Page 11 of 37 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 551

Thread: νέος μπούρζουμ - δε γουάητ γκάντ

  1. #151

    Default

    Πως νιώθετε όλοι λοιπόν που ήρθε ο καθοριστικός απαραίτητος ηλίθιος, έλειπε μέρες, διάβασε το θρεντ και χαμογελάει ;

  2. #152

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Ρισπέκτφουλι διαφωνώ.

    Δεν είπα ότι ο Γκουντσαν πρέπει να μάθει να του αρέσει το Φιλόσοφεμ και να ψάξει να βρει τι είναι που το κάνει σπουδαίο, είναι όμως ακυρότητα να τον βγάλεις μαλακία ΓΕΝΙΚΑ, στα πλαίσια της ΤΕΧΝΗΣ αφού ο δίσκος εκ των πραγμάτων έχει κάνει κλικ σε πολύ μεγάλο αριθμό ανθρώπων, έχει αντέξει στο χρόνο, έχει επηρεάσει κόσμο, είναι ξεχωριστός.
    δύο διαφορετικοί τρόποι σκέψης για να κάνεις value το ίδιο αντικείμενο: 1) με βάση τη χρησιμότητα και το εφφέκτ του σε σένα 2) σε όλους τους άλλους. Συνεχίζω να θεωρώ σημαντικότερο το πρώτο και αυτό λαβαίνω ως δεδομένο ότι κάποιος εννοεί όταν λέει ότι του αρέσει ένας δίσκος ή ένας πίνακας, ακόμα και όταν λέει πως το θεωρεί "σημαντικό" εγώ καταλαβαίνω "για αυτόν". Το δεύτερο είναι ενδιαφέρον, αλλά η χρησιμότητά του περιορίζεται σε ιστορικούς της τέχνης και δημοσιογράφους πιστεύω, για αυτό ακριβώς με είχε ενοχλήσει το τόπικ για τους "σημαντικότερους δίσκους της δεκαετίας" με τα κριτήρια ανάμεσα στο εγώ και στο εμείς και έλεγα για δημοσιογραφικές προσεγγίσεις. Εμένα με ενδιαφέρει η εμπειρία του άλλου ατόμου για να καταλάβω το άτομο αυτό, να επικοινωνήσω μαζί του, και να δω τη σχέση που δημιουργείται ανάμεσα στις εντυπώσεις ενός ανθρώπου και το αντικείμενο που τις προκαλεί, το μόνο πράγμα που ίσως πλησιάσει την "αντικεμενικότητα" όταν μπορείς να πεις πως γνωρίζεις και τα δύο πάρα πολύ καλά (δηλαδή σχεδόν ποτέ για να είμαστε ειλικρινείς). [/quote]

    Μπορεί να προτιμάω να παρατηρώ την μπογιά να στεγνώνει στον τοίχο που λένε και οι αμερικλάνοι από το να ακούω Ξενάκη αλλά δεν μπορώ να πω "βρε τον μαλάκα, τι αηδίες έγραφε".
    εδώ πρέπει να υποθέσεις ότι πρέπει να υπάρχει ένα στοιχείο το οποίο να είναι άμεσα παρατηρήσιμο από όλους για να καταλάβουν ότι "κάτι υπάρχει" στο ξενάκη. Το μοναδικό που είναι αυτό είναι μία κάποια δομή και οργάνωση των ήχων, το οποίο σου υποδυκνείει ότι αυτός που τα έφτιαξε αφιέρωσε ώρα πολλή και είχε σχέδιο και οργάνωση στο μυαλό του. Ωραία, τόση "κακή" μουσική έχει πολύ καλή οργάνωση και πολύ ώρα που έχει ξοδευτεί για φτιαχτεί. Τι έχει να κάνει? Είναι δυνατόν η εμπειρία του να ακούς Ξενάκη να είναι θετική η ενδιαφέρουσα για όλους? Σίγουρα δεν είναι, και ένα έργο τέχνης για να θεωρήθεί μαζικά "σημαντικό" δε θα το καταφέρει μόνο με την αφηρημένη, "χάρτινη" του διάσταση. Ειδικά με την υπερπροσφορά και τον υπερκαταναλωτισμό των ημερών. Σεβασμός προς την προσπάθεια πρέπει να υπάρχει, αλλά δε μας ενδιαφέρει πιότερο η προσπάθεια όπως και να το κάνουμε, αλλά το εφφέκτ...

    Κανείς δεν διαφωνεί ότι για τον καθένα μας τον πρώτο και ΜΟΝΑΔΙΚΟ λόγο παίζει τι μου λέει εμένα, η μουσική, η ταινία, ο πίνακας κλπ. Αλλά αν φτάσουμε σε κουβέντες και συζητήσεις για την τέχνη να κρίνουμε βάσει τον εαυτούλη μας, κάτι δεν έχουμε καταλάβει μάλλον. Τα πράγματα είναι σε συνάρτηση εκτός από εμάς και με όλους τους εμάς, καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και το δεύτερο είναι και μετρήσιμο και έχει μια αντικειμενικότητα. Προφανώς συνυπολογίζονται όλα, το μάρκετινγκ, το χάιπ, οι συνθήκες, όλα, αλλά κάτι μένει, κάτι υπάρχει, κάτι είναι.
    έτσι που το εννοείς το "είναι" δεν είναι τίποτα άλλο παρά η αποδοχή μιας πλειοψηφίας για ένα πράγμα, ή πέρι της σημαντικότητας ενός πράγματος για μία ομάδα ανθρώπων. Νομίζω πριν αναφερόμουν σε αυτό ως "η ελπίδα για συμφωνία". Είναι ωραία η συμφωνία, και ο πολιτισμός, και "οι έλληνες γενικά είναι έτσι" και "γενικά το μέταλ είναι έτσι και αλλιώς και οι μέγκαντεθ θεωρούνται γαμώ τα συγκροτήματα" αλλά είναι και επικίνδυνα όταν καταλήγουν να επηρεάζουν το άτομο που θέλει να ενταχθεί στη κοινωνία μέσω της πολιτιστικής της ταυτότητας, αν με πιάνεις. Δώσε μου χίλιες απόλυτα ειλικρινείς και πηγαίες απόψεις και μετά θα χαρώ να τις χωρίσουμε και να πούμε και για -ούνται και για ποσοστά σημαντικότητας και τέτοια πράγματα!


    Εν προκειμένω στον Γκουντ Σαν το μόνο που θα έπρεπε να λέει το ότι το Φιλόσοφεμ θεωρείται σπουδαίος δίσκος, είναι ότι για αυτό που είναι είναι σπουδαίος. Αν του προκαλεί εμετό το μπλακ μέταλ ΟΚ, αλλά το φιλόσοφεμ είναι σπουδαίος μπλακ μέταλ δίσκος. Δεν βλέπω κάτι που ψυχαναγκάζει κανέναν να του αρέσει κάτι. Δεν μιλάμε για κοινό έδαφος, για την πραγματικότητα μιλάμε. Δε πα να χτυπιέται κάτω ο καθένας για το πόσο μαλακία είναι το Φιλόσοφεμ, αφού στους κατεξοχήν ακροατές και αυτούς που αγαπάνε το είδος αυτό είναι και θα είναι στα τοπ, ε, είναι τοπ του είδους, δεν είναι ρόκετ σάιενς. Αν θέλει να θεωρεί κάποιους ακροατές άσχετους και άνιωθους, γούστο και καπέλο του, με έμφαση στο γούστο του.
    ααααχ, ποια πραγματικότητα μου λες. Η πραγματικότητα ναι είναι μία, οι ερμηνείες περί αυτής είναι επτά δισεκατομμύρια, όσοι είμαστε. Τέλος πάντων, καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά από την άλλη ακόμη δε μπορώ να καταλάβω πόσο σημαντικό θα πρέπει να είναι για τον οποιοδήποτε γκουντ σαν το αν κάποιοι άνθρωποι που ονομάζονται μπλακμεταλλάδες (!) έχουν αγαπημένο τους δίσκο το φιλόσοφεμ. Αφού στο τέλος η δικιά του εμπειρία θα μετρήσει, όχι των άλλων. Βρε μήπως γράφετε όλοι σε κανένα ζάιν μικροί και έτσι, μετάλ χάμερ και δημοψήφισμα για τον καλύτερο πληκτρά και τα λοιπά??
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #153
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Κανένα πρόβλημα, πάνω κάτω συνεννοούμαστε, απλά δεν νομίζω ότι η χρησιμότητα της "αντικειμενικής" προσέγγισης περιορίζεται στις σελίδες ενός περιοδικού.

    Θα σου φέρω ένα παράδειγμα. Μαζεύω λίστες για τις αγαπημένες κυκλοφορίες των 2 προηγούμενων δεκαετιών. Οι κανόνες της λίστας είναι απλοί: Να πεις ποιους αγαπάς εσύ περισσότερο, να αγνοήσεις τι είναι σημαντικό, τι ιστορικό κλπ, κοντολογίς με τα κριτήρια που λες και εσύ.

    Ε, βλέπεις λοιπόν από ένα σημείο και πέρα ότι κάποιοι δίσκοι εμφανίζονται επίμονα σε όλες τις λίστες. Τι θα πει αυτό; Σημαίνει (πιστεύω) ότι αυτοί οι δίσκοι έχουν αποδείξει μια αντικειμενική αξία, είναι δίσκοι που αν δεν τους έχεις ακούσει καλά θα κάνεις να τους ακούσεις, είναι δίσκοι που θα προτείνεις σε κάποιον που ενδιαφέρεται για το είδος. Είναι δίσκοι τέλος πάντων που ανεξάρτητα τι θα πουν σε εσένα προσωπικά ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ που τους ξεχωρίζει από τον σωρό. Καταλαβαίνω ότι το ζουμί είναι τι θα νιώσεις εσύ μόνος σου, αλλά κάπου πρέπει να παραδεχτούμε ότι τόσοι άνθρωποι δεν μπορεί να είναι όλοι ηλίθιοι, αν με εννοείς. Καλά κάνεις και βάζεις το "για μένα" σε κάθε κριτική που διαβάζεις αλλά κατ'εμέ η σωστή και χρήσιμη κριτική δεν είναι το "για μένα" αλλά για "εμάς", κατά γενική ομολογία, ομόφωνα τηρουμένων των αναλογιών κλπ, κλπ.

    Τα δημοψηφίσματα της χρονιάς είναι πολύ νωρίς και επηρεασμένα από το κάθε χάιπ για να πάρεις στα σοβαρά. Και γενικώς πάντοτε κρίνουμε και το ποιος καταρτίζει μια λίστα. Αν είναι κάποιος που ακούει 1 χρόνο και δεν ξέρει τι υπάρχει εκεί έξω, ε, δε θα δώσεις και πολύ βάση.

    Ο Ξενάκης έχει τεράστιο εφφέκτ στην παγκόσμια μουσική παρεμπιπτόντως, για αυτό τον ανέφερα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  4. #154

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post

    Θα σου φέρω ένα παράδειγμα. Μαζεύω λίστες για τις αγαπημένες κυκλοφορίες των 2 προηγούμενων δεκαετιών. Οι κανόνες της λίστας είναι απλοί: Να πεις ποιους αγαπάς εσύ περισσότερο, να αγνοήσεις τι είναι σημαντικό, τι ιστορικό κλπ, κοντολογίς με τα κριτήρια που λες και εσύ.

    Ε, βλέπεις λοιπόν από ένα σημείο και πέρα ότι κάποιοι δίσκοι εμφανίζονται επίμονα σε όλες τις λίστες. Τι θα πει αυτό; Σημαίνει (πιστεύω) ότι αυτοί οι δίσκοι έχουν αποδείξει μια αντικειμενική αξία, είναι δίσκοι που αν δεν τους έχεις ακούσει καλά θα κάνεις να τους ακούσεις, είναι δίσκοι που θα προτείνεις σε κάποιον που ενδιαφέρεται για το είδος. Είναι δίσκοι τέλος πάντων που ανεξάρτητα τι θα πουν σε εσένα προσωπικά ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ που τους ξεχωρίζει από τον σωρό. Καταλαβαίνω ότι το ζουμί είναι τι θα νιώσεις εσύ μόνος σου, αλλά κάπου πρέπει να παραδεχτούμε ότι τόσοι άνθρωποι δεν μπορεί να είναι όλοι ηλίθιοι, αν με εννοείς. Καλά κάνεις και βάζεις το "για μένα" σε κάθε κριτική που διαβάζεις αλλά κατ'εμέ η σωστή και χρήσιμη κριτική δεν είναι το "για μένα" αλλά για "εμάς", κατά γενική ομολογία, ομόφωνα τηρουμένων των αναλογιών κλπ, κλπ.
    Ναι, καταλαβαίνω την χρησιμότητα που μπορεί να έχει η γνώμη των πολλών, αλλά μη ξεχνάς ότι δεν είναι τίποτα παραπάνω από αυτό ακριβώς, και ειδικά στο "εντερτέινμεντ" γενικότερα περισσότερο επηρεάζεται από το τι έρχεται in the first place στο αυτί των ανθρώπων για να ξεχωρίσουν τα καλά και τα κακά, και αυτό που σπρώχνει αυτό που έρχεται είναι το χρήμα εννοείται. Εντάξει βέβαια αυτό θα το βρεις παντού μπροστά σου, αλλά εγώ πχ προτιμώ τη γνώμη μερικών ανθρώπων που ξέρω ότι έχουν αναλυτικό μυαλό και τα γούστα μας ταιριάζουν, παρά της πλειοψηφίας. Περιπτόντως, λάθος χρήση της λέξης αντικειμενικότητα, να το έχεις υπόψη σου ε (το 1/10 το ποστ μου εδώ πέρα ειλικρινά παίζει να έχει να κάνει με πόσο νευριάζω όταν τη βλέπω μπροστά μου)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #155
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Έχει ξεφύγει το θέμα. Η ουσία δεν είναι το filosofem ή το κάθε filosofem είναι σπουδαίος δίσκος ή όχι. Το θέμα είναι κατά πόσο η ανθρώπινη πλευρά/συμπεριφορά/ύπαρξη του καλλιτέχνη επιδρά (ακόμα και υπονομεύει αν θέλετε) στην καλλιτεχνική του αξία.

    Το φιλόσοφεμ γαμεί μάνες. Είναι αρκετό αυτό όμως ώστε να το θεωρείς ανώτατη μορφή τέχνης ξέροντας την ανθρώπινη ποιότητα (αίσχος, αλλά για οικονομία χρόνου) του δημιουργού του; Ή αλλίωτικα, είναι τόσο γαμάτο ώστε να αγνοείς τη μαλακία του βιγκερνες;

    Για μένα όχι. Και μιλάω γενικά. Μου είναι δύσκολο να παραδεχτώ την καλλιτεχνική αξία κάποιου, αν γνωρίζω ότι είναι ανθρωπάκι. Και η ζωή τέχνη είναι στη τελική. Επίσης, όπως προείπα, πιο εύκολα καταλαβαίνω το δράμα του Δουρή που αυτοκτόνησε και πιο πολύ θα εκτιμούσα τα ποιήματα που θα έγραφε στη φυλακή ξέροντας ότι είναι αποτέλεσμα αγνής δημιουργίας, παρά τον βιγκερνες που απλά ήταν ένας μαλάκας που δεν ήξερε τι του γινόταν και απλά έτυχε μια περίοδο της ζωής του να γράψει καλή μουσική.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  6. #156

    Default

    Δεν "αυτοκτόνησε" ακριβώς ο Δουρής βέβαια, αλλά συνεχίστε.

  7. #157
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    παράδειγμα ρε τραχανά. βάλε όποιον θες. βάλε τον χίτλερ να είσαι μέσα.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  8. #158
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Έχει σχέση ο καλλιτέχνης προφανώς Κόρονερ, κάθε τέχνη είναι γέννημα κάποιας ψυχής. Όσο πιο καλά ξέρεις τον καλλιτέχνη (στο μέτρο του δυνατού που κατ'εμέ ειδικά για σύγχρονα έργα, πολύ δύσκολο) τόσο πιο πολύ καταλαβαίνεις και το έργο του αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το ποιόν του με την αξία του έργου. Μπορώ να καταλάβω να μη γουστάρεις να ακούς τη δουλειά ενός σιχάματος, να αισθάνεσαι αποστροφή όταν πας να ταυτιστείς (αυτό γίνεται, ναι) με κάποιον ελεεινό, αλλά η τέχνη είναι έκφραση συναισθημάτων και μηνυμάτων (γενικά μιλώντας, όχι στενά και στεγνά, πολιτικά πχ)και η επιτυχημένη τέχνη είναι αυτή που το καταφέρνει στο μέγιστο βαθμό, αυτή που δονεί την ψυχή του άλλου στη συχνότητα που στοχεύει το έργο. Και ας είναι υποσυνείδητο, ακόμα και αθέλητο. Λοιπόν, η τέχνη θα το κάνει αυτό όποιος και αν είναι ο καλλιτέχνης σαν άτομο. Αυτή είναι η αξία της.

    Εσύ μιλάς για προσωπική στάση απέναντι σε κάποιον μαλάκα, αλλά αυτό δεν είναι συζήτηση περί τέχνης, έτσι δεν είναι;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  9. #159
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Βασικά φθόγγε αρχικά, βάλε αβαταρ γιατί κάνεις μεγάλα ποστ και εμφανίζεται συνεχόμενη χρωματίλα από πίσω όταν ποστάρεις και αυτό κάνει βαρετή την ανάγνωσή των ποστ.

    Θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράματα που νομίζω έχω γράψει πολύ καθαρά και αυτό φαίνεται από το ότι κάποιοι τα παρατήρησαν και τα σημείωσαν (ο κόρονερ). Ντάξει μερικές φορές όμως χρειάζεται κάποια εξήγηση στα φόρουμ και αυτό δεν είναι κακό.

    Δεν προσέβαλα τα γούστα κανενός. Δεν είπα ότι το γούστο σου που ακούς μπούρζουμ ή φδσασγμπαθορ είναι για τον πούτσο γιατί αντικειμενικά η μουσική αυτή είναι χάλια. Σαφώς η μουσική έχει υποκειμενικό διαφορετικό αντίκτυπο στον καθένα και κανείς δεν έχει δικαίωμα να επεμβεί σε αυτό. Και αν το σχολιάσει αρνητικά (μιλώντας σοβαρά) είναι το λιγότερο ανώριμος.

    Το θέμα είναι ότι η μουσική έχει μια πορεία, μια εξέλιξη, μια ιστορία. Σε αυτήν υπήρξαν κάποιοι που γράφτηκαν με μεγάλα γράμματα στα χαρτιά της γιατί υπήρξαν καινοτόμοι, την εξέλιξαν, κάναν κάτι αξιοπρόσεκτο. Και αυτοί είναι πολλοί. Ο λόγος που "είναι σημαντικοί στην τέχνη" είναι συγκεκριμένος. Αντικειμενικός. Οι beatles με αυτά που κάναν στην εποχή τους, με τον συνδυασμό μουσικών ακουσμάτων, με την ικανότητα να γράφουν ποπ κομμάτια χρησιμοποιώντας αρμονικούς κανόνες επιδέξια για παράδειγμα, "είναι σημαντικοί" για αντικειμενικούς λόγους. Στον οποιονδήποτε μπορεί να μην αρέσουν, αλλά οφείλει να τους εκτιμήσει. Όπως ακριβώς μπορεί να μην του αρέσει ο πικάσσο αλλά αναγνωρίζει την συμβολή του στη ζωγραφική. Να σημειώσω ότι δεν θεωρώ απαραίτητη την καινοτομία. Δεν λέω οτι "α, δεν είναι κάτι καινούριο - δεν αξίζει". Αρκεί να το κάνει καλά και να έχει δικό του χαρακτήρα. Αυτοί είναι οι "σημαντικοί στην τέχνη".

    Εμένα πχ μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το waterfall cities των ozric tentacles. Όταν μπαίνει το coily τρελαίνομαι με τις μελωδίες του. Πιθανότατα εάν ήμουν με τον μινμιν και το ακούγαμε να λέγαμε ΜΑΛΑΚΑ ΧΥΝΕΙ ΤΙ ΓΡΑΠΣΑΝ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΚΣΕΡΩΓΩ. Αλλά το να λέω παραέξω ότι είναι σημαντικό στην τέχνη και τέτοια με προσβάλλει. Δεν θα έχανε η τέχνη τπτ στην εξέλιξη της (που ανέφερα παραπάνω) εάν δεν έβγαινε. Γι αυτό λοιπόν λέω, εάν έχετε κάποιο επιχείρημα, πείτε το. Αλλιώς το να λέτε για "καλύτερο δίσκο της τέχνης" και τέτοια είναι το λιγότερο εξωφρενικό. (Βασικά γιατί δεν υπάρχει η έννοια καλύτερος). Και μην πεταχτείς να μου πεις ότι "αυτουνού έτσι του φαίνεται, δικαίωμα του", γιατί δεν είναι έτσι. Το "σημαντικός στην τέχνη" δεν είναι υποκειμενικό, γράφεται στην ιστορία. Μπορεί να έχετε δίκιο για την σημαντικότητα του filosofeum δεν διαφωνώ. Είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση αρκεί να είναι σοβαρή και όχι "γαμάει γιατί καπνίζω την πίπα μαι και την βρίσκω απαγγέλοντας". Πες μου για παράδειγμα ότι εκμεταλλεύεται περίτεχνα στοιχεία από τον μινιμαλισμό (που το κάνει, αλλά όχι περίτεχνα).

    Συνοπτικά, άλλο "την βρίσκω, πονάω με αυτό που γραψε στον τάδε δίσκο, με εκφράζει" και άλλο "είναι σημαντικό στην τέχνη". Εκεί είναι η ένστασή μου.

  10. #160
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Έχει σχέση ο καλλιτέχνης προφανώς Κόρονερ, κάθε τέχνη είναι γέννημα κάποιας ψυχής. Όσο πιο καλά ξέρεις τον καλλιτέχνη (στο μέτρο του δυνατού που κατ'εμέ ειδικά για σύγχρονα έργα, πολύ δύσκολο) τόσο πιο πολύ καταλαβαίνεις και το έργο του αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το ποιόν του με την αξία του έργου. Μπορώ να καταλάβω να μη γουστάρεις να ακούς τη δουλειά ενός σιχάματος, να αισθάνεσαι αποστροφή όταν πας να ταυτιστείς (αυτό γίνεται, ναι) με κάποιον ελεεινό, αλλά η τέχνη είναι έκφραση συναισθημάτων και μηνυμάτων (γενικά μιλώντας, όχι στενά και στεγνά, πολιτικά πχ)και η επιτυχημένη τέχνη είναι αυτή που το καταφέρνει στο μέγιστο βαθμό, αυτή που δονεί την ψυχή του άλλου στη συχνότητα που στοχεύει το έργο. Και ας είναι υποσυνείδητο, ακόμα και αθέλητο. Λοιπόν, η τέχνη θα το κάνει αυτό όποιος και αν είναι ο καλλιτέχνης σαν άτομο. Αυτή είναι η αξία της.

    Εσύ μιλάς για προσωπική στάση απέναντι σε κάποιον μαλάκα, αλλά αυτό δεν είναι συζήτηση περί τέχνης, έτσι δεν είναι;
    Προφανώς και δεν είναι συζήτηση περί τέχνης, τουλάχιστον ουσιαστικά. Επίσης, καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, αλλά δε ξέρω κατά πόσο υπάρχει διακριτό πέρασμα από τον άνθρωπο στην τέχνη. Τουλάχιστον προσωπικά το βρίσκω δύσκολο. Ίσως και να είναι δικό μου κόλλημα.

    Όπως επίσης δε μπορώ να παραβλέπω τα ερεθίσματα του καλλιτέχνη που τον ώθησαν στο δημιούργημά του. Και ο λόγος δεν είναι άλλος από το ότι με επηρεάζουν στον τρόπο αντίληψης για τη δημιουργία του. Μπορεί να είναι και προσωπικό κόλλημα, δε διαφωνώ, ούτε λέω ότι είμαι σωστός, απλά η περίπτωση του βιγκερνες πέφτει σε αυτή την κατηγορία.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  11. #161
    Metal Without Mercy Ruthless's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,181

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Πως νιώθετε όλοι λοιπόν που ήρθε ο καθοριστικός απαραίτητος ηλίθιος, έλειπε μέρες, διάβασε το θρεντ και χαμογελάει ;
    Ρε τραχανά όπως σου είπαν, μην το παίζεις θιγμένη αδερφή και βρες κανά ζευγάρι αρχίδια να παραδεχτείς το αυτονόητο και να μην παίζεις με τις λέξεις.

    Σε έχουν ρωτήσει κάτι πόσες σελίδες τώρα και κάνεις(?) τον χαζό, αποφεύγοντας να απαντήσεις το προφανές.

    Τέτοια στάση λοιπόν κάνει τον κόσμο και χαμογελάει. Συνέχισε.
    Behold the Urkraft - behold the sacred force!
    We strike with the wrath of the rightful
    We wield the invincible puritan blade
    Behold the Fire - behold the Force!
    We command the iron batallions
    In the dawn of this new iron age

  12. #162
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    έχετε ξεφυγει

    ξεκινησε η συζητηση για το πως μπορειτε να εκθειαζετε ενα δολοφονο κι εχει φτασει στο αν το filosofem ειναι τεχνη κι αν πρεπει να θεωρειται τετοια κατι που δημιουργησε ενας ρατσιστης. το δευτερο το εξηγησε ο pthoggon, δεν εχει μεινει να υποθει κατι αλλο, κι οι Abruptum τεχνη κανανε, αμα σας αρεσει.

    στο αλλο τωρα. Η ιδια συζητηση και για τη Riefenstahl, αν γινεται να προβαλεται/γιορταζεται/αποδιδονται τιμες σε καποια που γυριζε προπαγανδιστικα φιλμ. Τα ιδια και για το Wagner, τον Kazan κι ενα σωρο τοσους αλλους. Και στην τελικη σκεφτειτε ποσοι απο αυτους που ακουτε/βλεπετε ειναι πραγματικα γαματοι ανθρωποι και ποσοι ειναι μαλακες αλλα δεν το ξερετε, γιατι ξερουν οτι θα καταλαβει ο κοσμος ποσο μαλακες ειναι αν ανοιξουν το στομα τους να πουν τι σκεφτονται.

    Και κάτι που δεν καταλαβαίνω. Όσοι βρίζετε το Vikernes επειδή είναι ρατσιστής, κάνετε τίποτα αντιρατσιστικό στη ζωή σας; Ο Warlord (ο χρήστης) δεν ακούει το γαμάτο γκρουπάκι γιατί είναι του γερμανικού ακροδεξιού κόμματος και δε θέλει να ακούει ρατσιστες και τέτοια, αλλά για τα σεξιστικά κομμάτια στη μουσική του, μοκο. Και για τα γκρουπ επίσης. Επειδή αυτά δεν τα εννοούν "σοβαρά". Ο σεξισμός είναι οκ, ο ρατσισμός όχι. Μάλιστα.

    Ο Vikernes δηλαδη είναι ανθρωπάκι επειδή έχει μια ιδεολογία και περήφανος γι'αυτό, αλλά στη μουσική του δε γράφει για αράπηδες που πρέπει να πεθάνουν (εκτός κι αν χάνω κάτι), ενώ μουσικοί που γράφουν για κρεουργημένα *βάλτε κάτι που ήταν ζωντανό*, για pleasure slaves και τα λοιπα δεν είναι ανθρωπάκια, γιατί αυτοί δεν τα πιστεύουν αυτα. Μάλιστα.
    Vielen Dank für alles was mal war

  13. #163
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Εσύ γυναίκα δεν είσαι; γιατί μιλάς;

  14. #164
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    έτσι, βάλε με στη θέση μου
    Vielen Dank für alles was mal war

  15. #165
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Αν η συζήτηση πήγε εκεί γιατί αυτό μας ενδιέφερε εκείνη τη στιγμή δεν είναι κακό.

    Επίσης, δεν μπορείς να βάλεις στην ίδια ζυγαριά τους Cannibal Corpse π.χ. που μιλάνε για Hammer Smashed Face υπό το πρίσμα του σπλάτερ φαν και έναν τύπο σαν τον Βαργκ. Απορώ με την σύγκριση. Απορώ επίσης με την ερώτηση αν κάνουμε κάτι αντιρατσιστικό στη ζωή μας. Δεν το καταλαβαίνω αυτό, ειλικρινά. Ακούω Suicidal Tendencies που είχαν αράπη κιθαρίστα!

    Τέλος, αν έχει γίνει ίδια συζήτηση με αφορμή άλλα πρόσωπα γιατί δεν πρέπει να ξαναγίνει; Όπως το θέτεις είναι σαν να λες, ε, αφού εκθειάζεται ο Βάγκνερ και δεν έγινε θέμα εδώ, δεν πρέπει να γίνει θέμα και με τον Βαργκ. Δεν στέκει.

    Πάντως συμφωνώ ότι βασικά έχουν ειπωθεί τα βασικά. Το ρεζουμέ είναι ότι δεν βλέπω τελικά γιατί έπρεπε να γίνει τόσος ντόρος με τα λάιβ του Ξήγα. Όχι για τον ίδιο, για τον κόσμο που πήγε και άκουσε τα εξ αμάξης...
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

Similar Threads

  1. Νέος server
    By Kelldorain in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 30
    Last Post: 25-03-2009, 00:54
  2. Νέος δίσκος Atheist (!)
    By Rattlehead in forum Music Discussion
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2008, 22:43
  3. Νέος administrator
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2008, 01:56
  4. Πληζ γκαντ...
    By dyingfreedom in forum Live & Events Talk
    Replies: 5
    Last Post: 13-05-2005, 02:51
  5. Νέος administrator: VirusXI
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 49
    Last Post: 21-02-2005, 11:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •