Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΗΘΕΛΑ. ΕΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΘΕΪΣΤΙΚΟ ΦΛΕΗΜ, ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑΜΕ.

Quote Originally Posted by Deggial View Post
εξ' ορισμού
Εξ' ορισμού; Αξιωματικά δηλαδή; Like we say δογματικά=πίστη; Τι λένε οι ένθεοι του φορο γι' αυτό;;;
Οι ορισμοί των λέξεων δεν ορίζονται δογματικά. Αποτελούν σύμβαση.

Και ό,τι έγραψε ο Ingolemo, spot on. Η πρόταση "Πιστεύετε ότι δεν υπάρχει Θεός" σημαίνει την αποδοχή ενός ισχυρισμού, αυτού της μη ύπαρξης Θεού, θέση η οποία πρέπει να στηριχθεί κάπου, π.χ. στο συναίσθημα (όπως οι θρησκείες κατά βάση), σε επιστημονικές αποδείξεις, οτιδήποτε.

Η πρόταση "Δεν πιστεύετε ότι υπάρχει Θεός" σημαίνει την απόρριψη του ισχυρισμού της ύπαρξης του Θεού, ελλείψει τεκμηριωμένης, επαληθεύσιμης επιστημονική απόδειξης. Η ουσιώδης διαφορά είναι ότι στην δεύτερη περίπτωση απαιτείται απλώς η τεκμηριωμένη απόρριψη των ισχυρισμών υπέρ της ύπαρξης κάποιας θεότητας, το οποίο είναι πιο εύκολο από ό,τι η δύσκολη, έως αδύνατη, απόδειξη ενός αρνητικού ισχυρισμού.

Αυτό ίσως να φαίνεται ως η επιλογή μιας πιο βολικής τοποθέτησης, ωστόσο πρέπει κανείς να καταλάβει εξ' αρχής τι ακριβώς συνεπάγεται στην απόδειξη ενός αρνητικού ισχυρισμού.

Παραδείγματος χάριν, η θέση "το σπίτι μου έχει κατσαρίδες" είναι εύκολο να αποδειχθεί. Απαιτείται απλώς να βρω και να δείξω μία κατσαρίδα. Αντιθέτως, η θέση "το σπίτι μου δεν έχει κατσαρίδες" σημαίνει ότι πρέπει να ψάξω σπιθαμί προς σπιθαμί κάθε τετραγωνικό μέτρο του σπιτιού μου, και κατά τρόπο που δεν αποκλείει την περίπτωση μετακίνησης της κατσαρίδας (όταν εξετάζω το σημείο Α, αυτή μεταφέρεται στο Β, ενώ όταν φτάνω τελικώς στο Β, αυτή έχει ήδη φύγει στο σημείο Α ή κάπου αλλού).


ΥΓ. Το παράδειγμα είναι παρμένο από ομιλία στο AAI 2009.