Page 38 of 40 FirstFirst ... 283637383940 LastLast
Results 556 to 570 of 591

Thread: Breaking Bad

  1. #556
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ειπα, υποκειμενικα, οτι το βρισκω βαρετο και υποκειμενικα βαριεμαι να συνεχιζω να το δω, γιατι σκεφτομαι το εργαστηριο στο υπογειο του καθαριστηριου, το χλωριουχο θοριο για καταλύτη και όλα αυτά και βαριέμαι.

    κατανοώ ότι δε μπορούν να αποδώσουν τον αποτελεσματικότερο "νόμιμο" τρόπο εξαφάνισης πτώματος και τη συνταγή για κρυσταλ μεθ στην τηλεόραση (μόλις θυμήθηκα και την έκρηξη με το άλας μολύβδου που ο γουαιτ δεν έπαθε σχεδόν τίποτα και λολ), αλλα και πέρα από όλο αυτό, μου φαίνεται βαρετό. Μου σπάει τα νεύρα ο γιο μπιτς και ο γουαιτ σα χαρακτηρας όχι πειστικός.

    Υποκειμενικά έ. Σόρρυ που έχω αυτή τη γνώμη.


    Εδώ βλέπαμε Λοστ και δε μας ένοιαζε η λογική γιατί είχε άλλα ωραία πράματα



    και εντιτ αφου: ο ντεξτερ ειναι ο γαμαωσηριαλκιλλερ από την αρχη. δεν τον πιανουν γιατι όλα του πάνε κατ'ευχην, αλλά ο χαρακτηρας αλλάζει όχι και τόσο κατα τη διάρκεια της σειράς. Ο Γουαιτ υποτιθεται ειναι αυτος ο καταπιεσμένος, αλλά κατα βάθος γαμάω χαρακτήρας, τον οποίο η πουτάνα ζωη τον έκανε μικρομεσαίο καθηγητή. Η εξέλιξή του του από καθηγητάκο σε ντραγκ λορντ βασίζεται σε όλα αυτά τα απίστευτα γεγονότα, από τα οποία βγαίνει αλώβητος και κάθε φορά κάνει λεβελ απ. Ο Ντεξτερ δεν είναι αληθοφανης χαρακτήρας, ο Γουαιτ παρουσιάζεται σαν το γείτονα μας. Η (κακή) αληθοφάνεια μου τη δίνει. Ο γαμπρόςτουπωςτονλενε, αυτός της DEA, είναι κανονικός χαρακτήρας, αυτός έχει εξέλιξη, βάθος και δεν είναι υπερβολικός. Ο Γουαιτ πού έμαθε να μεταχειρίζεται όπλα έτσι ρε;

    Αυτά. Δε βασίζω αν μια σειρά είναι καλή ή όχι στη λογική μόνο, άμα ήταν έτσι ούτε Daredevil δε θα βλεπα, γιατι τυφλος σουπερχηρο αφου


    δευτερο έντιτ: δεν είναι γοογλε τρανσλεητ το αποπανω, έχω αρχίσει να γράφω σαν ΕτΕ, φιξξξερ κάνε κάτι
    Last edited by enitharmon; 24-07-2015 at 14:03.
    Vielen Dank für alles was mal war

  2. #557
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Πάλι το ίδιο πράγμα κάνεις ακριβώς πάντως.

  3. #558
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ρε ανθρωπε, τι σημαίνει αντικειμενικά και τί υποκειμενικά; σου είπα οτι εγω τη βρίσκω βαρετή για λόγους που παρέθεσα. Δε τη λέω ούτε σε σένα, ούτε σε αυτούς που τη θεωρούν την καλύτερη σειρά έβερ. Προφανώς σας αρέσουν πράματα που δεν αρέσουν σε μένα. Πώς αλλιώς θα δικαιολογήσω, γιατί δε μου άρεσε μια σειρά αν δεν παραθέσω λόγους;

    σιριουσλι μπιτς, τι φάση; (ειλικρινά μου τη σπάει ο jesse)
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #559
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Κρίνεις με άλλα κριτήρια τη μια σειρά και με άλλα την άλλη, δυο μέτρα και δυο σταθμά δλδ. Ο Dexter είναι οκ να μην είναι ρεαλιστικός, ο Walter όχι (ναι εσύ κατάλαβες πώς πλασάρεται από τη σειρά, οι υπόλοιποι όχι). Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Και όπως πολύ καλά λες, δεν είναι ο ρεαλισμός ή η συνέπεια η ειδοποιός διαφορά για να σου αρέσει ή όχι μια σειρά, οπότε γιατί προσπαθείς να το εκλογικεύσεις. ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΗ ΒΑΡΙΕΣΑΙ, ΤΕΛΟΣ.

  5. #560
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΗ ΒΑΡΙΕΜΑΙ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΝΟΙΑΖΟΣΟΥΝ!

    αν κάποιος έλεγε "τι μαλακια το ντεξτερ, δεν είναι έτσι οι σηριαλ κιλλερ, επειδη αυτό κι αυτό" οκ, νο μπαντ φηλινγκς



    γι'αυτο παιδια να βλέπουμε όλοι Wire, που ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι η καλύτερη σειρά εβερ και να είμαστε όλοι φίλοι
    Vielen Dank für alles was mal war

  6. #561
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    ΚΑΛΑ ΝΤΕ.

  7. #562
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ο Γουαιτ υποτιθεται ειναι αυτος ο καταπιεσμένος, αλλά κατα βάθος γαμάω χαρακτήρας, τον οποίο η πουτάνα ζωη τον έκανε μικρομεσαίο καθηγητή.
    θα έλεγε κανείς ότι he broke bad...

  8. #563
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Εδώ ο άλλος μας λέει επί χρόνια πόσες ασάφειες και τρύπες έχει το ΒΒ ενώ παρακολούθησε ευχάριστα Dexter μέχρι το τέλος.
    Τις εχουμε αναφερει πολλες φορες τις ασυνεπειες και τις μαλακιες στο Dexter. Το θεμα ειναι πως το Dexter ξεκιναει απο το πρωτο γαμημενο επεισοδιο λεγοντας σου οτι στο MIAMI PD δουλευει ενας φακιν serial killer, και μαλιστα τερμα αρρωστος. Η σειρα ξεκιναει με βαση μια εντελως μη ρεαλιστικη υποθεση, και πανω σε αυτην χτιζει καταστασεις που δεν εχουν καμια επαφη με την πραγματικοτητα. Αντιθετα το Breaking Bad "πουλαει" μια ρεαλιστικοτητα ή τελος παντων θελει να το κανει, ασχετα αν δεν εχει καμια σχεση. Ασε που 8 χρονια Dexter ειδαμε πολλες μαλακιες, αλλα μαλακια σαν αυτην με το φορτηγο στα κεντρικα αστυνομιας που απομαγνητισε το λαπτοπ, και πολλες αλλες, ε δεν τις ειχε.

    Και τελος παντων, ξεκολλα πια με τα κολληματα σου, κι ασε τον οποιονδηποτε να εκφραστει οπως θελει για οποια σειρα θελει. Γιατι πρεπει να μας "αποδειξεις αντικειμενικα" οτι εχουμε λαθος επειδη διαφωνουμε μαζι σου, επιστρατευοντας μαλιστα πανακυρες συγκρισεις με αλλες σειρες και αποψεις οσων κρινουν το ΒΒ για αλλες σειρες?

    ΥΓ. Ενιθαρμον τα γραφει ολοσωστα

  9. #564
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Αντιθετα το Breaking Bad "πουλαει" μια ρεαλιστικοτητα ή τελος παντων θελει να το κανει
    Εσύ κάνεις αυτή την παραδοχή, δεν είναι κάτι δεδομένο. Επιλογή σου να κρίνεις με δυο μέτρα και δυο σταθμά, αλλά μην προσπαθείς να μου επιβάλλεις τις οποιεσδήποτε παραδοχές κάνεις εσύ σε μια σειρά. Το δέχομαι ότι δε σου άρεσε το ΒΒ, η εκλογίκευσή σου είναι για το μπούτσο.

  10. #565
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Οχι, δεν ειναι για το μπουτσο, απλα το βαφτιζεις για το μπουτσο γιατι πολυ απλα δε συμφωνεις.
    Εγω ΕΤΣΙ τη βλεπω τη σειρα, ΕΤΣΙ την κρινω. Και εκτος απο μενα, και οι περισσοτεροι με τους οποιους το εχω συζητησει, το βλεπουν αυτο περι του τι προσπαθει να πουλησει η σειρα.

    Δε θα περασει ρε η λογικη "αμα συμφωνεις μαζι μου εισαι γαματος και αντικειμενικα σωστος, αμα οχι, τοτε το βλεπεις ή το δικαιολογεις λαθος και για το μπουτσο" οσο και να προσπαθεις


  11. #566
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Δε θα περασει ρε η λογικη "αμα συμφωνεις μαζι μου εισαι γαματος και αντικειμενικα σωστος, αμα οχι, τοτε το βλεπεις ή το δικαιολογεις λαθος και για το μπουτσο" οσο και να προσπαθεις
    Να υπενθυμίσω απλώς, στο σημείο αυτό, ότι αμφότεροι το κάνετε αυτό για έτερη -γνωστή- σειρά σε θρεντ/τσατ στο φόρουμ. Ευχαριστώ και συνεχίστε.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #567
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Και εκτος απο μενα, και οι περισσοτεροι με τους οποιους το εχω συζητησει, το βλεπουν αυτο περι του τι προσπαθει να πουλησει η σειρα.
    Α μάλιστα, να και οι γνωστές προσωπικές δημοσκοπήσεις που αυτόματα δίνουν μεγαλύτερη αξιοπιστία στα λεγόμενά μας. Όπως πχ και οι βιβλιάκηδες του GoT τους οποίους κράζεις και εσύ ο ίδιος και οι οποίοι κόπτονται πως ο λόγος που ξενερώνουν με τη σειρά δεν είναι το ότι δεν ακολουθεί πιστά τα βιβλία, αλλά το ότι ρωτάνε και άλλους φίλους τους που δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία και λένε και αυτοί ότι η σειρά είναι πια για το μπούτσο.
    Ε λοιπόν η δική μου δημοσκόπηση στον κύκλο μου λέει ότι κανείς δεν έβλεπε το ΒΒ για τον ρεαλισμό του (διάλυση πτώματος στη μπανιέρα, χημικά συντεθειμένοι εκρηκτικοί κρύσταλλοι, τεράστιοι μαγνήτες κλπ, έλεος δλδ) αλλά απλά είχε γαμάτους χαρακτήρες over the edge και υποδειγματική κλιμάκωση γεγονότων, και αυτά ήταν που την έκαναν υπερσειρά.

  13. #568
    Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    40

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Και εκτος απο μενα, και οι περισσοτεροι με τους οποιους το εχω συζητησει, το βλεπουν αυτο περι του τι προσπαθει να πουλησει η σειρα.
    Α μάλιστα, να και οι γνωστές προσωπικές δημοσκοπήσεις που αυτόματα δίνουν μεγαλύτερη αξιοπιστία στα λεγόμενά μας. Όπως πχ και οι βιβλιάκηδες του GoT τους οποίους κράζεις και εσύ ο ίδιος και οι οποίοι κόπτονται πως ο λόγος που ξενερώνουν με τη σειρά δεν είναι το ότι δεν ακολουθεί πιστά τα βιβλία, αλλά το ότι ρωτάνε και άλλους φίλους τους που δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία και λένε και αυτοί ότι η σειρά είναι πια για το μπούτσο.
    Ε λοιπόν η δική μου δημοσκόπηση στον κύκλο μου λέει ότι κανείς δεν έβλεπε το ΒΒ για τον ρεαλισμό του (διάλυση πτώματος στη μπανιέρα, χημικά συντεθειμένοι εκρηκτικοί κρύσταλλοι, τεράστιοι μαγνήτες κλπ, έλεος δλδ) αλλά απλά είχε γαμάτους χαρακτήρες over the edge και υποδειγματική κλιμάκωση γεγονότων, και αυτά ήταν που την έκαναν υπερσειρά.
    Το αγαπημένο μου build-up ήταν εκεί που σκάει ο Jesse με το αυτοκίνητο, αν κατάλαβες τι εννοώ.

  14. #569
    Omar Tariff Taksitzhs's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    στο μεροκαματο
    Posts
    851

    Default

    Ρε μαλακες, σειρα ειναι. Καταλαβαινω καποιον που ενοχλειται απο τις δοσεις υπερβολης, οπως και καποιον που του φαινεται παραλογο. Ο Φιξξερ (ακραιο παραδειγμα) ακομα και στους Avengers θα πει ''μαλακες, εκει που ανοιξε η μαυρη τρυπα και βγηκαν οι εξωγηινοι ΤΙ ΦΙΔΙΕΣ ΗΤΑΝ ΑΥΤΕΣ'' σε μια ταινια που κατα τα αλλα αφορα τυπους με σουπερ δυναμεις να σπανε στο ξυλο τους κακους. Υπαρχουν και αυτοι. Υπαρχει και η Ενι που τη χαλα οταν η εξελιξη καποιων χαρακτηρων ''ξεφευγει'' δεδομενου του πως ειναι στημενο ολο το εγχειρημα, δεκτο, επισης λογικο αυτο να μη νοιαζει ή και να το γουσταρουν καποιοι αλλοι. Εγω μαλλον ειμαι απ τους λιγους που το BB τους φαινεται απλα αρκετα καλο, ουτε ενθουσιασμος, ουτε ξενερα, περνα ευχαριστα η ωρα. Το μονο που δε καταλαβαινω ειναι γιατι ο Walter δεν ειναι πειστικος, τι ακριβως ειναι αυτο που δεν κολλαει δεδομενου του τι θελουν να περασουν.

  15. #570
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    μπορεί να κάνω μεγάλο λάθος και να με διορθώσουν οι ψυχολογοι του φορουμ, αλλά μου φαίνεται αφύσικο, ένας τύπος σαν τον γουαιτ, που φαίνεται να το 'χει μέσα του οχι μονο να σκοτώσει εν ψυχρώ, αλλά δείχνει και τέτοια αρχηγικά χαρακτηριστικά, να ζει όλη του τη ζωη σα μικρομεσαίος υπαλληλάκος και να μην έχει δείξει καθόλου νεύρο όλα αυτά τα χρόνια. Να ασχολιόταν με άλλο σταρτ απ, να έκανε κάτι κι όχι να καθαρίζει αυτοκίνητα ως δεύτερη δουλεια, Και το μυαλό φαίνεται να έχει και τις ικανότητες να οργανωθεί. Ακόμα κι αν he broke bad, θα γινόταν αλλιώς, για μένα αυτοί οι τύποι είναι που κάποια μέρα εξαφανίζονται, αυτό με ενοχλεί, το πως he broke bad.

    Από την άλλη για να είμαι και δίκαιη, δεν ξέρω τί ζωή προ κρυσταλ μεθ θα είχε ένας πειστικός walter.
    Vielen Dank für alles was mal war

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 01-04-2009, 10:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •