Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 133

Thread: «Νόμος …4000» με θύμα εργαζόμενο μακρυμάλλη!

  1. #31
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Χαχαχαχ, τώρα με την κρίση και τις απολύσεις είπαν να φανούν χρήσιμοι όπως μπορούν ε;
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  2. #32
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    10 χρόνια με τίποτα. Πιθανότατα εννοούσε ότι θα πάρει αποζημίωση που αντιστοιχεί στα 10 χρόνια προϋπηρεσίας του που αν δεν κάνω λάθος είναι 3 μήνες για υπαλλήλους ή 60 ημερομίσθια για τεχνίτες/εργάτες κτλ.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #33
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    o ravenlord δεν εννοεί ότι πρέπει να υποταχθούμε στο σύστημα, εννοεί ότι όταν σου λένε να κουρεύεσαι και δεν κουρεύεσαι πρέπει να περιμένεις να απολυθείς, και αν δεν υπάρχει σωματείο θα πάρεις τα αρχίδια σου.

    επίσης όταν βρίζεις καθηγητές στη συνέλευση τμήματος πρέπει να περιμένεις ότι θα δυσκολευτείς να πάρεις πτυχίο και όταν σκοτώνεις μπάτσους πρέπει να περιμένεις ότι αν σε πιάσουν θα σου κόψουν τα αρχίδια και θα σε βάλουν να τα φας. πρέπει να τα περιμένεις.
    γιαυτό ο κόσμος γουστάρει και ακολουθεί τους επαναστάτες γιατί παρόλο που ξέρουν τι θα γίνει έχουν αρχίδια και πάνε και τα κάνουν. ποτέ όμως δεν κλαίγονται γιατί γνωρίζουν τη φύση του συστήματος και τις συνέπειες.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  4. #34
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    έχω μπει μάλλον σε φόρουμ 60χρονων. έλεος ρε μαλάκες... πραγματικά έλεος δηλ
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  5. #35
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Ναι, αλλά το σημαντικό είναι να με διαφωτίσεις για την περίπτωση που είσαι εσύ υπάλληλος. Αν δούλευες σε μένα και σου άρχιζα τις υποδείξεις για το μαλλί, τι θα κανες δηλαδή;

    το φοβόμουν ότι εννοούσες αυτό
    καταρχήν, να ξεκαθαρίσω ότι ένα από τα λίγα καλά του κλάδου μου είναι ότι η εξωτερική εμφάνιση παίζει ελάχιστο έως μηδαμινό ρόλο, οπότε δε μου'χει τύχει, ούτε το θεωρώ πολύ πιθανό να μου τύχει κάποια ανάλογη περίπτωση. η συμπεριφορά μου ως υπάλληλος που δέχεται υποδείξεις για την εξωτερική του εμφάνιση από την εργοδοσία ωστόσο, υποθέτω ότι θα εξαρτιόταν από τις εκάστοτε ανάγκες μου. αν π.χ. είχα οικογένεια ή χρέη ή πεινούσα, πιθανόν να συμβιβαζόμουν ως ένα βαθμό, αφού εξαντλούσα την πιθανότητα να το γλιτώσω. αν ήμουν άνετος και μπορούσα να επιβιώσω αρκετό χρονικό διάστημα χωρίς δουλειά, θα αγνοούσα τις υποδείξεις.
    βέβαια, ανάλογη περίπτωση είναι η σχέση πελάτη - ελεύθερου επαγγελματία. το θεωρώ πιθανόν να χάνω (λίγους κ κάπως πιο ηλικιωμένους) πελάτες λόγω εξωτερικής εμφάνισης, αλλά από τη στιγμή που επιβιώνω άνετα από τη δουλειά μου, δε με ενδιαφέρει.
    Rock or Nothing

  6. #36
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    wom, ο τύπος έχασε τη δίκη. Που προκύπτει ότι πήρε αποζημίωση;
    αν δεν είχε πάρει, θα του την επιδίκαζε το δικαστήριο. νομίζω η αποζημίωση είναι 6 μισθοί για τόσο χρονικό διάστημα εργασίας. το ίδιο προκύπτει κ από το link του amnesiac
    Rock or Nothing

  7. #37
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση κανένα συντηρητικό λαμόγιο και παρανοικό και αυθαίρετα εγκαθιδρυμένο κοινωνικό θέσφατο δε θα μου υποδείξει τι πρέπει και τι όχι, πότε είμαι ρεμάλι και πότε όχι.
    ποιος λέει κάτι διαφορετικό? όπως κ κανείς δεν μπορεί να υποδείξει σε έναν εργοδότη του ιδιωτικού τομέα ποιον θα προσλάβει κ ποιον όχι ή ποιον θα απολύσει! απλά πράγματα. μην πείτε ότι όλοι δεν έχουμε κάποιες προτιμήσεις και κάποιες προκαταλήψεις οι οποίες θα επηρέαζαν τις αποφάσεις μας αν βρισκόμασταν στη θέση του εργοδότη...
    Rock or Nothing

  8. #38
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    βέβαια, ανάλογη περίπτωση είναι η σχέση πελάτη - ελεύθερου επαγγελματία. το θεωρώ πιθανόν να χάνω (λίγους κ κάπως πιο ηλικιωμένους) πελάτες λόγω εξωτερικής εμφάνισης, αλλά από τη στιγμή που επιβιώνω άνετα από τη δουλειά μου, δε με ενδιαφέρει.
    Ο εργοδότης όμως δεν έχει καμία όρεξη να χάνει πελάτες εξαιτίας των υπαλλήλων του. Ακόμη κι αν είναι τρελά κερδοφόρα επιχείρηση και του περισσεύουν οι πελάτες, γιατί να σε πληρώνει για να τους χάνει; Στον βαθμό που η εμφάνιση παίζει έστω και κάποιον έμμεσο ρόλο στην εργασία, είναι λογικό να υπάρχουν και οι αντίστοιχες απαιτήσεις του εργοδότη. Αυτό που δε θα ήταν λογικό είναι να υπάρχουν περιορισμοί στην προσωπική ζωή του υπαλλήλου, π.χ. να απολύεις εργαζόμενο επειδή συχνάζει στα τάδε μέρη ή έχει τις δείνα ερωτικές προτιμήσεις.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση κανένα συντηρητικό λαμόγιο και παρανοικό και αυθαίρετα εγκαθιδρυμένο κοινωνικό θέσφατο δε θα μου υποδείξει τι πρέπει και τι όχι, πότε είμαι ρεμάλι και πότε όχι.
    ποιος λέει κάτι διαφορετικό? όπως κ κανείς δεν μπορεί να υποδείξει σε έναν εργοδότη του ιδιωτικού τομέα ποιον θα προσλάβει κ ποιον όχι ή ποιον θα απολύσει! απλά πράγματα. μην πείτε ότι όλοι δεν έχουμε κάποιες προτιμήσεις και κάποιες προκαταλήψεις οι οποίες θα επηρέαζαν τις αποφάσεις μας αν βρισκόμασταν στη θέση του εργοδότη...
    Κανείς δε το λέει αγορίνα. Αλλά δε μπορεί ένας ιδιώτης να λειτουργεί τόσο αυθαίρετα. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποια νομοθετική ρύθμιση που να υποχρεώνει τις επιχειρήσεις σε κάτι άλλο (πχ μεγαλύτερες αποζημιώσεις, μεγαλύτερες εισφορές κτλ) ώστε να ισοσταθμίσει αυτό που κάνουν στην αγορά εργασίας. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να με απολύσουν χωρίς λόγο. Αρκεί να ξέρω ότι η αποζημίωσή τους θα με κρατήσει για όσο ψάχνω δουλειά ή ξέρω γω δίνουν ένα κλιμακούμενο ποσοστό από τα κέρδη τους με βάση το μέγεθος της εταιρίας ή κάτι ανάλογο ώστε φορείς όπως πχ το ταμείο ανεργίας να λειτουργούν καλύτερα. Λέμε τώρα, καταλαβαίνεις. Αυτός κυρίως είναι για μένα ο λόγος που έχουμε τόσους ελεύθερους επαγγελματίες στην Ελλάδα. Κανείς δε γουστάρει να παίξει με το παρόν σύστημα το οποίο καταπιέζει τους εργαζόμενους (ακόμα και αν έχουν ισχυρό σωματείο πχ τράπεζες). Γι'αυτό πιστεύω και συ προτιμάς να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας... για να μην έχεις κανέναν πάνω από το κεφάλι σου. Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να δουλέψουμε σε περιβάλλον μισθωτής εργασίας τύπου Google αλλά δε γίνεται...

    BTW, να μη ξεχάσω, 12 stars είσαι καθυστερημένος αν νομίζεις ότι η τελευταία μου πρόταση είναι απολιτίκ.

  10. #40
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Τι λογικό ρε γαμώτο;;; Πραγματικά το βρίσκεις λογικό μόνο με βάση το κέρδος του αφεντικού δηλ; Δε δίνει κάποιος δικαίωμα, αλλά επειδή γουστάρει να είναι αξύριστος ή να έχει μαλλιά μπορεί το αφεντικό του να τον απολύσει; Επίσης, είναι δυνατό να χρησιμοποιείται το επιχείρημα "άμα ήσουν συ αφεντικό τι θα έκανες δηλ"; Άμα δε το βλέπουμε διαφορετικά εμείς και δε θέλουμε να το αλλάξουμε εμείς πρώτοι απ' όλους περιμένουμε το πασοκ να ρθει και να μας αλλάξει τα μυαλά με το ζόρι δηλ;
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  11. #41
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Φοίβε, δεν θεωρώ τίποτα, αλλά ένα αρχαίο κινέζικο και σοφό ρητό λέει: Αν νιώθεις απολιτίκ, είσαι απολιτίκ. Ή κάπως έτσι!
    Επίσης, θύμησε μου τι ψήφισες. Γιατί ας πούμε ότι ο ικόνοκλαστ (τυχαίο παράδειγμα τύπου - λόγω συχνής ταύτισης με αυτό που λέω) με λέει καθυστερημένο: εγώ θα κάτσω να σκεφτώ μήπως όντως είμαι, αλλά από οποιονδήποτε πασόκο θα μου επιτρέψεις σε παρακαλώ να μην δέχομαι καμία κριτική, πουθενά.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  12. #42
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    @κορονερ, μα έτσι είναι φτιαγμένο το σύστημα. δε λέω ότι συμφωνούμε, αλλά αυτό ισχύει στην ελεύθερη αγορά. εσύ προφανώς θα ήθελες μια κρατική παρεμβατικότητα του στυλ που περιγράφει ο φοίβος, ώστε να μην απολύονται για τέτοιους λόγους οι εργαζόμενοι ή όταν απολύονται να επιβιώνουν μέχρι να βρουν νέα εργασία. και σήμερα ισχύει ως ένα βαθμό μια υποτυπώδης προστασία με την αποζημίωση που υποχρεούται να καταβάλει ο εργοδότης.

    προσωπικά, δεν μπορώ να αντιμετωπίσω το θέμα τόσο απλοϊκά. για 'μενα η απόλυση του εργαζομένου, είναι απλά ένα δένδρο μέσα σε ένα δάσος προβλημάτων που δημιουργεί η ελεύθερη αγορά. ίσως, να θέλω την αλλαγή συστήματος, αλλά μια καλή αρχή είναι ο καθένας μας όταν βρεθεί στη θέση του εργοδότη να φέρεται δίκαια στους υπαλλήλους του.
    Rock or Nothing

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    Φοίβε, δεν θεωρώ τίποτα, αλλά ένα αρχαίο κινέζικο και σοφό ρητό λέει: Αν νιώθεις απολιτίκ, είσαι απολιτίκ. Ή κάπως έτσι!
    Επίσης, θύμησε μου τι ψήφισες. Γιατί ας πούμε ότι ο ικόνοκλαστ (τυχαίο παράδειγμα τύπου - λόγω συχνής ταύτισης με αυτό που λέω) με λέει καθυστερημένο: εγώ θα κάτσω να σκεφτώ μήπως όντως είμαι, αλλά από οποιονδήποτε πασόκο θα μου επιτρέψεις σε παρακαλώ να μην δέχομαι καμία κριτική, πουθενά.
    Τόσο μακρυά φτάσαμε με τον Μεγαλέξανδρο και τα κινέζικα ρητά είναι γραμμένα στα ελληνικά; Βρε μπράβο!

    Τέσπα, ατάκες επιπέδου γενικής συνέλευσης, οι αναμνήσεις... με επιστρέφεις χρόνια πίσω. "Θα μου επιτρέψεις σε παρακαλώ". Ρε δε γαμιέσαι που θες να είσαι και στο απυρόβλητο ηλίθιε; Επειδή νομίζεις ότι είμαι "ο πασόκος" ή ο άλλος ότι είναι "ο απολιτίκ" ότι δε θα δέχεσαι κριτική; Κάθε μαλακία που γράφεις (και γράφουμε) σ'αυτό το φόρουμ επιδέχεται κριτικής από όλους. Και επειδή ο τάδε είναι της δείνα ομάδας δε σημαίνει πως ό,τι λέει είναι σωστό ή λάθος (ανάλογα την προτίμησή σου).

    Θεοί, εξηγώ τα αυτονόητα στο καθυστερημένο, HALP!

  14. #44
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Εντάξει φίλε μην συγχίζεσαι, πιείτε κανα ποτάκι με τον άλλον νευρικό να τα πείτε τώρα που έρχονται τα 30 και βουτάτε περισσότερο στην λάσπη.
    Είσαι ένας μπαστουνόβλακας που ξεκινά και βρίζει επειδή τον είπαμε πασόκο, είπαμε την αλήθεια, και προσβάλλαμε το ήθος του.
    Κριτική από σένα δέχτηκα σε προσωπικό επίπεδο επειδή θίχτηκες, κατα τ' άλλα όμως (εν τω μεταξύ όπως έγραψα πριν, δεν θ'αναφερόμου καν σε κάτι που έγραψες, μόνος σου φρίκαρες και έγραψες τι θα μπορούσαν να πω εγώ);

    Και επειδή ο τάδε είναι της δείνα ομάδας δε σημαίνει πως ό,τι λέει είναι σωστό ή λάθος (ανάλογα την προτίμησή σου).
    Στην πούτσα ρε ζωντόβολο, τι υποτίθεται μου εξηγείς γελοίε;
    Δεν είπα ότι τα εαακς είναι σωστοί, είπα ότι οι πασόκοι είστε βλάκες, βλάκα.
    Last edited by 12 stars circle your brow; 02-11-2009 at 22:35.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    @κορονερ, μα έτσι είναι φτιαγμένο το σύστημα. δε λέω ότι συμφωνούμε, αλλά αυτό ισχύει στην ελεύθερη αγορά.
    Όχι ακριβώς, αν πας έξω βλέπεις "φρικιά" σε οποιαδήποτε θέση. Δεν είμαστε μοντέλα για να μας προσλαμβάνουν για την εμφάνισή μας, προσλαμβανόμαστε για να κάνουμε μια δουλειά. Αν την κάνουμε καλά, δεν πρέπει να έχει δικαίωμα να μας απολύσει ο άλλος επειδή δεν του αρέσει η φάτσα μας. Δε γίνεται να είμαστε σκλάβοι επειδή "έτσι είναι το σύστημα", πχ θεωρείς λογικό να σε απολύσει κάποιος και επειδή δεν του φιλάς τα πόδια όταν μπαίνει στο γραφείο; Ελεύθερη αγορά έχουμε, αν θέλει υπαλλήλους που να του φιλάν τα πόδια δικαίωμά του δεν είναι; Όχι τόση παραίτηση ρε ρέηβεν, είπαμε...
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •