Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18

Thread: Αναγνωστικές συνήθειες

  1. #16
    εγω ειμαι. CUREd's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    out there
    Posts
    195

    Default

    latreuw tis daneistikes vivliothikes.eidika se kairous duskolous p den paizei na agorasw apla xazeuw me tis wres dokimazw thn tyxh m me vivlia pou oute kata dianoia den tha agoraza(k merika vgainoun k gamw) k an den m kanoun ftou k apo thn arxh mexri na vrw afto pou tha kollisw.. exw faei etsi mexri k 2 wres.megalos erwtas.
    respect my authoritah!!

  2. #17

    Default

    Όσο ήμουν στην σχολή περνούσα αρκετές ώρες στην βιβλιοθήκη ή δανειζόμουν από κει. Τώρα πια τ'αγοράζω τα βιβλία μου, κυρίως από Πολιτεία, Public και από ένα συνοικιακό βιβλιοπωλείο.

    Τα e-readers τα χρησιμοποιώ μόνο για manga που δν έχουν κυκλοφορήσει στην χώρα μας.

    Τα βιβλία που αγοράζω τα επιλέγω ανάλογα με την θεματολογία τους. Αλλά κάποιες φορές ακολουθώ και τις προτάσεις 2 καλών μου φίλων που ξέρω από πριν ότι δν θα με απογοητεύσουν.

    Τόποι ανάγνωσης: Στον 6ο όροφο του Ελευθερουδάκη, στα λεωφορεία και στο κρεβάτι μου.

    Μ'άρέσει να διατηρώ τα λογοτεχνικά βιβλία μου πεντακάθαρα και ατσαλάκωτα. Εννοείται δν θα σημειώσω τπτ πάνω τους. Και συνήθως ένα βιβλίο το διαβάζω και 2η φορά γιατί σίγουρα θά'χει κάτι παραπάνω να μου δώσει εφ'όσον μου άρεσε και την πρώτη φορά.

    Έχω αφήσει στη μέση το King Richard II του Shakespeare, το The Ambler Warning του R. Ludlum και το Μπαουντολίνο του Έκο. Απλά αυτά τα βιβλία δν με κέρδισαν στην φάση που ήμουν. Βέβαια δν μπορώ να ξέρω αν μελλοντικά θα μού'ρθει η όρεξη να τα ξαναπιάσω. Θα δούμε..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,455

    Default

    1. πολιτεία και book depository. βιβλιοθήκες ποτέ. ψαχουλεύουμε και σακουλεύουμε. χρεωστική μωρό μου! τελευταία τα κατεβάζουμε κιόλα.
    2. πλάκα θά 'χει. θα δείχνεις τόσο κουλ όμως που δε θα μπορείς να συγκεντρωθείς στο διάβασμα.
    3. φίλους/θέμα, κριτικές σπάνια. επίσης με associations. αναφορές σε άλλα βιβλία/από άλλους συγγραφείς που εμπιστεύομαι κοκ.
    4. σπίτι και ΜΜΜ. ανάσκελα συνήθως, με το βιβλίο στα γόνατα. στο γραφείο σπάνια. σημειώσεις ποτέ, αλλά έτυχε να υπογραμμίσω κάτι στον Ροθ τελευταία που ΓΑΜΟΥΣΕ. τα καταλαβαίνω όλα με μια ανάγνωση εκτός απ'τον derrida.
    5. σπάνια αλλά ναι. όχι αν δε μ'αρέσει, ακόμα κιαυτά θέλω να τα τελειώνω, κυρίως αν δεν είμαι σε φάση για το συγκεκριμένο. τρανταχτά παραδείγματα, το Q (Εκκλησιαστής στα ελληνικά), το Blood Meridian και τα 100 χρόνια μοναξιάς, τα άρχισα 2-3 φορές το καθένα μέχρι να μου κάτσουν και να τα συνεχίσω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •