Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Αναγνωστικές συνήθειες

  1. #1
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default Αναγνωστικές συνήθειες

    Πείτε:
    1. από πού παίρνετε τα βιβλία σας συνήθως; Δανείζεστε από βιβλιοθήκες; Ψαχουλεύετε με τις ώρες στα βιβλιοπωλεία; Φορτώνετε ανελέητα την κάρτα με παραγγελίες από amazon κ.α.; Τα κατεβάζετε;
    2. τι λέτε για τα e-readers;
    3. πώς επιλέγετε τα βιβλία σας; Από φίλους; Κριτικές; Το πάτε με βιβλιογραφίες ή με το θέμα που σας ενδιαφέρει και ποιο είναι αυτό;
    4. πού και πώς διαβάζετε; Ξαπλωμένοι στο κρεβάτι; Στο γραφείο; Κρατάτε σημειώσεις στα βιβλία σας; Μια ανάγνωση κι ό,τι καταλάβατε ή θα διαβάσετε την ίδια πρόταση ακόμη και 30 φορές εάν δεν είναι κατανοητή με τη μία;
    5. αφήνετε ποτέ βιβλία στη μέση και γιατί;
    Feed my fear

  2. #2
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Πείτε:
    1. από πού παίρνετε τα βιβλία σας συνήθως; Δανείζεστε από βιβλιοθήκες; Ψαχουλεύετε με τις ώρες στα βιβλιοπωλεία; Φορτώνετε ανελέητα την κάρτα με παραγγελίες από amazon κ.α.; Τα κατεβάζετε;
    2. τι λέτε για τα e-readers;
    3. πώς επιλέγετε τα βιβλία σας; Από φίλους; Κριτικές; Το πάτε με βιβλιογραφίες ή με το θέμα που σας ενδιαφέρει και ποιο είναι αυτό;
    4. πού και πώς διαβάζετε; Ξαπλωμένοι στο κρεβάτι; Στο γραφείο; Κρατάτε σημειώσεις στα βιβλία σας; Μια ανάγνωση κι ό,τι καταλάβατε ή θα διαβάσετε την ίδια πρόταση ακόμη και 30 φορές εάν δεν είναι κατανοητή με τη μία;
    5. αφήνετε ποτέ βιβλία στη μέση και γιατί;
    Για Λογοτεχνία λογικά και όχι "τεχνικά"
    1) Από βιβλιοπωλεία γιατί γουστάρω την διαδικασία , το ψαχούλεμα την "μυρωδιά" . Αυτά φυσικά όταν πάω για "book shopping". Από Internet όταν ψάχνω κάτι συγκεκριμένο και παίζει να μην το βρίσκω , και όχι δεν φορτώνω κάρτα.
    2) Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ , δεν με αφορά
    3) Από όλα , εκτός κριτικής , σε μια κριτική κρατάω μόνο την υπόθεση (οπότε λέγεται παρουσίαση και όχι κριτική). Δεν έχω πια απωθημένα βιβλιογραφίας οπότε είμαι και στην flashia. Από πλευράς θέματος δεν ξέρω , δεν το έχω σκεφτεί, μάλλον σχεδόν όλα , όπως και με τον κινηματογράφο ανάλογα την διάθεση.
    4) Ξαπλωμένος , στο σαλόνι , στο μπαλκόνι , στο χέσιμο. -που και που στα μμμ. Δεν κρατάω σημειώσεις και δεν μπορώ να βλέπω βεβηλωμένα βιβλία αν δεν καταλάβω την πρόταση με τις 30-40 φορές δες (5)
    5) Αφήνω αν δεν μου αρέσει τελικά η πλοκή, η γραφή , με κουράσει η γραμματοσειρά , και ότι είπα στο (4)

    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #3
    mentalist
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    I am Here. And I have a gun!
    Posts
    74

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Πείτε:
    1. από πού παίρνετε τα βιβλία σας συνήθως; Δανείζεστε από βιβλιοθήκες; Ψαχουλεύετε με τις ώρες στα βιβλιοπωλεία; Φορτώνετε ανελέητα την κάρτα με παραγγελίες από amazon κ.α.; Τα κατεβάζετε;
    2. τι λέτε για τα e-readers;
    3. πώς επιλέγετε τα βιβλία σας; Από φίλους; Κριτικές; Το πάτε με βιβλιογραφίες ή με το θέμα που σας ενδιαφέρει και ποιο είναι αυτό;
    4. πού και πώς διαβάζετε; Ξαπλωμένοι στο κρεβάτι; Στο γραφείο; Κρατάτε σημειώσεις στα βιβλία σας; Μια ανάγνωση κι ό,τι καταλάβατε ή θα διαβάσετε την ίδια πρόταση ακόμη και 30 φορές εάν δεν είναι κατανοητή με τη μία;
    5. αφήνετε ποτέ βιβλία στη μέση και γιατί;
    1. http://electricrequiem.com/forum/showthread.php?t=22493

    2.τα πραγματικά βιβλία δεν θα πάρουν την θέση των ηλεκτρονικών!..ΝEVAR!

    3.Με το χρώμα

    4.WC

    5.Ναι,συνήθως γιατί μαντεύω τι θα συμβεί στο τέλος και μετά δεν έχει νόημα.
    "I'm a brat. Get over it."

    Kelly Osborne

  4. #4
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Πείτε:
    1. από πού παίρνετε τα βιβλία σας συνήθως; Δανείζεστε από βιβλιοθήκες; Ψαχουλεύετε με τις ώρες στα βιβλιοπωλεία; Φορτώνετε ανελέητα την κάρτα με παραγγελίες από amazon κ.α.; Τα κατεβάζετε;
    2. τι λέτε για τα e-readers;
    3. πώς επιλέγετε τα βιβλία σας; Από φίλους; Κριτικές; Το πάτε με βιβλιογραφίες ή με το θέμα που σας ενδιαφέρει και ποιο είναι αυτό;
    4. πού και πώς διαβάζετε; Ξαπλωμένοι στο κρεβάτι; Στο γραφείο; Κρατάτε σημειώσεις στα βιβλία σας; Μια ανάγνωση κι ό,τι καταλάβατε ή θα διαβάσετε την ίδια πρόταση ακόμη και 30 φορές εάν δεν είναι κατανοητή με τη μία;
    5. αφήνετε ποτέ βιβλία στη μέση και γιατί;

    1. Σάββατο απόγευμα βόλτα στα βιβλιοπωλεία του κέντρου όταν τα άλλα μαγαζιά έχουν κλείσει και έχει ησυχία. Amazon για αγγλόφωνα που είναι πανάκριβα αλλιώς. Τώρα πλέον [διαφήμιση]www.captainbook.gr[/διαφήμιση] για τα ελληνικά - το σάιτ το ανεβάζουν μέσα στη βδομάδα κάποιοι φίλοι και γενικά πιστεύω ότι θα κάνουν καλή δουλειά.
    2. Για την ώρα είμαι στο όχι. Βλέπουμε.
    3. Τα βιβλία: από προτάσεις φίλων και των αδερφών μου, από shortlist/longlist του Booker Prize και ανάλογα με τους συγγραφείς. Καμιά φορά παίζει μεγάλο ρόλο και το εξώφυλλο. Πού και πού διαβάζω και κριτικές άμα πετύχω.
    4. Πάντα ξαπλωμένη (συνήθως πριν κοιμηθώ, δε μπορώ να κοιμηθώ αν δε διαβάσω, να γυρνάμε με παρέα σπίτι 5 το πρωΐ από ξενύχτι και εγώ να διαβάζω και να με κοροϊδεύουν), πάντα πεντακάθαρα τα βιβλία, ποτέ σημειώσεις. Όσο για την κατανόηση, ανάλογα το βιβλίο. Υπάρχουν βιβλία που δεν τα πολυπαλεύω και τα διαβάζω "διαγώνια", αλλά είναι λίγα.
    5. Δεν αφήνω βιβλία. Ζήτημα να έχω αφήσει 4-5 σύνολο, αυτό που θυμάμαι είναι το Ταξίδι στην άκρη της νύχτας του Σελίν.

  5. #5
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default

    1_ καταστήματα πιο συχνά, για τους ίδιους λόγους με τον koilia. Δεν φορτώνω κάρτα αλλά σίγουρα δεν αγοράζω ποτέ μόνο ένα.
    2_ που θα κρατάω σημειώσεις;
    3_ από φίλους, συγγραφείς/ποιητές, ψάξιμο
    4_ παντού εκτός από το κρεβάτι. Εκτός κ αν έχω κάνα λογοτεχνικό οπότε το παίρνω μαζί μου [αλλά σπάνια πια].
    5_ συνέχεια. τις περισσότερες φορές γιατί αρχίζω να διαβάζω κάποιο καινούριο. πάνε τα χρόνια που διάβαζα 3-4 μαζί

    satan was a lez

  6. #6
    μορταδέλα με φωτοβολταϊκά ViPeRMaN's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    γαμωμυάλι
    Posts
    308

    Default

    [QUOTE=Weiss;939687]
    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    5. Δεν αφήνω βιβλία. Ζήτημα να έχω αφήσει 4-5 σύνολο, αυτό που θυμάμαι είναι το Ταξίδι στην άκρη της νύχτας του Σελίν.


    πες λιγο αυτο γιατι το αφησες???
    ειναι ηδη στο basket του bookdepository.


    ον τοπικ
    1.απο μπουκ δεποζιτορι.εχω κατι χρονια να παω σε βιβλιοπωλειο.που κ που κατεβαζω κανενα να του ριξω καμια ματια και αν μαρεσει αντ του μπασκετ.πιο παλια εκανα και εκτυπωσεις,ας ειναι καλα το απθ.
    2.ΔΓ\ΔΑ
    3.βιβλιογραφίες βολευουν αλλα καπου χανεται η μπαλα.συνηθως θα πεσω πανω σε καποιο ψαχνωντας στο ιντερνετ ή σε σπιτι φιλου.
    4.οπου βολεψει
    5.το εκρεμμες του φουκω.
    Last edited by ViPeRMaN; 02-12-2009 at 15:20.
    tu te fou de ma gueule je me fous de ta guelle

  7. #7
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Πείτε:
    1. από πού παίρνετε τα βιβλία σας συνήθως; Δανείζεστε από βιβλιοθήκες; Ψαχουλεύετε με τις ώρες στα βιβλιοπωλεία; Φορτώνετε ανελέητα την κάρτα με παραγγελίες από amazon κ.α.; Τα κατεβάζετε;
    2. τι λέτε για τα e-readers;
    3. πώς επιλέγετε τα βιβλία σας; Από φίλους; Κριτικές; Το πάτε με βιβλιογραφίες ή με το θέμα που σας ενδιαφέρει και ποιο είναι αυτό;
    4. πού και πώς διαβάζετε; Ξαπλωμένοι στο κρεβάτι; Στο γραφείο; Κρατάτε σημειώσεις στα βιβλία σας; Μια ανάγνωση κι ό,τι καταλάβατε ή θα διαβάσετε την ίδια πρόταση ακόμη και 30 φορές εάν δεν είναι κατανοητή με τη μία;
    5. αφήνετε ποτέ βιβλία στη μέση και γιατί;
    1. Τα περισσότερα τα δανείζομαι. Τα υπόλοιπα απο βιβλιοπωλεία και κατέβασμα.
    2. περα απ'το "πανάκριβα" και το "κι αλλη γκατζετομόδα ρε πούστη", γιατί όχι;
    3. ελα ντε, συνηθως το ενα βιβλιο οδηγει στο αλλο. επισης παιζει μεγαλο ρολο και το τι θα πετυχω σε καλη τιμη.
    4. Οπου να'ναι, προτιμω τα ΜΜΜ (λεωφορεια, τρενα, αεροπλανα, πλοια αλλα με την καμια τραμ και μετρο), τις παραλίες και τα καφέ. Θα επιμείνω σε ότι δεν καταλαβαίνω αλλά σημειώσεις δεν κρατάω.
    5. Τα τελευταία χρόνια σχεδόν ποτέ. Λαμπρη εξαιρεση ο "Αντι-Οιδίπους" που το παράτησα χωρίς καμία τύψη.
    Last edited by metamelia3; 02-12-2009 at 22:13.
    this is radio freedom.

  8. #8
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Πείτε:
    1. από πού παίρνετε τα βιβλία σας συνήθως; Δανείζεστε από βιβλιοθήκες; Ψαχουλεύετε με τις ώρες στα βιβλιοπωλεία; Φορτώνετε ανελέητα την κάρτα με παραγγελίες από amazon κ.α.; Τα κατεβάζετε;
    2. τι λέτε για τα e-readers;
    3. πώς επιλέγετε τα βιβλία σας; Από φίλους; Κριτικές; Το πάτε με βιβλιογραφίες ή με το θέμα που σας ενδιαφέρει και ποιο είναι αυτό;
    4. πού και πώς διαβάζετε; Ξαπλωμένοι στο κρεβάτι; Στο γραφείο; Κρατάτε σημειώσεις στα βιβλία σας; Μια ανάγνωση κι ό,τι καταλάβατε ή θα διαβάσετε την ίδια πρόταση ακόμη και 30 φορές εάν δεν είναι κατανοητή με τη μία;
    5. αφήνετε ποτέ βιβλία στη μέση και γιατί;
    1. Συνήθως πάω στην πολιτεία και φορτώνω πράμα, ή τα τσιμπάω αν υπάρχουν από την οικογενειακή βιβλιοθήκη. Σπανιότερα δανείζομαι από φίλους.
    2. Ποτέ των ποτών. Αν δεν μυρίζεις τις σελίδες είναι σαν να μην διαβάζεις.
    3. Κυρίως από προτάσεις φίλων, ευτυχώς η παρέα μου διαβάζει αρκετά ώστε να μην μένω χωρίς βιβλία.
    4. Σημειώσεις πάνω στα βιβλία ποτε, ανάλογα το βιβλίο μπορεί μια ανάγνωση η να επιμένω σε κάθε πρόταση. Συνήθως διαβάζω σε λεωφορεία, αν είμαι στο σπίτι ξαπλώνω κάπου, καναπέ ή κρεβάτι, μερικές φορές και πάτωμα.
    5. Βιβλία στη μέση πολύ σπάνια, μόνο σε περιπτώσεις που είναι απίθανη πατάτα (σπάνιο καθώς κάνω προσεκτική επιλογή) ή, πιο συνηθισμένα, αν βλέπω ότι δεν είμαι σε κατάλληλο mood για να το εκτιμήσω όσο πρέπει εκείνη την περίοδο.

  9. #9
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    1. Όπου βρεθεί ευκολότερα, πλέον θα κοιτάξω πρώτα online --θα ήθελα όμως να υπάρχει βιβλιοθήκη να ψάχνω και να δανείζομαι.
    2. Σπαστικά κάπως, αλλά τεχνικά βιβλία μόνο online
    3. Με βάση το θέμα και αφού ρωτήσω τον κόσμο για προτάσεις.
    4. Χαλαρά μαζί με μουσική. Επίσης πολύ πολύ δύσκολα θα πιάσω βιβλίο και δεν θα το τελειώσω μέσα σε 24 ώρες. Δεν μπορώ με τίποτα να διαβάσω όταν ταξιδεύω όμως.
    5. ποτέ, ακόμα και το Πεθαμένο λικέρ διάβασα μέχρι το τέλος

    Έχω και εγώ ερώτηση, τα βιβλία πιάνουν χώρο και εγώ δεν αγοράζω πλέον γιατί ξέρω ότι κάποια στιγμή θα τα πετάξω... κρατάτε τα πάντα? Πως?
    Last edited by wom; 02-12-2009 at 20:26.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  10. #10
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Quote Originally Posted by wom View Post
    Έχω και εγώ ερώτηση, τα βιβλία πιάνουν χώρο και εγώ δεν αγοράζω πλέον γιατί ξέρω ότι κάποια στιγμή θα τα πετάξω... κρατάτε τα πάντα? Πως?
    Καινούργιες βιβλιοθήκες από το ΙΚΕΑ.

  11. #11
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    wom αν θες να ξεφορτωθεις βιβλια εγω ειμαι εδω!
    this is radio freedom.

  12. #12
    φτερησλέξ Tispanagias tamatia's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Ψυγείο προς ταβάνι
    Posts
    1,754

    Default

    1. Από όπου βρω τη καλύτερη έκδοση του βιβλίου που ψάχνω. Δηλαδή από Ιανο κτλ μέχρι σάπιο πάγκο. Αν δε ψάχνω κάτι συγκεκριμένο παίζει να είμαι και για κανα 3ωρο μέσα σε ένα βιβλιοπωλείο και στο τέλος να μη πάρω και τίποτα. Βιβλιοθήκες μου τη σπάνε, γιατί όταν διαβάζω ένα βιβλίο το ψιλοκαταστρέφω, το βουτάω στο καφέ κτλ. Το ίντερνετ δεν είναι φίλος μου.

    2. Δε στηρίζω. Είναι σα να κατουράς και να μη το ευχαριστιέσαι.

    3. Μικρότερος διάβαζα σχεδόν ότι έπεφτε στα χέρια μου. Οτιδήποτε όμως. Σήμερα διαβάζω κάτι είτε επειδή το προτίνει φίλος είτε από κριτική. Αν και πολλές φορές οι κριτικές μου δίνουν λανθασμένη εικόνα για το βιβλίο. Αν πέσω σε κάποιον που μαρέσει τον τρώω. Τελευταίος έρωτας Τζακ Λόντον.

    4. Στο κρεβάτι. Είναι ωραία. Αλλά και σε αμφιθέατρα, λεωφορεία κτλ. Αν δε καταλάβω κάτι το ξαναδιαβάζω. Αλλιώς ποιο το νόημα =|

    5. Προσπαθώ να το τελειώνω, είτε μ'αρέσει είτε όχι. Αν το αφήσεις στη μέση, πρέπει να το ξαναπάρεις από την αρχή.
    It is known.

  13. #13
    Senior Member VacuumInsulationPanels's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    με μικροσκοπικους πορους απο πυρογενη πυριτικα αλατα
    Posts
    222

    Default

    1. εχω συγκεκριμενο βιβλιοπωλειο στο οποιο πηγαινω. συνθως εχω σκεφτει απο πριν τι περιπου θελω, οποτε καθομαι καποια ωρα αλλα οχι υπερβολικη.
    2. δεν εχω ιδεα
    3. περα απο τα βιβλια που μου εχουν κανει δωρο η εχουν τυχει στα χερια μου, τα υπολοιπα εχουν συνηθως μια θεματικη. μου αρεσουν πολυ αυτα της γενιας των μπιτνικς τελευταια. ή υπαρχουν καποιοι συγγραφεις των οποιων τη βιβλιογραφια θελω να εξαντλησω
    4. παντου σχεδον, σπιτι, στο τριφωνο, εν ωρα μαθηματος στη σχολη, στο λεωφορειο και ειδικα στα τρενα. λιγες φορες κραταω και σημειωσεις. η γραφω σημειωσεις σε τετραδιο για να θυμαμαι. και εννοειται πως η προταση θα διαβαστει ωσπου να κατανοησω η εστω στο περιπου τι θελει να πει ο ποιητης.
    5. ποτε, με εξαιρεση μια μαλακια που διαβαζω αυτο τον καιρο.
    __________________

  14. #14
    Senior Member ~ladykiller~'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    a hole in the wall
    Posts
    4,499

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    (λεωφορεια, τρενα, αεροπλανα, πλοια αλλα με την καμια τραμ και μετρο)
    γιατί;

    satan was a lez

  15. #15
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Πείτε:
    1. από πού παίρνετε τα βιβλία σας συνήθως; Δανείζεστε από βιβλιοθήκες; Ψαχουλεύετε με τις ώρες στα βιβλιοπωλεία; Φορτώνετε ανελέητα την κάρτα με παραγγελίες από amazon κ.α.; Τα κατεβάζετε;
    2. τι λέτε για τα e-readers;
    3. πώς επιλέγετε τα βιβλία σας; Από φίλους; Κριτικές; Το πάτε με βιβλιογραφίες ή με το θέμα που σας ενδιαφέρει και ποιο είναι αυτό;
    4. πού και πώς διαβάζετε; Ξαπλωμένοι στο κρεβάτι; Στο γραφείο; Κρατάτε σημειώσεις στα βιβλία σας; Μια ανάγνωση κι ό,τι καταλάβατε ή θα διαβάσετε την ίδια πρόταση ακόμη και 30 φορές εάν δεν είναι κατανοητή με τη μία;
    5. αφήνετε ποτέ βιβλία στη μέση και γιατί;
    1. Αφορμή για το θρεντ ήταν μια παραγγελία από το Amazon που μου θύμισε ότι έχω να πάω σε βιβλιοπωλείο ούτε εγώ θυμάμαι από πότε. Οπότε...
    2. Δεν μπορώ να διαβάσω πολλή ώρα σε οθόνη. Θέλω να δοκιμάσω όμως ένα γιατί υποτίθεται ότι είναι πιο ξεκούραστο από οθόνη. Έχει δει κανείς κάπου κάτι ενδιαφέρον;
    3. Τα suggestions του Amazon βάσει προηγούμενων αγορών συνήθως πιάνουν. Επίσης επειδή είναι λίγο περιορισμένα τα αναγνωστικά μου ενδιαφέροντα (από πλευράς θεμάτων), ξέρω συνήθως για τι πράγμα να ψάξω.
    4. Κρεβάτι πριν κοιμηθώ και πολύ στο γραφείο. Και επίσης με μολυβάκι σημειώσεις στο πλάι. Τα περισσότερα έχουν να κάνουν με ιστορία ή politics οπότε μ' αρέσει να ξέρω πού να κοιτάξω για reference. Επίσης, επειδή είναι non-fiction και για να προχωρήσεις είναι σημαντικό να κατάλαβες τα προηγούμενα, το διαβάζω όσες φορές χρειαστεί.
    5. Έχω αφήσει κάποια στη μέση, όχι τόσο επειδή μου φαίνονταν βαρετά, αλλά επειδή δεν ήμουν στη φάση. Συνήθως το ξαναπάω από την αρχή όταν μου 'ρθει.
    Feed my fear

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •