτά στερήθηκαν. Αυτό θα τους έλειπε να έχουν και κατάθλιψη οι φτωχοί...

    Μου θυμίζει κάτι αυτό. Υπάρχει μήπως κάποια χαώδης διαφορά του κακού ισλαμισμού με τον ιουδαϊσμό των λιθοβολιστών; Με την χριστιανορθοδοξία του αβάτου και του αγίου όρους; Με τον καθολικισμό της ζώνης αγνότητας; Με τον ινδουισμό της κάστας; Στην πραγματικότητα όχι, όσο κι αν απέχει η νοσηρότητα των πρακτικών της μιας θρησκευτικής κουλτούρας απο την άλλη υπάρχει πάντα αυτό το μίζερο πέπλο που τις τυλίγει όλες. Ο τρόμος. Ο ίδιος αλλόκοτος τρόμος για το ανεξήγητο αστραπόβροντο που μας ρίχνει ο μπελενός μέχρι την ανέξηγητη ορμή για ένα θηλυκό στήθος, για την γεύση απο ένα καλομαγειρεμένο γουρουνάκι. Για το τι συνέβη την 11η σεπτεμβρίου και γιατί γίνονται πολέμοι και κακό στον κόσμο αυτούνο. Για το ΓΙΑΤΙ, ΠΩΣ εγώ ο τοσοδούλης μπορώ να τα βγάλω πέρα χωρίς το μπαμπά μου και τη μαμά μου σε έναν κόσμο που κάποια στιγμή θα αφήσω, για να παω ΠΟΥ.

    Στο δια ταύτα: Μια ευτυχισμένη, ολοκληρωμένη προσωπικότητα δε φοβάται να μην ξέρει. Γιατί της αρκεί να ρωτάει και να μαθαίνει. Και έτσι προχωράει η ανθρωπότης. Γιατί τι να κάνουμε ρε παιδάκια, δεν χρειάζεται να έχεις θεό τον κεραυνό γιατί ξέρουμε τι είναι ο στατικός ηλεκτρισμός. Δεν χρειάζεται να κουκουλώνουμε τις γυναίκες μας γιατί ξέρουμε ότι μια ισορροπημένη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση διαμορφώνει ανθρώπους που δε θέλουν να ΓΑΜΗΣΟΥΝ ό,τι κινείται. Δεν χρειάζεται να νηστεύουμε γιατί το κρέας -δόξα τω καπιταλισμώ- φτάνει για όλους, μπορούμε να μάθουμε να τρεφόμαστε σωστά. Δε χρειάζεται να σκίζουμε το λαιμάρι του εχθρού, μπορούμε να το κουβεντιάσουμε σε ένα φόρουμ ή με μια μπυρίτσα παρέα. Δε χρειάζεται..
    οκ, εδώ περίπου έφτασες στην επιχειρηματολογία αμερικάνων ευαγγελιστών που υποστηρίζουν την επέμβαση στο ιράκ. Μέχρι να μπεις στο μυαλό του άλλου και να μου αποδείξεις ότι ο δικός σου προσωπικός τρόπος που βλέπεις τον κόσμο είναι ίδιος με αυτόν που τον βλέπουν αυτοί, θα σου λέω ότι λες παπαριές. Το κλειδί για να μη λες παπαριές είναι ξεφύγεις από το δικό σου τρόπο να ερμηνεύεις τον κόσμο και να προσπαθήσεις να μπεις σε αυτό των άλλων. Αυτή τη γωνία σκέψης δε θα σου το προσφέρει μάλλον ο διαλεκτικός υλισμός, αλλά περισσότερο άλλα πεδία, τα οποία ανάφερα και στο προηγούμενο ποστ. Πχ σίγουρα η Κουολέμα, που έχει γνωρίσει αυτές τις κουλτούρες στις οποίες αναφέρεσαι, μπορεί να έχει να σου πει κάποια πράγματα τα οποία δεν περιμένεις να ακούσεις. Φυσικά τίποτα δεν είναι τέλειο και αυθύπαρκτο έτσι επειδή υπάρχει, όλες οι κοινωνίες κάνουν τα πράγματα λίγο καλύτερα ή χειρότερα από την άλλη, και εσύ πρέπει να είσαι στη θέση να κάνεις κριτική για τον τρόπο που ζούνε τη ζωή τους, όπως είπα στο προηγούμενο ποστ, άλλωστε μπορεί να έχεις και δίκιο.

    Όταν όμως φτάνεις στο σημείο να θέλεις να ΕΠΙΒΑΛΛΕΙΣ την άποψη σου, τότε είσαι είτε Θεός είτε φασίστας, φίλε ικόνοκλαστ. Οπότε να μπεις σαν θεός η φασίστας στους ινδιάνους στον αμαζόνιο να φορέσουν ρούχα και να μάθουν γράμματα, στους μουσουλμάνους να παρατήσουν τη θρησκεία και να μπούνε στο στάδιο του σοσιαλισμού, επειδή εσύ γνωρίζεις ΑΠΟΛΥΤΑ ποιοι είναι, τι θέλουν και τι δε θέλουν, πως νιώθουν και δε νιώθουν, και επειδή η δικιά σου άποψη είναι σωστή.

    ...αλήθεια, τι χρειάζεται η πίστη;
    σε σένα δε χρειάζεται καθόλου η πίστη! άμα θέλεις να δεις σε τι χρειάζεται για άλλους, κοίτα τους πιο προσεκτικά.

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Μαλάκας φασίστας είναι κάποιος που έχει βρεί "το μηχανισμό για να ζήσει καλά τη ζωή του" ο οποίος μηχανισμός απλά συμπεριλαμβάνει και τη δική σου καταπίεση;

    Ποιος έχει δίκιο τότε;
    ρε φοίβε, συγνώμη, αλλά οι προβληματισμοί σου είναι σε λίγο δημοτικό επίπεδο. θες να σου πω ότι ο μηχανισμός για να ζήσει κάποιος καλά δε πρέπει να επηρεάζει αρνητικά τον άλλον δίπλα του? Η παραδοχή αυτής της άποψης διέπει όλα τα ποστ μου μέχρι τώρα.
    Last edited by phthoggon; 15-12-2009 at 19:01.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #57
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    η διατύπωση δική μου αλλά αν κατάλαβα είσαι υπέρμαχος

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    ο μηχανισμός για να ζήσει κάποιος καλά δε πρέπει να επηρεάζει αρνητικά τον άλλον δίπλα του

    phthoggon πια ακριβώς ηθική το λέει αυτό?
    πάντα με καλή διάθεση.
    Last edited by asimoulis; 15-12-2009 at 19:14.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  13. #58
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν θέλω προς το παρόν να απαντήσω στα υπόλοιπα, μου απάντησες όπως θα μου απάνταγε ο καντιρου. Αμα ήθελα να κάνω κουβέντα με καντιρου θα την έκανα να πουμε.

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    ...αλήθεια, τι χρειάζεται η πίστη;
    σε σένα δε χρειάζεται καθόλου η πίστη! άμα θέλεις να δεις σε τι χρειάζεται για άλλους, κοίτα τους πιο προσεκτικά.
    Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό. Εγώ με τον τρόπο που έχω μάθει να κοιτάω κατάλαβα αυτά που κατάλαβα. Μπορώ να δώσω ερμηνείες για το γιατί πιστεύει κάποιος. Σκιαγράφησα και προηγουμένως ποιά είναι η βασική αφετηρία κάθε συστήματος πίστης για μένα.

    Θέλω να μου πεις εσύ προσωπικά τι χρειάζεται η πίστη για σένα.

  14. #59

    Default

    μπράβο στον καντίρου τότε, έλεγε πράγματα τα οποία τότε δε μπορούσαμε να καταλάβουμε. (προφανώς έχει να κάνει και με ότι αυτός τα λέει σκατά και εμείς είμασταν εικοσάχρονα μαλακισμένα). Ρίξε και μία ματιά πάντως στα δέκα είκοσι τελευταία χρόνια της ανθρώπινης σκέψης, λέγεται και μεταμοντερνισμός, δε θα σε δαγκώσει.

    Με τρομάζει λίγο που δε καταλαβαίνεις. Υπάρχουν διαφόρου είδους πίστεις, ξεκινάνε από το να φοράς ένα χαμόγελο το πρωί που θα βγεις στον κόσμο και να πιστεύεις πως όλα θα πάνε καλά, πως ο κόσμος δεν είναι ή είναι κάτι παραπάνω από ένα συμπλεγμα μορίων και αιτίας και αιτιατού, πως έχω επιλογή πως οτιδήποτε κάνω έχει ένα πολύ μεγαλύτερο εφφέκτ στον κόσμο. Όλα αυτά τα πράγματα με βοηθάνε να ζήσω καλά, έστω και αν όπως υποψιαζόμαστε δεν είναι στην πραγματικότητα αλήθεια. Αυτού του είδους η πίστη υπάρχει σε μεγαλύτερο βαθμό και σε ακόμα πιο ανορθολογιστικό (και φυσικά, κοινωνικά επιβαλλόμενο) επίπεδο από το δικό μου. Για να σου φέρω και το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα, σε θέλω να μιλήσεις με μία γριά 70 χρονών ένα χρόνο πριν τα τινάξει, για να καταλάβεις τι σημαίνει η πίστη σε μερικούς ανθρώπους και αν αξίζει να τους διαλύσεις αυτή την οπτική για να επιβάλλεις τη δικιά σου, "πιο σωστή".

    Το να μπορείς να δώσεις ερμηνείες γενικώς και αορίστως δε μου λέει τίποτα. Το θέμα είναι πως όταν επηρεάζεις τον κόσμο γύρω σου, και ιδιαίτερα με τρόπους που δεν αφήνουν επιλογή σε αυτούς που επηρεάζουν, να μου εγγυηθείς (ή να μου αποδείξεις, μάλλον) πως η ερμηνεία σου είναι η σωστή. Αν δεν είσαι σίγουρος, κοίτα να τους αφήσεις ελεύθερους να ζήσουν τη ζωή τους όπως νομίζουν.


    ασιμούλη όταν εγώ μιλάω για ηθική, μιλάω για την προσωπική μου ηθική, τις επιλογές μου. Την άποψη αυτή συμμερίζεται υποτίθεται και το μεγαλύτερο ποσοστό της ανθρωπότητας σήμερα, τουλάχιστον στη θεωρία! Αν θες ντε και καλά να έχει ένα όνομα, δώσ' της ξερω γω.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  15. #60
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    φθόγγε τι θα έκανες αν κάποιος δεν λειτουργούσε βάσει της ηθικής σου δηλαδή ο μηχανισμός για να ζει καλά επηρέαζε αρνητικά άλλους? θα αντιδρούσες?
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

Similar Threads

  1. Επιχειρισιακή ηθική
    By eyeamflesch in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 68
    Last Post: 24-05-2005, 13:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •