Page 9 of 11 FirstFirst ... 7891011 LastLast
Results 121 to 135 of 161

Thread: Ηλεκτρονικά Drums

  1. #121
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Μπλίτζερ πόσο πήγε το μαλλί;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #122
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Ο δασκαλος μου ειχε φτιαξει ενα δικο του πρωτογονο σετακι ηλεκτρονικων, κοβοντας το παλιο του σετ, προσαρμοζοντας το πανω σε ξυλινες βασεις και βαζοντας triggers. Με εναν καλο εγκεφαλο ακουγονται μπομπα και η αισθηση ηταν σχεδον φυσικη. Νομιζω οτι και σε θεμα κοστους δε πρεπει να βγαινουν ιδιαιτερα ακριβα.

    Ωραια αυτα τα roland που ανεβασατε παντως. Εχουν ωραια αισθηση. Μεγιες και καλο κοπανημα
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  3. #123
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    δωσε πονο ρε. οταν βρεις μπαντα ενημερωσε. θα κανουμε λαιβ παρεουλα
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  4. #124
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    @ypersyntelikos: Ποιο μαλλί; Όλο το σετ; Το VH-11 μόνο; Κάτι άλλο;

    H πιο οικονομική λύση είναι custom set με triggers. Ειδικά αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά μόνος σου, θα σου στοιχίσει ψίχουλα. Ακόμα και με φθηνό εγκέφαλο, τα περνάς μέσα από ένα λαπτοπάκι και είσαι κουλ.

    Πηγαίνω με διάφορες μπάντες για πρόβες τον τελευταίο καιρό, αλλά οι μισές θέλουν έτοιμο/έμπειρο ντράμερ και οι άλλες μισές δεν αρέσουν σε μένα. Πάω σήμερα για μια ακόμα "audition" ^^
    Life begins at 45°.

  5. #125
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    @ypersyntelikos: Ποιο μαλλί; Όλο το σετ; Το VH-11 μόνο; Κάτι άλλο;
    Όλο το πακέτο 100%. Ό,τι βλέπω εκτός από το χαλάκι και τον καναπέ
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  6. #126
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Χαχ, δεν ξέρω τώρα, πρέπει να υπολογίσω, γιατί τα περισσότερα τα έχω πάρει μεταχειρισμένα σε διάστημα αρκετών μηνών.

    Η αρχική αγορά ήταν 450. Τα 4 mesh pads γύρω στα χμ.... 500; Ίσως 550. Το hihat 270, μαζί με τη βάση. 550 τα 3 πιατίνια, μαζί με μια έξτρα βάση που χρειάστηκα και 160 το kickpad (όλα καινούρια). Διπέταλο 90. Και κανά 100ρικο, αν θυμάμαι καλά, το monitor.

    Σύνολο: Πωπω μαλάκα 2100-2200...
    Last edited by BLiTzER; 15-10-2016 at 12:57.
    Life begins at 45°.

  7. #127
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Ok μιας και τα βρήκατε και τα συμφωνήσατε με τα 2box και τα Rolandς, για πείτε:

    Πέρα από το να σκάσει κάποιος 2χιλιαρα για 2box ή ~1000e για TD-11K, υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός τρόπος για κάτι αξιοπρεπές ή δεν αξίζει;
    Πχ. τα Alesis λένε τίποτα;
    Συμφέρει να πάρει κάποιος, για πιο μακροχρόνια φάση, κομμάτια πχ από το TD-11 και να αφήσει τον εγκέφαλο που κοστίζει πολύ για μετά; Μπορείς πχ να κάνεις την ίδια δουλειά με κάνα laptop/PC μέχρι τότε;
    Κάποια άλλη πρόταση;
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  8. #128

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Ok μιας και τα βρήκατε και τα συμφωνήσατε με τα 2box και τα Rolandς, για πείτε:

    Πέρα από το να σκάσει κάποιος 2χιλιαρα για 2box ή ~1000e για TD-11K, υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός τρόπος για κάτι αξιοπρεπές ή δεν αξίζει;
    Πχ. τα Alesis λένε τίποτα;
    Συμφέρει να πάρει κάποιος, για πιο μακροχρόνια φάση, κομμάτια πχ από το TD-11 και να αφήσει τον εγκέφαλο που κοστίζει πολύ για μετά; Μπορείς πχ να κάνεις την ίδια δουλειά με κάνα laptop/PC μέχρι τότε;
    Κάποια άλλη πρόταση;
    Ανάλογα τις απαιτήσεις σου - έχω δει το αξιοπρεπέστατο TD4-KX2 να φεύγει στο noiz για 450 ευρά.
    Ωραίο είναι και το Alesis DM10 αν δεν έχεις πρόβλημα με το θόρυβο, αν και νομίζω ότι και αυτό κυκλοφορεί πλέον και με mesh heads.

    τα θες για να μάθεις να παίζεις? τα θες γιατί ξέρεις να παίζεις και θες να εξασκείσαι σε σετ? τα θες γιατί ξέρεις να παίζεις και θες να ηχογραφείς σπίτι σου?
    tt0274518

  9. #129
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    τα θες για να μάθεις να παίζεις? τα θες γιατί ξέρεις να παίζεις και θες να εξασκείσαι σε σετ? τα θες γιατί ξέρεις να παίζεις και θες να ηχογραφείς σπίτι σου?
    A, πιο πολύ το ψάχνω να δω τι επιλογές υπάρχουν μήπως και το άρχιζα. Το ιδανικό θα ήταν να πάρω για να μάθω να παίζω, μετά με μερικές προσθήκες να γινει ένα καλό για εξάσκηση και, γιατί όχι, μακροπρόθεσμα να καταλήξει και στο 3ο. Κατα κάποιο τρόπο επειδή δεν είμαι και μεγάλος φαν της διαδικασίας να πουλάω πέρα δώθε, ήθελα να δω τους 2 δρόμους: α) Κάτι αξιοπρεπές που ίσως αλλάξει όταν ανέβω level β) κάτι καλό που χτίζεται κάπως modular για να μοιραστεί το κόστος αλλά μένει για πάντα. Βασικά δεν έχω και πολύ ιδέα όπως φαίνεται, λολζ.

    Mesh heads έρχονται μόνο pre-installed; Δεν αλλάζουν αν πάρεις meshes ξεχωριστά; Γιατί ο σκοπός γενικά των e-drums όπως το βλέπω εγώ τώρα είναι καθαρά το θέμα πρακτικότητα/θόρυβος.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  10. #130
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Αν διάβαζες τις προηγούμενες σελίδες, δε θα είχες απορίες Εγώ πήρα πλήρες σετάκι με γαμάτο εγκέφαλο (TD-9), με 450 ευρώπουλα. Και από κει και πέρα το "αναβάθμισα" σιγά-σιγά σε αυτό που είναι τώρα. Βέβαια και όπως ήταν αρχικά, είναι υπεραρκετό για να μάθεις να κρατάς τις μπαγκέτες και να εξασκείς paradiddles.
    Life begins at 45°.

  11. #131

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    τα θες για να μάθεις να παίζεις? τα θες γιατί ξέρεις να παίζεις και θες να εξασκείσαι σε σετ? τα θες γιατί ξέρεις να παίζεις και θες να ηχογραφείς σπίτι σου?
    A, πιο πολύ το ψάχνω να δω τι επιλογές υπάρχουν μήπως και το άρχιζα. Το ιδανικό θα ήταν να πάρω για να μάθω να παίζω, μετά με μερικές προσθήκες να γινει ένα καλό για εξάσκηση και, γιατί όχι, μακροπρόθεσμα να καταλήξει και στο 3ο. Κατα κάποιο τρόπο επειδή δεν είμαι και μεγάλος φαν της διαδικασίας να πουλάω πέρα δώθε, ήθελα να δω τους 2 δρόμους: α) Κάτι αξιοπρεπές που ίσως αλλάξει όταν ανέβω level β) κάτι καλό που χτίζεται κάπως modular για να μοιραστεί το κόστος αλλά μένει για πάντα. Βασικά δεν έχω και πολύ ιδέα όπως φαίνεται, λολζ.

    Mesh heads έρχονται μόνο pre-installed; Δεν αλλάζουν αν πάρεις meshes ξεχωριστά; Γιατί ο σκοπός γενικά των e-drums όπως το βλέπω εγώ τώρα είναι καθαρά το θέμα πρακτικότητα/θόρυβος.
    έχει ένας τα DM10 με 500 ευρώ στο noiz, στη συνέχεια αγοράζεις ένα conversion kit: http://www.682drums.com/Alesis-Conversie-set-c-260.html

    το πρόβλημα με τα μεταχειρισμένα είναι ότι πωλούνται σε bursts, πέρσι τέτοια εποχή το noiz είχε γύρω στα πέντε TD9 για πούλημα, τώρα δεν έχει κανένα. αν έχεις υπομονή μπορείς να βρεις ευκαιρία σαν του Μπλίτσερ.

    η βαρετή αλλά ορθόδοξη πρόταση: αγοράζεις μπαγκέτες, αγοράζεις practice pad, σου στέλνω παρτιτούρες, κάνεις ασκήσεις μέχρι να βρεις μια καλή ευκαιρία για drumset.
    πιθανότατα θα το βαρεθείς γρήγορα όμως
    tt0274518

  12. #132
    *aquarius sabotage* shora's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,355

    Default

    αν εχεις διαθεση και θες να το πας τσουκου-τσουκου ακαδημαϊκα

    Quote Originally Posted by supermachoman View Post
    η βαρετή αλλά ορθόδοξη πρόταση: αγοράζεις μπαγκέτες, αγοράζεις practice pad, σου στέλνω παρτιτούρες, κάνεις ασκήσεις μέχρι να βρεις μια καλή ευκαιρία για drumset.
    πιθανότατα θα το βαρεθείς γρήγορα όμως
    ο BLiTzER ηταν πολυ τυχερος για τον εγκεφαλο κυριως, προς τα κει ηθελα να κινηθω κι εγω και κατεληξα στα dm10x εδω κι ενα χρονο με τα οποια ειμαι ευχαριστημενος καθως ειναι αρκετα value, αλλα ισχυει το προαναφερθεν θεμα με τον θορυβο. εδω και λιγο καιρο πουλιουνται προκαθορισμενα με mesh. οσο για το 3ο midi να υπαρχει και καλη διαθεση.
    Expect poison from the standing water

  13. #133
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    ta alesis ειναι πιο θορυβωδη απο τα παντα.
    απο εκει και περα για να λεμε αληθειες, τον πρωτο χρονο εν χρειαζεαι καν τυμπανα. ενα ζευγαρι μπακετες. ουτε καν πεταλι.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

  14. #134

    Default

    Quote Originally Posted by BURNIN AMBITION View Post
    ta alesis ειναι πιο θορυβωδη απο τα παντα.
    απο εκει και περα για να λεμε αληθειες, τον πρωτο χρονο εν χρειαζεαι καν τυμπανα. ενα ζευγαρι μπακετες. ουτε καν πεταλι.
    μπα, δε κρατιέται το ενδιαφέρον κανενός έτσι. εκτός αν πηγαίνει σε ενοικιαζόμενη αίθουσα και ξεκαυλώνει μια στο τόσο
    tt0274518

  15. #135
    ρεταλι BURNIN AMBITION's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    κατω απο την παντοφλα
    Posts
    10,069

    Default

    δεν διαφωνω. εγω το ειπαπιο πολυ για να καταλαβει οτι στην αρχη δεν χρειαζεται πολλα πολλα. αλλα οντως δεν χρειαζεται τιποτα παρα μονο μπακετες στην αρχη. αφου θελει να ψαχτει αν γουσταρει ασ παρει td4 ή td3 και ειναι κομπλε. και οταν παρει την αποφαση το σκοτωνει και περνει ενα καλο.
    ποθτανα ολα
    <Mitsmann>
    ολοι ειστε αβαγκαρντς αλλα οταν μπαινει το ΜΠΑΗ ΜΟΥΝΛΑΗΤ ΓΟΥΗ ΡΑΗΝΤ θυμαστε ολοι τι ειστε και απο που ερχεστε



    iola 11
    www.facebook.com/iola11
    www.reverbnation.com/iola11 www.soundcloud.com/iola11 www.twitter.com/iola11band

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Κατά τ' άλλα, γι αυτόν το λόγο το GoT είναι σειρά με @@. Αν ήταν να κερδάει πάντα ο καλός και ο Ολυμπιακός με το Αιγάλεω, θα βλέπαμε Σβαρτσενέγκερ.

Similar Threads

  1. e-drums
    By Ingolemo in forum Musicians Chat
    Replies: 8
    Last Post: 05-08-2008, 01:22
  2. Pwlhsh hardware drums
    By V0lcaN0 in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2006, 21:31
  3. DRUMS FOR SALE...
    By spirit crusher in forum Musicians Chat
    Replies: 2
    Last Post: 06-11-2005, 18:32
  4. Replies: 20
    Last Post: 02-03-2005, 13:47
  5. e-drums
    By Ingolemo in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •