Page 35 of 37 FirstFirst ... 253334353637 LastLast
Results 511 to 525 of 551

Thread: νέος μπούρζουμ - δε γουάητ γκάντ

  1. #511
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Αυτή η ιστορία του "μην στοχοποιείτε τους φασίστες γιατί δυναμώνουν" είναι μία reverse psychology μαλακία, να τελειώσει.

  2. #512

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Αν με ρωτάτε, στον καπιταλισμό ή οπουδήποτε αλλού, προτιμώ να γίνονται προληπτικές συλλήψεις των βικέρνες αυτού του κόσμου για 5 μέρες χωρίς κανένα στοιχείο παρά να σαπίζουν στη φυλακή οι ΚώσταΣακκάδες για διόμισι χρόνια και να πρέπει να κάνουν απεργία πείνας ενάμιση μήνα χωρίς κανένα στοιχείο.
    Αυτό είναι επικίνδυνο επιχείρημα και κάποιου είδους από αυτά τα ντιμπέιτ κόλπα που γράφουν στα αρθράκια. Πρόσφατως το λέγαμε στο πόλιτικς, ο Ντόκινς το είχε πει ως "δε ντρέπεσαι μωρή φεμινίστρια να διαμαρτύρεσαι που στη πέφτουν στο ασανσέρ, ενώ κόβουν τις κλειτορίδες στις γυναίκες σε άλλες χώρες". Λοιπόν, δεν γίνεται ασήμαντο ένα μικρότερο κακό επειδή παρουσιάζεις ένα πολύ πολύ μεγαλύτερο κακό δίπλα του.

    Ωραία, και γω το προτιμώ αυτό, αλλά η ιδέα ενός μπατσο-κράτους που συλλαμβάνει οποιοδήποτε μισο-τρελό (fringe lunatic που λένε και οι αμερικάνοι) χωρίς στοιχεία για 5 μέρες μου ανακατεύει το στομάχι. Δε φαίνεται να καταλαβαίνεις ότι εδώ και τώρα, η μοίρα του σακκά, του βικέρνες και οποιοδήποτε άλλου με επαναστατικά φρονήματα οποιοδήποτε πολιτικού είδους, είναι εντελώς συνδεδεμένη μεταξύ τους. Αύριο θα είναι ένας αριστερός με ακριβώς τις ίδιες συνθήκες μέσα και φωνάζουμε και θα κατεβούμε στους δρόμους. Στο κάτω κάτω, και γιατί σε ρώτησα ουσιαστικά για το ιδεατό σου, ακόμα και σε ένα μετα-επαναστατικό κράτος (δομή, έστω) αν αυτή είναι η έννοια του σωστού για σένα, έτσι θα συνεχίσεις να το κάνεις. Όχι για μόνο αυτούς που είναι πολύ πιο δεξιά από σένα, αλλά και για αυτούς που είναι πολύ πιο αριστερά, και σε θεωρούν φασίστα. Τουφέκια θα έχουνε και αυτοί, τουφέκια είχε και ο βικέρνες. Δε χρειάζεται να δώσω ιστορικά παραδείγματα που έχουν συμβεί όλα αυτά, έτσι?

    Πίσω στο τώρα, μία ηλίθια σύλληψη φασίστα (σταμ) μπορεί να είναι εκτός από ηθικό (που συζητιέται) και στρατηγικό λάθος. Ιδιαίτερα όταν το ηλίθιο προσεγγίζει το άδικο και εσύ φαίνεται να καταστρατηγείς τις αρχές που βγάζεις προς στα έξω ότι σε διαφοροποιούν. Με το Βικέρνες δε πολυπάρχει τέτοιο θέμα επειδή ως fringe lunatic δε θα βγει η Λεπέν να τον υποστηρίξει. Εδώ όμως έχουμε θέμα, και αντίστοιχως με λάθος κινήσεις που ηρωοποιούν και πορώνουν.. χάνονται και "πόλεμοι" για τέτοια πράγματα. Τη βλακεία τους πρέπει να αναδείξεις.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #513
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Αν με ρωτάτε, στον καπιταλισμό ή οπουδήποτε αλλού, προτιμώ να γίνονται προληπτικές συλλήψεις των βικέρνες αυτού του κόσμου για 5 μέρες χωρίς κανένα στοιχείο
    Έτσι μεστά που τα λες, θα αναθεωρήσω και εύκολα ακολουθώ την σκέψη σου:
    Επειδή varg είναι, τι παιδιά άραγε να έχει βγάλει?
    Και γιατί αγόρασε τέσσερα όπλα, τα πειστήρια μας δείχνουν ότι έχει μόνο δύο χέρια!

    Νομίζω ότι εάν είσουν στα πράγματα θα σου άρεσε να συλλάβεις τις κόρες του και προληπτικά να τους χώσεις το γκλομπ μέχρι να μας πουν την ιστορία.
    Ή εναλλακτικά ας ομολογήσουν οτιδήποτε, δεν μας νοιάζει.
    Last edited by wom; 19-07-2013 at 10:18.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  4. #514
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Ρε συ pthoggon παρακολουθω τη συζητηση με καποιο σχετικο ενδιαφερον αλλα δεν παιρνω πολυ μερος γιατι πρωτον δε με πολυενδιαφερει ο Βικερνες (αν ψοφαγε αυριο ο κοσμος θα ηταν ενα καλυτερο μερος), και δευτερον γιατι δε νομιζω οτι μπορω να συμμετασχω σε μια συζητηση στην οποια παρουσιαζονται "ελαφρυντικα", επιχειρηματα υπερ του, επιχειρηματα κατα των απαραδεκτων αρχων που τον συνελαβαν ενω δεν ηταν επικινδυνος, και αλλα τετοια εξωφρενικα τη στιγμη που μιλαμε για ενα ΝΕΟΝΑΖΙ. Τα κατανοω ολα οσα λετε, αλλα ευτυχως ή δυστυχως συμφωνω σχεδον καθολικα με σταμ και εν μερει με ικονοκλαστ.

    Το θεμα ειναι, διαβαζοντας το αποπανω ποστ νιωθω πως εχεις εναν καποιο θαυμασμο για τον Βικερνες, περαν του οτι τον θεωρεις επαναστατη. Σε λιγο πραγματικα νιωθω πως θα μας γραψεις οτι ειναι ενα συμβολο το οποιο εχει επιδρασει θετικα στην σαπια κοινωνια μας. Και μιλαμε για εναν δολοφονο, εναν φασιστα, εναν ρατσιστη, ο οποιος κανει προπαγανδα για ολα αυτα οσα πιστευει, ειναι κατοχος καποιων οπλων τελος παντων, και σιγουρα δε θα τον ηθελα στην παρεα μου στην οποια υπαρχουν καποιοι που ειναι λιγο λιγοτερο λευκοι. Care to elaborate? Δε με ενδιαφερει τοσο αυτο για το οποιο μιλατε τωρα, δηλαδη το ποσο ηθικα σωστο ειναι να συλλαμαβανεται προληπτικα ο καθε Βικερνες (ημαρτον), αλλα η αποψη σου για αυτο το ατομο. Χωρις ασαφειες. Φυσικα το ιδιο θα μπορουσα να ρωτησω και τον τσιμπουκλανο, αλλα τα λεγομενα του στα τελευταια του ποστς δειχνουν πως θεωρει πιο συμπαθη και αδικημενο (ισως και επανασταστη) τον Βικερνες απο οποιονδηποτε μπατσο που εχει αυτοκτονησει (!)

  5. #515
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Ελεύθερος αφέθηκε νορβηγός ακροδεξιός που είχε συλληφθεί στη Γαλλία

    Παρίσι
    Ο νορβηγός Κρίστιαν Βικέρνες, που είχε συλληφθεί στη Γαλλία ως ύποπτος για σχεδιασμό τρομοκρατικής επίθεσης, αφέθηκε ελεύερος καθώς δεν υπήρχαν επαρκή στοιχεία εναντίον του και εξαντλήθηκε η νόμιμη διάρκεια προσωρινής κράτησης.

    Ο Κρίστιαν Βικέρνες, ή αλλιώς «Βαρζ», είχε συλληφθεί την Τρίτη στο σπίτι του στην περιοχή Κόρεζ.

    Ενώ το υπουργείο Εσωτερικών ισχυριζόταν αρχικά ότι ο άνδρας «θεωρείτο ικανός να διεξάγει μιας μεγάλης κλίμακας τρομοκρατική επίθεση», ο υπουργός Εσωτερικών, Μανουέλ Βαλς, παραδέχτηκε αργότερα ότι «δεν γνώριζαν ούτε τον στόχο ούτε την τοποθεσία».

    Η γυναίκα του Βικέρνες, η οποία συνελήφθη και αυτή αλλά αφέθηκε την Τετάρτη ελεύθερη, είχε πρόσφατα προβεί στην αγορά τεσσάρων όπλων, λόγος εν μέρει για τον οποίο οι αρχές συνέλαβαν το ζευγάρι.

    Προκειμένου να υποστηρίξουν το επιχείρημά τους ότι 40χρονος αποτελεί κίνδυνο για το κράτος και τους πολίτες, οι αστυνομικές αρχές επεσήμαναν το γεγονός ότι ο Βικέρνες ήταν μεταξύ των ανθρώπων οι οποίοι έλαβαν, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, το μανιφέστο του Νορβηγού τρομοκράτη Άντερς Μπρέιβικ.

    http://news.in.gr/world/article/?aid=1231258167

    Ο Κρίστιαν Βικέρνες, ή αλλιώς «Βαρζ» να το και το γαλλικό.

    Το θέμα είναι ότι συνέλαβαν έναν βλαμμένο με την κατηγορία ότι σχεδιάζε τρομοκρατική επίθεση κάτι το οποίο δεν προκύπτει από πουθενά.
    Έγιναν ρόμπα και τώρα θα μπορεί ο Βαρζ να κράζει ακόμα πιο άνετα και με καινούργια επιχειρήματα και να πείσει και κάποιον καινουργο οπαδό.

    Το αν πρέπει να συλαμβάνονται ναζί η ο οποιοσδήποτε προληπτικά σε αυτόν τον κόσμο, να γίνονται συγκρίσεις ανόμοιων πραγμάτων, να λέμε αν παίζει ρόλο αν σκότωσε νορβηγούς ή από τους άλλους ο Μπρεβιεκ δεν βλέπω το γιατί.

    Για κάποιο λόγο στην κουβέντα όπως ξεδιπλώνεται μου έβγαλε το πρώτα ήραθν για αυτούς μετά για τους άλλους κτλ.
    I don't do drugs. I am drugs.

  6. #516
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Εδιτ.
    Γαμήθηκε λίγο το ιντερνετ.
    I don't do drugs. I am drugs.

  7. #517

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Το θεμα ειναι, διαβαζοντας το αποπανω ποστ νιωθω πως εχεις εναν καποιο θαυμασμο για τον Βικερνες, περαν του οτι τον θεωρεις επαναστατη. Σε λιγο πραγματικα νιωθω πως θα μας γραψεις οτι ειναι ενα συμβολο το οποιο εχει επιδρασει θετικα στην σαπια κοινωνια μας. Και μιλαμε για εναν δολοφονο, εναν φασιστα, εναν ρατσιστη, ο οποιος κανει προπαγανδα για ολα αυτα οσα πιστευει, ειναι κατοχος καποιων οπλων τελος παντων, και σιγουρα δε θα τον ηθελα στην παρεα μου στην οποια υπαρχουν καποιοι που ειναι λιγο λιγοτερο λευκοι. Care to elaborate? Δε με ενδιαφερει τοσο αυτο για το οποιο μιλατε τωρα, δηλαδη το ποσο ηθικα σωστο ειναι να συλλαμαβανεται προληπτικα ο καθε Βικερνες (ημαρτον), αλλα η αποψη σου για αυτο το ατομο. Χωρις ασαφειες. Φυσικα το ιδιο θα μπορουσα να ρωτησω και τον τσιμπουκλανο, αλλα τα λεγομενα του στα τελευταια του ποστς δειχνουν πως θεωρει πιο συμπαθη και αδικημενο (ισως και επανασταστη) τον Βικερνες απο οποιονδηποτε μπατσο που εχει αυτοκτονησει (!)
    Έχω χάσει την ελπίδα και την υπομονή μου εντελώς, νομίζω ότι μιλάω άλλη γλώσσα από αυτή που μιλάνε οι περισσότεροι. Εντάξει, ίσως φταίω και γω, δε ξέρω. Παρ' όλα αυτά, κατάλαβε αυτά τα στοιχειώδη: Επαναστάτης είναι οποιοσδήποτε επαναστατεί απέναντι στην κυρίαρχη αρχή, είτε ακροδεξιός είτε ακροαριστερός ή μεσαίος. Δεν έχει θετική η αρνητική έννοια από μόνο του. Ίσως έπρεπε να χρησιμοποιήσω άλλη λέξη? Δε μου έρχεται στο μυαλό. Η ουσία της συζήτησης (και του προηγούμενου ποστ που έκανα) είναι ότι ο τρόπος που αντιμετωπίζεις εσύ τους επαναστάτες (σκεφτόμενος, σαν αυριανή πιθανή εξουσία, τι θα "πρέπει να γίνεται") οποιουδήποτε είδους, δείχνει την εξουσιαστικότητά σου σαν άτομο (και πολιτική αντίληψη) και το ενδεχόμενο που αφήνεις στο να είσαι λάθος και κάποιος άλλος να είναι σωστός.

    Γράφω ότι ο βικέρνες είναι ΜΙΣΟΤΡΕΛΟΣ στι προηγούμενο ποστ, τι μου τσαμπουνάς?? Ναι, τον θεωρώ περισσότερο επικίνδυνο από το 99% των μελών της κοινωνίας. Όχι, δε πιστεύω σε ένα αστυνομικό κράτος που αυτό το 1% θα το έχει μέσα-έξω στις φυλακές μόνο και μόνο λόγω υποψιών και χωρίς στοιχεία. Αυτό πάει για ΟΛΟΥΣ τους ακραίους, ανεξαρτήτως πολιτικής τοποθέτησης, είναι πολιτική άποψη, ξέχωρα από βικέρνες. Όλο αυτό το πράγμα που γίνεται σε αυτό το θρεντ, η συναισθηματική αντιμετώπιση, έχει να κάνει με το όπως εσύ μεγάλωσες ακούγοντας Μετάλλικα, εγώ μεγάλωσα ακούγοντας Burzum. Όταν είχα φτιάξει τη πρώτη μου μπάντα, έγραφα "μάλλον δε θα χα σηκώσει κιθάρα να γράψω ριφ άμα δεν είχα ακούσει Burzum". Άλλο ο καλλιτέχνης, άλλο ο άνθρωπος. Δηλαδή: άλλα πράγματα δείχνει και λέει το Filosofem, άλλο οι μαχαιριές στο Γιουρόνιμους, άλλα το κάλεσμα για μία ολόλευκη φυλή. Μπορεί να υπάρχουνε μικρές ομοιότητες και συνδετικοί κρίκοι ανάμεσα σε όλα αυτά, αλλά δε παύει να είναι διαφορετικά.

    Κούραση γενικά. Ίσως πρέπει να σταματήσουμε να μιλάμε για το Βικέρνες, και να αρχίσουμε να μιλάμε για το Σακκά, και άλλα πιο σημαντικά πράγματα ε?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  8. #518
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Θα εκλαβω την καπως εκρηκτικη σου απαντηση ως κουραση στο οτι σε "πρηζουν" τοσες σελιδες οι αλλοι με διαφορα, εγω απλα μια ερωτηση εκανα, και σου ειπα πως φαινεται το προηγουμενο σου ποστ. Να εισαι σιγουρος οτι δεν πιστεψα ποτε πως τον εχεις συμβολο ή ινδαλμα, απλα στο εγραψα γιατι αν το διαβασεις αποστασιοποιημενα πραγματικα ετσι φαινεται. Η πρωτη σου παραγραφος ειναι περιττη. Καταλαβαινω τι εννοεις με το "επαναστατης", αλλα αδυνατω να καταλαβω ποια ειναι η επαναστατικη δραση του Βικερνες απεναντι στην κυριαρχη αρχη. Αν ειναι ετσι, κι εγω που τρωω τις πατατες τηγανητες με γιαουρτι ειμαι επαναστατης ξερω γω. Η μονη επανασταση που κανει ο Βικερνες ειναι μια χειριστου ειδους φασιστικη και ναζιστικη προπαγανδα. Το οτι μπορει να το βλεπει ο ιδιος ως σταση ζωης, φιλοσοφια και ιδεολογια, δεν αναιρει οτι ειναι απλα ενας επικινδυνος μισοτρελος, οπως λες. Τελος παντων, συγγνωμη και για την ερωτηση, αποχωρω (!)

    ΥΓ. Με καλυψες σε αυτο που ρωτουσα, θενκς

  9. #519

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Η πρωτη σου παραγραφος ειναι περιττη. Καταλαβαινω τι εννοεις με το "επαναστατης", αλλα αδυνατω να καταλαβω ποια ειναι η επαναστατικη δραση του Βικερνες απεναντι στην κυριαρχη αρχη. Αν ειναι ετσι, κι εγω που τρωω τις πατατες τηγανητες με γιαουρτι ειμαι επαναστατης ξερω γω. Η μονη επανασταση που κανει ο Βικερνες ειναι μια χειριστου ειδους φασιστικη και ναζιστικη προπαγανδα. Το οτι μπορει να το βλεπει ο ιδιος ως σταση ζωης, φιλοσοφια και ιδεολογια, δεν αναιρει οτι ειναι απλα ενας επικινδυνος μισοτρελος, οπως λες. Τελος παντων, συγγνωμη και για την ερωτηση, αποχωρω (!)
    Οι λέξεις επικίνδυνος προπαγανδιστής και επαναστάτης εννοούν το ίδιο πράγμα, εκτός από το ότι το 1ο έχει εξ' ορισμού αρνητική έννοια και το 2ο έχει ήδη περάσει στη φάση της πράξης. Νομίζεις ότι ο βικέρνες δεν έχει επιρροή με εκατοντάδες followers στο blog του και χιλιάδες που αγοράζουν τα σιντι και μετά τσεκάρουν τα άρθρα του? Έχει, αλλιώς δε θα το λέγαμε επικίνδυνο, αλλιώς δε θα τον μπουζουριάζανε οι γάλλοι (άμα πχ δεν έγραφε στο μπλογκ του και τον άκουγαν απλά στο καφενείο της γειτονιάς να λέει "γαμώ τους εβραίους"). Ένα μεγάλο ζήτημα είναι κατά πόσο μπορείς ή πρέπει να αντιμετωπίζεις ίδια έναν που εμπνέει μία δολοφονική/ρατσιστική (έντιτ: αλλά και αντιστοίχως βίας/ανατροπής της εξουσίας) πράξη, με ένα που την κάνει στο τέλος. Για την εξουσία που τους αντιμετωπίζει, πρακτικά συνήθως είναι το ίδιο.
    Last edited by phthoggon; 19-07-2013 at 12:33.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #520

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post

    Το θεμα ειναι, διαβαζοντας το αποπανω ποστ νιωθω πως εχεις εναν καποιο θαυμασμο για τον Βικερνες, περαν του οτι τον θεωρεις επαναστατη. Σε λιγο πραγματικα νιωθω πως θα μας γραψεις οτι ειναι ενα συμβολο το οποιο εχει επιδρασει θετικα στην σαπια κοινωνια μας. Και μιλαμε για εναν δολοφονο, εναν φασιστα, εναν ρατσιστη, ο οποιος κανει προπαγανδα για ολα αυτα οσα πιστευει, ειναι κατοχος καποιων οπλων τελος παντων, και σιγουρα δε θα τον ηθελα στην παρεα μου στην οποια υπαρχουν καποιοι που ειναι λιγο λιγοτερο λευκοι. Care to elaborate? Δε με ενδιαφερει τοσο αυτο για το οποιο μιλατε τωρα, δηλαδη το ποσο ηθικα σωστο ειναι να συλλαμαβανεται προληπτικα ο καθε Βικερνες (ημαρτον), αλλα η αποψη σου για αυτο το ατομο. Χωρις ασαφειες. Φυσικα το ιδιο θα μπορουσα να ρωτησω και τον τσιμπουκλανο, αλλα τα λεγομενα του στα τελευταια του ποστς δειχνουν πως θεωρει πιο συμπαθη και αδικημενο (ισως και επανασταστη) τον Βικερνες απο οποιονδηποτε μπατσο που εχει αυτοκτονησει (!)
    Έλλειμμα κατανόησης πέρα για πέρα, ε;
    Όταν λέω ότι
    Το "νιώθω σκατά", οκ, είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά ως εκφραση. Απλά, ξενέρωσα απίστευτα και φάση 'με τσίγκλησε περίεργα' που ο varg είναι σκατόμυαλος, και μικρός όταν ήμουν έδινα βαρύνουσα αξία στη μουσική του, που θες - δε θες, σε συνδέει με τον άνθρωπο πίσω από τη μουσική (και κάπου εκεί τον γνωρίζεις). Προσωπικό πείραγμα, όχι που ο αυτός είναι ό,τινάναις.
    εσύ καταλαβαίνεις ότι τον θεωρώ αδικημένο; Ή μήπως εννοώ ότι εγώ νιώθω προσωπικά πειραγμένος που ασχολήθηκα με μία μπάντα/άνθρωπο που πραγματικά δεν άξιζε καθόλου από το (πολύ) ενδιαφέρον που της έδειξα, και ενώ μου άρεσε η μουσική του, λόγω των πεποιθήσεών του, απομακρύνθηκα από αυτή;

    Επίσης, ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΡΙΝ ΜΑΘΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΤΑΣ, δεν υπάρχει κάποιου είδους συμπαθεια εδώ πέρα. Και ακριβώς επειδή έγινε αυτό, ΠΡΩΤΑ ΕΙΠΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ (= μουσική ιδιοφυΐα, που γράφω σε προηγούμενο post) και αργότερα μεγαλώνοντας είδα τι παιζει. Το ότι ειναι εξαίρετος μουσικός, δεν είνια κάποιου είδους ελαφρυντικό, δεν πρόκειται να επηρεαστώ από αυτό, γιατί είναι φασίστας, και για μένα η όποια κουβέντα περί μουσικής, ζωγραφικής, ή δεν ξερω γω τι άλλης κουβέντας, σταματά εκεί.

    Και αυτή η σύνδεση με τους αυτοκτονημένους μπάτσους, έλεος ρε συ, νταξει καταλάβαμε ότι γουστάρεις τι φάση, αλλά ή απάντα σοβαρά ή σκάσε.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  11. #521
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ξέρεις γιατί φάσκεις και αντιφάσκεις έτσι τσιμπουκλάνε; Γιατί δηλαδή σε αυτό το θρεντ είσαι 2 μέτρα και 2 σταθμά και στο άλλο είσαι "μπάτσοι μουνιά πεθάνετε όλοι στην πούτσα μου σας γράφω ας προσέχατε κλπ"; Θα σου πω εγώ γιατί: γιατί δεν έχεις καμία στέρεη πολιτική άποψη. Είσαι όπως όλοι οι ανάρχες από το πρωί έως το βράδυ μες στην καύλα, δε διστάζεις να αποδώσεις με ναζιστικό τρόπο συλλογική ευθύνη σε ό,τι δεν αντέχεις να αναλύσεις πολιτικά για πάνω από 5 λεπτά, αλλά όταν πρόκειται για τον κάθε Μπούρζουμ (το μόνο πράγμα που φαίνεται να σε έχει αγγίξει σε βάθος), δε διστάζεις να τα φτύσεις όλα, να το παίξεις διαλλακτικός με ένα τρόπο εξευτελιστικό και για την ιδεολογία σου αλλά και για τον εξωτερικό παρατηρητή που σκέφτεται "τι σκατά, ένας άνθρωπος που μισεί τους πάντες τόσο εύκολα πώς μπορεί να μιλάει για κοράκια που θα φάνε τον νεοναζί Βικερνες".

    Θα το πω για μία τελευταία φορά: όποιος θυμάται τα δημοκρατικά δικαιώματα του Βικερνες και του κάθε νεοναζί είναι μαλάκας. Αφενός γιατί δε θα μπορέσει ποτέ να αντιληφθεί τι εστί ασφάλεια κλπ, αφού θα χαθεί σε ένα λαβύρινθο περί αδιεξόδων της δημοκρατίας κλπ, αφετέρου γιατί όλη η ιστορία, και αυτό δε φεύγει από το μυαλό μου με τίποτα, συζητιέται επειδή ο τύπος είναι ο Βικερνες και απλά χαίρει εκτίμησης ως μουσικός.

  12. #522

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Θα το πω για μία τελευταία φορά: όποιος θυμάται τα δημοκρατικά δικαιώματα του Βικερνες και του κάθε νεοναζί είναι μαλάκας. Αφενός γιατί δε θα μπορέσει ποτέ να αντιληφθεί τι εστί ασφάλεια κλπ, αφού θα χαθεί σε ένα λαβύρινθο περί αδιεξόδων της δημοκρατίας κλπ, αφετέρου γιατί όλη η ιστορία, και αυτό δε φεύγει από το μυαλό μου με τίποτα, συζητιέται επειδή ο τύπος είναι ο Βικερνες και απλά χαίρει εκτίμησης ως μουσικός.
    ρε άνθρωπε μου, αν κάνεις διακρίσεις όσον αφορά τα δημοκρατικά δικαιώματα του καθενός ανάλογα με το πόσο κοντά είναι στις απόψεις σου, δεν είσαι δημοκράτης. Το καταλαβαίνεις αυτό? Δε λέω ότι την ίδια αντιμετώπιση πρέπει να έχει για μένα ο βικέρνες και ένας ακροαριστερός που έβαλε ένα γκαζάκι στο σπίτι ενός μπάτσου. Το να αδιαφορείς για την ανθρώπινη υπόσταση όμως του πρώτου (το οποίο είναι η προέκταση των δημοκρατικών δικαιωμάτων) σε κάνει απολυταρχικό μαλάκα, έστω και και με ανθρωπιστικές απόψεις κατά τ' άλλα. Και ναι, συμφωνώ ότι το όλο ζήτημα ξεκινάει από διαφορετικά σταθμά λόγω συμπάθειας για τη μουσική. Έχει σημασία? Μία αφορμή είναι για να πάει η σκέψη μας στο γενικότερο. Άσε τον βικέρνες. Η δημοκρατία είναι κάτι το οποίο το εφαρμόζεις αν έχεις τα αρχίδια και δεν έχει αδιέξοδα, μόνο κινδύνους. Αν δε μπορείς να αντιμετωπίσεις τους κινδύνους, κάνε τη μυστική αστυνομία σου και μπουζούριασε όποιον έχει διαφορετική γνώμη, κομπλέ.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  13. #523
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Φθόγγε, άλλο δημοκρατικά δικαιώματα και άλλο ασφάλεια. Ο ναζιστής είναι συμμορίτης με δεδηλωμένη πρόθεση να σε φάει. Είναι λογικό για μία κοινωνία που θέλει να αυτοσυντηρηθεί να τον τρέχει λίγο περισσότερο, δε μπορώ να το θέσω πιο απλά.

  14. #524

    Default

    Επίσης είναι ιστορικά ακριβές ότι ο φανατισμός, ο απολυταρχισμός, ο συντηρητισμός και ο νεοναζισμός νικήθηκαν πλήρως όταν φυλακίστηκαν προληπτικά από το σύστημα.

    Οι βουλευτές των επίμαχων κομμάτων στην ελληνική βουλή παρακαλάνε να αρθεί η βουλευτική τους ασυλία γιατί ξέρουν τα οφέλη της κάθε αθώωσης στα μάτια του κάθε "καταδικάζω τη βία από όπου και αν προέρχεται" αναποφάσιστου μικροαστού που ζητάει μια επανάσταση (με τον ορισμό του phthoggon) και την βρίσκει εκεί. Εκεί, ένας μικροβλαμμένος οικογενειάρχης που είχε αυτό που λέμε "υγιής ακίνδυνος πατριωτισμός" με την σημαία στις γιορτές, με την εκκλησία ποτέ γιατί βαρεμάρα, με τις παρελάσεις των παιδιών και goodys μετά, με τα "μάρσαρε πάλι το αμάξι ο σκατάλβανος", αυτός ακριβώς ο τύπος, που μιλάμε για μια συγκλονιστική αριθμητική πλειοψηφία εκεί έξω, αυτός λοιπόν που μια ζωή ήθελε να ρίξει τους διεφθαρμένους πολιτικούς ψηφίζοντάς τους, συμπαθεί τους νεοναζί βλέποντάς τους να αντιδρούν βίαια/"δικάζονται" από το σύστημα που τους έφτιαξε. Ωραιοποίηση, λίγα "γιατί όχι; καλά τα λένε! μήπως οι άλλοι καλύτεροι είναι; να τους σκοτώσουν και τους τρακόσους!", και να πως ο μικροαστός έχει περισσότερες ευκαιρίες να μετατραπεί σταδιακά σε νεοναζί. Ούτε πολύ διάβασμα θέλει, ούτε εκ βαθέων συνειδητότητα, ούτε κάτι παραπάνω.

    Οπότε, το πρωταρχικό πρόβλημα, σταμ εν δε γουίτσιζ, που έχεις βάλει στην γωνιά τον τσιμπουκλάνο χωρίς να διαβάζεις απολύτως τι σου λένε οι άλλοι, δεν είναι τα δημοκρατικά δικαιώματα των νεοναζί. Αν σε ένα δοχείο αυξηθεί πολύ η πίεση, θα πεταχτεί το καπάκι, είναι θερμοδυναμική. Εδώ σου λένε το επιχείρημα πως με προληπτικές φυλακίσεις νεοναζί, πόσο μάλλον των Συμβόλων της Νέας Άρειας Γενιάς Που Αναθρέφεται Στο Ίντερνετ, ενισχύει και ωραιοποιεί τον ναζισμό παρά τον πολεμά.

    Δεν μπορώ να στο πω πιο απλά, δυστυχώς και πάλι δεν θα το καταλάβεις, ακριβώς το ίδιο έλεγα για το ένταλμα σύλληψης μετά τα χαστούκια/νερά στου Παπαδάκη. Τότε όλοι οι γνωστοί μου έλεγαν "πάει, αυτό ήταν, τώρα θα πάρουν πούλο" και απαντούσα "όχι, ακριβώς τώρα αρχίζει η γιγάντωση". Και ας μην είχαμε να κάνουμε με προληπτική σύλληψη, που είναι ακόμα πιο ακραία περίπτωση.

    Σταμ, αυτά που λες ορίζουν και οριοθετούν όχι την επαναστατική σου φύση, αλλά την γενική εικόνα της σκληροπυρηνικής αριστεράς στην Ελλάδα που δεν θα καταφέρει ποτέ των ποτών να κάνει και λίγο ουσιαστικό αγώνα μέσα στο γενικό τζέρτζελο των διαδικασιών/συνελεύσεων/γκρουποποιήσεων, όσο Οι Άλλοι παίρνουν τον κόσμο. Αυτό χωράει κάποια περισσότερη ανάλυση αλλά το νόημα είναι εκεί, βλέπεις δέντρο, βλέπεις δάσος, πιάνεις δάσος, χάνεις τα άλλα δάση, είναι και άλλα

  15. #525

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Φθόγγε, άλλο δημοκρατικά δικαιώματα και άλλο ασφάλεια. Ο ναζιστής είναι συμμορίτης με δεδηλωμένη πρόθεση να σε φάει. Είναι λογικό για μία κοινωνία που θέλει να αυτοσυντηρηθεί να τον τρέχει λίγο περισσότερο, δε μπορώ να το θέσω πιο απλά.
    δημοκρατικό δικαίωμα είναι και της κοινωνίας να κάνει μία έρευνα στα σπίτια μας μία κάθε τόσο να δει αν έχουμε εκρηκτικά ή αν έχουμε γράψει ήδη μανιφέστο που αρχίζει με "αφήνω αυτές τις μπόμπες εδώ επειδή..", αν πιστεύει ότι υπάρχει σοβαρός λόγος. Μη ξεχνάς ότι όταν άρχισε η συζήτηση δε ξέραμε αν ο βικέρνες θα καταδικαστεί ή όχι για τρομοκρατία με αυτά τα δεδομένα. Ε, και απλά έχε υπόψη σου πως το "να τον τρέχει λίγο περισσότερο" (που συμφωνώ βέβαια) είναι εντελώς ανακόλουθο με το

    "όποιος θυμάται τα δημοκρατικά δικαιώματα του Βικερνες και του κάθε νεοναζί είναι μαλάκας"

    που έγραψες πιο πριν.

    έντιτ: υπάρχει άτομο, να λέμε τώρα, το οποίο πήγε και το μόνο που έκανε στη σελίδα είναι να ρίξει μούτζα σε τέσσερα συνεχόμενα ποστ μου. τι να πω, δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει να με εκπλήσσει αρνητικά αυτό το φόρουμ.
    Last edited by phthoggon; 19-07-2013 at 15:18.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

Similar Threads

  1. Νέος server
    By Kelldorain in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 30
    Last Post: 24-03-2009, 23:54
  2. Νέος δίσκος Atheist (!)
    By Rattlehead in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2008, 21:43
  3. Νέος administrator
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2008, 00:56
  4. Πληζ γκαντ...
    By dyingfreedom in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 13-05-2005, 01:51
  5. Νέος administrator: VirusXI
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 21-02-2005, 10:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •