Page 2 of 45 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 670

Thread: Περί ναρκωτικών και νομοθεσίας

  1. #16
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    αρματωλοι!

    μαυρη μωρε πικρηηηη η ζωωωη που κααανουμε
    this is radio freedom.

  2. #17
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    εγω βλεπω και στην Ελλαδα μια αντι-σκανκ φαση απο τους καταναλωτας.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #18
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    τοσο ξερουν

    ''
    Skunk, αλήθειες και μύθοι.
    Ούτε Skank, ούτε Skang, ούτε Skan ...(από τις Ελληνικές «αποδόσεις» του SKUNK)
    Σύμφωνα με το Oxford Advanced Learner's Dictionary το λήμμα "skunk" δίνει τα εξής :
    skunk /skanK/ (NAmE also pole-cat)
    noun 1 a small black and white North American animal that can produce a strong unpleasant smell to defend itself when it is attacked 2 (slang) = skunkweed [skunkweed = a strong type of cannabis]

    Τι είναι το Skunk; Το ξέρουν όλοι όσοι ασχολούνται με την κάνναβη, πρόσφατα το έμαθαν και οι μαμάδες μας και οι περιπτεράδες μας ...Ξέρουν τι είναι στην πραγματικότητα ή απλώς βρίσκει εφαρμογή ο κλασικός κανόνας της προπαγάνδας: «πες πες πες, κάτι θα μείνει»;

    Η παραφιλολογία που υπάρχει και διαιωνίζεται σχετικά με το Skunk τείνει να φτάσει σε φαντασία το «Μαγαζάκι του Τρόμου» (το μαγαζάκι με το σαρκοβόρο φυτό που τρώει τους πάντες). Δεν είναι λίγες οι φορές που όλοι μας έχουμε ακούσει σε συζητήσεις κάποιον – χρήστη κάνναβης συνήθως – να υποστηρίζει ότι το Skunk δεν είναι κανονικό χόρτο, αλλά «χημικό», «ποτισμένο», γενετικά μεταλλαγμένο και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς ... Απ' την άλλη, η επίσημη προπαγάνδα, κράτος και διωκτικοί μηχανισμοί έπεισαν την κοινωνία ότι το Skunkείναι καινούργια μόδα και… πως να το κάνουμε; Δεν είναι σαν τα «αθώα» ελληνικά χόρτα που κάπνιζαν όταν ήταν νέοι ...

    Δυστυχώς η αλήθεια απέχει κατά πολύ από αυτό που πιστεύουν οι περισσότεροι. Ας πούμε μια μικρή ιστορία ...
    Στις δεκαετίες του '60 και του '70 υπήρχε στο εξωτερικό και περισσότερο στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής το «κίνημα» των hippie. Μπορεί εδώ στην Ελλάδα να είχαμε χούντα και τους χίπιδες να τους γνωρίζαμε μέσω της «Θείας μου της Χίπισσας», στο εξωτερικό όμως χιλιάδες ήταν οι νέοι που ακολουθούσαν το λεγόμενο " Hippie Trail" (μονοπάτι των χίπιδων): επισκέπτονταν χώρες που και το όνομα τους ακόμα ήταν τότε άγνωστο. Σημεία εκκίνησης ήταν η Αίγυπτος, η Τουρκία, το Μαρόκο και η Ελλάδα. Υπήρχε μάλιστα και λεωφορείο που ξεκινούσε από Αθήνα με προορισμό την Goa της Ινδίας. Όλα αυτά στα τέλη της δεκαετίας του '60. Λίβανος, Ιράκ, Ιράν, Αφγανιστάν, Πακιστάν, Ινδία, Νεπάλ, Ταϊλάνδη, Βιετνάμ ήταν οι κυριότεροι προορισμοί. Κοινό χαρακτηριστικό όλων αυτών των χωρών ήταν η ελεύθερη διάθεση μαριχουάνας ή χασίς χωρίς τα σημερινά ταμπού, μιας και όλες είχαν μακρόχρονη ιστορία σε αυτόν τον τομέα. Όταν γύριζαν στις πατρίδες τους πάρα πολλοί έφερναν μαζί τους σπόρια από τις τοπικές ποικιλίες που είχαν δοκιμάσει. Μέχρι τότε η διαθέσιμη μαριχουάνα στις Ηνωμένες Πολιτείες ήταν η ποικιλία που αποκαλούμε σήμερα Sativa. Όλη η μαριχουάνα που εισαγόταν, λαθραία, ήταν κυρίως απ' το Μεξικό, την Κολομβία και την Καραϊβική. Η εισαγωγή των ποικιλιών από Αφγανιστάν και Πακιστάν (την γενικότερη περιοχή του Ινδο-Καυκάσου, Hindu Kush) που ανήκουν στην «ποικιλία» που αποκαλούμε σήμερα Indica έγινε δεκτή με ενθουσιασμό από όλη την κοινότητα των καλλιεργητών κάνναβης.
    Το κλίμα των Ηνωμένων Πολιτειών (με εξαίρεση τη Φλόριντα) δεν ήταν κατάλληλο ώστε να ωριμάσουν μέχρι τέλους οι ποικιλίες από Μεξικό, Κολομβία και Καραϊβική. Αντίθετα οι ποικιλίες απ' τον Ινδοκαύκασο προλάβαιναν να ωριμάσουν και έμεναν κοντύτερες σε σχέση με τις προϋπάρχουσες, και έτσι ξέφευγαν και απ' την κατασκοπεία των ελικοπτέρων.
    Επιπλέον αυτές οι ποικιλίες είχαν ένα πάρα πολύ έντονο άρωμα που έμοιαζε με την μυρωδιά του ασβού, χαρίζοντας τους το όνομα "Skunkweed". Τη δεκαετία του '70 στην Καλιφόρνια, ο επονομαζόμενος Sam the Skunkman, έφτιαξε και πουλούσε σπόρια από την ποικιλία Skunk 1. Εδώ πολλοί γουρλώνουν τα μάτια και λένε «πως το έφτιαξε»; Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουν ότι ένα φυτό κάνναβης από το Μεξικό μπορεί να διασταυρωθεί με ένα άλλο από το Αφγανιστάν κλπ ; Όπως ακριβώς οι ντομάτες που καλλιεργούμε είναι διασταυρώσεις από παλιότερες ποικιλίες ντοματιών (ενδογενών και ξένων).
    Το Skunk 1 ήταν μια διασταύρωση από Μεξικανικά, Κολομβιανά και Αφγανικά σπόρια και προέκυψε με τις ίδιες τεχνικές που χρησιμοποιούν οι βοτανιστές εδώ και εκατοντάδες χρόνια για να αναπτύξουν μια διαφορετική ποικιλία ντομάτας, αγγουριού, πατάτας, που θα έδινε περισσότερη ποσότητα, μεγαλύτερους και ποιοτικότερους καρπούς και κυρίως που θα ήταν ιδανική για ένα συγκεκριμένο κλίμα. Συνεπώς ούτε γενετικές τροποποιήσεις έγιναν, ούτε «χημικά» χρησιμοποιήθηκαν, ούτε ο ΕΤ άφησε σπόρια πίσω του πριν μας αφήσει για να πάει στο σπίτι του ...

    Η συνέχεια είναι λίγο πολύ γνωστή. Το κλίμα ανοχής που υπήρχε τη δεκαετία του '70 στις Ηνωμένες Πολιτείες έδωσε τη θέση του σε ένα καινούργιο συντηρητισμό τη δεκαετία του '80 και οι καλλιεργητές κάνναβης βρίσκονταν υπό διωγμό. Αντιθέτως στην Ολλανδία είχαν αρχίσει να μπαίνουν τα θεμέλια των «εταιριών σπόρων». Το Skunk 1 έγινε αμέσως το νο1 καθώς ήταν το μόνο σταθερό υβρίδιο σε σπόρο εκείνη την εποχή. Πολλές εταιρίες άνοιξαν από τη δεκαετία του '80 μέχρι σήμερα και καθεμιά ανέπτυξε την δική της εκδοχή του Skunk, με τους περισσότερους να επικεντρώνονται στην Indica πλευρά του υβριδίου. Μέχρι και σήμερα σχεδόν το 50% των ποικιλιών που πωλούνται από Ολλανδικές εταιρίες σπόρων περιέχουν Skunk 1 στην γενεαλογία τους.
    Άλλες γνωστές ποικιλίες που ήρθαν στην Ολλανδία από τις Ηνωμένες Πολιτείες είναι: Original Haze, Afghani 1, Hindu Kush, California Orange, Early Girl, Hawaiian Indica, Northern Lights, Big Bud, Hash Plant, G-13, Bubblegum.

    Δείτε τις ποικιλίες κάνναβης σαν τις ποικιλίες των αμπελιών. Άλλο κρασί δίνει το Merlot, άλλο το Tokaji, άλλο το Cabernet Sauvignon.
    Εάν δεν σου αρέσει το Merlot, δεν το πίνεις. Προτιμάς κάτι άλλο.
    Αν δε σου αρέσει τίποτα από όλα, πίνεις ρετσίνα, δαιμονοποιείς τα "ξένα" εμφιαλωμένα και αναπολείς πόσο καλά κρασιά είχαμε τον παλιό καλό καιρό ...
    Greek Cannabis Society''

    http://blogs.myspace.com/index.cfm?f...ogID=392800654
    Last edited by 00i00; 11-12-2009 at 13:29.

  4. #19
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ρισπεχτ στον ΜινΜΙΝ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #20
    Φλοϋδιστής iorulezz's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Γιου Κει, Σέβεντις
    Posts
    214

    Default

    Σ' αυτά που είπε ο μινμιν να συμπληρώσω ότι αντίστοιχη δουλειά έγινε στην Αγγλία την ίδια περίοδο η οποία κατέληξε στην ποικιλία Cheese ή Exodus Cheese, η οποία όμως μην καταφέροντας να αποκτήσει σταθερή παραγωγή σπόρων διακινείται απ' το 70 (ίσως είναι πιο παλιό από το skunk #1) σαν κλώνος. Στις αρχές του 90 επανεφευρέθηκε από Ολλανδούς σαν σπόρος, οι οπαδοί του όμως υποστηρίζουν ότι υπάρχει σημαντική διαφορά με τον αρχικό κλώνο.


    Τώρα όσον αφορά το πως παράγονται οι καινούριες ποικιλίες στις μέρες μας, αυτό είναι αντικείμενο έρευνας από μεγάλες ομάδες και χρήσης τελευταίων τεχνολογιών. Πληροφίες για εδώ από Greenhouse Seeds, καθώς είναι η πιο high-tech εταιρεία στο χώρο.

    You must try some of my purple berries, I been eating them for six or seven weeks now. Haven't got sick once.

  6. #21
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    εμένα πάντως δεν με νοιαζει αν ειναι χημικο, βιολογικο ή οικιακής οικονομίας το σκανκ, σοκολατιτσα παιδια!
    this is radio freedom.

  7. #22
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    σοκολατα εχεις κι απο το σκανκ

    αλλα κι απο το καθε δεντρο και μπορει να ειναι και κιουσπα...δεν εχει να λεει

  8. #23
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default


  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    7

    Default

    Καλησπερα, ειμαι καινουρια σε αυτο το φορουμ και θα ηθελα παρακαλω να μου πειτε αν ειναι νομιμο στην ελλαδα να εισαγει κανεις σπορους κανναβης απο online shops του εξωτερικου και αν οχι τι κυρωσεις υπαρχουν και γενικοτερα αν μπορειτε να μου πειτε την νομοθεσια που επικρατει στην ελλαδα σε οτι αναφορα την κανναβη. ευχαριστω πολυ!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    7

    Question

    Καλησπερα, ειμαι καινουρια σε αυτο το φορουμ και θα ηθελα παρακαλω να μου πειτε αν ειναι νομιμο στην ελλαδα να εισαγει κανεις σπορους κανναβης απο online shops του εξωτερικου και αν οχι τι κυρωσεις υπαρχουν και γενικοτερα αν μπορειτε να μου πειτε την νομοθεσια που επικρατει στην ελλαδα σε οτι αναφορα την κανναβη. ευχαριστω πολυ!

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    7

    Default

    Quote Originally Posted by iorulezz View Post
    Σ' αυτά που είπε ο μινμιν να συμπληρώσω ότι αντίστοιχη δουλειά έγινε στην Αγγλία την ίδια περίοδο η οποία κατέληξε στην ποικιλία Cheese ή Exodus Cheese, η οποία όμως μην καταφέροντας να αποκτήσει σταθερή παραγωγή σπόρων διακινείται απ' το 70 (ίσως είναι πιο παλιό από το skunk #1) σαν κλώνος. Στις αρχές του 90 επανεφευρέθηκε από Ολλανδούς σαν σπόρος, οι οπαδοί του όμως υποστηρίζουν ότι υπάρχει σημαντική διαφορά με τον αρχικό κλώνο.


    Τώρα όσον αφορά το πως παράγονται οι καινούριες ποικιλίες στις μέρες μας, αυτό είναι αντικείμενο έρευνας από μεγάλες ομάδες και χρήσης τελευταίων τεχνολογιών. Πληροφίες για εδώ από Greenhouse Seeds, καθώς είναι η πιο high-tech εταιρεία στο χώρο.

    Καλησπερα, ειμαι καινουρια σε αυτο το φορουμ και θα ηθελα παρακαλω να μου πειτε αν ειναι νομιμο στην ελλαδα να εισαγει κανεις σπορους κανναβης απο online shops του εξωτερικου και αν οχι τι κυρωσεις υπαρχουν και γενικοτερα αν μπορειτε να μου πειτε την νομοθεσια που επικρατει στην ελλαδα σε οτι αναφορα την κανναβη. ευχαριστω πολυ!

  12. #27
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Και τι το πέρασες εδώ μωρή πρεζού;

  13. #28
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    bot του χρυσοχοιδη, μη μπζαρωνετε


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  14. #29
    ηλίθιο μουνί Cookie Monster's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    682

    Default

    Quote Originally Posted by serena View Post
    Καλησπερα, ειμαι καινουρια σε αυτο το φορουμ και θα ηθελα παρακαλω να μου πειτε αν ειναι νομιμο στην ελλαδα να εισαγει κανεις σπορους κανναβης απο online shops του εξωτερικου και αν οχι τι κυρωσεις υπαρχουν και γενικοτερα αν μπορειτε να μου πειτε την νομοθεσια που επικρατει στην ελλαδα σε οτι αναφορα την κανναβη. ευχαριστω πολυ!
    Απελπίστηκε η σερένα
    I was just in your kitchen. I didn't see no god damn pig.

  15. #30
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    νομοθεσία,συνοπτικά http://mastouria.informe.com/e-u-i-a-i-i-dt59.html
    νομολογιακά,για κάνναβη οι κυρώσεις είναι πάντα πιο επιεικείς.
    για σπορους δεν ξέρω,αλλά δεν ελέγχονται οι μεταφορές,δεν έχω ακούσει να έχουν πιάσει κάποιον.

Similar Threads

  1. περί torrents.
    By carheart in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 63
    Last Post: 08-04-2015, 21:35
  2. Περι Κούλογλου
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 60
    Last Post: 07-04-2014, 18:02
  3. Περί Δημοκρατίας
    By DM in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 649
    Last Post: 04-12-2010, 02:23
  4. Αγαπημένο είδος ναρκωτικών...
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 36
    Last Post: 01-07-2008, 16:22
  5. Περί TV-Tuners
    By Ithilmir in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-2005, 02:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •