Page 2 of 37 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 551

Thread: νέος μπούρζουμ - δε γουάητ γκάντ

  1. #16

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Quote Originally Posted by Entrancemperium View Post
    Απλά η ιδεολογία του καθενός δε συνάδει απαραίτητα με τη μουσική του ή την ποιότητά της καλύτερα..
    Αυτό το γράφεις σε ένα θρέντ για τον Varg του οποίου η ιδεολογία δεν επηρεάζει καθόλου τη μουσική ε;
    Ακριβώς! Όταν ακούς το FILOSOFEM π.χ. σου έρχεται να κάνεις τατού σβάστικα στο βυζί και να γράψεις WHITER POWER στους τοίχους του σπιτιού σου και να προσεύχεσαι να ήσουν εσύ ο EDWARD NORTON στο American History X; Σοβαρά τώρα..
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  2. #17
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Μάλλον μπέρδεψες το συντακτικό της υπόθεσης.
    "Μουσική του". Ποιανού; του Varg.
    "Ιδεολογία του καθενός". Ποιανού; αυτού που του ανήκει η μουσική που αναφέρεται στην πρόταση. Δηλαδή του varg.

    Του οποίου η ιδεολογία είναι ξεκάθαρο οτι επηρεάζει τις μουσικές αναζητήσεις.

    Επίσης δεν έχω ακούσει πολύ burzum, όσο ξέρω πάντως δεν έχουν κάποια αναφορά - προτροπή σε σβάστιγκες. Ξέρω όμως πολλούς μπλακμέταλλους που γυρνάν στα δάση βαμμένοι επειδή αυτό είναι το πρότυπο.

    Η ένστασή μου όμως δεν είναι εκεί. Δεν λέω ότι σε προτρέπει να γίνεις φασίστας, απορώ πώς κάποιος στηρίζει κάποιον φασίστα. Όταν εσύ λες πόσο γαμάτος είναι, αυτόματα του δίνεις νόημα ύπαρξης και συνέχειας.

  3. #18

    Default

    Γιατί είσαι τόσο απόλυτος στο ότι η μουσική πάντα πάει πακέτο με την ιδεολογία του καθενός; Δηλαδή αν γουστάρω Mayhem Jeronymo εποχής και γουστάρω De Mysteriis π.χ. σημαίνει ότι στηρίζω ΚΚΕ ΜΛ και Παπαρήγα;
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  4. #19
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    καλά δικέ μου άστο δεν συννενοούμαστε. Συνεχίστε να μιλάτε για τον δίσκο.

  5. #20
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Λέει ότι τα σκας και προμοτάρεις έναν φασίστα, παρόμοια με αυτούς που τα σκάσανε στον Ξήγα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  6. #21
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    γκουντ φίλινγκ φορ δις ουάν¨¨¨¨¨
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  7. #22
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    σταματηστε τις παπαριες ρε,μουσικη ειναι
    δεν θα τον κανετε παρεα ουτε θα σας πιασει απο το χερι να παει να σας γραψει στην χρυση αυγη
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  8. #23
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    ναι μωρέ απλά δεν τον λες και λατρεία, προσέχεις λίγο. μαλακία εξώφυλλο πάντως.

  9. #24

    Default

    Να πείτε και άλλα για το θέμα, έχει πραγματικά ενδιαφέρον να ακούγονται όλες οι απόψεις! Εγώ τα είπα εδώ και δεν ξαναλέω λέξη.

    Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που ΠΕΘΑΙΝΕΙ για Burzum αλλά αναρωτιέται πως γίνεται να ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ έναν (εν ενεργεία και ακτιβίσταρο) ΦΑΣΙΣΤΑ;

    Αλλά πείτε και όσοι δεν γουστάρετε black metal και δεν νιώθετε με τη μουσική των Burzum, ακόμα καλύτερα, μοιραστείτε τον προβληματισμό σας! Έχουν εξωφρενικό ενδιαφέρον αυτές οι συζητήσεις!

    Δεν ακούω Burzum, αλλά πραγματικά απολαμβάνω να εξετάζω μακροσκοπικά την εξέλιξη ενός πολύ ενδιαφέροντος μουσικού -αρχικά!- κινήματος που ανέδειξε τον προβληματικό χαρακτήρα όσων ταυτίστηκαν με τον Σατανά και το Απόκρυφο. Επιτρέπεται, σοβαροί και έξυπνοι άνθρωποι, να ακούμε τη μουσική ενός ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ; Τι μουσική δηλαδή λολ, ένα τουπα τουπα είναι. Και τι κραυγές είναι αυτές, σαν να τον γαμάνε ή να τον στεναχώρησαν πολύ.

    Εγώ γενικώς δεν έχω πρόβλημα με τη μουσική, η μουσική καλή είναι, αλλά αυτή τη φωνή τι τη θέλουν;; Και εντάξει θα μου πεις, εδώ ο τύπος ΣΚΟΤΩΣΕ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΧΕΡΙΑ, η φοβερά παγωμένη κραυγή του σε πείραξε;

    Καλά, έχετε δίκιο, όχι, αλλά καμιά φορά γελάω λίγο

  10. #25

    Default

    I can add that just like on the other metal albums (with the exception of "Hvis Lyset Tar Oss") "Den Hvite Guden" features some very old Burzum tracks. "Filosofem" featured the "Burzum" track, from 1991, and "Den Hvite Guden" will feature the "Uruk-Hai" track, from 1988-1989, although the title and the lyrics have been changed to fit the new concept. It will also feature the original "Dauði Baldrs" metal track, from 1993. In a sense this album too will not be "new material", but just a collection of previously unpublished tracks; some new, some old. If some think my composing skills have disappeared altogether, then at least there will be some gems for them too.

    You can expect to see "The White God" around March-April (anno 2010), when he traditionally returns from the hidden world of shadows.
    LOVE.

  11. #26
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Να πείτε και άλλα για το θέμα, έχει πραγματικά ενδιαφέρον να ακούγονται όλες οι απόψεις! Εγώ τα είπα εδώ και δεν ξαναλέω λέξη.

    Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που ΠΕΘΑΙΝΕΙ για Burzum αλλά αναρωτιέται πως γίνεται να ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ έναν (εν ενεργεία και ακτιβίσταρο) ΦΑΣΙΣΤΑ;

    Αλλά πείτε και όσοι δεν γουστάρετε black metal και δεν νιώθετε με τη μουσική των Burzum, ακόμα καλύτερα, μοιραστείτε τον προβληματισμό σας! Έχουν εξωφρενικό ενδιαφέρον αυτές οι συζητήσεις!

    Δεν ακούω Burzum, αλλά πραγματικά απολαμβάνω να εξετάζω μακροσκοπικά την εξέλιξη ενός πολύ ενδιαφέροντος μουσικού -αρχικά!- κινήματος που ανέδειξε τον προβληματικό χαρακτήρα όσων ταυτίστηκαν με τον Σατανά και το Απόκρυφο. Επιτρέπεται, σοβαροί και έξυπνοι άνθρωποι, να ακούμε τη μουσική ενός ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ; Τι μουσική δηλαδή λολ, ένα τουπα τουπα είναι. Και τι κραυγές είναι αυτές, σαν να τον γαμάνε ή να τον στεναχώρησαν πολύ.

    Εγώ γενικώς δεν έχω πρόβλημα με τη μουσική, η μουσική καλή είναι, αλλά αυτή τη φωνή τι τη θέλουν;; Και εντάξει θα μου πεις, εδώ ο τύπος ΣΚΟΤΩΣΕ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΧΕΡΙΑ, η φοβερά παγωμένη κραυγή του σε πείραξε;

    Καλά, έχετε δίκιο, όχι, αλλά καμιά φορά γελάω λίγο
    τραγικοτις...ξαναδιαβασε τι εγραψες
    τον φονια κανενας δεν τον κατηγορηξε...τον φασιστα ΔΟΛΟφονια ναι
    τον μισογυνη ναι
    τον ομοφοβικο ναι
    τον ναζι ναι
    τον ''kill the whales'' ναι
    τον φονταμενταλιστη ναι

    εσυ συνεχισε να ακους τον ομοφυλοφυλο Oldham και παραλληλα να εχεις θεους οσους μαχαιρωναν ομοφυλοφυλους

    ...ακουγεσε

  12. #27

    Default

    Ήταν ο Τζερόνυμος πούστρα;
    ....went away with my fathers, to gather the fallen.
    To return with the wisdom of the kings....
    Let me dream. (Let the jewels gleam.)
    Let the fallen hear:
    "It never rains around here."
    The sand smothered on my chest....
    Was music choir...

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Quote Originally Posted by Entrancemperium View Post
    Ναι αλλά επίσης ξέρουμε ότι είναι ο Varg, η λατρεία και ας είναι παπάρας σε πολλά που πιστεύει (αν και σε μεγάλο βαθμό πιστεύω ότι ίσως να θέλει να είναι προκλητικός για ευνόητους λόγους) θα βγάλει το album των '00s!
    Δεν μπορώ να μπω στη θέση σου για να καταλάβω αν είναι βάσιμο αυτό που λες γιατί δεν θεωρούσα ποτέ λατρεία καλλιτέχνη κάποιον πνευματικά ανάπηρο. Δεν είμαι σίγουρος επίσης αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό.
    Επίσης, δεν τρολλάρω, πραγματικά θεωρώ εξωφρενικό να εκθειάζεται ένας ρατσιστής. Ή να εξυψώνεται συγκεκριμένα η μουσική ενός καλλιτέχνη που θεωρεί τους μαύρους κατώτερους ή θα σκότωνε έναν ομοφυλόφιλο.
    Τυχαίνει να με ενδιαφέρουν πολύ οι απόψεις του Varg Vikernes επειδή εξηγούν πάρα πολύ καλά την ίδια τη μουσική που φτιάχνει, τις ψυχολογικές της αφετηρίες, το πολιτιστικό πλαίσιο, ετς. Με ενδιαφέρουν ακόμα και κάποιες αναφορές αυτές καθεαυτές, όπως

    ..and about their magnificent, intelligent, positive, beautiful, healthy and strong culture.
    σε σύγκριση με

    The album is political only in the way that it offers an alternative to the depravity offered to us by the intrusive popular culture and the commercial entertainment industry — and by modern so-called black metal, for that sake.
    το να νοηματοδοτήσεις την "εναλλακτική" αυτή με το τρόπο του Βικέρνες βέβαια, δηλ. φασισμός, φυλετικές ανωτερότητες και το ένα και το άλλο, είναι ένα μεγάλο βήμα παραπάνω. Νομίζω ότι και εδώ βρίσκεται το μυστικό της απήχησης των Burzum, διότι ο Βικέρνες δε κάνει απλά "καλή μουσική", αλλά ταυτόχρονα μιλάει για ένα εύρος θεμάτων που ενδιαφέρουν πολλούς ανθρώπους, και πετυχαίνει εξαιρετικά στο να τους δίνει μία καλλιτεχνική/συναισθηματική υπόσταση. Για αυτό είναι ταυτόχρονα ρατσιστής και εξαιρετικά σύνθετη και ενδιαφέρουσα προσωπικότητα, για αυτό έχει επηρεάσει ταυτόχρονα από φασίστες μέχρι αναρχικούς και αριστερούς και χίπηδες. (πχ κασκάδιαν μπλακ μέταλ). Για αυτό και όσοι ψάχνετε εύκολες λύσεις για να εκθειάζετε ή να θάβετε καλύτερα να πάτε αλλού! Η πραγματικότητα είναι γκρίζα και η δουλειά του καθένα πρέπει να είναι να βρίσκει αυτό που τον εκφράζει και να αντιτίθεται ενάντια σε αυτό που πρέπει να αντιτίθεται. Και όπως ολόσωστα λέει ο ίδιος, το να πας και να αγοράσεις ένα burzum cd είτε να φωνάζεις στους φίλους σου ο βικέρνες είναι τόσο γαααμάτος τα σπάει είναι μία ξεκάθαρα πολιτική πράξη, όταν το κάνεις θα πρέπει να είσαι έτοιμος να βρεθείς αντιμέτωπος με τις συνέπειες έπειτα.

    Τώρα όσον αφορά το νέο άλμπουμ, προσωπικά δε πιστεύω ότι χρειάζεται, δε πιστεύω ότι μπορεί να κάνει μεγάλη εντύπωση σε κάποιον τη σήμερον ημέρα που έχουν μεσολαβήσει πενήντα χιλιάδες συγκροτήματα που έχουν αντιγράψει αλλά και προχωρήσει το στυλ του hvis και του filosofem ας πούμε. Αν έκανε κάτι διαφορετικό θα ήταν πιο ενδιαφέρον, ίσως κανένα ακουστικό φόλκ με ορχηστρικά τύμπανα και ο βικέρνες να βγάζει πύρινους λόγους σε φάση Blood Axis, κάπως έτσι το φανταζόμουνα εγώ!
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  14. #29
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    ό,τι και να είναι, γαμάει σύμπαντα!!!!!!! Αλλωστε οι σκοτεινοί και διεστραμμένοι καλλιτέχνες πάντα έχουν πολύ ενδιαφέρον
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  15. #30
    Funeral Frog Mayhem's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    rue morgue
    Posts
    1,180

    Default

    ναι ρε πούστη, αυτά είναι, ο δίσκος αναμένεται να χώσει τους πάντες και τα πάντα ΤΡΕΜΕΤΕ ΤΣΟΥΤΣΕΚΙΑ ΑΣΔΓΦΑΔΦΓΑΣΔΓ

Similar Threads

  1. Νέος server
    By Kelldorain in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 30
    Last Post: 25-03-2009, 00:54
  2. Νέος δίσκος Atheist (!)
    By Rattlehead in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2008, 22:43
  3. Νέος administrator
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2008, 01:56
  4. Πληζ γκαντ...
    By dyingfreedom in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 13-05-2005, 02:51
  5. Νέος administrator: VirusXI
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 21-02-2005, 11:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •