Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: pain of salvation - linoleum EP

  1. #1
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default pain of salvation - linoleum EP



    1. Linoleum
    2. Mortar Grind
    3. If You Wait
    4. Gone
    5. Bonus Track B
    6. Yellow Raven


    Δεν είμαι σίγουρος τι νόημα έχει πλέον μια κριτική στους pain of salvation εδώ, όσοι δεν τους παράτησαν μετά το ΒΕ, σίγουρα θα το έκαναν μετά το scarsick. Δε γαμιέται, όποιος θέλει το διαβάζει.

    Έχω ακούσει το ΕΡ πάνω από 20 φορές, και δεν είμαι σίγουρος ότι βγάζω άκρη. Ο αδερφός μου που το άκουσε πρώτος μου είπε "ό,τι πιο διαφορετικό έχει κάνει ο Gildenlow, ο οποίος δεν πάει καθόλου καλά ε", και ισχύει. Μετά την πρώτη ακρόαση, ένιωθα όπως όταν είχα βάλει το scarsick και τελείωσε το spitfall. "ε, wat?". τότε έπρεπε να μπει το cribcaged για να παρω λίγο τα πάνω μου, ενώ τώρα πήρα το booklet στα χέρια και το έβαλα να παίζει ξανά, γιατί συνήθως έτσι γίνεται, ό,τι δε μου αρέσει με την πρώτη ακρόαση το λατρεύω μετά την 3η.

    Κάτι τέτοιο έγινε κι εδώ, αν και σύμφωνα με δηλώσεις φίλου εμένα θα μου άρεσε ακόμα κι αν το cd ήταν μόνο με ρεψίματα του Gildenlow. Κι αυτό ισχύει, αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση δε χρειάστηκε να πείσω τον εαυτό μου να μου αρέσει κάποιο τραγούδι όπως πχ με το Mrs modern mother Mary που ακόμα δεν το εχω πολυχωνέψει.

    Τα 4 αυτά κομμάτια είναι όντως πιο διαφορετικά απ'ότι έχουν κάνει μέχρι τώρα οι PoS. Big surprise, ε; Ο ήχος είναι, δεν ξέρω ακριβώς, αυτός είπε ότι είχε βαρεθεί τις καλογυαλισμένες παραγωγές και ήθελε έναν ήχο πιο '70s, μάλλον το κατάφερε, πάντως εμένα δε με ενόχλησε πολύ, ταιριάζει άριστα με το ύφος των κομματιών.

    Από τα 4 τραγούδια, αρχικά ξεχώρισα το gone, που κόλλησε στο μυαλό μου περισσότερο από τα άλλα, ενώ το if you wait στην πρώτη ακρόαση ούτε που κατάλαβα πότε άρχισε και πότε τελείωσε. τώρα μπορώ να πω ότι είναι ένα πανέμορφο τραγούδι, από αυτά που εμένα προσωπικά μου γαμάνε λίγο την ψυχολογία όταν το ακούω και διαβαζω και τους στίχους.

    Στο Linoleum στην αρχή με ξένσε λίγο η μελωδία του "but now-she cries" πριν το "alive", μου φάνηκε πολύ λίγη για τους PoS, όπως λίγοι μου φαίνονται και οι περισσότεροι στίχοι του Mortar Grind, ελπίζω μέσα στο όλο concept του Road Salt να δένουν καλύτερα.

    Το Βοnus Track B είναι σαν τα σχόλια στο booklet του ending themes, ή σε αυτά που γράφει σε αυτό το booklet, άλλοι μπορούν να τα βρουν τελείως κρύα, εγώ το καταδιασκέδασα, όσο για το Yellow Raven, είναι εξίσου κορυφαία διασκευή με το Hallelujah.

    Κατά τα άλλα, υπάρχουν διάφορες φήμες. αν αυτά τα τραγούδια θα είναι ή όχι στο road salt, πότε θα βγει ο δίσκος, αν θα είναι διπλός ή θα βγει σε φάση Mezmerize/ Hypnotize και Deliverance/ Damnation, και φυσικά αν θα υπάρχει το TPEIII. Στο εσωτερικό της συσκευασίας, εκεί που στο scarsick έγραφε "the perfect element partIII - he" τώρα γράφει "this album however is NOT a part of the perfect element concept" και από την άλλη μεριά "but for what it's worth it easily COULD have been, right? Right?". Άντε βγάλε άκρη.

    Προσωπικά όταν διάβασα τους πρώτους στίχους του ομώνυμου, με τους walls built to stand come-what-may, δάκρυσα , και ήμουν σίγουρος για το part3. Από την άλλη, υπάρχουν διασπαρτες αναφορές και στο concept του remedy lane, οπότε είπαμε, άκρη δε βγαίνει. Αυτός είναι ικανός να βγάλει το "road salt: the perfect element part3 - remedy lane II".

    Τα αρνητικά τώρα. Καταρχήν, η όλη μαλακία με την eurovision. Και, επειδή ακόμα δεν υπάρχει επίσημη δήλωση άλλα μόνο κάτι ασαφείς δηλώσεις του admin στο remedy lane forum, αν η κυκλοφορία του διπλού δίσκου ακυρώθηκε και έσπασε σε 2 μέρη μόνο και μόνο γιατί το ομώνυμο δεν επιτρέπεται να κυκλοφορήσει πριν τον διαγωνισμό της γιουροβύζον, θα μιλάμε για μέγιστη κατάντια. Δεν θέλω να πω τίποτα παραπάνω ακόμα, θα περιμένω να δω τι θα γίνει και μετά θα κράξω όπως δεν το έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα.

    Το εξώφυλλο είναι πανέμορφο, αλλά η φωτογραφία στη θήκη κάτω από το cd είναι τραγική, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο μπήκε εκεί. Τέλος πάντων.

    next stop: road salt.

    Last edited by fandango; 21-11-2009 at 12:52.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  2. #2
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Σοβαρά τώρα, έχει παραγίνει το κακό.

    Όταν διαβάζω κάτι τέτοια, σκέφτομαι ότι ίσως θα 'ταν καλύτερα να μην είχε κυκλοφορήσει ποτέ το Πέρφεκτ Έλεμεντ.


    Πάοκ είσαι.



    ΥΓ. τίποτα προσωπικό φαντάγκο.
    Resistance is useless

  3. #3
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    XAXAXA BAZW TO BINTEO KAI IMOUN TOSO XAROUMENOS POU THA ELEGA OTI KLEPSAN TO YELLOW RAVEN ALLA META MPHKAN OI STIXOI

  4. #4
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    Quote Originally Posted by casshern View Post
    ΥΓ. τίποτα προσωπικό φαντάγκο.
    οκ, αλλά εξήγησε λίγο γιατί δεν κατάλαβα.
    ότι με το TPE τους έμαθε πολύς κόσμος και μετά έβγαλαν κακούς δίσκους και αυτός ο πολύς κόσμος συνεχίζει να τους ακούει εθελοτυφλώντας, ή κάτι τέτοιο;

    αν λες αυτό, μάλλον δίκιο έχεις, δεν αρνούμαι ότι είμαι προβατάκι-φανμπόης.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  5. #5
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι αυτό το Be ποτέ δεν το χώνεψα - κ δύσκολα θα το κάνω τώρα. Το Scarsick ήταν καλούτσικο, με ορισμένες κορυφαίες στιγμές (αλλά κ με το Disco Queen ). Αυτό εδώ θα το ακούσω κ θα πω. Πάντως αυτό εδώ
    "ό,τι πιο διαφορετικό έχει κάνει ο Gildenlow, ο οποίος δεν πάει καθόλου καλά ε", και ισχύει
    δεν είναι καθόλου ενθαρυντικό.
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  6. #6
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Quote Originally Posted by fandango View Post
    Quote Originally Posted by casshern View Post
    ΥΓ. τίποτα προσωπικό φαντάγκο.
    οκ, αλλά εξήγησε λίγο γιατί δεν κατάλαβα.
    ότι με το TPE τους έμαθε πολύς κόσμος και μετά έβγαλαν καλούς δίσκους και αυτός ο πολύς κόσμος συνεχίζει να τους ακούει εθελοτυφλώντας ότι θα βγάζουν συνέχεια το ΤΡΕ(ν), ή κάτι τέτοιο;

    αν λες αυτό, μάλλον δίκιο έχεις, δεν αρνούμαι ότι είμαι προβατάκι-φανμπόης.

    Μπράβο, αυτό εννοούσα πάνω κάτω, μόνο που οι δίσκοι που ακολούθησαν το ΤΟΥΠΟΥΕ ήσαντε από πολύ καλοί έως εξαιρετικοί με ελάχιστες στιγμές/εξαιρέσεις.

    Υποθέτω ότι μια ιδιοφυία σαν τον Gildenlow, με τις τόσες και τόσο διαφορετικές ιδέες και εκφράσεις, πέφτει κάπως βαρύς για τον τίμιο νοικοκυραίο μέταλλερ.

    Άσε δε, που έχω την εντύπωση ότι μέρος της ευθύνης για τις κάπως αμήχανες ή και αλλοπρόσαλες αν προτιμάς, τελευταίες κυκλοφορίες, φέρουν και οι φανς(u know who u r) με την πίεση που ασκούν μέσα από φόρα, κριτικές, διαδηλώσεις, ΑΡΔ, κ.α. για τί άλλο? για το πότε επιτέλους θα κυκλοφορήσει το γαμημένο ΤΡΕ3, χοχο εύστοχο!

    Η πολλή δημοκρατία μας μάρανε.


    Ον τόπικ:

    Resistance is useless

  7. #7
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    μαζί σου είμαι, αλλά μετά το TPE1 και ενώ έβγαιναν remedy lane, BE και Scarsick δεν θυμάμαι καμιά πίεση για το TPE2, μόνο όταν μαθεύτηκε ότι τελικά το scarsick ήταν το part2 ξαναβγήκε το θέμα στην επιφάνεια. όσο για το τώρα, προσωπικά μιλώντας, θέλω να δω αν το road salt θα έχει σχέση με το TPE3 καθαρά και μόνο για λόγους στίχων και concept. Έτσι κι αλλιώς, και να βγει το part3, μουσικά θα έχει τόση σχέση με το 1 όση είχε και το scarsick, καμία.

    η φράση "αμήχανη και αλλοπρόσαλη κυκλοφορία" ήταν πολύ πιο εύστοχη για το linoleum απ'ότι όλο το δικό μου κατεβατό.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  8. #8
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Θέλα να πω τόοοοσα πολλά για αυτό και βαριέμαι. Και είναι όλα πολύ πικρά... Κρίμα :S
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  9. #9
    Senior Peligro dopefiend's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Jonestown
    Posts
    1,827

    Default

    λοιπόν, το be ήταν ωραίος δίσκος αλλά μετά από μερικές ακροάσεις κάπου με κούρασε.
    το scarsick ήταν ένας κακός δίσκος συνολικά, με 2-3 τραγούδια-εξαιρέσεις. ήταν ένας από τους λόγους που σταμάτησα για κάποιο καιρό να ασχολούμαι και να ενημερώνομαι σχετικά. απογοήτευσις.

    τελευταία το Linoleum το έχω ακούσει αρκετές φορές. αυτή η στροφή του ήχου σε πιο 70's μονοπάτια μου ακούγεται ελπιδοφόρα (τρελή στονεριά το ομώνυμο!). τα τραγούδια δείχνουν σημάδια βελτίωσης/προοδου/αλλαγής και ελπίζω πως έτσι μπαίνουν οι βάσεις για ένα δυνατό comeback. ας μην το γρουσουζεύουμε όμως. το καλύτερο κομμάτι του ep άνετα το yellow raven, εκπληκτική διασκευή.


    We work in the dark. We do what we can to battle the evil that would otherwise destroy us. But if a man's character is his fate, this fight is not a choice but a calling. Yet sometimes the weight of this burden causes us to falter, breaching the fragile fortress of our mind, allowing the monsters without to turn within. We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    εδώ
    Posts
    890

    Default

    Ωραίο το EP κλπ κλπ κλπ

    αλλά

    Ο Daniel έδωσε κομμάτι για τη Eurovision...

    το ομώνυμο του επόμενου album τους... Road Salt

    και μάλιστα η σουηδική επιτροπή θα αποφασίσει ποιος θα το πει για τον διαγωνισμό...

    wut???

    lol

    omg

  11. #11
    90210 Nodoordonotthereisnotry's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,913

    Default

    Ωραία η κριτική σου fandango, αλλά δύο σου σημεία δεν καταλαβαίνω μόνο...


    Quote Originally Posted by fandango View Post
    Δεν είμαι σίγουρος τι νόημα έχει πλέον μια κριτική στους pain of salvation εδώ, όσοι δεν τους παράτησαν μετά το ΒΕ, σίγουρα θα το έκαναν μετά το scarsick. Δε γαμιέται, όποιος θέλει το διαβάζει.
    Πέρα από το πασιφανές "τι μας νοιάζει ποιος παράτησε ποιον, δεν έχει σχέση με την κριτική αυτή καθεαυτή ενός EP, κ.τ.λ.", εγώ ο ίδιος έχω κάνει request στο σχετικό thread, οπότε αποκτά αυτομάτως νόημα η κριτική σου εδώ. Κι αφού το λύσαμε αυτό, αυτοί που τους έπιασαν μετά το BE ή μετά το Scarsick δεν μετράνε ως άτομα!?



    Quote Originally Posted by fandango View Post
    Τα αρνητικά τώρα. Καταρχήν, η όλη μαλακία με την eurovision. Και, επειδή ακόμα δεν υπάρχει επίσημη δήλωση άλλα μόνο κάτι ασαφείς δηλώσεις του admin στο remedy lane forum, αν η κυκλοφορία του διπλού δίσκου ακυρώθηκε και έσπασε σε 2 μέρη μόνο και μόνο γιατί το ομώνυμο δεν επιτρέπεται να κυκλοφορήσει πριν τον διαγωνισμό της γιουροβύζον, θα μιλάμε για μέγιστη κατάντια. Δεν θέλω να πω τίποτα παραπάνω ακόμα, θα περιμένω να δω τι θα γίνει και μετά θα κράξω όπως δεν το έχω κάνει ποτέ μέχρι τώρα.
    Επαναλαμβάνομαι, "τι σχέση έχει το αν θα πάει ο Gildenlow στη Eurovision με τα αρνητικά που αναφέρεις για το συγκεκριμένο EP, κ.τ.λ." Απ'όσο ξέρω, κάποιος executive Σουηδικής τηλεόρασης άκουσε λίγο pos, γούσταρε το άτομο και σκέφτηκε "γιατί όχι;". Αν έκανε πρόταση, λοιπόν, και είπε κι ο Daniel "why not?" τότε δε βλέπω το λόγο να κράξεις. Εδώ κοτζάμ Andrew Loyd Webber κατέβηκε στη Eurovision, στους pos θα κολλήσουμε; Άσε που θα'χει το χαβαλέ του και το σχετικό ενδιαφέρον αν τελικά καταφέρουν να αντιπροσωπεύσουν, πρώτον, την Σουηδία και δεύτερον να μπορέσει να το ερμηνεύσει ο Gildenlow το κομμάτι, το Road Salt όπως φημολογείται. Υπάρχουν και σουηδικά ειδησεογραφικά sites που αναφέρουν την συμμετοχή των pos για την εκπροσώπηση της χώρας στην Eurovision. Το μόνο αρνητικό δηλ. είναι η καθυστέρηση του album. Από κει και πέρα χαβαλές και όπως λέω και πιο πάνω, δεν είναι κάτι αρνητικό για το συγκεκριμένο EP.

    Κατ'άλλα ωραία κριτική.
    Those of you who think you know everything are annoying to those of us who do.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    227

    Default

    ξενέρωτοι

  13. #13
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Εύχομαι παρόμοιες επιτυχίες σε όλους τους φίλους αυτής της φοβερά οξυδερκούς μπάντας. Άντε και με τη νίκη!



    Στις επιτυχίες που χάραξε η Έλενα!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  14. #14
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Μαρεσε αρκετα το EP, δε μπορω να το συγκρινω με παλαιοτερους δισκους τους και ουτε να το κρινω σαν παλιος οπαδος PoS γιατι δεν ειμαι. Εχω ακουσει τα δυο κλασικα που ειναι δισκαρες και τα εχουν ακουσει ολοι και μετα ακουσα μερικες φορες το Be το οποιο μου αρεσε παρα πολυ αλλα για καποιο λογο σταματησα να ακουω. Το EP ομως μου αρεσε αρκετα, κυριως γιατι εχω βαρεθει ολες τις prog μπαντες να γραφουν 87λεπτα κομματια και να προσπαθουν να ειναι οσο πολυπλοκοι γινεται γιατι αυτο με κουραζει πλεον λιγακι (εξαιρεσεις υπαρχουν), και αυτα τα τραγουδια δε μου δινουν καθολου αυτην την αισθηση, ασε που μαρεσουν φοβερα οι φωνητικες μελωδιες.

  15. #15
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default



    άλλο ένα τραγούδι απ'το road salt.

    @Nodoordonotthereisnotry, το ποστ σου στο review requests δεν το είχα δει.

    για τη Γιουροβύζον, έχω τελείως διαφορετική άποψη. Ίσως να δεχόμουν αυτά που λες, αν δεν είχα διαβάσει όλα αυτά που έγραφε ο Gildenlow κατά καιρούς στη στήλη του στο machinah, για τη μουσική βιομηχανία κλπ.

    οκ, κατέβηκε ο Andrew Loyd Webber, αλλά κατέβηκε και ο Σαρμπέλ, ή και τα μπούτια της Παπαρίζου που πόσταρε ο ρα παράια που είναι λατρείας τελικά και δεν έπρεπε να μιλήσω έτσι :") . Δεν ξέρω βέβαια αν εκεί στη Σουηδία τον θεωρούν σοβαρό μουσικό διαγωνισμό. Τώρα, αν αυτ΄ς είναι ο λόγος που το άλμπουμ θα κυκλοφορήσει σε 2 δόσεις αντί για διπλό όπως ήταν το αρχικό πλάνο, τι να πω, μου φαίνεται λίγο μαλακία.

    Πάντως, αυτό στο οποίο ελπίζω είναι αυτό που έγραψε ένας στο remedy lane forum, να βγει και να πει "και τώρα μια μπαλάντα" και να παίξει το used.
    Last edited by fandango; 10-01-2017 at 23:28.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

Similar Threads

  1. Pain of Salvation ~ 21/1/07 @ Underworld, Aθήνα
    By dreamtheaterakias in forum Live Reports
    Replies: 15
    Last Post: 14-11-2011, 22:42
  2. Pain of Salvation - Scarsick
    By dead in forum Albums
    Replies: 91
    Last Post: 22-01-2009, 11:03
  3. Replies: 49
    Last Post: 10-04-2007, 12:27
  4. Pain of Salvation Ath
    By nikodimos in forum Live Reports
    Replies: 20
    Last Post: 27-11-2004, 19:29
  5. Pain Of Salvation dates
    By sereg in forum Live Reports
    Replies: 14
    Last Post: 30-08-2004, 12:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •