Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 143

Thread: η πεταλιερα του σαμανου

  1. #1

    Default η πεταλιερα του σαμανου

    εχω αυτην εδω την πεταλιερα



    και ειναι και γαμω τα εργαλεια, αλλα ειναι επισης τερας σε μεγεθος και βαρος και πολυ δυσχρηστη στις συναυλιες, οποτε ελεγα να την πουλησω και να το γυρισω στην κλασσικη λυση με τα πολλα διαφορετικα πεταλακια, γιατι ειμαι μεγαλος λατρης του αναλογικου ηχου.

    για πειτε γνωμες και ταυτοχρονα αν μπορειτε προτινετε και κανα πεταλακι με βρωμια για να παιζω τις στονερο-φαζο-σλατζο-ντουμιες μου...

    τσιαρς
    Click Me BITCH

    Quote Originally Posted by rat_poison
    Your music licence has been revoked. Format your hard-drives and turn over your mp3player as soon as possible.

  2. #2
    Senior Member lab's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    xiliomod
    Posts
    2,689

    Default

    Ασε τα πεταλια και παρε κεφαλη!

  3. #3
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    έχει δίκιο ο ντράμερ
    πρώτα κεφάλι που θα σου κάνει
    μετά τα υπόλοιπα
    I must have some booze. I demand to have some booze

  4. #4

    Default

    οι κεφαλες ειναι πολλα λεφτα τα οποια προσπαθω ακομα να μαζεψω (βραχο βραχο τον καημο μου...)


    η κεφαλα εχει βρεθει τελος παντων και ειναι κλασικη μεχρι σιχαμαρας (και πορτοκαλι στο χρωμα οπως φανταζεστε)

    με τα πεταλακια τι παιζει? εχετε να προτινετε τιποτα?
    Click Me BITCH

    Quote Originally Posted by rat_poison
    Your music licence has been revoked. Format your hard-drives and turn over your mp3player as soon as possible.

  5. #5
    Senior Member lab's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    xiliomod
    Posts
    2,689

    Default

    Αν παρεις την κεφαλα δεν θα θελεις πεταλι για παραμορφωση.
    Μονο εφφε πεταλια.

  6. #6
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    ποιο πορτοκαλί?
    αν πας για παλιό θα θες και πετάλι για βρώμα. αν πας για καινούργιο δεν θες. απλά

    για τα υπόλοιπα τώρα υπάρχουν τόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσα πολλά που πραγματικά δεν έχει νόημα. για πιο συγκεκριμένα πες τι σε ψήνει (ντιλέη, φέηζερ, ουά, μπλαμπλα..) να αρχίσει κουβέντα. αν και, αν ψαχτείς λίγο σε παλιότερα τόπικς υπάρχει ένα με πετάλια για γενικές πληροφορίες.

    ότι άλλο χρειαστείς εδώ είναι ο τζίζους κ ο κόρονερ να σου πουν
    I must have some booze. I demand to have some booze

  7. #7

    Default

    για καινουργιο 100αρη παω αλλα δεν εχω δει πουθενα footswitch περα απο το reverb....

    οσον αφορα τα πεταλακια, ψαχνω ενα ωραιο παχυ και αρχιδατο fuzz ή distortion...τα υπολοιπα προς το παρον δεν με ενδιαφερουν, θελω πρωτα να χτισω εναν ωραιο βρωμικο ηχο και μετα θα τον πειραξω κ αυτον
    Click Me BITCH

    Quote Originally Posted by rat_poison
    Your music licence has been revoked. Format your hard-drives and turn over your mp3player as soon as possible.

  8. #8
    Senior Member lab's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    xiliomod
    Posts
    2,689

    Default

    Εγω χωρις να μαι κιθαριστας(εχω ακουσει απειρες συζητησεις ομως) μου φαινεται λιγο βλακεια να πας να δωσεις πολλα φραγκα για κεφαλι ενω θα παιζεις στο καθαρο του με ενα πεταλι για βρωμα.
    Οι δικοι μας με τους 50αρηδες δεν εχουν φουτσουιτσ για καθαρο βρωμικο, αλλα χαμηλωνοντας λιγο το βολιουμ της κιθαρας "καθαριζουν" πολυ τον ηχο.

  9. #9
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    αρχιδότατο φαζ θα'χεις με το κεφάλι (υπάρχει φουτσουιτς, κ ας μην το λένε)
    που σημαίνει ότι το πετάλι δεν θα το χρειαστείς.
    μέχρι τότε όμως
    γω έχω το russian big muff και δεν έχω παράπονο
    και για φαζαριστά στονεροπράματα και για πιο σλαντζ! πράματα που το'χω δοκιμάσει είναι παραπάνω από καλό

    βέβαια παίζει μεγάλο ρόλο που θα το βάλεις (πονηρούλη)
    έχω παίξει με jcm800 (που προφανώς δεν το χρειαζότανε) και ήταν χάλια
    στον sound city ταιριάζει γάντι (για τα γούστα μου τουλάστιχον)
    γενικά πάρε κιθάρα και ξεκίνα μια βόλτα για να δοκιμάζεις πετάλια
    μόνο έτσι θα βρεις
    I must have some booze. I demand to have some booze

  10. #10

    Default

    big Muff γενικοτερα εχω ακουσει οτι ειναι μπομπατα πεταλια, αλλα οντως εχεις δικιο και μεχρι να παω να ακουσω δεν ξερω τιποτα....

    που θα παει δεν θα τα μαζεψω τα φραγκα για το κεφαλι????

    σε καθε μια των περιπτωσεων, αν χτυπησω ωραιο βρωμο-πεταλι και καποια στιγμη παιξει και η κεφαλα, πειραζει να βαζω και την βρωμα απο την κεφαλα και απο το πεταλι? θα σαπισει τελειως η κατασταση?
    Click Me BITCH

    Quote Originally Posted by rat_poison
    Your music licence has been revoked. Format your hard-drives and turn over your mp3player as soon as possible.

  11. #11
    χάλια Swollen's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    bat country
    Posts
    6,942

    Default

    δοκιμάζεις
    I must have some booze. I demand to have some booze

  12. #12
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Σήφη, άσε τους κεφαλολάγνους. Τράβα πάρε ένα πετάλι, πόσο πια να κάνει; σε 1 χρόνο που θα πάρεις το κεφάλι (γιατί δε σε κόβω για νωρίτερο) το πετάλι θα έχει αποσβέσει τα λεφτά του 100%.

    Εγώ έχω Big Muff ρώσσικο. Μ'αρέσει γι αυτά που τυχαίνει να παίζω, θα το προτιμούσα λίγο πιο γλυκό όμως, όπως δλδ το αμερικάνικο. Either way το βάζεις με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και έχεις ένα τεράστιο εύρος για τις λίγες επιλογές που έχει (και τα ελάχιστα χρήματα ε).

    T-Rex Mudhoney επίσης γαμάει το κόσμο όλο, κάπως πιο "ροκ", δε χάνεις τπτ να τσεκάρεις.

    Fuzz Face σταθερή αξία, αν έχεις υπόψιν τον ημίγλυκο-μεσαία θέση μαγνητών σε στρατοκάστερ και γενικότερα αντίληψη καθαρού παιξίματος και όχι γκαζιάρικου (δλδ Hendrix). Είναι 100κάτι ευρώ, όμως κατασκευάζεται εύκολα αν έχεις μεράκι (εγώ 2 χρόνια τώρα βαριέμαι να το ξεκινήσω, ενώ ξέρω ότι δε θέλει πάνω από 2-3 ώρες δουλειάς).

    Ένα πετάλι που είναι γενικά άγνωστο και από τα όσα έχω ακούσει πρέπει να γαμάει, είναι το Catalinbread. Δεν υπάρχει σε θώμανς κλπ, στέλνεται από τον κατασκευαστή του κατευθείαν. Είναι του μπασσομεσαίου όραντζ φαζ, οι μαρτυρίες μιλάνε για αριστούργημα. Ιδού και βίντεο:



    Δεν είναι αντιπροσωπευτικό, όμως δε χρησιμοποείται και με την ανάλογη φουλ μπασσαδούρα για να πάρεις μία ιδέα.

    Και τέσπα, μην το ζαλίζεις καν, τράβα πάρε ένα πετάλι να το καρφώνεις στον μέσο μπαλλαντέρ-marshall και βλέπεις μετά πότε θα πουλήσεις/μαζέψεις λεφτά κλπ για τα υπόλοιπα

  13. #13

    Default

    αν και καθημενος ορθως εμιλησε....
    Click Me BITCH

    Quote Originally Posted by rat_poison
    Your music licence has been revoked. Format your hard-drives and turn over your mp3player as soon as possible.

  14. #14
    Will Teasle kontan's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Atens
    Posts
    3,522

    Default

    καρφι κ τερμα ένταση θες.

  15. #15
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Πάρε κεφαλή. Και αυτό γιατί σπάνια κάποιος με πολλά πετάλια μπορεί και να τα τιθασσέυει. Εαν γεμίσεις πετάλια κατα πάσα πιθανότητα κάθε εμφάνισή σου να είναι μια σαλάτα από θορύβους που θα αρέσει μόνο σε εσένα.
    Πάρε μια κεφαλή. Μια όραντζ ή αν είσαι ΣΩΣΤΟΣ, πάρε Plexi και σταμάτα τα θορυβώδη και παίζε ΚΑΡΦΙ.

Similar Threads

  1. Πωλειται πεταλιερα KORG AX1500G !!!
    By jkstigma in forum Musicians Chat
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2008, 16:35
  2. Replies: 0
    Last Post: 16-05-2008, 12:13
  3. Replies: 10
    Last Post: 11-01-2008, 16:23
  4. Πωλείται Πεταλιέρα Digitech RP 2000
    By The_Emperor in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 11-01-2007, 13:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •