Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 143 of 143

Thread: η πεταλιερα του σαμανου

  1. #136
    Senior Member Ass Cobra's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    146

    Default

    Στηριζουμε τζιζας, ποσταρει τα πιο ωραια πραματα εδω μεσα αλλα συναμα και τα πιο ψαγμενα-δυσευρετα. Πολυ ομορφο το μαραφετι αυτο, αν και για drive μαφ κι αγιος ο θεος.

    Επισης επειδης εδω λεμε γενικως για πεταλσετς, καταληγω στο οτι χωρις τεκ-21 δεν υφισταται σετ απο πεταλια.

    Μετα απο κατι tech-21 σχολια που ειχα δει εδω μεσα (κρεντιτς στον αποπανω και το μανο g) και αρκετη αλλη αναζητηση, εκανα τη χαρη στον εαυτο μου και τσιμπησα 2ο χερι αυτο το καλουδι.



    Μεχρι στιγμης το χω παιξει δυο φορες σε λαιβ. Στο ενα το περασα καρφι στο ινπουτ του ενισχυτη και στο αλλο εκανα και blend με κονσολα. Πραγματικα αυτο το μαραφετακι, χωρια απο το γεγονος οτι μπορει να σταθει σε καθε διαφορετικο ενισχυτη, και τις δυο φορες μου απεφερε σχολια "γαμω ο ηχος του μπασου".

    Το αστειο ειναι πως το παλικαρι που μου το δωσε σε τιμη ευκαιριας το χε παρει για drive

    Πειτε και για κανενα καλο chorus μηπως μπορουμε να μαλακωσουμε και τον ηχο σε σημεια.

  2. #137
    Senior Member wraithgr's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Ελονδίνο
    Posts
    1,268

    Default

    Quote Originally Posted by Om View Post
    Distortion ζητάς αλλά μήπως να πάρεις ένα ενισχυτή καλύτερα να παίζεις σαν άνθρωπος? Αν ο θόρυβος είναι το πρόβλημα σου υπάρχουν και πολυ μικρά Practice amps που θα σε βγάλουν χαλαρά για μέσα στο σπίτι.
    Τα 2 που πόσταρα είναι συνδυασμός amp emulation και multieffect... Αν μπορούσα να πάρω ενισχυτή θα το έκανα αλλά δεν παίζει... Άλλωστε δε νομίζω οποιοδήποτε "practice" ενισχυτάκι θα ακούγεται καλύτερα (από εμπειρία με το pandora που έχω τώρα...)
    Shall I say I was wrong, if I'm right?

  3. #138
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Quote Originally Posted by Ass Cobra View Post
    Μεχρι στιγμης το χω παιξει δυο φορες σε λαιβ. Στο ενα το περασα καρφι στο ινπουτ του ενισχυτη και στο αλλο εκανα και blend με κονσολα. Πραγματικα αυτο το μαραφετακι, χωρια απο το γεγονος οτι μπορει να σταθει σε καθε διαφορετικο ενισχυτη, και τις δυο φορες μου απεφερε σχολια "γαμω ο ηχος του μπασου".

    Το αστειο ειναι πως το παλικαρι που μου το δωσε σε τιμη ευκαιριας το χε παρει για drive

    Πειτε και για κανενα καλο chorus μηπως μπορουμε να μαλακωσουμε και τον ηχο σε σημεια.
    Γενικά πάντως (δεν ξέρω και τι μπάσο έχεις) το πετάλι δίνει πολυ ωραίο ήχο αλλά χρωματίζει πολύ, κάνει δηλαδή πολλά μπάσα να ακούγονται ίδια. Aφού έχεις την programmable έκδοση ο βασικός ήχος σου να έχει χαμηλό blend για να αναπνέει και ο φυσικός ήχος του οργάνου. Μπορείς σε άλλο preset να έχεις τις καφρίλες σου .

    Chorus δε χρησιμοποιώ ποτέ, δε κατάφερα ποτέ να το πετάξω κάπου και γι'αυτό το πούλησα. Δοκίμασε το Boss Chorus Ensemble (πιο φωτείνο απο το Boss Bass Chorus) ή αν βρείς κάποιο παλιό Boss Chorus. Εναλλακτικά δες κάτι σε MXR Phase (κόβει λίγο σήμα το πετάλι αυτό) ή pitch shifting όπως το κομμένο PS-3 που είναι πολύ ενδιαφέρον πετάλι για πειραματισμό (με αυτό το πετάλι βγάζει ο Jeff Caxide τον χαρακτηριστικο "Chorus" ήχο του).
    Licenced to Chill.

  4. #139
    Senior Member jezuz's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    1,005

    Default

    Αν θελεις να τα σκασεις και να παρεις καλο εργαλειο κοιτα το Taurus Vechoor, το οποιο ειναι πραγματικα στουντιακο εργαλειο.
    Αν απο την αλλη θελεις κατι οσο πιο φθηνο γινεται, βρες ενα EHX Small Clone, ειναι για κιθαρα κανονικα, αλλα το εχουμε χρησιμοποιησει επανηλειμενα και στο μπασο και παιζει πολυ καλα. Δεν εχει πολλα ρυθμιστικα, αλλα θα βρεις ενα ηχο που να σου αρεσει.
    http://www.myspace.com/cerberarec


    http://www.High-Gain.com/ Your source for High-gain, Boutique, Handmade and Rare guitar amplifiers in Europe.

  5. #140
    Resident Κύπριος The Donnn's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    991

    Default

    O μπασίστας μας έχει ένα γαμάτο της Hartke, το vlx νομίζω. Κάνει τρομερή δουλειά, και είμαστε και τρίο οπόταν το μπάσο ΠΡΕΠΕΙ να σπέρνει. Get it now!

    Όσο για line6, είναι εξαιρετικά για να σου βγάλουν οποιοδήποτε ήχο θέλεις απο ακουστικά. Έχουν και usb να τα ενώσεις με το πισι και προγραματάκια με ωραίο interface για να κάνεις εντιτ τους ήχους σου χωρίς να σπάσεις τη μέση σου σκυβοντας πάνω απο τη πεταλιέρα μισή ώρα. Για λαιβ μέσω κονσόλας σε βγάζουν ασπροπρόσωπο, ενώ και μπροστά απο ενισχυτή κάνουν πολύ καλή δουλειά. Εισηγούμαι το podxt live που λογικά έχει φθηνήσει επειδή η line6 έχει λανσάρει και καλά νεα πράματα - που στο τέλος της ημέρας είναι τα ίδια σχεδόν λογισμικά σε νεα casings.

  6. #141
    Senior Member Ass Cobra's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    146

    Default

    Quote Originally Posted by Om View Post
    Γενικά πάντως (δεν ξέρω και τι μπάσο έχεις) το πετάλι δίνει πολυ ωραίο ήχο αλλά χρωματίζει πολύ, κάνει δηλαδή πολλά μπάσα να ακούγονται ίδια. Aφού έχεις την programmable έκδοση ο βασικός ήχος σου να έχει χαμηλό blend για να αναπνέει και ο φυσικός ήχος του οργάνου. Μπορείς σε άλλο preset να έχεις τις καφρίλες σου .

    Chorus δε χρησιμοποιώ ποτέ, δε κατάφερα ποτέ να το πετάξω κάπου και γι'αυτό το πούλησα. Δοκίμασε το Boss Chorus Ensemble (πιο φωτείνο απο το Boss Bass Chorus) ή αν βρείς κάποιο παλιό Boss Chorus. Εναλλακτικά δες κάτι σε MXR Phase (κόβει λίγο σήμα το πετάλι αυτό) ή pitch shifting όπως το κομμένο PS-3 που είναι πολύ ενδιαφέρον πετάλι για πειραματισμό (με αυτό το πετάλι βγάζει ο Jeff Caxide τον χαρακτηριστικο "Chorus" ήχο του).
    Το μπασο μου ειναι ενα ιμπανεζ μεσης αξιας. Εχει ψιλοδικο του ηχο σαν οργανο, αλλα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι και σουπερ. Εχεις απολυτο δικιο για αυτο που λες για το χρωματισμα. Απλα το θεμα ειναι οτι το μαραφετακι σου εγγυαται εναν σεβαστο ηχο. Πιστευω οτι με εναν καλο ενισχυτη μπορει να αποφευχθει αυτη η παγιδα. Και με ενα καλυτερο οργανο, σαφως.

    Κι αλλη μια ερωτηση. (Σορυ σε εχω ζαλισει αλλα εσυ κι ο αποκατω ξερετε πολλα. Τα EBS που ειχες γιατι τα εδωσες? Δε σε εξυπηρετουσαν πλεον η κατι αλλο?
    Quote Originally Posted by jezuz View Post
    Αν θελεις να τα σκασεις και να παρεις καλο εργαλειο κοιτα το Taurus Vechoor, το οποιο ειναι πραγματικα στουντιακο εργαλειο.
    Αν απο την αλλη θελεις κατι οσο πιο φθηνο γινεται, βρες ενα EHX Small Clone, ειναι για κιθαρα κανονικα, αλλα το εχουμε χρησιμοποιησει επανηλειμενα και στο μπασο και παιζει πολυ καλα. Δεν εχει πολλα ρυθμιστικα, αλλα θα βρεις ενα ηχο που να σου αρεσει.
    Πολυ καλη συσταση το συγκεκριμενο τορους, εχω διαβασει τα καλυτερα. Το μονο που δε με εξυπηρετει ειναι οτι επειδη στη συγκεκριμενη φαση δεν μπορω να παρω καποιο power supply, κοιταζω αποκλειστικα ενιαβολτα πεταλια που μπορουν να τροφοδοτουνται απο το one spot. Tο συγκεκριμενο αν θυμαμαι σωστα πρεπει να ναι δωδεκαβολτο.

  7. #142
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Έδωσα αυτά και καμιά δεκαρια ακομα πεταλια γιατι η μπαντα μου διαλυθηκε και πλεον δε χρειαζομουν τοσα πολλα. Ακομα μεσα στην ολη τι-κανω-απο εδω κ μπρος αναζητηση ανακαλυψα ξανα τη χαρη τoυ passive μπασου καρφι σε γαματο amp.
    Licenced to Chill.

  8. #143

    Default

    Quote Originally Posted by Om View Post
    ανακαλυψα ξανα τη χαρη τoυ passive μπασου καρφι σε γαματο amp.

Similar Threads

  1. Πωλειται πεταλιερα KORG AX1500G !!!
    By jkstigma in forum Musicians Chat
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2008, 16:35
  2. Replies: 0
    Last Post: 16-05-2008, 12:13
  3. Replies: 10
    Last Post: 11-01-2008, 16:23
  4. Πωλείται Πεταλιέρα Digitech RP 2000
    By The_Emperor in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 11-01-2007, 13:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •