Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 79

Thread: Η Ηθική του Αθεϊσμού

  1. #16
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    φίξερ όταν λέμε σε αυτό το φόρουμ θεός εννοούμε τον δημιουργό τον ευφυή σχεδιαστή των πάντων που προσδίδει σε όλα νόημα όχι ιππότες jedi σε ένα γαλαξία πολύ πολύ μακριά.
    Αμφισβητείς τους Jedi? μήπως είσαι βλάσφημος? Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν υπάρχουν και SIth Lords ....
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #17

    Default

    Αν, από την άλλη, σκεφτείς ότι σε όλες τις θρησκείες χοντρικά τα ίδια πράγματα είναι "ηθικά" (όπου και να πεις "καλός άνθρωπος", σε γενικές γραμμές το ίδιο θα σημαίνει, δηλαδή ακόμα και όπου ο βιασμός δε θεωρείται αμαρτία δε θεωρείται κάποιος καλός άνθρωπος ΕΠΕΙΔΗ είναι βιαστής), τότε είναι αρκετά ασφαλές να υποθέσουμε ότι η ηθική προηγήθηκε της θρησκείας.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  3. #18
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    πιστεύω στους τζεντάι απλά όταν κάποιος πιστεύει στο θεό δεν σημαίνει μόνο ότι πιστεύει ότι απλά υπάρχει -ο φίξερ αυτό λέει- αλλά και ότι όλα έχουν νόημα και ότι ο ίδιος είναι μέρος ενός γενικότερου σχεδίου.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  4. #19
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εμείς πάντως μετά το 17 μια χαρά την παλέψαμε άνευ.

    EDit: να πω επίσης οτι αυτή την μπούρδα που λέει ο καντιρου περι ευτυχίας/δυστυχίας την έλεγε και ο φθόγγος και άλλοι στο άλλο πρόσφατο θρεντς αλλά βαρέθηκα να την απαντήσω και την απαντάω εδώ. Εγώ δεν βλέπω ευτυχία στον φοβισμένο ενθεο. Ο κοσμάκης έκανε καιρό για να μην δοξάζει τους κεραυνούς και το χαλάζι και για να μη χέζεται μπροστά σε κάθε "απαγορεύεται" που επιβάλλει ανορθολογικά κάθε δόγμα. Το να είσαι ευτυχής είναι κάτι που σηκώνει επιστημονική μέθοδο, όπως όλα του θεού τα πράγματα στον κόσμο αυτό.

    EDit2: Και τελοσπάντων οντοπικ: Ο θεός δε χρειάζεται.
    Last edited by ikonoklast; 13-12-2009 at 18:36.

  5. #20

    Default

    Χμ, ούτε εσύ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  6. #21

    Default

    λολ;

  7. #22

    Default

    Απλώς λέω ότι για κάποιους ο θεός απλώς υπάρχει. Προφανώς για κάποιον άθεο "δε χρειάζεται", duh. Και προφανώς για κάποιον που "τον έχει ανάγκη" χρειάζεται. Και προφανώς για κάποιον που απλώς θεωρεί ότι υπάρχει θεός, δεν έχει νόημα η συζήτηση για το αν χρειάζεται ή όχι, απλά υπάρχει. Όπως ο ικόνοκλαστ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #23
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Με αυτά τα "προφανώς" αδειάζεις τον μοστο και το τοπικ του πάντως, όχι εμένα ή τον καρχαρ!

  9. #24
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    πιστεύω στους τζεντάι απλά όταν κάποιος πιστεύει στο θεό δεν σημαίνει μόνο ότι πιστεύει ότι απλά υπάρχει -ο φίξερ αυτό λέει- αλλά και ότι όλα έχουν νόημα και ότι ο ίδιος είναι μέρος ενός γενικότερου σχεδίου.
    Ποτε το ειπα εγω αυτο και δεν το καταλαβα? Και τι σχεση εχει με την ηθικη και τη συνδεση της με τη θρησκεια?
    Ντραγκονλορντ, νομιζω πως το οτι υπαρχει ο ικονοκλαστ ειναι λιγο πιο σιγουρο απο το οτι υπαρχει ο θεος.

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Με αυτά τα "προφανώς" αδειάζεις τον μοστο και το τοπικ του πάντως, όχι εμένα ή τον καρχαρ!
    Ναι, ον τόπικ συμφωνούμε και διαφωνώ με μόστο.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Ντραγκονλορντ, νομιζω πως το οτι υπαρχει ο ικονοκλαστ ειναι λιγο πιο σιγουρο απο το οτι υπαρχει ο θεος.
    ...είπε ένας άθεος. Πόσο δύσκολο, γαμώ τα μεταπτυχιακά σας, είναι να καταλάβετε ότι για κάποιον που ΠΙΣΤΕΥΕΙ στην ύπαρξη του θεού ο θεός υπάρχει όσο και ο ικόνοκλαστ; Μην πω ότι μπορεί να είναι και πιο σίγουρος για το θεό, καθώς μπορεί ο ικόνοκλαστ να του φαίνεται φέηκ ακκάουντ.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #26
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Δεν ειμαι αθεος

    Γαμω το πτυχιο μου δεν ειπα οτι ειναι λιγο πιο σιγουρο για καποιον που πιστευει οτι υπαρχει ο ικονοκλαστ απο το θεο.

  12. #27
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    πάλι για το θεό θα λέτε ρε;
    εγω ρώτησα τη γνώμη σας για την ηθική που θα απέμενε αν αφαιρούσαμε τη θρησκεία και την επιρροή της απο ολόκληρη την ανθρώπινη ιστορία. διαφωνείς λοιπόν οτι η θρησκίες έχουν επηρεάσει σε ένα 90% τις αξίες as we know them. θεωρείς αρα οτι είτε έτσι είτε αλλιώς πάλι στα ίδια θα είμασταν;

  13. #28
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    γιατι να ''απομεινει'' ηθικη?

    η ηθικη ειναι καθορισμενη απο την εκαστοτε κοινωνια
    η θρησκεια κανει διαχειριση της ηθικης

    ωστοσω ο ανθρωπας εχει την δικιατ ηθικη ακομα κι οταν ειναι 6 χρονων,τοτε που η θρησκεια/κρατος δεν εχει εγκαθιδρυσει το στερεοτυπο του καλου θεουλη μεσα του

  14. #29
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Αυτό, εξάλλου, είναι προφανές στο γεγονός ότι ακόμη και οι πιο βασικοί ηθικοί κανόνες μίας μεγάλης θρησκείας προσαρμόζονται στα δεδομένα της εκάστοτε κοινωνίας. Μπορεί κανείς εύκολα να αναλογιστεί τις αλλαγές του χριστιανικού ηθικού κώδικα σε βασικά θέματα κοινωνικής ζωής, όπως ο γάμος, η ισονομία των δύο φύλων, η αποδοχή ή απόρριψη των αλλόθρησκεων, πώς συμβάδιζαν τα τρία βασικά ρεύματα (ορθοδοξία, καθολικισμός, προτεσταντισμός) με την διαμόρφωση και στήριξη της πολιτικής εξουσίας, κ.ο.κ.

    Η ηθική πηγάζει από τις ανάγκες της κοινωνίας, τις πολιτισμικές και ιστορικές συγκυρίες που οδηγούν σε ένα σύνολο κανόνων απαραίτητο για τη δυνατόν ομαλότερη συμβίωση των μελών της. Η θρησκεία, ή η έλλειψη αυτής, δεν είναι παραγοποιό στοιχείο στην διαδικασία αυτή.
    Εδώ, Μόστε, υπάρχει η απάντηση στην ερώτησή σου. Μια φιλική επισήμανση
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  15. #30
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    χμ άρα είτε υπάρχει θρησκεία είτε όχι δεν κάνει διαφορά στις αξίες μιας κοινωνίας. ο "φόβος θεού" όμως; εγω παρεπιπτόντως δε συμφωνώ στο οτι η θρησκεία απλα υιοθετεί ηθικές αξίες, θεωρώ οτι η έννοια του καλού και του κακού στην "ιερή" της διάσταση παίζει πρωταρχικό ρόλο στην δημιουργία δυναμικών-σχέσεων. αν όντως η θρησκεία δεν δημιουργεί ηθικές αξίες τότε γιατι κόπτονται οι άθεοι (όπως ο dawkins) να αλλάξουν τα πράματα; μόνο οικονομικό είναι το θέμα;

Similar Threads

  1. Επιχειρισιακή ηθική
    By eyeamflesch in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 68
    Last Post: 24-05-2005, 14:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •