Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 161

Thread: Ηλεκτρονικά Drums

  1. #31

    Default

    ΝΑ πω και εγω την βλακεια μου...

    Στον πραγματικο κοσμο, για να σαρεσει αυτο που κανεις πρεπει να σου ακουγεται και καπως ωραια.
    Και ιδιαιτερα οταν αρχιζεις να παιζεις πρεπει να κα8εσαι και να παιζεις και να καυλωνεις ρε γαμμωτο καπως. Τα παντακια μου κανουν σαν μια πολυ βαρετη ενασχοληση.
    Η μεγαλη αυτη συζητηση για κα8ε οργανο που εχει να κανει με το πως το βαρας, τι ηχο παραγει το χερι σου, τι ειναι το αντικειμενο που βαρας και ολα αυτα, αισ8ανομαι οτι αρχιζει να γιγαντονεται οσο ποιο πολυ ε3ικειωνεσαι με το οργανο και αρχιζεις και το καταλαβαινεις.

    Παντως, προσωπικη μου γνωμη, την ταμπουρια σου, τις δυναμικες σου (το χτυπημα σου πως 8α το κανεις) τα φτιαχνεις με πολυ κοπο και παντα σε σχεση με το αντικειμενο σου, και μου
    φενεται κατι πολυ δυσκολο να γινει σε ηλεκτρονικα, Eννοω δεν μπορεις να καταλαβεις πως 8ες να χτυπας το ταμπουρο, χτυποντας ενα ηλεκτρονικο. Αλλα αυτο το κομματι των δυναμικων
    στο παι3ιμο κτλ κτλ ειναι ενα μονο μερος του οργανου.


    Τα τυμπανα εχουν μια πρωτογονιλα στην φυση τους ας πουμε, ειναι ενα δερμα το χτυπας πρεπει να νιωσεις ποτε κανει κατι που σε ενδιαφερει. Ολο αυτο δεν υπαρχει στα ηλεκτρονικα,
    τα οποια ομως ναι παιζουν στην πολυκατοικια, οτι ωρα 8ες και ειναι ενα φανταστικο υποκοταστατο. Μετεπειτα μπορει να ειναι και ενα ε3υπνο κολπο στο κανονικο σου σετ.
    Εγω 8α ελεγα παρε κατι που σε φτιαχνει να χτυπας στο σπιτι, δωσε λογικα για σενα λεφτα γιατι σιγουρα δεν 8α ειναι σε βα8ος χρονου η αγαπημενη σου αγορα, βαρατα πολυ, και οταν αρχισει ολο αυτο το πραγμα με μπαντες προβαδικα χαρα και ευτιχια, 8α τα επαναπροσδιορισεις ολα φανταζομαι .Και εντελει μπορει να καταλη3εις με ενα μα3ιλαρι και 2 μπακετες ολη μερα, η να ψαχνεσαι για χωρο να στησεις την υπερσεταρα σου, η να γουσταρεις τα ηλεκτρονικα σου ποιο ποολυ αφου παιζιες και σε "κανονικα" αλλα αυτο 8α ειναι αποφασισμενο..

    Btw, εχω 2 ιστοριες με ηλεκτρονικα οπου οι γειτονες εκαναν παρατηρηση γιατι τα δικασα περνουσαν και δεν τους αρεσε και το χεβιμεταλ προφανως και τετοια χαριτωμενα....
    Οποτε αναλογα που μενεις.... μου μοιαζει εως και απαγορετυτικο το ειναι "κανονικο" αλλα του εκανα κατι κολπα...σετ...
    Last edited by manos g; 17-11-2009 at 18:35.

  2. #32
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Pantws kai oi diy luseis, an to xeis kai ligo den einai kai polu duskolo na ginoun.

    http://www.instructables.com/id/DIY-...-Module-Req_d/

    module pantws tha pareis etsi kialliws, kana metaxeirismeno td-6, h kana alesis i/o an tha xeis stadar kalo pc konta.
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  3. #33
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Eμένα πάντως κι αυτό ακόμα, που κάνει 450ευ, δε με χαλάει στον ήχο



    Ναι οκ, είναι πλαστικός και ψέυτικος, αλλά σίγουρα καλύτερος απο το τούκου τούκου των pads..
    Εχει ενας φιλος το πιο ακριβο μοντελο, και πρεπει να τα χτυπαει λες και θελει να τα σπασει για να πιασουν σωστα τα χτυπηματα, εφιαλτης...

    Quote Originally Posted by manos g View Post
    ΝΑ πω και εγω την βλακεια μου...
    ...Και εντελει μπορει να καταλη3εις με ενα μα3ιλαρι και 2 μπακετες ολη μερα...
    Και ο Κολιας με μια μπαντα που επαιζε πιτσιρικας εκαναν ακουστικη προβα, βαραγε τα ποδια στο πατωμα, το κρεβατι και κατι μαξιλαρια, και οι αλλοι ειχαν τις ηλεκτρικες χωρις ενισχυτη X-D

    Quote Originally Posted by manos g View Post
    ΝΑ πω και εγω την βλακεια μου...
    Btw, εχω 2 ιστοριες με ηλεκτρονικα οπου οι γειτονες εκαναν παρατηρηση γιατι τα δικασα περνουσαν και δεν τους αρεσε και το χεβιμεταλ προφανως και τετοια χαριτωμενα....
    Οποτε αναλογα που μενεις.... μου μοιαζει εως και απαγορετυτικο το ειναι "κανονικο" αλλα του εκανα κατι κολπα...σετ...
    Kαι εμενα μου εχουν πει γνωστοι με πρακτις και ηλεκτρονικα οτι τους ειχαν κανει παρατηρηση επειδη περνουσαν οι κραδασμοι απο τις μποτες στον απο κατω οροφο...
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  4. #34
    Συνεργάτης Μόσπιτ Ingolemo's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    2,250

    Default

    Quote Originally Posted by jezuz View Post
    Εχει ενας φιλος το πιο ακριβο μοντελο, και πρεπει να τα χτυπαει λες και θελει να τα σπασει για να πιασουν σωστα τα χτυπηματα, εφιαλτης...
    Hm, me ti module? To xei rythmisei swsta fantazomai e? Duskolo to kovw na ftaigane ta pads, ta parts ola idia einai , piezo (gia ta mesh heads, gia ta rubber den eimai sigouros).
    Genika oti kai na parei, module roland, ante kai kana alesis i/o-dm5 sth xeiroterh.

    Quote Originally Posted by jezuz View Post
    Kαι εμενα μου εχουν πει γνωστοι με πρακτις και ηλεκτρονικα οτι τους ειχαν κανει παρατηρηση επειδη περνουσαν οι κραδασμοι απο τις μποτες στον απο κατω οροφο...
    Auto psiloisxuei, alla ektos tou oti den akougetai kai toso (an paizeis heals down den akougetai tpt sxedon), diwrthwnetai eukola me kana xontro xali apo katw, h kati tetoio
    People assume that time is a strict progression of cause to effect. But actually, from a non-linear, non-subjective viewpoint, it's more like a big ball of wibbly-wobbly...timey-wimey...stuff.

  5. #35
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    Quote Originally Posted by jezuz View Post
    Και ο Κολιας με μια μπαντα που επαιζε πιτσιρικας εκαναν ακουστικη προβα, βαραγε τα ποδια στο πατωμα, το κρεβατι και κατι μαξιλαρια, και οι αλλοι ειχαν τις ηλεκτρικες χωρις ενισχυτη X-D
    oute gia anekdoto den kanei afto.

  6. #36
    :B HIV's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    .|.
    Posts
    830

    Default

    urban legend gia ton kolia,malista.
    TheMilfettes

    Yes I eat cow,I am not proud.

  7. #37
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    oxi re apo to xwrio moy einai to paidi, kai o kolhtos moy poy ton 3erei apo poly palia & epaizan palia kai se mia mpanta mazi (& me George Bokos) moy exei pei oti exei dei diafora tetoia...
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  8. #38
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Quote Originally Posted by Ingolemo View Post

    Hm, me ti module? To xei rythmisei swsta fantazomai e? Duskolo to kovw na ftaigane ta pads, ta parts ola idia einai , piezo (gia ta mesh heads, gia ta rubber den eimai sigouros).
    Genika oti kai na parei, module roland, ante kai kana alesis i/o-dm5 sth xeiroterh.
    Me ena module Millenium 505 h kati tetoio, moyfidhs dhladh. Eyaishsia kai entash eixame balei sto terma. Mporei ontws opws les na einai to problhma ston egefalo, alla kai pali gia to set ths Millenium milame, an pareis mesh-heads me rack + kalo egefalo 3efeygeis ligo, ektos an katseis kai to psa3eis...
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  9. #39
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Ξεθάβω, αλλά δεν υπάρχει λόγος για καινούριο θρεντ. Για πείτε. Έχω ρωτήσει γνωστούς και φίλους, αλλά δεν έχω καταλήξει και σκέφτηκα να πάρω καμιά γνώμη ακόμα.

    Λίγη θεωρία: Παίζω λίγους μήνες, κάνω ένα μάθημα τη βδομάδα (σε ακουστικά, εννοείται) και επειδή αυτό το μάθημα είναι και η μοναδική μου μελέτη πλέον (βαρέθηκα το practice pad την πρώτη βδομάδα), αποφάσισα να αγοράσω το δικό μου κιτ. Αυστηρά ηλεκτρονικό, γιατί θα είναι στο σπίτι μου. Δε χρειάζομαι καθίσματα, ακουστικά, μπαγκέτες, έχω τα δικά μου. Επίσης, πιθανότατα θα αγοράσω κάποιον μεταχειρισμένο εγκέφαλο από ebay ή κάτι. Τέλος, θα αγοράσω διπέταλο και επιπλέον θέλω το πετάλι του hi-hat να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΕΤΑΛΙ ΗΙ-ΗΑΤ και όχι να νιώθω λες και παίζω racing sim.

    Δε θέλω μια πολύ φθηνή λύση. Ο σκοπός είναι να πάρω κάτι που θα μου χρησιμεύσει σε κάτι περισσότερο από απλή εξάσκηση, κάτι που ίσως χρησιμοποιήσω σε κάποια σπιτική ηχογράφηση ή κανά μικρό gig αργότερα. Από την άλλη, δε θέλω να φτάσει και στα 2 χιλιάρικα. Θέλω, δηλαδή, αλλά δεν περισσεύουν. Επίσης όσο πιο "μαζεμένο" και στιβαρό, με σταθερά πετάλια, τόσο καλύτερα. Κάτι σαν αυτό: http://www.thomann.de/gb/news_msg_mi...kifiziert.html . Οπτικά, θεωρητικά μου φαίνεται μια χαρά. Δεν ξέρω τι λέει από ήχο και αίσθηση, βέβαια.

    ΟΠΟΤΕ, ακούω προτάσεις σε εγκεφάλους, διπέταλα και kits. Οτιδήποτε δοκιμασμένο έχετε να προτείνετε, μου κάνει. Φχαριστώ :*

    ΥΓ. Mesh ή rubber?!
    Last edited by BLiTzER; 11-09-2013 at 19:47.
    Life begins at 45°.

  10. #40

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    (σε ακουστικά, εννοείται)
    γιατί "εννοείται"?

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Επίσης, πιθανότατα θα αγοράσω κάποιον μεταχειρισμένο εγκέφαλο από ebay ή κάτι.
    γιατί μόνο τον εγκέφαλο μεταχειρισμένο και όχι όλο το σετ? θα πάρεις καινούριο σετ και θα 'χεις τον εγκέφαλό του να κάθεται or what

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    ΥΓ. Mesh ή rubber?!
    ό,τι σε βολεύει, πήγαινε στο drumstore ή στο Νάκα και δοκίμασέ τα. θα πρότεινα mesh στο ταμπούρο και rubber στα toms

    μπες noiz.gr και δες αγγελίες, ένα Roland TD6 μεταχειρισμένο θα σου ρθει κουτί (ή, ακόμα καλύτερα, TD9)
    tt0274518

  11. #41
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    mesh, mesh, και παλι mesh. απο διπεταλα ψαξε στο Noiz για κανενα pearl eliminator , iron cobra που παιζω εγω , η κανα pearl p902 που ειχα εγω καποτε ολα αυτα γαμανε. για τυμπανα να πει κανενας γνωστης
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  12. #42
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Πωπω quote σε quote, κούραση

    Επειδή υπάρχουν πολλά πράγματα που δε μπορείς να μάθεις/εξασκήσεις σε ηλεκτρονικά.

    Επειδή ο εγκέφαλος μπορεί να μου ρθει άνετα από Αγγλία πχ χωρίς να δώσω 2 περιουσίες σε ταχυδρομικά. Ευπρόσδεκτο φυσικά οτιδήποτε μεταχειρισμένο αξίζει και έχω τη δυνατότητα να αγοράσω. Υπάρχουν kits χωρίς εγκέφαλο (ακόμα και στο thomann).

    Drumstore θα περάσω σίγουρα μια βόλτα. Γενικά διαβάζω ότι mesh > rubber σε αίσθηση. Έχω παίξει σε πλαστικά και κάτι με χαλάει. Το ίδιο κάτι πιθανότατα θα με χαλάει και στα mesh, αλλά δε χάνω να δοκιμάσω. Mesh στο ταμπούρο είναι αυτό που διαβάζω παντού και κάνει τη διαφορά.

    Κάπου είδα για TD8 (250-300e στο ebay). Μεγάλες διαφορές από το 9?
    Life begins at 45°.

  13. #43
    Senior Member steve's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    θρας
    Posts
    770

    Default

    ε η ολη μαγεια στο mesh ειναι οτι το κουρδιζεις οπως γουσταρεις εσυ μπορεις να το τσιτωσεις η μπορεις να το αφησεις σαν Floor tom και να εχεις μηδεν rebound αυτο ειναι σημαντικο να το εχεις στα τομ γιατι αμα παιζεις στα ηλεκτρονικα με Rebound ταμπουρου στα τομ θα πας να παιξεις σε κανονικα τομ και θα τα κλασεις με την μια γιατι δεν θα εχεις συνηθισει
    ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΜΑΓΕΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ

  14. #44

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Πωπω quote σε quote, κούραση

    Επειδή υπάρχουν πολλά πράγματα που δε μπορείς να μάθεις/εξασκήσεις σε ηλεκτρονικά.

    Επειδή ο εγκέφαλος μπορεί να μου ρθει άνετα από Αγγλία πχ χωρίς να δώσω 2 περιουσίες σε ταχυδρομικά. Ευπρόσδεκτο φυσικά οτιδήποτε μεταχειρισμένο αξίζει και έχω τη δυνατότητα να αγοράσω. Υπάρχουν kits χωρίς εγκέφαλο (ακόμα και στο thomann).

    Drumstore θα περάσω σίγουρα μια βόλτα. Γενικά διαβάζω ότι mesh > rubber σε αίσθηση. Έχω παίξει σε πλαστικά και κάτι με χαλάει. Το ίδιο κάτι πιθανότατα θα με χαλάει και στα mesh, αλλά δε χάνω να δοκιμάσω. Mesh στο ταμπούρο είναι αυτό που διαβάζω παντού και κάνει τη διαφορά.

    Κάπου είδα για TD8 (250-300e στο ebay). Μεγάλες διαφορές από το 9?
    το td8 είναι παλιό μοντέλο, δε πουλάνε καν σε μαγαζιά πλέον, άρα η τεχνολογία του είναι σαφώς κατώτερη απ'του 9
    γνώμη μου - TD6/TD9, full set, μεταχειρισμένο και από ελλάδα. και το τεστάρεις πριν το αγοράσεις.
    tt0274518

  15. #45
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Τα full mesh της προκοπής πάντως που κοιτάζω έχουν >1300ε. Γύρω στο χιλιάρικο με mesh ταμπούρο μόνο.

    TD6/TD9 σε τι τιμές περίπου πρόκειται για καλή αγορά?
    Life begins at 45°.

Similar Threads

  1. e-drums
    By Ingolemo in forum Musicians Chat
    Replies: 8
    Last Post: 05-08-2008, 02:22
  2. Pwlhsh hardware drums
    By V0lcaN0 in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2006, 22:31
  3. DRUMS FOR SALE...
    By spirit crusher in forum Musicians Chat
    Replies: 2
    Last Post: 06-11-2005, 19:32
  4. Replies: 20
    Last Post: 02-03-2005, 14:47
  5. e-drums
    By Ingolemo in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 01-01-1970, 03:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •