Page 4 of 33 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 481

Thread: ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΘΕΟΥΣ.

  1. #46
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    ήλιος καλοκαιρινός.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  2. #47

    Default

    Tag έπρεπε να το κάνεις.

  3. #48
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν ξέρω αν το τοπικ είναι εμπνευσμένο από το αντίστοιχο άρθρο του mikeius "Άθεοι! Γαμώ το Χριστό σας!", ούτε ασχολούμαι θεωρητικά με τον αθεϊσμό, ούτε έχω διαβάσει τα ονόματα που παραθέτετε. είμαι άθεος γιατί δε με ενδιαφέρει αν υπάρχει ή όχι "θεός". για να μην επεκταθώ στις θρησκείες - το χριστιανισμό δηλαδή, γιατί για τις υπόλοιπες δε γνωρίζω αρκετά πράγματα - όπου εκεί μπορείς εύκολα να αποδείξεις τις μπαρούφες που πλασάρουν, ειδικά κάποιες νεο-αμερικάνικες παραλλαγές του χριστιανισμού.
    Rock or Nothing

  4. #49

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Στο διαταύτα, religion is bullshit. Αλήθεια; Φοβερό. Για να μην μου το πει κι άλλος, δεν είμαι απλά άθεος, δεν είμαι ιδεαλιστής, είμαι υλιστής που είναι καλύτερο. Και εκεί είναι και το ζήτημα που θέλω να θίξω. Πιστεύω ότι: Σε όλες τις ανεπτυγμένες περιοχές του κόσμου -πλην της πουτάνας αμερικής- μια μινιμουμ υγιώς ανεπτυγμένη προσωπικότητα αμφισβητεί στα σοβαρά τον θεό στα 12 της χρόνια, στα 16 είναι πολεμικά άθεος (πχ αντιχριστιανός) και στα 18 κλείνει οφίσιαλ μαζί με την εφηβεία του και έναν κύκλο πρώιμης αμφισβήτησης των πραγμάτων γύρω της, πάει για άλλα. Με άλλα λόγια ο αντιθεϊσμός όπως ο αντιφασισμός, ο αντιρατσισμός, ο αντικαπιταλισμός, ο αντιεξουσιασμός, ο αντισεξισμός, ο αντιαντισμός και οποιαδήποτε κοινωνικοπολιτική στάση δεν ολοκληρώνεται πιο πάνω απο το να δηλώσεις την έμπρακτη αντίθεση σου σε κάτι -οτιδήποτε- κακό, είναι κάτι που σίγουρα πρέπει να περάσεις στη ζωή σου, δεν είναι κάτι στο οποίο θα πρέπει να μείνεις για πάντα. Αν είσαι πάνω απο 18 το να δηλώνεις ΑΘΕΟΣ και αυτό να είναι η "στάση ζωής" σου σημαίνει ότι έμαθες να την παίζεις και είσαι χαρούμενος γι' αυτό. Ο κόσμος όμως δεν χρειάζεται άλλους youtube και blogspot warriors για να εξουδετερώσουν τις θρησκείες όλου του κόσμου, δεν χρειάζεται άλλους πούστηδες οπαδίσκους του dawkins, δεν χρειάζεται άλλους πολέμιους του ευφυούς σχεδιασμού. Ή τουλάχιστον δεν χρειάζεται μόνο αυτό, χρειάζεται περισσότερα πράγματα, χρειάζεται μάλλον μια ΘΕΤΙΚΗ αντιμετώπιση των πραγμάτων. Όχι όπως η αμιτα μοσιον. Όπως οι επιστήμες και όπως η θέση και όχι η αντίθεση. Με άλλα λόγια, είσαστε άθεοι, μπράβο σας. Σκάστε τώρα, πάμε παρακάτω.
    Εσύ δεν είσαι φαν της αντικαπιταλιστικής συμμαχίας;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #50
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    ωραια τα λεει ο κοκκινοφασιστας.
    this is radio freedom.

  6. #51
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    κάτι τέτοιο;

    Vielen Dank für alles was mal war

  7. #52
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Εκεί που κάνει λάθος ο ικόνοκλαστ και ο φαεναμαλάκας, είναι πως ο Dawkins, η λοιπή τρελοπαρέα και τα γιουτομπ βίντεος δε ξεπετάχτηκαν έτσι στο ξαφνικά επειδή μια μέρα αποφασίσαμε οι άθεοι πως είμαστε γαμάτοι και γουστάρουμε τα φώτα της ιντερνετικιάς δημοσιότητας, ούτε είναι τυχαίο πως οι γιουτουμπάδες προέρχονται από δύο συγκεκριμένες χώρες, ΗΠΑ και Αγγλία, εκεί ακριβώς όπου υπάρχει η έντονη ανάγκη να ακουστούν οι απόψεις μας για μια secular society, εν όψει προβλημάτων όπως η πίεση στο Texas Board of Education να συμπεριληφθεί το intelligent design στο cirriculum των δημόσιων σχολείων, κλπ.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #53
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    deggial συμφωνώ αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι όσο απίστευτος επιστήμονας είναι o dawkins όταν ασχολείται με την πολιτική τα σκατώνει διότι δεν μπορεί να μου λέει ότι ο η αμερική κάνει πόλεμο στους άραβες για το χριστιανισμό και οι άραβες με τη σειρά τους για το κοράνι.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  9. #54
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    ασημούλη έλα λέμε απο το άλλο θρεντ

  10. #55
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    δώσε λινκ του θρεντ ρε όχι του ποστ.

    εντιτ: οκ
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  11. #56
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Στο διαταύτα, religion is bullshit. Αλήθεια; Φοβερό. Για να μην μου το πει κι άλλος, δεν είμαι απλά άθεος, δεν είμαι ιδεαλιστής, είμαι υλιστής που είναι καλύτερο. Και εκεί είναι και το ζήτημα που θέλω να θίξω. Πιστεύω ότι: Σε όλες τις ανεπτυγμένες περιοχές του κόσμου -πλην της πουτάνας αμερικής- μια μινιμουμ υγιώς ανεπτυγμένη προσωπικότητα αμφισβητεί στα σοβαρά τον θεό στα 12 της χρόνια, στα 16 είναι πολεμικά άθεος (πχ αντιχριστιανός) και στα 18 κλείνει οφίσιαλ μαζί με την εφηβεία του και έναν κύκλο πρώιμης αμφισβήτησης των πραγμάτων γύρω της, πάει για άλλα. Με άλλα λόγια ο αντιθεϊσμός όπως ο αντιφασισμός, ο αντιρατσισμός, ο αντικαπιταλισμός, ο αντιεξουσιασμός, ο αντισεξισμός, ο αντιαντισμός και οποιαδήποτε κοινωνικοπολιτική στάση δεν ολοκληρώνεται πιο πάνω απο το να δηλώσεις την έμπρακτη αντίθεση σου σε κάτι -οτιδήποτε- κακό, είναι κάτι που σίγουρα πρέπει να περάσεις στη ζωή σου, δεν είναι κάτι στο οποίο θα πρέπει να μείνεις για πάντα. Αν είσαι πάνω απο 18 το να δηλώνεις ΑΘΕΟΣ και αυτό να είναι η "στάση ζωής" σου σημαίνει ότι έμαθες να την παίζεις και είσαι χαρούμενος γι' αυτό. Ο κόσμος όμως δεν χρειάζεται άλλους youtube και blogspot warriors για να εξουδετερώσουν τις θρησκείες όλου του κόσμου, δεν χρειάζεται άλλους πούστηδες οπαδίσκους του dawkins, δεν χρειάζεται άλλους πολέμιους του ευφυούς σχεδιασμού. Ή τουλάχιστον δεν χρειάζεται μόνο αυτό, χρειάζεται περισσότερα πράγματα, χρειάζεται μάλλον μια ΘΕΤΙΚΗ αντιμετώπιση των πραγμάτων. Όχι όπως η αμιτα μοσιον. Όπως οι επιστήμες και όπως η θέση και όχι η αντίθεση. Με άλλα λόγια, είσαστε άθεοι, μπράβο σας. Σκάστε τώρα, πάμε παρακάτω.
    Εσύ δεν είσαι φαν της αντικαπιταλιστικής συμμαχίας;
    H "αντικαπιταλιστική συμμαχία" ήταν ένα εγχείρημα του ΣΕΚ πολύ πριν το ΕΝΑΝΤΙΑ. Δεν ήμουν φαν, όχι, τότε ψήφιζα ΣΥΝ, λολ. Φαντάζομαι εννοείς το ευρύτερο αντικαπιταλιστικό μέτωπο.

    Ο αντικαπιταλισμός που αναφέρω απο μόνος του σαν πολιτική στάση είναι κλαιν, αν δήλωνα αντικαπιταλιστής τότε θα υπήρχε όντως αντίφαση. Το αντικαπιταλιστικό μέτωπο όμως (το ΑΝΤΑΡΣΥΑ είναι ένα τρέχον πχ) είναι μια πολύ διαφορετική κατάσταση. Σαν μαρξιστής δεν στέκεσαι μόνο στο να εναντιωθείς στον καπιταλισμό αλλά στηρίζεις συγκεκριμένα πράγματα με θετικό προσδιορισμό, την σοσιαλιστική επανάσταση και την κομμουνιστική προοπτική πιο συγκεκριμένα. Σαν λενινιστής έχεις και πιο συγκεκριμένη άποψη στο πως θα τα πετύχεις, δεν μπορείς απλώς να καλέις τους πάντες να συντάσσονται με το όποιο πολιτικό σου πρόγραμμα. Τα ευρύτερα μέτωπα λοιπόν είναι ένας τέτοιος τρόπος. Μπορείς να παραμένεις κομμουνιστής και ταυτόχρονα να δρας μέσα απο μετωπικές συμμαχίες με πιο μινιμαλ προτάγματα, ένα αντικαπιταλιστικό μέτωπο είναι τέτοιο.


    εδιτ: δεν είχα δει το φαεναμαλάκα, αλήθειες θα λέει.
    Last edited by ikonoklast; 30-11-2009 at 14:59.

  12. #57
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    boom.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  13. #58
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    εκεί ακριβώς όπου υπάρχει η έντονη ανάγκη να ακουστούν οι απόψεις μας για μια secular society, εν όψει προβλημάτων όπως η πίεση στο Texas Board of Education να συμπεριληφθεί το intelligent design στο cirriculum των δημόσιων σχολείων, κλπ.
    για το θεό.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    231

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Quote Originally Posted by Rattlehead View Post
    Το (2) είναι ο αγνωστικιστής άθεος.
    Όχι, ο αγνωστικιστής θεωρεί ότι ο βαθμός στον οποίο ισχύουν οι ισχυρισμοί για την ύπαρξη θεού είναι άγνωστος. Οι δε περισσότεροι αγνωστικιστές θεωρούν πως είναι αδύνατο να δωθεί κάποια σχετική απάντηση, πως είναι πέρα από τις δυνατότητες του ανθρώπου.

    Ο άθεος απορρίπτει την πίστη στην ύπαρξη θεού, όπως αναφέρω σχετικά.

    Τώρα, αν κανείς είναι κολλημένος ή όχι, αυτό είναι εντελώς άσχετο από τις τρεις αυτές θέσεις (θεϊστής, αγνωστικιστής, άθεος).
    Ο αγνωστικιστής "σκέτο" είναι μόνο η πρώτη παράγραφος/πρότασή σου. Από εκεί και πέρα μπορεί κάποιος να είναι αγνωστικιστής σκέτο, αγνωστικιστής άθεος, αγνωστικιστής θεϊστής, μέχρι και αγνωστικιστής χριστιανός/βουδιστής (δηλαδή δεν αποδέχεται πλήρως την αντίστοιχη θρησκεία αλλά τη θεωρεί σε μεγάλο βαθμό σωστή) κτλ. Τσεκ και την wikipedia που λέει κάποια γενικά: http://en.wikipedia.org/wiki/Agnosticism edit: My point είναι ότι ο άθεος -λόγω της απόρριψης που ανέφερες κι εσύ- έχει κατηγορηματικά "πίστη" στο ότι δεν υπάρχει θεός.

    συνοπτικά:
    αγνωστικιστής: "Δεν ξέρω"
    αγνωστικιστής άθεος: "Δεν ξέρω, αλλά μάλλον δεν υπάρχει θεός/ανώτερο ον"
    αγνωστικιστής θεϊστής: "Δεν ξέρω, αλλά μάλλον υπάρχει θεός/ανώτερο ον"
    άθεος: "Δεν υπάρχει θεός/ανώτερο ον"
    bonus: άθρησκος: "Δε με νοιάζει!"
    Last edited by Rattlehead; 30-11-2009 at 17:25.

    ---------------
    Rex Mundi

  15. #60

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    H "αντικαπιταλιστική συμμαχία" ήταν ένα εγχείρημα του ΣΕΚ πολύ πριν το ΕΝΑΝΤΙΑ. Δεν ήμουν φαν, όχι, τότε ψήφιζα ΣΥΝ, λολ. Φαντάζομαι εννοείς το ευρύτερο αντικαπιταλιστικό μέτωπο.

    Ο αντικαπιταλισμός που αναφέρω απο μόνος του σαν πολιτική στάση είναι κλαιν, αν δήλωνα αντικαπιταλιστής τότε θα υπήρχε όντως αντίφαση. Το αντικαπιταλιστικό μέτωπο όμως (το ΑΝΤΑΡΣΥΑ είναι ένα τρέχον πχ) είναι μια πολύ διαφορετική κατάσταση. Σαν μαρξιστής δεν στέκεσαι μόνο στο να εναντιωθείς στον καπιταλισμό αλλά στηρίζεις συγκεκριμένα πράγματα με θετικό προσδιορισμό, την σοσιαλιστική επανάσταση και την κομμουνιστική προοπτική πιο συγκεκριμένα. Σαν λενινιστής έχεις και πιο συγκεκριμένη άποψη στο πως θα τα πετύχεις, δεν μπορείς απλώς να καλέις τους πάντες να συντάσσονται με το όποιο πολιτικό σου πρόγραμμα. Τα ευρύτερα μέτωπα λοιπόν είναι ένας τέτοιος τρόπος. Μπορείς να παραμένεις κομμουνιστής και ταυτόχρονα να δρας μέσα απο μετωπικές συμμαχίες με πιο μινιμαλ προτάγματα, ένα αντικαπιταλιστικό μέτωπο είναι τέτοιο.


    εδιτ: δεν είχα δει το φαεναμαλάκα, αλήθειες θα λέει.
    Λολ, με το "αντικαπιταλιστική συμμαχία" εννοούσα ανταρσύα, τελικά είναι αντικαπιταλιστική (αριστερή) συνεργασία (για την ανατροπή). Έπρεπε να το φανταστώ ότι θα υπήρχε και "αντικαπιταλιστική συμμαχία" σκέτο πάντως, λάθος μου.
    Τέσπα, το νόημα είναι ότι το να λες "σκατά στους άθεους" είναι σα να λέει κάποιος "σκατά στους αντικαπιταλιστές". Γιατί και ως άθεος μπορείς να επιδιώκεις περισσότερα και θετικότερα πράγματα από το "να καούν όλες οι εκκλησίες" (που δεν ξέρω αν είναι καν αίτημα των περισσότερων άθεων αλλά τέσπα). Πχ το να μη γίνονται διακρίσεις με βάση τη θρησκεία ΕΙΝΑΙ κάτι θετικό. Κακώς βλέπεις μόνο στο δικό σου χώρο δράσης και θετικά. Ο αντικαπνιστής δε ζητάει το κυνήγι των καπνιστών, ζητάει την προστασία των μη καπνιστών. Δεν υπάρχει σκέτη αντίθεση, εκτός αν είσαι καθυστερημένος, "αδερφέ εγώ να εξαφανιστεί ο καπιταλισμός/θρησκεία/τσιγάρο θέλω, μετά θα τη βρούμε την άκρη", το οποίο όμως δεν είναι πρόβλημα του αντικαπιταλισμού/αθεϊσμού/αντικαπνισμού (wat) αλλά πρόβλημα βλακείας. Συμπέρασμα, thread=fail
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. Replies: 34
    Last Post: 22-06-2008, 15:10
  2. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΓΟΥΣ!!`1`1~~1
    By MoRmEnGiL in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 31-05-2008, 00:48
  3. τι σκατά...
    By fandango in forum PC & Games
    Replies: 6
    Last Post: 26-04-2008, 19:05
  4. ΤΟ ΧΙΠ ΧΟΠ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ.
    By Mitsmann in forum Music Discussion
    Replies: 25
    Last Post: 10-05-2005, 13:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •