Page 2 of 33 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 481

Thread: ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΘΕΟΥΣ.

  1. #16
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΗΘΕΛΑ. ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΘΕΪΣΤΙΚΟ ΦΛΕΗΜ, ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑΜΕ.

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    εξ' ορισμού
    Εξ' ορισμού; Αξιωματικά δηλαδή; Like we say δογματικά=πίστη; Τι λένε οι ένθεοι του φορο γι' αυτό;;;
    Οι ορισμοί των λέξεων δεν ορίζονται δογματικά. Αποτελούν σύμβαση.

    Και ό,τι έγραψε ο Ingolemo, spot on. Η πρόταση "Πιστεύετε ότι δεν υπάρχει Θεός" σημαίνει την αποδοχή ενός ισχυρισμού, αυτού της μη ύπαρξης Θεού, θέση η οποία πρέπει να στηριχθεί κάπου, π.χ. στο συναίσθημα (όπως οι θρησκείες κατά βάση), σε επιστημονικές αποδείξεις, οτιδήποτε.

    Η πρόταση "Δεν πιστεύετε ότι υπάρχει Θεός" σημαίνει την απόρριψη του ισχυρισμού της ύπαρξης του Θεού, ελλείψει τεκμηριωμένης, επαληθεύσιμης επιστημονική απόδειξης. Η ουσιώδης διαφορά είναι ότι στην δεύτερη περίπτωση απαιτείται απλώς η τεκμηριωμένη απόρριψη των ισχυρισμών υπέρ της ύπαρξης κάποιας θεότητας, το οποίο είναι πιο εύκολο από ό,τι η δύσκολη, έως αδύνατη, απόδειξη ενός αρνητικού ισχυρισμού.

    Αυτό ίσως να φαίνεται ως η επιλογή μιας πιο βολικής τοποθέτησης, ωστόσο πρέπει κανείς να καταλάβει εξ' αρχής τι ακριβώς συνεπάγεται στην απόδειξη ενός αρνητικού ισχυρισμού.

    Παραδείγματος χάριν, η θέση "το σπίτι μου έχει κατσαρίδες" είναι εύκολο να αποδειχθεί. Απαιτείται απλώς να βρω και να δείξω μία κατσαρίδα. Αντιθέτως, η θέση "το σπίτι μου δεν έχει κατσαρίδες" σημαίνει ότι πρέπει να ψάξω σπιθαμί προς σπιθαμί κάθε τετραγωνικό μέτρο του σπιτιού μου, και κατά τρόπο που δεν αποκλείει την περίπτωση μετακίνησης της κατσαρίδας (όταν εξετάζω το σημείο Α, αυτή μεταφέρεται στο Β, ενώ όταν φτάνω τελικώς στο Β, αυτή έχει ήδη φύγει στο σημείο Α ή κάπου αλλού).


    ΥΓ. Το παράδειγμα είναι παρμένο από ομιλία στο AAI 2009.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #17
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    Quote Originally Posted by Mitsmann View Post






    σκατα στους αθεους.
    ΕΓΩ ΕΙΜΙ ΤΟ ΦΩΣ
    απιστοι προσκυνηστε
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    231

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Και ό,τι έγραψε ο Ingolemo, spot on. Η πρόταση "Πιστεύετε ότι δεν υπάρχει Θεός" σημαίνει την αποδοχή ενός ισχυρισμού, αυτού της μη ύπαρξης Θεού, θέση η οποία πρέπει να στηριχθεί κάπου, π.χ. στο συναίσθημα (όπως οι θρησκείες κατά βάση), σε επιστημονικές αποδείξεις, οτιδήποτε.

    Η πρόταση "Δεν πιστεύετε ότι υπάρχει Θεός" σημαίνει την απόρριψη του ισχυρισμού της ύπαρξης του Θεού, ελλείψει τεκμηριωμένης, επαληθεύσιμης επιστημονική απόδειξης. Η ουσιώδης διαφορά είναι ότι στην δεύτερη περίπτωση απαιτείται απλώς η τεκμηριωμένη απόρριψη των ισχυρισμών υπέρ της ύπαρξης κάποιας θεότητας, το οποίο είναι πιο εύκολο από ό,τι η δύσκολη, έως αδύνατη, απόδειξη ενός αρνητικού ισχυρισμού.

    Αυτό ίσως να φαίνεται ως η επιλογή μιας πιο βολικής τοποθέτησης, ωστόσο πρέπει κανείς να καταλάβει εξ' αρχής τι ακριβώς συνεπάγεται στην απόδειξη ενός αρνητικού ισχυρισμού.
    Το (2) είναι ο αγνωστικιστής άθεος. Οι περισσότεροι άθεοι όμως είναι δογματικά άθεοι, και πολλές φορές πολύ περισσότερο κολλημένοι και από τον θεϊστή παπά του χωριού μου...
    Last edited by Rattlehead; 29-11-2009 at 15:41.

    ---------------
    Rex Mundi

  4. #19
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    ο χειρότερος φασίστας είναι ο αντιφασίστας!
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  5. #20
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Rattlehead View Post
    Το (2) είναι ο αγνωστικιστής άθεος.
    Όχι, ο αγνωστικιστής θεωρεί ότι ο βαθμός στον οποίο ισχύουν οι ισχυρισμοί για την ύπαρξη θεού είναι άγνωστος. Οι δε περισσότεροι αγνωστικιστές θεωρούν πως είναι αδύνατο να δωθεί κάποια σχετική απάντηση, πως είναι πέρα από τις δυνατότητες του ανθρώπου.

    Ο άθεος απορρίπτει την πίστη στην ύπαρξη θεού, όπως αναφέρω σχετικά.

    Τώρα, αν κανείς είναι κολλημένος ή όχι, αυτό είναι εντελώς άσχετο από τις τρεις αυτές θέσεις (θεϊστής, αγνωστικιστής, άθεος).
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #21
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    This thread is going places.

    Ο George Carlin είναι ένας απο τους σημαντικότερους ανθρώπους στον κόσμο, another dead hero κλπ. Λέει αποκλειστικά αλήθειες, δεν θα στον συνιστούσα όμως ποτέ να τον χρησιμοποιείς σαν αυθεντία. Αφ' ενός γιατί είναι κωμικός, αφετέρου (και κυρίως) γιατί αν πάει έτσι τότε σε οποιαδήποτε συζήτηση που έγω πχ έχω με κάποιον νεοφιλελεύθερο πασόκο θα μπορώ να εκσφενδονίζω τον carlin να τσακίζει τον αμερικάνικο καπιταλισμό με αμιγώς ταξική ανάλυση ή να κάνει να κατουριέται κάθε ιδεολόγος της ελεύθερης αγοράς και της "ελευθερίας επιλογών" στο σύστημα αυτό το υπέροχο. Κατακλείδα: ο carlin παραείναι επικίνδυνος, ξανασκέψου το.

    Στο διαταύτα, religion is bullshit. Αλήθεια; Φοβερό. Για να μην μου το πει κι άλλος, δεν είμαι απλά άθεος, δεν είμαι ιδεαλιστής, είμαι υλιστής που είναι καλύτερο. Και εκεί είναι και το ζήτημα που θέλω να θίξω. Πιστεύω ότι: Σε όλες τις ανεπτυγμένες περιοχές του κόσμου -πλην της πουτάνας αμερικής- μια μινιμουμ υγιώς ανεπτυγμένη προσωπικότητα αμφισβητεί στα σοβαρά τον θεό στα 12 της χρόνια, στα 16 είναι πολεμικά άθεος (πχ αντιχριστιανός) και στα 18 κλείνει οφίσιαλ μαζί με την εφηβεία του και έναν κύκλο πρώιμης αμφισβήτησης των πραγμάτων γύρω της, πάει για άλλα. Με άλλα λόγια ο αντιθεϊσμός όπως ο αντιφασισμός, ο αντιρατσισμός, ο αντικαπιταλισμός, ο αντιεξουσιασμός, ο αντισεξισμός, ο αντιαντισμός και οποιαδήποτε κοινωνικοπολιτική στάση δεν ολοκληρώνεται πιο πάνω απο το να δηλώσεις την έμπρακτη αντίθεση σου σε κάτι -οτιδήποτε- κακό, είναι κάτι που σίγουρα πρέπει να περάσεις στη ζωή σου, δεν είναι κάτι στο οποίο θα πρέπει να μείνεις για πάντα. Αν είσαι πάνω απο 18 το να δηλώνεις ΑΘΕΟΣ και αυτό να είναι η "στάση ζωής" σου σημαίνει ότι έμαθες να την παίζεις και είσαι χαρούμενος γι' αυτό. Ο κόσμος όμως δεν χρειάζεται άλλους youtube και blogspot warriors για να εξουδετερώσουν τις θρησκείες όλου του κόσμου, δεν χρειάζεται άλλους πούστηδες οπαδίσκους του dawkins, δεν χρειάζεται άλλους πολέμιους του ευφυούς σχεδιασμού. Ή τουλάχιστον δεν χρειάζεται μόνο αυτό, χρειάζεται περισσότερα πράγματα, χρειάζεται μάλλον μια ΘΕΤΙΚΗ αντιμετώπιση των πραγμάτων. Όχι όπως η αμιτα μοσιον. Όπως οι επιστήμες και όπως η θέση και όχι η αντίθεση. Με άλλα λόγια, είσαστε άθεοι, μπράβο σας. Σκάστε τώρα, πάμε παρακάτω.
    Last edited by ikonoklast; 29-11-2009 at 19:29.

  7. #22
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Ή θα σκάσουμε ή θα κάνουμε περισσότερα πράγματα, αποφάσισε.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  8. #23
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Πολλά συν στο ποστ ικονοκλαστ, αλήθεια!

  9. #24
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Deggial, είναι ιντριγκαδόρικο να λές "σκάσε" και "σκατά", κανείς δε διαβάζει ένα σεντόνι απο λέξεις αν δεν νιώθει εξαρχής την ανάγκη να απαντήσει σ' αυτές.

  10. #25
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    αστειος γενικα

  11. #26
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μη μπερδευόμαστε, με εσένα τα εννοώ και τα δύο.

  12. #27
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    εισαι το ιδιο τραγικος με αυτους που κραζεις, καταλαβε το

  13. #28
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Άκουσε κάτι ΦΙΞΕΡ, θα σου μιλήσω σα πατέρας: μπορεί όπως λες ποτέ να μη σ' αγάπησα, να είμαι κόπανος, αγύρτης και αστείος -και είμαι και τα τρία το ομολογώ-, όμως ζητήματα σαν το παραπάνω είναι αντικειμενικά σοβαρά. Αντικειμενικά. Τόσο σοβαρά που όσο ανήμπορος και να 'σαι δεν αρκεί να λες μια αρχιδιά και μετά "κατάλαβε το". Βοήθησέ με να το καταλάβω. Βλέπω το επόμενο σου ποστ: "Δε θα κάτσω να κάνω σοβαρή συζήτηση με κάποιον που ξέρω ότι θα με βρίσει". Πράγματι, αυτό θα κάνω, γιατί είσαι βλάκας. Βούλωσε το λοιπόν εξ' αρχής ή κάνε κουβέντα με οποιονδήποτε άλλον απο το thread. Μη γίνεσαι τελείως φίξερ.

  14. #29
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Απλα βριζεις χωρις ορεξη για διαλογο τους αθεους, απορριπτωντας καθολικα οτιδηποτε εχουν να πουν με την ιδια ευκολια με την οποια αυτοι απορριπτουν το θεο και οποιαδηποτε υπαρξη ανωτερης δυναμης. Συμφωνα με δικο σου ορισμο, ειτε εισαι ακομα στην ευαισθητη ηλικια των 18, ειτε εισαι το ιδιο με τους αθεους. Αντε βρισε τωρα


    ΥΓ στο ημιχρονο θα επεκταθω παραπανω για να υποκριθουμε οτι μπορεις να εχεις διαλογο με μενα
    Last edited by FIXXXER; 29-11-2009 at 21:15.

  15. #30
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μπορώ να έχω και οργασμό με σένα, αν το θέλεις.

    Δεν βρίζω χωρίς όρεξη για διάλογο, αυτο το θρεντ υπάρχει γι' αυτό το λόγο.
    Δεν απορρίπτω καθολικά το τι έχουν να πούν. Λένε ότι δεν υπάρχει θεός. Πράγματι έχουν δίκιο.
    Με απλούς κανόνες προτασιακού λογισμού δεν είμαι 18, είμαι 33 και νιώθω οκ με την ηλικία μου.

Similar Threads

  1. Replies: 34
    Last Post: 22-06-2008, 16:10
  2. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΓΟΥΣ!!`1`1~~1
    By MoRmEnGiL in forum General Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 31-05-2008, 01:48
  3. τι σκατά...
    By fandango in forum PC & Games
    Replies: 6
    Last Post: 26-04-2008, 20:05
  4. ΤΟ ΧΙΠ ΧΟΠ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ.
    By Mitsmann in forum Music Discussion
    Replies: 25
    Last Post: 10-05-2005, 14:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •