Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 79

Thread: Η Ηθική του Αθεϊσμού

  1. #31
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Κάπου εδώ λέμε οτι δεν μπορεί να αποκαλείται ηθική ένα πράγμα που σου λέει πως να αισθάνεσαι. Η ηθική θα μπορούσε να σου λέει οτι είναι καλό να ΣΕΒΕΣΑΙ τον εχθρό σου ακόμα κι αν τον μισείς, όχι όμως να τον αγαπάς.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  2. #32
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Η ηθική σαφώς και προϋπάρχει της θρησκείας, ως ένα σύστημα κανόνων για το πώς να λειτουργείς μέσα σε μια κοινωνία, ακόμα και οι κοινωνικές ομάδες των ζώων έχουν κώδικες συμπεριφοράς. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει και πολύ σχέση με ουμανισμό, κλπ όπως την συσχετίζουμε. Είναι πάντα διαπλεκόμενη με την εκάστοτε μεταφυσική της κοινωνίας, και πιθανότατα μέσω αυτής σταδιακά σχετίστηκε άμεσα με την οργανωμένη θρησκεία.

    Ενας άθεος κατά κανόνα θα είναι ηθικός σύμφωνα με τις αρχές της θρησκείας από την οποία αποστασιοποιήθηκε, μια και διαμέσου αυτών γνώρισε τον ουμανισμό και την αγάπη προς τον πλησίον ή το ότι όλος ο πλανήτης είμαστε αδέλφια, κλπ. Κατά κάποιον τρόπο, η αποστασιοποίηση αυτή κράτησε τις πιο ευγενείς όψεις της θρησκείας (διαφωτισμός, μαρξισμός, αναρχισμός, οικολογία) πετώντας σταδιακά όλο το υπόλοιπο καταπιεστικό ηθικό σύστημα.

    Και έρχομαι πάλι στο προηγούμενο ποστ μου για να τονίσω αυτό, το ότι η αθεϊα δείχνει να είναι προϊόν μιας καλά θεμελιωμένης καταπιεστικής θρησκείας ή μεταφυσικού συστήματος, συνεπώς θα εμπεριέχει πάρα πολλά στοιχεία της στην νοηματοδότηση του κόσμου, αν όχι σε οντολογικό επίπεδο (θεότητα ή μόνο ύλη), σίγουρα σε μεδοδολογικό/ερμηνευτικό (πώς αποδεικνύουμε την "αλήθεια" μας) και κατά συνέπεια κανονιστικό (ηθική: αφού τα πράματα είναι έτσι, προχωράμε και στο δια ταύτα).
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  3. #33

    Default

    Quote Originally Posted by Ace View Post
    Κάπου εδώ λέμε οτι δεν μπορεί να αποκαλείται ηθική ένα πράγμα που σου λέει πως να αισθάνεσαι. Η ηθική θα μπορούσε να σου λέει οτι είναι καλό να ΣΕΒΕΣΑΙ τον εχθρό σου ακόμα κι αν τον μισείς, όχι όμως να τον αγαπάς.
    Και το να σέβεσαι σημαίνει να αισθάνεσαι σεβασμό. Εννοείς να σου λέει πχ να μην κάνεις κακό στον "εχθρό" σου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #34
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Το μόνο που καταφέρνει η θρησκεία είναι να δίνει εργολαβία στη δια παντός αμφιβολία. Discuss.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  5. #35
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Eκθεση δεσμες?

  6. #36

    Default

    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    ο "φόβος θεού" όμως;

    Εκεί είναι η παγίδα της θρησκείας. Αναγωγή της ηθικής έξω από τα ανθρώπινα όρια, στο θεό. Αυτό ισχύει για τις περισσότερες θρησκείες, δηλαδή η τελολογική διάσταση των πράξεων υπό το καθεστώς υποσχέσεων ή τιμωρίας. Είμαι καλός όχι γιατί θέλω να πράττω ηθικά, αλλά γιατί μου τάζουν τον Παράδεισο, ή αντίστροφα γιατί αν δεν είμαι καλός θα με τιμωρήσει ο θεός κάνοντας κακό σε κάποιον δικό μου άνθρωπο και στέλνοντας με στην κόλαση. Τι σόι ηθική είναι αυτή που πηγάζει από το συμφέρον και το κέρδος;


    Το αρχαιοελληνικό πρότυπο "καλός καγαθός" ή η ιδεά του μέτρου δεν είναι θεόπνευστες εντολές ε. Είναι ιδέες ανθρώπων που διαμόρφωσαν την αρχαιοελληνική δωδεκαθειστική θρησκεία που τιμωρεί τον αλαζόνα πχ και όποιον υπερβαίνει το ανθρώπινο μέτρο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ηθικής πριν τη θρησκεία.

    Η ηθική διαμορφώνεται από κοινωνία σε κοινωνία. Πχ οι μη κατακριτέες - πλατωνικές και μη - σχέσεις μαθητών - καθηγητών στην αρχαία ελλάδα σήμερα θεωρούνται αισχρές και τιμωρούνται. Γενικά ωστόσο το "ουδείς εκών κακός" του Σωκράτη, που αργότερα συμπληρώθηκε από τον Νίτσε με το "αλλά και ουδείς εκών καλός" δείχνει ότι το αν θα πράττεις ή όχι ηθικώς είναι αποτέλεσμα βούλησης. Και αυτή η βούληση καθορίζεται από την παιδεία και τη συναισθηματική ωριμότητα.
    Last edited by Hogarth; 14-12-2009 at 14:04.
    Truly fertile Music, the only kind that will move us, that we shall truly appreciate, will be a Music conducive to Dream, which banishes all reason and analysis. One must not wish first to understand and then to feel. Art does not tolerate Reason.

  7. #37
    survivor scarecrow's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    above the sea of fog
    Posts
    2,254

    Default

    Η θρησκεία είναι απλά ένας απο τούς πολλούς μηχανισμός των κοινωνιών για την ηθική χαλιναγώγιση του όχλου και κάπως υπερτιμημένη κατα την γνώμη μου όσον αφορά την επιρροή της.Και αυτό αν σκεφτεί κανείς οτι τους πρώτους ηθικούς κανόνες,τους μάθαμε στην πιο καθοριστική ηλικία απο την οικογένεια μας.Απο εκεί και πέρα η ηθική μιας κοινωνίας μπορεί να καθορίζεται απο νόμους,εκπαιδευτικά συστήματα ακόμα και παραδόσεις.Πάντως ιδιαίτερα σήμερα δεν θεωρώ τόσο σημαντική την επιρροή της θρησκείας όσον αφορά τους ηθικούς κανόνες που διέπουν μια κοινωνία.

  8. #38
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by Hogarth View Post
    Τι σόι ηθική είναι αυτή που πηγάζει από το συμφέρον και το κέρδος;
    α σε παρακαλώ όλες οι ηθικές από κει πηγάζουν.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  9. #39
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Quote Originally Posted by Ace View Post
    Κάπου εδώ λέμε οτι δεν μπορεί να αποκαλείται ηθική ένα πράγμα που σου λέει πως να αισθάνεσαι. Η ηθική θα μπορούσε να σου λέει οτι είναι καλό να ΣΕΒΕΣΑΙ τον εχθρό σου ακόμα κι αν τον μισείς, όχι όμως να τον αγαπάς.
    Και το να σέβεσαι σημαίνει να αισθάνεσαι σεβασμό. Εννοείς να σου λέει πχ να μην κάνεις κακό στον "εχθρό" σου.
    E άλλο να σου λέει να μη χτυπάς έναν άνθρωπο που μισείς (δε λέω είναι καλό ή κακό) και άλλο να σου λέει να τον αγαπάς.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  10. #40

    Default

    Ναι, λέω απλά ότι ο σεβασμός είναι άλλο πράμα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #41
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Quote Originally Posted by Hogarth View Post
    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    ο "φόβος θεού" όμως;

    Εκεί είναι η παγίδα της θρησκείας. Αναγωγή της ηθικής έξω από τα ανθρώπινα όρια, στο θεό. Αυτό ισχύει για τις περισσότερες θρησκείες, δηλαδή η τελολογική διάσταση των πράξεων υπό το καθεστώς υποσχέσεων ή τιμωρίας. Είμαι καλός όχι γιατί θέλω να πράττω ηθικά, αλλά γιατί μου τάζουν τον Παράδεισο, ή αντίστροφα γιατί αν δεν είμαι καλός θα με τιμωρήσει ο θεός κάνοντας κακό σε κάποιον δικό μου άνθρωπο και στέλνοντας με στην κόλαση. Τι σόι ηθική είναι αυτή που πηγάζει από το συμφέρον και το κέρδος;


    Το αρχαιοελληνικό πρότυπο "καλός καγαθός" ή η ιδεά του μέτρου δεν είναι θεόπνευστες εντολές ε. Είναι ιδέες ανθρώπων που διαμόρφωσαν την αρχαιοελληνική δωδεκαθειστική θρησκεία που τιμωρεί τον αλαζόνα πχ και όποιον υπερβαίνει το ανθρώπινο μέτρο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ηθικής πριν τη θρησκεία.

    Η ηθική διαμορφώνεται από κοινωνία σε κοινωνία. Πχ οι μη κατακριτέες - πλατωνικές και μη - σχέσεις μαθητών - καθηγητών στην αρχαία ελλάδα σήμερα θεωρούνται αισχρές και τιμωρούνται. Γενικά ωστόσο το "ουδείς εκών κακός" του Σωκράτη, που αργότερα συμπληρώθηκε από τον Νίτσε με το "αλλά και ουδείς εκών καλός" δείχνει ότι το αν θα πράττεις ή όχι ηθικώς είναι αποτέλεσμα βούλησης. Και αυτή η βούληση καθορίζεται από την παιδεία και τη συναισθηματική ωριμότητα.
    Μισό. Ο Χριστιανισμός τουλάχιστον (και σίγουρα και άλλες θρησκείες), έχουν και την έννοια της "ώριμης" πίστης, όπου πλέον δεν είσαι "καλός" ενόψει ανταμοιβής, αλλά για να είσαι "καλός" γιατί πιστεύεις σε αυτή την "καλοσύνη" όπως την περιγράφει η εκάστοτε θρησκεία. Δεν είναι απαραίτητα συμφεροντολογική ηθική (αν και συχνά στην υλοποίησή της, είναι).
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  12. #42
    μετάρσιο
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    πρώιμο απόβραδο
    Posts
    279

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Το μόνο που καταφέρνει η θρησκεία είναι να δίνει εργολαβία στη δια παντός αμφιβολία. Discuss.
    dubito ergo sum

  13. #43

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death View Post

    Μισό. Ο Χριστιανισμός τουλάχιστον (και σίγουρα και άλλες θρησκείες), έχουν και την έννοια της "ώριμης" πίστης, όπου πλέον δεν είσαι "καλός" ενόψει ανταμοιβής, αλλά για να είσαι "καλός" γιατί πιστεύεις σε αυτή την "καλοσύνη" όπως την περιγράφει η εκάστοτε θρησκεία. Δεν είναι απαραίτητα συμφεροντολογική ηθική (αν και συχνά στην υλοποίησή της, είναι).

    Ναι, στάνδαρ!
    Truly fertile Music, the only kind that will move us, that we shall truly appreciate, will be a Music conducive to Dream, which banishes all reason and analysis. One must not wish first to understand and then to feel. Art does not tolerate Reason.

  14. #44
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    γέροντας παίσιος ρε χόγκαρ
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Quote Originally Posted by Hogarth View Post
    Τι σόι ηθική είναι αυτή που πηγάζει από το συμφέρον και το κέρδος;
    α σε παρακαλώ όλες οι ηθικές από κει πηγάζουν.
    επειδή όταν η απόλυτη εξίσωση όλων των ανθρώπων στον οικονομικό και κοινωνικό τομέα επιτευχθεί, θα χτυπήσει ένα καμπανάκι στον κατατρεγμένο και θα σκεφτεί "όλα είναι τέλεια, γουάου, δεν επιθυμώ τίποτε παραπάνω πια! Ας πάω στο ορυχείο να δουλέψω το οχταωράκι μου!"
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

Similar Threads

  1. Επιχειρισιακή ηθική
    By eyeamflesch in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 68
    Last Post: 24-05-2005, 14:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •