Page 43 of 45 FirstFirst ... 334142434445 LastLast
Results 631 to 645 of 670

Thread: Περί ναρκωτικών και νομοθεσίας

  1. #631
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Quote Originally Posted by When Black Roses Bloom View Post

    Για εξήγησε μάνμου, τι εννοείς κοινωνικό?
    Φαντάζομαι ότι η νομοθεσία για τη χρήση ουσιών πρέπει να έχει να κάνει με το πως βλέπουμε την ανθρώπινη κοινωνία και πώς τη θέλουμε και όχι με το πόσα φράγκα θα βγάλει ο τάδε ή ο δείνα.

    Απαντάω εγώ γιατί συμφωνώ με την άποψη, το θεωρώ αυτονόητο.
    Οκέι, μαζί σου στην προκείμενη φάση. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω όμως, είναι ότι, μιάς και έχει χιλιοειπωθεί το γεγονός ότι η αποποινικοποίηση θα προκαλέσει και την μείωση της ζήτσης/παραγωγής, θα έχουμε μια κοινωνία η οποία θα βαρεθεί να το σκάει, και απλά θα μείνουν οι σκληροί χρήστες π.χ.? Ή είναι κάτι περισσότερο απο αυτό, μία "νίκη" ας πούμε του, έν ελείψη καλύτερης λέξης, περιθωριοποιημένου/άντεργκράουντ κόσμου/κοινωνίας ενάντια στο ατσαλάκωτο και κουστουμαρισμένο μέσο Έλληνα (και όχι μόνο) που βλέπει με μισό μάτι την χρήση κάναβης, ακόμα και για recreational χρήση.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  2. #632
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by When Black Roses Bloom View Post
    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Quote Originally Posted by When Black Roses Bloom View Post

    Για εξήγησε μάνμου, τι εννοείς κοινωνικό?
    Φαντάζομαι ότι η νομοθεσία για τη χρήση ουσιών πρέπει να έχει να κάνει με το πως βλέπουμε την ανθρώπινη κοινωνία και πώς τη θέλουμε και όχι με το πόσα φράγκα θα βγάλει ο τάδε ή ο δείνα.

    Απαντάω εγώ γιατί συμφωνώ με την άποψη, το θεωρώ αυτονόητο.
    Οκέι, μαζί σου στην προκείμενη φάση. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω όμως, είναι ότι, μιάς και έχει χιλιοειπωθεί το γεγονός ότι η αποποινικοποίηση θα προκαλέσει και την μείωση της ζήτσης/παραγωγής, θα έχουμε μια κοινωνία η οποία θα βαρεθεί να το σκάει, και απλά θα μείνουν οι σκληροί χρήστες π.χ.? Ή είναι κάτι περισσότερο απο αυτό, μία "νίκη" ας πούμε του, έν ελείψη καλύτερης λέξης, περιθωριοποιημένου/άντεργκράουντ κόσμου/κοινωνίας ενάντια στο ατσαλάκωτο και κουστουμαρισμένο μέσο Έλληνα (και όχι μόνο) που βλέπει με μισό μάτι την χρήση κάναβης, ακόμα και για recreational χρήση.
    Otan eimai Ellada tha grapso ellinika mexri tote Mitse na sou pw oti h ousia den einai na meiothi h xrisi, afto einai kati etelos asxeto kai diaforeriko
    H ousia einai na papsoun na ploutizoun mafies na mpei se mia normal "grammi" paragogis kai na ksereis an pinis to mavro sou h skata apo allogo.
    Ta peri "perithoriou" einai epixirimata tis plakas, h syzitisi einai mexri se pio bathmo tha epembenei kathe kratos stin zwh sou kai ti pliroforisi tha yparxei gia tin kathe ousia.
    Meta an thelete pame stin koubenta an exeis dikaioma na kaeis stin zwh sou h oxi
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #633
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default


    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  4. #634
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

    Default


  5. #635
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Γιατί συζητάμε ακόμα για τη φούντα λες και είναι κάνα βάρυ ναρκωτικό και αναλύουμε, και ξαναναλύουμε αν πρέπει ή δεν πρέπει να νομιμοποιηθεί και τι επιπτώσεις θα έχει στην κοινωνία μας κι αν θα ρίξει τα παιδιά μας στην πρέζα ΠΟΤΕ δε θα το καταλάβω. Αυτοί που προβληματίζονται, πρέπει πραγματικά να μην έχουν πιεί ούτε τζούρα στη ζωή τους. Δεν ξέρω τι εμπειρίες έχετε εσείς, αλλά στον δικό μου περίγυρο, ακόμα και σε δουλειές και μεταξύ ανθρώπων που δεν πάει καν ο νους σου, πίνει η συντριπτική πλειοψηφία. Και δε μιλάω για χασικλήδες, μιλάω για ανθρώπους που θα πιούν ένα τσιγάρο μετά από μια δύσκολη μέρα στη δουλειά για να χαλαρώσουν. Ή σε μια συναυλία, ή σε ένα πάρτυ. Στα δικά μου βιβλία, είναι αδιανόητο πως υπάρχει ακόμα τέτοιο ταμπού γύρω από το θέμα, ειδικά τη στιγμή που είναι νομιμότατο το αλκοόλ, και θεωρώ αυτονόητη τη νομιμοποίηση, κάθως και τα τεράστια οικονομικά ωφέλη που θα μπορούσε να έχει η χώρα απ'αυτήν.
    Τώρα η συζήτηση οτι κάποιοι μπορεί να καούν και να καταστραφούν αν νομιμοποιηθεί, είναι τουλάχιστον γελοία. Αυτοί καίγονται και καταστρέφονται ήδη, και θα συνεχίσουν να το κάνουν, όπως και οι αντίστοιχοι αλκοολικοί και άλλοι ναρκωμανείς. Δεν έχει να κάνει καθόλου με την ουσία και τη νόμιμη ή μη πρόσβασή τους σε αυτήν, αλλά με προσωπικά βιώματα, ψυχολογικά προβλήματα, και αναζήτηση τρόπων διεξόδου που καταλήγουν συχνά στην αυτοκαταστροφή.

  6. #636
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    καθώς και τα τεράστια οικονομικά οφέλη που θα μπορούσε να έχει η χώρα απ'αυτήν.
    Όχι όμως και όλο το κύκλωμα διακίνησης που λογικά φέρνει τις μεγαλύτερες αντιδράσεις.

    Δεν υπάρχει κατά την γνώμη μου καν λόγος διαχωρισμού και απαγόρευσης της κάθε ουσίας. Αλλά το απαγορευμένο έχει πάντα μεγαλύτερο κέρδος.
    Υπάρχει πάντα λύση και ποτέ δεν ήταν η απαγόρευση (σε τίποτα και για κανένα λόγο)
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #637
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    οπλοκατοχή;

  8. #638
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ό,τι είπε ο σαρμπελ, βασικά
    Rock or Nothing

  9. #639
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    οπλοκατοχή;
    σταμάτησε να υπάρχει ? ή αν επιτρεπόταν από τον νόμο θα είχες όπλο σπίτι?
    Μην μου πεις για έναν φίλο σου / γνωστό σου / στην κοινωνία που ζούμε, εσένα ρωτάω. Και δεν μιλάω συλλεκτικά
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #640
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Συμφωνώ όσον αφορά την αποποινικοποίηση της κάνναβης αλλά πολύ περισσότερο με τη δωρεάν και ελεγχόμενη (όσον αφορά θέματα υγείας) χορήγηση ηρωίνης ή μεθαδόνης.
    Δεν είμαι ειδικός, στη ζηή μου έχω κάνεις τρεις φορές μαύρο από τρεις τζούρες μόνο γιατί δεν το σηκώνω, αλλά αυτό που ισχύει τώρα είναι ένα ΑΙΣΧΟΣ.
    Ναι μεν έσοδα για το κράτος αλλά αυτός δεν είναι ο πρωταρχικός στόχος. Στόχος είναι η ανθρώπινη υγεία και αξιοπρέπεια.
    Φαντάσου ένα κράτος που να έχει έναν χώρο και να σου λέει, κάνεις ηρωίνη; Ωραία, μπες μέσα, κάνε ένα μπάνιο, φόρα καθαρά ρούχα, ξάπλωσε στο κρεββάτι και να στην κάνει ένας νοσηλευτής την ένεση. Με απώτερο σκοπό βέβαια την απεξάρτηση.
    Ούτε να αναγκάζεται να κλέψει ο εξαρτημένος ούτε να εκπορνευθεί ούτε να ρισκάρει τη ζωή του για το σκατό που θα του πασάρει ο έμπορος.

    Είναι δύσκολο να γίνει αυτό; Οχι.

  11. #641
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    οπλοκατοχή;
    σταμάτησε να υπάρχει ? ή αν επιτρεπόταν από τον νόμο θα είχες όπλο σπίτι?
    Μην μου πεις για έναν φίλο σου / γνωστό σου / στην κοινωνία που ζούμε, εσένα ρωτάω. Και δεν μιλάω συλλεκτικά
    όχι άλλο λέω, αν θεωρείς ότι είναι και τα όπλα περίπτωση όπου η απαγόρευση δεν είναι λύση (αν έχει σημασία όχι, όπλο δε θα είχα, έχω ιδιαίτερη απέχθεια).

  12. #642
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Ναι μεν έσοδα για το κράτος αλλά αυτός δεν είναι ο πρωταρχικός στόχος. Στόχος είναι η ανθρώπινη υγεία και αξιοπρέπεια.
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  13. #643
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    οπλοκατοχή;
    σταμάτησε να υπάρχει ? ή αν επιτρεπόταν από τον νόμο θα είχες όπλο σπίτι?
    Μην μου πεις για έναν φίλο σου / γνωστό σου / στην κοινωνία που ζούμε, εσένα ρωτάω. Και δεν μιλάω συλλεκτικά
    όχι άλλο λέω, αν θεωρείς ότι είναι και τα όπλα περίπτωση όπου η απαγόρευση δεν είναι λύση (αν έχει σημασία όχι, όπλο δε θα είχα, έχω ιδιαίτερη απέχθεια).
    Σε καμιά περίπτωση δεν πιστεύω σε απαγορεύσεις.
    Και ξέρεις ότι το πρόβλημα ποτέ δεν ήταν η "νομιμότητα "

    Επίσης με έχει γαμήσει να ξέρεις, το βλέπω συνέχεια
    Spoiler
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #644
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Επίσης με έχει γαμήσει να ξέρεις, το βλέπω συνέχεια
    Spoiler
    τότε απαγόρεψέ το

    οκ διευκρινιστική ήταν η ερώτηση, ήθελα να ξέρω αν είναι θέμα αρχής. εγώ προσωπικά θεωρώ αστεία την απαγόρευση του χόρτου (εκτός γραμμής), αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορώ να υπερασπιστώ νόμιμα σκληρά ναρκωτικά (πολλά από τα οποία δίνω νόμιμα σε κόσμο, έτσι?). αυτό που λέει ο λασπόνερα για καλύτερες "συνθήκες δόσης" είναι σωστό, αλλά με ιατρική μέριμνα και αντιμετωπίζοντας τους εξαρτημένους σαν αυτό που είναι, ασθενείς. όσο για τη δυσκολία αυτού, δυστυχώς €€€€€ που δεν πρόκειται να δούμε στην ελλάδα της κρίσης.

  15. #645
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Επίσης με έχει γαμήσει να ξέρεις, το βλέπω συνέχεια
    Spoiler
    τότε απαγόρεψέ το

    οκ διευκρινιστική ήταν η ερώτηση, ήθελα να ξέρω αν είναι θέμα αρχής. εγώ προσωπικά θεωρώ αστεία την απαγόρευση του χόρτου (εκτός γραμμής), αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορώ να υπερασπιστώ νόμιμα σκληρά ναρκωτικά (πολλά από τα οποία δίνω νόμιμα σε κόσμο, έτσι?). αυτό που λέει ο λασπόνερα για καλύτερες "συνθήκες δόσης" είναι σωστό, αλλά με ιατρική μέριμνα και αντιμετωπίζοντας τους εξαρτημένους σαν αυτό που είναι, ασθενείς. όσο για τη δυσκολία αυτού, δυστυχώς €€€€€ που δεν πρόκειται να δούμε στην ελλάδα της κρίσης.
    ο λασπόνερας έχει δίκιο, αλλά προϋποθέτει να θέλει και ο εθισμένος να μπει στην φάση σε αυτό το σενάριο.
    Ιατρικά αν το βάλεις κάτω ο τοξικοεξαρτημένος δεν έχει πρόβλημα με την πρέζα , μέσα του είναι το πρόβλημα (όπως και σε κάθε αυτοκαταστροφικό ον).
    ένας από τους φίλους που έχω χάσει από πρέζα μου έλεγε λίγο πριν φύγει, "αν δω και τραβάει πολύ η φάση θα βαρέσω ένα τεταρτάκι να φύγω να τελειώνει"
    Σε καμιά περίπτωση δεν σκέφτηκε την απεξάρτηση, και γω αν δεν ήμουν μικρός και μπούλης ίσως θα μπορούσα να του προτείνω μια λύση. Αλλά εδώ (και όχι μόνο εδώ) το να πας σε έναν ψυχίατρο νομίζουν ότι σε κάνει τρελό.... με αυτά είναι που τρελαίνομαι
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Similar Threads

  1. περί torrents.
    By carheart in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 63
    Last Post: 08-04-2015, 21:35
  2. Περι Κούλογλου
    By ikonoklast in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 60
    Last Post: 07-04-2014, 18:02
  3. Περί Δημοκρατίας
    By DM in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 649
    Last Post: 04-12-2010, 02:23
  4. Αγαπημένο είδος ναρκωτικών...
    By Amnesiac. in forum General Discussion
    Replies: 36
    Last Post: 01-07-2008, 16:22
  5. Περί TV-Tuners
    By Ithilmir in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-2005, 02:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •