Page 12 of 37 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 166 to 180 of 551

Thread: νέος μπούρζουμ - δε γουάητ γκάντ

  1. #166
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ο ενας ειναι χαφιες, ο αλλος εχει μια σιχαμενη ιδεολογια. ο ξηγας δε μπαινει καν στο ιδιο τσουβαλι με χρυσαυγιτες
    Vielen Dank für alles was mal war

  2. #167

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Βασικά φθόγγε αρχικά, βάλε αβαταρ γιατί κάνεις μεγάλα ποστ και εμφανίζεται συνεχόμενη χρωματίλα από πίσω όταν ποστάρεις και αυτό κάνει βαρετή την ανάγνωσή των ποστ.
    όχι

    Θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράματα που νομίζω έχω γράψει πολύ καθαρά και αυτό φαίνεται από το ότι κάποιοι τα παρατήρησαν και τα σημείωσαν (ο κόρονερ). Ντάξει μερικές φορές όμως χρειάζεται κάποια εξήγηση στα φόρουμ και αυτό δεν είναι κακό.

    Δεν προσέβαλα τα γούστα κανενός. Δεν είπα ότι το γούστο σου που ακούς μπούρζουμ ή φδσασγμπαθορ είναι για τον πούτσο γιατί αντικειμενικά η μουσική αυτή είναι χάλια. Σαφώς η μουσική έχει υποκειμενικό διαφορετικό αντίκτυπο στον καθένα και κανείς δεν έχει δικαίωμα να επεμβεί σε αυτό. Και αν το σχολιάσει αρνητικά (μιλώντας σοβαρά) είναι το λιγότερο ανώριμος.
    για άλλο σε κατηγόρησα όχι για αυτά, για δύο συγκεκριμένες παρατηρήσεις που επέλεξες να ξεχάσεις τώρα (δε τα ξαναγράφω, πήγαινε πίσω αν θες) και οι οποίες είναι εντελώς αντίθετες σαν άποψη με τα βαρετά και politically correct που μας λες τώρα.

    Το υπόλοιπο text δεν υπάρχει λόγος καν να το κουοτάρω, δε λες κάτι καινούργιο μαν, μπορούσες να πεις κατευθείαν πως θεωρείς πιο σημαντική την άποψη της ιστορίας και των πολλών. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι οι beatles δεν έγιναν πασίγνωστοι και επιδραστικοί επειδή έγραψαν ωραία τραγούδια, έγιναν όλα αυτά επειδή είχαν ωραία και πρωτότυπα τραγούδια και έφτασαν στα αυτιά των ακροατών μέσω τεράστιας προώθησης. Και το δεύτερο είναι που καθιστά την ουσία του ιστορικού φάκτ "οι beatles έγιναν πασίγνωστοι και επιδραστικοί" όχι το "είχαν δικό τους χαρακτήρα" και "το έκαναν καλά" όπως μπορούνε να σε διαβεβαιώσουν οι πιθανόν δεκάδες χιλιάδες μπάντες που είχαν και τα δύο αυτά και δεν έφυγαν ποτέ από το γκαράζ τους. Κατα τ' άλλα τρομάζω που εσύ χρησιμοποιείς όρους όπως "καλύτερος" και "σημαντικός" και μιλάς για ένα ακαθόριστο εμείς που δεν έχω καταλάβει τι είναι, η ποπ κουλτούρα, τα στατιστικά στοιχεία, το τοπ τεν ή οι ανθολογίες με χιτ παλιών δεκαετιών.

    Αφού θες λοιπόν αντικειμενικά δεδομένα, τουμπεκί και το φιλόσοφεμ που το βρίσκεις μία αηδία εσύ ο ίδιος και προσπάθησε να μου εξηγήσεις και τις εκατομμύρια πωλήσεις της britney spears και του φίφτυ σεντ με την λογική σου. Καλά δεν είναι αυτά για να τα ακούει ο κόσμος? Σημαντικά δεν είναι? Επιδραστικά?
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #168
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Σωστά μέχρι ενός σημείου αυτά που λες φθόγγε.

    Ναι μεν παίζει τεράστιο ρόλο και το σπρώξιμο που έχει από τα μίντια μια μπάντα, αλλά δεν μπορείς να πεις ότι "όχι, δεν ξεκίνησε καινούργιο μουσικό με τους σάμπαθ". Ναι το προμοσιον ήταν καλό. Βρέθηκαν την σωστή στιγμή στο σωστό σημείο. Όπως και οι μεταλλικα. Όπως και οι Σλειερ. Όπως και οι Μειχεμ. Όπως και οι Νταρκθροουν. Το ότι επειδή έπαιξαν οι σαμπαθ όπως επαιξαν το 69, παραμένει ένα αντικειμενικό γεγονός, το οποίο μόνο μπορείς να αναγνωρίσεις τις συνέπειες του και την επιδραστικότητα του.
    Προφανώς και θα υπάρχουν και θα υπάρξουν πρωτοτυπες μπάντες που παρέμειναν στα γκαραζ τους (πολυ αμερικανια "τα γκαραζ"), όμως μην ξεχνάς ότι και η μουσική μπίζνα είναι.

    Έδωσαν οι σαμπαθ μια ώθηση στον σκληρό ήχο?
    Το αναγνωρίζεις ως σημαντικό γεγονός, άσχετα αν σου αρέσουν ή όχι? Αυτό φυσικά γίνεται για πολύ λίγες μπάντες/καλλιτέχνες.
    Kill the wise one!

  4. #169
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner View Post
    Το φιλόσοφεμ γαμεί μάνες. Είναι αρκετό αυτό όμως ώστε να το θεωρείς ανώτατη μορφή τέχνης ξέροντας την ανθρώπινη ποιότητα (αίσχος, αλλά για οικονομία χρόνου) του δημιουργού του; Ή αλλίωτικα, είναι τόσο γαμάτο ώστε να αγνοείς τη μαλακία του βιγκερνες;
    Γενικώς η συζήτηση έχει ξεφύγει ενώ δεν χρειάζεται να ψειρίζουμε τόσο πολύ τα πράγματα, η τέχνη είναι τέχνη και οι άνθρωποι είναι άνθρωποι. Το ότι κάποιος είναι μαλάκας δεν σημαίνει ότι ό,τι φτιάξει πρέπει να το θεωρείς άθλιο.

    Και να πω και κάτι εκ πρώτης όψεως άσχετο: ο Γούντυ Άλλεν στην ταινία Deconstructing Harry παρουσιάζει μέσες-άκρες και με τον δικό του, κωμικό τρόπο, την προσωπικότητά του. Πρόκειται για ένα μηδαμινό ανθρωπάκι που χρησιμοποιεί τις μαλακίες που κάνει στην προσωπική του ζωή και πληγώνουν κόσμο ώστε, περνώντας τες μέσα από το πρίσμα του χιούμορ του, να βγάλει τελικά κάτι κωμικοτραγικό. Δηλαδή στη ζωή του φέρεται στον κόσμο σκατά και αυτό μετά το κάνει έργο τέχνης. Τη μαλακία του την πουλάει για καλλιτεχνικό έργο. Δεν είναι στην τελική; Θα πει κανείς ότι δεν είναι καλλιτέχνης και ότι αυτοί που βλέπουν τις ταινίες του είναι μαλάκες; Αυτός ο τύπος το fail της προσωπικής του ζωής κατάφερε να το κάνει win στα καλλιτεχνικά του έργα. Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τον Burzum, αν δεν πίστευε τις μαλακίες που πιστεύει δεν θα έβγαζε τη σάπια, μισανθρωπική μουσική που βγάζει. Πάρα πολλοί καλλιτέχνες αντλούν το ταλέντο τους από συμπεριφορές κοινωνικά απαράδεκτες. Έχει σημασία τελικά;

  5. #170
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner View Post
    Επίσης, καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, αλλά δε ξέρω κατά πόσο υπάρχει διακριτό πέρασμα από τον άνθρωπο στην τέχνη. Τουλάχιστον προσωπικά το βρίσκω δύσκολο. Ίσως και να είναι δικό μου κόλλημα.
    Επίσης ξαναδιάβασε προηγούμενα post. Έχω πει τη γνώμη μου.
    Last edited by Coroner; 23-11-2009 at 21:41.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  6. #171
    Διονύσης Ρόδμανν Comte de Saint-Germain's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,551

    Default

    Δεν αναφερόταν σε εσένα ακριβώς το παραπάνω ποστ, έπρεπε να το διευκρινίσω, απλώς χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο απόσπασμα ως εφαλτήριο για να επεξηγήσω αυτά που είχα πει σε προηγούμενο ποστ.

  7. #172
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    Και κάτι που δεν καταλαβαίνω. Όσοι βρίζετε το Vikernes επειδή είναι ρατσιστής, κάνετε τίποτα αντιρατσιστικό στη ζωή σας; Ο Warlord (ο χρήστης) δεν ακούει το γαμάτο γκρουπάκι γιατί είναι του γερμανικού ακροδεξιού κόμματος και δε θέλει να ακούει ρατσιστες και τέτοια, αλλά για τα σεξιστικά κομμάτια στη μουσική του, μοκο. Και για τα γκρουπ επίσης. Επειδή αυτά δεν τα εννοούν "σοβαρά". Ο σεξισμός είναι οκ, ο ρατσισμός όχι. Μάλιστα.
    Νταξ, εσβησα "σοβαρη" απαντηση. Απλα σκεψου οτι στο δικο μου συμπαν αναγνωριζω στον καθενα το δικαιωμα να ειναι σεξιστης/ρατσιστης/ασφαλιτης/να του αρεσει να γλυφει μασχαλες. Οσο μπορω, δεν υποστηριζω κατι που με χαλαει.

    μουσικη ΜΟΥ! καυλωνω! (αρειος σεξισμος)

  8. #173

    Default

    Location: Zorbas Traditional Albanian Tavern

    χαχανίζω εδώ και δέκα λεπτά.

  9. #174
    Senior Member warlord mkII's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Jonah's Ark
    Posts
    1,006

    Default

    εγω να δεις. μη το ξαναπαμε απο την αρχη.

  10. #175

    Default

    Δεν μπορώ ρε, ζητάω συγνώμη, αλλά αυτό και ο Σπαθάρης μου έχουν αλλάξει τη ζωή.

  11. #176
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by warlord mkII View Post
    Νταξ, εσβησα "σοβαρη" απαντηση. Απλα σκεψου οτι στο δικο μου συμπαν αναγνωριζω στον καθενα το δικαιωμα να ειναι σεξιστης/ρατσιστης/ασφαλιτης/να του αρεσει να γλυφει μασχαλες. Οσο μπορω, δεν υποστηριζω κατι που με χαλαει.

    μουσικη ΜΟΥ! καυλωνω! (αρειος σεξισμος)
    επειδη δεν τα πιανω ευκολα, πες μου καθαρα "ο σεξισμος ειναι οκ, ο ρατσισμος οχι" να το καταλαβω, να μην παιδευομαι αλλο σε αυτο το θρεντ
    Vielen Dank für alles was mal war

  12. #177
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ειναι αρκετα αστειο παντως οτι σε τοπικ για εναν βλαχοχουλιγκανο που την ειδε συγγραφεας μετα απο την χαλαρωση ροδελας στην φυλακη αναφερωντε ο Ξενακης οι Beatles οι Ozric Testicles o Wagner και (ελπιζω) στο μελλον ο Andy Warhol η ακομα καλυτερα ο Duchamp η ο Russolo

    η αγωνια των blacksters οτι αυτο που ακουνε ειναι Τεχνη κι οχι απλο γαμημενο pop/rock του λαου βαραει τιλτ

    κι αυτην την στιγμη ο Burnuz ειναι αραχτος στην βεραντα του σταβλου του καπου στην Νορβηγια και ακουγοντας γεματος αγαλιαση τους λυκους να μεταφερουν τα πνευματα των νεκρων ψαραδων ρεγγας και βακαλαου σκεφτετε το επομενο βιβλιο του ''Ο Μυθος Του Black Metal Και Πως Τον Εκλασα''

  13. #178
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ο pthoggon το εξηγησε οσο καλύτερα γινότανε, άμα δε μπορείς να καταλάβεις, μην το παιδεύεις άλλο
    Vielen Dank für alles was mal war

  14. #179
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    κι εσυ τι ακριβως καταλαβες?
    γιατι εμενα με στενευει ο εγκεφαλος και δε μπορω να σκεφτω

  15. #180
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Το υπόλοιπο text δεν υπάρχει λόγος καν να το κουοτάρω, δε λες κάτι καινούργιο μαν, μπορούσες να πεις κατευθείαν πως θεωρείς πιο σημαντική την άποψη της ιστορίας και των πολλών. Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι οι beatles δεν έγιναν πασίγνωστοι και επιδραστικοί επειδή έγραψαν ωραία τραγούδια, έγιναν όλα αυτά επειδή είχαν ωραία και πρωτότυπα τραγούδια και έφτασαν στα αυτιά των ακροατών μέσω τεράστιας προώθησης. Και το δεύτερο είναι που καθιστά την ουσία του ιστορικού φάκτ "οι beatles έγιναν πασίγνωστοι και επιδραστικοί" όχι το "είχαν δικό τους χαρακτήρα" και "το έκαναν καλά" όπως μπορούνε να σε διαβεβαιώσουν οι πιθανόν δεκάδες χιλιάδες μπάντες που είχαν και τα δύο αυτά και δεν έφυγαν ποτέ από το γκαράζ τους. Κατα τ' άλλα τρομάζω που εσύ χρησιμοποιείς όρους όπως "καλύτερος" και "σημαντικός" και μιλάς για ένα ακαθόριστο εμείς που δεν έχω καταλάβει τι είναι, η ποπ κουλτούρα, τα στατιστικά στοιχεία, το τοπ τεν ή οι ανθολογίες με χιτ παλιών δεκαετιών.

    Αφού θες λοιπόν αντικειμενικά δεδομένα, τουμπεκί και το φιλόσοφεμ που το βρίσκεις μία αηδία εσύ ο ίδιος και προσπάθησε να μου εξηγήσεις και τις εκατομμύρια πωλήσεις της britney spears και του φίφτυ σεντ με την λογική σου. Καλά δεν είναι αυτά για να τα ακούει ο κόσμος? Σημαντικά δεν είναι? Επιδραστικά?
    κατσε...οι Burnuz και οι καθε Necroabysmal Necrohate For Every Not Tall White Retard From Iceberg Sta Anoixta Tou Bergen δεν ελαχαν υποστηρηξης απο της φιριμιδες και πιργιοδικα?....εγω κατι ολοσελιδες καταχωρισεις θυμαμε

    για την αξια των Beatles (δεν ειμαι φαν) μπορεις να επεκταθεις περισσοτερο? με ενδιαφερει η αποψη ατομων που ποτε δεν ειχαν τριβες με καποιες μουσικες αλλα ομιλαν με ευκολια για μια τετοια μπαντα

    α επισης πειτε αμα ειναι καλο το νεο αλμπουμ...λολ(καημενε θρεντσταρτερ)

Similar Threads

  1. Νέος server
    By Kelldorain in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 30
    Last Post: 24-03-2009, 23:54
  2. Νέος δίσκος Atheist (!)
    By Rattlehead in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2008, 21:43
  3. Νέος administrator
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2008, 00:56
  4. Πληζ γκαντ...
    By dyingfreedom in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 13-05-2005, 01:51
  5. Νέος administrator: VirusXI
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 21-02-2005, 10:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •