Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 143

Thread: η πεταλιερα του σαμανου

  1. #61
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Συμβατότητα τίθεται μόνο με κάτι καμμένα πετάλια τύπου Moog. Κομπλέ θα σαι.

  2. #62
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    μην ορκίζεσαι. πριν λίγες μέρες έκαψα το reverb μ επειδη έβαλα καταλάθος λάθος μετασχηματιστή (1000mA αντι για 300mA). Το onespot νομιζω ειναι κλασσικο 1000mA 9volt. Ειναι οκεη για παραμοφώσεις στο 99% τους, αλλα σε modulation κ delay/reverb πεταλια καλό θα ήταν να διπλοτσεκάρεις τις λεφτομέριες.

  3. #63
    καμαρωτὸς εὐνοῦχος BibleBlackBird's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Διατανος
    Posts
    407

    Thumbs up

    Τ-rex mudhoney τρελο πεταλι παντως. Εγω αυτο χρησιμοποιω και εχει τρελες δυνατοτητες, απο απαλο blues overdrive μεχρι και fuzzατο lead που στην ουσια προσομοιωνει τα μονταρισμενα big muff των mudhoney, μονο που (κατεμε) ειναι πολυ πιο ευηχο και ευελικτο.

    Απο κει και περα το καλυτερο fuzz που εχω ακουσει ποτε στη ζωη μου και που παραδοξως δεν εχει αναφερει κανεις εδω ειναι το 69' της fulltone (αντε και το 70') και αυτο ομως ΑΝ το βρεις καπου. (Χλωμο).

    Για reverb εγω θα προτεινα το holy grail της electroharmonix γιατι ξεφευγει απο τα κλασσικα reverb που απλα σου δινουν το λεγομενο 'spring boost' και σου γλυκαινουν τον ηχο ενω το holy grail σου θυμιζει εκκλησια ωρες ωρες.

    Απο κει και περα, οτι πεταλι και να παρεις, οσον αφορα τα κλασικα 'εφε' δε μπορεις να κανεις και λαθος με 2 3 ωρες ερευνας, δηλαδη τσαμπα η συζητηση απο τη στιγμη που υπαρχει το Γιουτιουμπ.
    Last edited by BibleBlackBird; 19-11-2009 at 20:22.

  4. #64
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Quote Originally Posted by kontan View Post
    μην ορκίζεσαι. πριν λίγες μέρες έκαψα το reverb μ επειδη έβαλα καταλάθος λάθος μετασχηματιστή (1000mA αντι για 300mA). Το onespot νομιζω ειναι κλασσικο 1000mA 9volt. Ειναι οκεη για παραμοφώσεις στο 99% τους, αλλα σε modulation κ delay/reverb πεταλια καλό θα ήταν να διπλοτσεκάρεις τις λεφτομέριες.
    Λοιπον.
    Σοβαρο αυτο που ειπες επειδη η αλυσιδα μου περιλαμβανει modulation (το phaser θεωρειται modulation σωστα?)..
    Εγω εχω μετασχηματιστη στα 600μΑ.
    Θελω να συνδεσω russian big muff/EH small stoneBEHRINGER V-TONE BASS BDI21..
    Παιζει να καει τιποτα?
    Θα φτανει η ισχυς για ολα?

  5. #65
    καμαρωτὸς εὐνοῦχος BibleBlackBird's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Διατανος
    Posts
    407

    Default

    Quote Originally Posted by kontan View Post
    μην ορκίζεσαι. πριν λίγες μέρες έκαψα το reverb μ επειδη έβαλα καταλάθος λάθος μετασχηματιστή (1000mA αντι για 300mA). Το onespot νομιζω ειναι κλασσικο 1000mA 9volt. Ειναι οκεη για παραμοφώσεις στο 99% τους, αλλα σε modulation κ delay/reverb πεταλια καλό θα ήταν να διπλοτσεκάρεις τις λεφτομέριες.
    το onespot παντως νομιζω ειναι 1700 mA και ανεξαρτητα απο τα αμπερ το πεταλιου το τροφοδοτει αφου ρυθμιζει αυτοματα την ενταση αναλογα με το πεταλι, εκτος βεβαια αν ειναι πανω απο 1700 mA.

    Παντως γενικα το μονο προβλημα που εχω ακουσει για one spot ειναι οτι ειναι λιγο θορυβωδες.

  6. #66
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    αυτο με τη μοιρασιά στο onespot δε το γνωρίζω. Δε μπορώ να φανταστώ τον τρόπο με τον οποιο μπορεί να γίνεται βέβαια, αλλά δεν είμαι ηλεκτρονικός για να μπορώ να εχω πλήρη εικόνα. Ας πούμε έχω δει να τροφοδοτήται DL-4 (9v 2000mA) με one spot κ αλλα 7-8 πεταλακια στη σειρα. Έπαιζαν όντως, αλλά δε ξέρω τι επιπτώσεις είχε στη τελική απόδοση κ στη διάρκεια ζωής τους.
    Οι μετασχηματιστές γενικώς ειναι θορυβώδεις, γιαυτο κ στις περισσότερες περιπτώσεις προτείνονται μπαταρίες (τουλάχιστον στις παραμορφώσεις που εκει φαινεται περισσότερο το πρόβλημα, κ ειναι κ λιγότερο ενεργοβόρες).

    Νέγροσκαρ: δε ξέρω η λογική λεει πως η παραπάνω τάση καίει τη συσκευή, αλλά έχω δει μετασχηματιστή χαμηλότερης τάσης να καίει πετάλι. Μπορεί να ήταν ελαττωματικό ή να έπαιξε περιεργη σφαλιάρα στη τάση της ΔΕΗ(ς) ή δε ξερω κ εγω τι, αλλά δε παύει να ειναι παράδειγμα.
    Προσωπικά αποφεύγω "κομπιναδόρικες" καταστάσεις όπως τα onespot κ βάζω ακριβώς τους μετασχηματιστές που χρειάζονται σε delays/reverb/modulation κ μπαταρίες στις παραμορφώσεις. Εξάλλου 3-4 μετασχηματιστές με ένα τακτοποιημένο στήσιμο στη πεταλιέρα κ με συνοδεία μινι πολύπριζο δε πιάνουν τραγικά πολύ χώρο.

  7. #67
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Οκ καταλαβαινω...Ελπιζω να μη γινει καμια μαλακια γενικοτερα..
    Τελικα αποτι διαπιστωνω κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant.htm (τυχαια η μαρκα το 1ο που βρηκα) ειναι η οικονομικοτερη λυση? Θελω να αποφυγω τα 100+ευρω της πεταλιερας για 3-4 μονο πεταλακια ας πουμε..

  8. #68
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Δε θα σου πρότεινα οτιδήποτε γράφει επάνω harley benton... Αν θέλεις τέτοιου τύπου τροφοδοσία πάρε ένα t-rex να έχει το κεφάλι σου ήσυχο ή μείνε με το 1-spot και απλά πρόσεχε που το βάζεις

  9. #69
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Οπως ειπα, απλα εδειξα το τι περιπου θελω και αν βασικα θεωρειται ασφαλες.
    Ουτως η αλλως παντως, επαιχθη μελακια, το ρωσσικο μπιγκ μουφ δε παιρνει ρευμα αλλα μονο μπαταρια..χα-χα@μι..
    Και το σμολ στοουν δουλευει μια χαρα με το ηδη υπαρχον τροφοδοτικο που εχω, οποτε τα εξτρα εξοδα ειναι μηδαμινα.
    Και αρα ολα κουλ και φαζζυ..
    Θενκιου ΟΜ =)

  10. #70
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    μιας και ειναι το χοτ της βδομαδας

    http://www.youtube.com/watch?v=F5QCs3PnQBc
    υπομονή

  11. #71
    Senior Member Ass Cobra's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    146

    Default

    Πανεμορφο θρεντ, κι αυτα που λεγονται εδω μεσα. Ας πω κι εγω την παρολα μου λοιπον

    Η αληθεια κρυβοταν σε μια αγγελια στο νοιζ μεχρι που την ανακαλυψα

    Spoiler

    Spoiler

    Spoiler

    Spoiler

    Μιλαμε για killer stuff, power wah/booster απο τα 70ς

    Mου το πουλησε κιθαριστας , αλλα ειναι καρατσεκαρισμενο: στο μπασο ειναι αλλη φαση. Ειδικα στα μεσαια σαρωνει. Στα χαμηλα ειναι δυσκολο να μαθεις να το ελεγχεις, αλλα οταν γινει σε ανταμοιβει. Παντως εχει πολυ μεγαλο δρομο απο τα μπασα στα πριμα.

    Ειχα δοκιμασει τα καινουρια αντιστοιχα και δεν κλανουν μια μπροστα σαυτο.Τα παλια μορλευ ειναι σκυλια δε μασανε την πουτσα τους.

    Επισης στο διλημμα delay/reverb θα απανταγα αναλογα με τι γουσταρει ο καθενας και την περισταση. Εγω επειδη εχω κι ενα μπας μαφ, θελω να παρω κι ενα delay για να το χρησιμοποιω σε αργα σημεια, εκει που το κομματι αδειαζει απο κιθαρες, και ειναι η σειρα του μπασου να γινει σπεις και να τριπαρει.

    Παντως επειδη εδω μιλατε για πολλα πεταλια μαζι, ας πω το αυτονοητο. Boss chromatic tuner απαραιτητο οσο μια καποτα πριν το γαμησι, ειτε παιζεις προβα ειτε συναυλια.

  12. #72
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Ξερω το παιδι που στο πουλησε, ειχα παρει κ εγω πριν καποιους μηνες το
    http://www.thomann.de/gb/ebs_valve_drive.htm
    σε τιμη εκπληξη. Μιας κ εισαι ψαχτουλας μπασιστας αν ενδιαφερεσαι για μπαντα στειλε μου ενα πμ, ξερω μια μπαντα που χρειαζεται.

  13. #73
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Quote Originally Posted by kontan View Post
    μην ορκίζεσαι. πριν λίγες μέρες έκαψα το reverb μ επειδη έβαλα καταλάθος λάθος μετασχηματιστή (1000mA αντι για 300mA). Το onespot νομιζω ειναι κλασσικο 1000mA 9volt. Ειναι οκεη για παραμοφώσεις στο 99% τους, αλλα σε modulation κ delay/reverb πεταλια καλό θα ήταν να διπλοτσεκάρεις τις λεφτομέριες.

    Το ριβερμπ για καποιον αλλο λογο το εκαψες, ή εβαλες αναποδα το ρευμα, ή εβαλες παραπανω/λιγοτερο ταση (βολτ), ή τη στιγμη που εβαζες το βυσμα ρευματος ηταν το τροφοδοτικο στο ρευμα και επαιξε κατι κτλ κτλ.... τα μΑ δειχνουν ποσο ρευμα μπορει να δωσει το τροφοδοτικο ΑΝ το τραβηξουν τα πεταλια, το μεγιστο ρευμα που αντεχει να δωσει δηλαδη, τωρα αν βαλεις πανω ενα πεταλι που τραβαει 150μΑ τοτε 150 θα τραβηξει απο το τροφοδοτικο, δεν θα δωσει το τροφοδοτικο δηλαδη με το ζορι παραπανω να το καψει.
    Μην μπερδευουμε τα αμπερ με τα βολτ
    Last edited by jezuz; 23-11-2009 at 16:04.
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  14. #74
    In search of... Neuroscar's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,911

    Default

    Jezuz savez

    Ποσες φορες το χεις ακουσει αυτο αναρωτιεμαι..

  15. #75
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    Quote Originally Posted by jezuz View Post
    Quote Originally Posted by kontan View Post
    μην ορκίζεσαι. πριν λίγες μέρες έκαψα το reverb μ επειδη έβαλα καταλάθος λάθος μετασχηματιστή (1000mA αντι για 300mA). Το onespot νομιζω ειναι κλασσικο 1000mA 9volt. Ειναι οκεη για παραμοφώσεις στο 99% τους, αλλα σε modulation κ delay/reverb πεταλια καλό θα ήταν να διπλοτσεκάρεις τις λεφτομέριες.

    Το ριβερμπ για καποιον αλλο λογο το εκαψες, ή εβαλες αναποδα το ρευμα, ή εβαλες παραπανω/λιγοτερο ταση (βολτ), ή τη στιγμη που εβαζες το βυσμα ρευματος ηταν το τροφοδοτικο στο ρευμα και επαιξε κατι κτλ κτλ.... τα μΑ δειχνουν ποσο ρευμα μπορει να δωσει το τροφοδοτικο ΑΝ το τραβηξουν τα πεταλια, το μεγιστο ρευμα που αντεχει να δωσει δηλαδη, τωρα αν βαλεις πανω ενα πεταλι που τραβαει 150μΑ τοτε 150 θα τραβηξει απο το τροφοδοτικο, δεν θα δωσει το τροφοδοτικο δηλαδη με το ζορι παραπανω να το καψει.
    Μην μπερδευουμε τα αμπερ με τα βολτ
    δεν έχεις άδικο, αλλα ουτε το ρευμα ήταν ανάποδα (δε μπορω να το ρυθμίσω στον συγκεκριμένο μετασχηματιστή) ούτε παραπάνω ήταν η τάση. Η μονη διαφορα ήταν στα μΑ. Τώρα εάν έβαλα το βυσμα ενω ηταν ήδη στη πριζα ο μετασχηματιστής, δε το θυμαμαι, αλλα δεν αποκλείεται. Αλλα κ πάλι πρώτη φορά θα ήταν? Σίγουρα θα το έχω ξανακάνει

Similar Threads

  1. Πωλειται πεταλιερα KORG AX1500G !!!
    By jkstigma in forum Musicians Chat
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2008, 16:35
  2. Replies: 0
    Last Post: 16-05-2008, 12:13
  3. Replies: 10
    Last Post: 11-01-2008, 16:23
  4. Πωλείται Πεταλιέρα Digitech RP 2000
    By The_Emperor in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 11-01-2007, 13:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •