Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 133

Thread: «Νόμος …4000» με θύμα εργαζόμενο μακρυμάλλη!

  1. #16
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    wom, ο τύπος έχασε τη δίκη. Που προκύπτει ότι πήρε αποζημίωση;

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    @ικονοκλαστ, θα σε έβριζα, αλλά προφανώς δε θα με είχες προσλάβει εξ' αρχής, ούτε εγώ θα ήθελα να δουλεύω για ένα τέτοιο άτομο. εξάλλου, δεν μπορώ να ξέρω τι θα έκανε το εκάστοτε αφεντικό μου αν ήμουν εγώ ο υπάλληλος, οπότε μπορώ να σε διαφωτίσω μόνο για την περίπτωση που θα είμαι εγώ το αφεντικό.
    Ναι, αλλά το σημαντικό είναι να με διαφωτίσεις για την περίπτωση που είσαι εσύ υπάλληλος. Αν δούλευες σε μένα και σου άρχιζα τις υποδείξεις για το μαλλί, τι θα κανες δηλαδή;

  2. #17
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    wom, ο τύπος έχασε τη δίκη. Που προκύπτει ότι πήρε αποζημίωση;
    Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά το αρχικό copy - paste του candiru και θα το αναλύσουμε εαν θέλεις.
    Last edited by wom; 02-11-2009 at 13:51.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  3. #18
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Nαι, θέλεις να μου πείς που προκύπτει δέκα χρόνια αποζημίωση και σιγουριά κιόλας του ""υπαλλήλου"" ότι θα το πετύχει ώστε να πρόκειται και για κόλπο ή θέλεις να σε ειρωνευτώ λίγο πριν μιλήσεις σαν άνθρωπος;

  4. #19
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    τι θες ρε μαλακα? αντε τραβα γαμησου.και συ και ολα τα υπολοιπα καριολια.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  5. #20
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    Το τραγικό εδώ πέρα δεν είναι η περιγραφή της κατάστασης που είναι γεγονός και είμαι σίγουρος ότι το γνωρίζει και η Χ, και ο asimoulis και ο μπιζάριος ακόμα που είναι κύπριος, αλλά οι γαμημένες απολιτίκ δηλώσεις του Raven Lord και του καθε Raven Lord, τύπου
    ΑΥΤΟΣ είναι ο κόσμος που ζούμε - το σύστημα, πείτε το όπως θέλετε. πάρτε το απόφαση.
    Το ξέρουμε, δεν χρειαζόμαστε άλλον έναν atom smasher να μας το θυμίζει.
    σε σενα παει το μπινελικι μαλακα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #21
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    ροφλ.
    Σε παρακαλώ, συγκράτησε την οργή σου.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  7. #22
    Senior Member Mostos's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Νυκτερινός Περίπατος
    Posts
    2,514

    Default

    αν πρόκειται για την εμφάνιση ενός εσωτερικού εργαζόμενου (σε γραφείο) πχ δεν καταλαβαίνω γιατι να απολυθεί ο οποιοσδήποτε έχει οτιδήποτε, πρόκειται για τελείως καταχρηστική απόφαση. αν όμως αφορά πελάτες, αν δηλαδή εγώ πάω και βλέπω πελάτες και είμαι αξύριστος και γενικά φαίνομαι ρεμάλι της κοινωνίας, τοτε υπάρχει όντως πρόβλημα όσον αφορά την εικόνα που δίνω στον πελάτη.

  8. #23
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Nαι, θέλεις να μου πείς που προκύπτει δέκα χρόνια αποζημίωση και σιγουριά κιόλας του ""υπαλλήλου"" ότι θα το πετύχει ώστε να πρόκειται και για κόλπο ή θέλεις να σε ειρωνευτώ λίγο πριν μιλήσεις σαν άνθρωπος;
    Δεν έχω πρόβλημα με την ειρωνεία, μίλα όπως νομίζεις.

    Ας πούμε ότι δεν τα ξέρω καλα, με βάση ότι γνωρίζεις από νομοθεσία για το θέμα μας πότε δεν παίρνεις αποζημίωση? Για πες.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  9. #24
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    what would tom waits do?
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  10. #25
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    αντε ρε βλακακο που θα το παιξεις και υπερανω...
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #26
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by wom View Post
    Ας πούμε ότι δεν τα ξέρω καλα, με βάση ότι γνωρίζεις από νομοθεσία για το θέμα μας πότε δεν παίρνεις αποζημίωση? Για πες.
    Με βάση τα όσα γνωρίζω απο συστήματα λογικής αυτής της τάξης, δεν παίρνεις απζημίωση όταν δεν προκύπτει με κάποιον οποιονδήοτε τρόπο ότι παίρνεις. Εκτός κι αν προκύπτει οπότε κάνουμε ποστ με thumbsup, λέμε εξυπνάδες και περνάμε όμορφα. Για πες.

  12. #27
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Quote Originally Posted by tvxs
    O νεαρός υπάλληλος κατέφυγε στο Μονομελές Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης, ζητώντας να ακυρωθεί η απόλυσή του, επειδή προσβάλλει την προσωπικότητά του και είναι καταχρηστική. 
Στην εν λόγω εταιρία δούλευε επί δέκα χρόνια ακολουθώντας κατά γράμμα την πολιτική της, που ήθελε τους εργαζόμενους να εμφανίζονται πάντα καθαροί, περιποιημένοι, ευπρεπείς και χωρίς ιδιαίτερες παρεκκλίσεις από ένα αποδεκτό κατά την κοινή αντίληψη στάνταρ εμφάνισης.
    εταιρικές πολιτικές.
    κάθε εταιρία έχει τη δικιά της.

    δεν είπα ότι έχει άδικο όπως θέλει ο καθένας έχει τα μαλλιά του και ότι άλλο θέλει είπα ότι δεν ταυτίζομαι τον θεωρώ ψιλοχαζό στη φάση τα θελε και τα πάθε. μια βδομάδα τον προειδοποιούσαν, άλλους τους απολύουν στα ξαφνικά ενώ την προηγούμενη μέρα έχουν πάρει αμάξι με δόσεις.
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    η τακτική τέτοιων εταιριών είναι απαράδεκτη, από τη στιγμή που ακολουθούνται όλοι οι κανόνες υγιεινής και καθαριότητας, ΑΛΛΑ μιλάμε για ιδιωτικό τομέα. όποιος πληρώνει προσλαμβάνει όποιον γουστάρει σύμφωνα με τα δικά του αντικειμενικά ή μη κριτήρια. επίσης, απολύει όποιον γουστάρει και υποχρεούται να τον αποζημιώσει όσο καθορίζει ο νόμος.

    αν π.χ. στο γραφείο μου είχα ένα άτομο που έσκαγε ένα ωραίο πρωί με ξούρα το κεφάλι και μια σβάστικα τατουάζ στην μάπα, μπορεί και να τον απομάκρυνα. τότε πώς θα αντιδρούσε ο μικρόκοσμος του er?

    ΑΥΤΟΣ είναι ο κόσμος που ζούμε - το σύστημα, πείτε το όπως θέλετε. πάρτε το απόφαση.


    Quote Originally Posted by Mostos View Post
    αν πρόκειται για την εμφάνιση ενός εσωτερικού εργαζόμενου (σε γραφείο) πχ δεν καταλαβαίνω γιατι να απολυθεί ο οποιοσδήποτε έχει οτιδήποτε, πρόκειται για τελείως καταχρηστική απόφαση. αν όμως αφορά πελάτες, αν δηλαδή εγώ πάω και βλέπω πελάτες και είμαι αξύριστος και γενικά φαίνομαι ρεμάλι της κοινωνίας, τοτε υπάρχει όντως πρόβλημα όσον αφορά την εικόνα που δίνω στον πελάτη.
    Εντελώς διαφορετικά θέματα η υγιεινή και η εμφάνιση. Αν είμαι δυνάμει βλαβερός για την υγεία των άλλων τότε ναι, δεν έχω κανένα δικαίωμα να απαιτώ να με ανέχονται, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση κανένα συντηρητικό λαμόγιο και παρανοικό και αυθαίρετα εγκαθιδρυμένο κοινωνικό θέσφατο δε θα μου υποδείξει τι πρέπει και τι όχι, πότε είμαι ρεμάλι και πότε όχι.

    Ως μέρος του "κάνε ό,τι γουστάρεις αρκεί να μη σπας τ' αρχίδια των άλλων", από τα πλέον βασικά ανθρώπινα δικαιώματα.
    Last edited by Dythor; 02-11-2009 at 14:28.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  13. #28
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by wom View Post
    Ας πούμε ότι δεν τα ξέρω καλα, με βάση ότι γνωρίζεις από νομοθεσία για το θέμα μας πότε δεν παίρνεις αποζημίωση? Για πες.
    Με βάση τα όσα γνωρίζω απο συστήματα λογικής αυτής της τάξης, δεν παίρνεις απζημίωση όταν δεν προκύπτει με κάποιον οποιονδήοτε τρόπο ότι παίρνεις. Εκτός κι αν προκύπτει οπότε κάνουμε ποστ με thumbsup, λέμε εξυπνάδες και περνάμε όμορφα. Για πες.
    Μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να με απολύσουν και πιθανώς να μην γνωρίζω κάτι, αλλά μετά από καταγγελία την σύμβασης από τον εργοδότη προκύπτει ότι παίρνεις αποζημίωση εκτός εάν

    1) Σε απασχολεί λιγότερο από 2μηνο.
    2) Καταδικαστείς για ποινικό αδίκημα, μαθευτεί, και η εταιρεία αποδείξει ότι επηρεάζει την εργασία σου.
    3) Σε μυνήσει και αποδείξει η εταιρία ότι με την συμπεριφορά σου προσπάθησες να εκβιάσεις απόλυση.

    Το αρχικό κείμενο λέει ότι η δίκη που δεν κέρδισε αφορά ηθική βλάβη και ακύρωση της απόλυσης (+ αποζημίωση υπερημερίας) ... σχετικά γνωστές τακτικές στην αγορά όλα αυτά πάντως.

    Μην τσιτώνεις, τα thumbsup τα βάζουμε γιατί γουστάρεις να κάθεσαι πάνω βρε συ
    Last edited by wom; 02-11-2009 at 14:54.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  14. #29
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Και το δέκα χρόνια πως προκύπτει; Αν πάρει θα πάρει max μισθούς υπόλοιπου χρόνου.

  15. #30
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •