Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 133 of 133

Thread: «Νόμος …4000» με θύμα εργαζόμενο μακρυμάλλη!

  1. #121
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    o ravenlord δεν εννοεί ότι πρέπει να υποταχθούμε στο σύστημα, εννοεί ότι όταν σου λένε να κουρεύεσαι και δεν κουρεύεσαι πρέπει να περιμένεις να απολυθείς, και αν δεν υπάρχει σωματείο θα πάρεις τα αρχίδια σου.

    επίσης όταν βρίζεις καθηγητές στη συνέλευση τμήματος πρέπει να περιμένεις ότι θα δυσκολευτείς να πάρεις πτυχίο και όταν σκοτώνεις μπάτσους πρέπει να περιμένεις ότι αν σε πιάσουν θα σου κόψουν τα αρχίδια και θα σε βάλουν να τα φας. πρέπει να τα περιμένεις.
    γιαυτό ο κόσμος γουστάρει και ακολουθεί τους επαναστάτες γιατί παρόλο που ξέρουν τι θα γίνει έχουν αρχίδια και πάνε και τα κάνουν. ποτέ όμως δεν κλαίγονται γιατί γνωρίζουν τη φύση του συστήματος και τις συνέπειες.
    Τι λες μωρέ τρόμπα.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  2. #122
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Ω το μαλακισμένο που τον απέλυσε για τα μαλλιά, δες έναν μαλάκα ρε! Γαμημένοι οπισθοδρομικοί κόπανοι, ουζμπεκιστάν είμαστε ρε, σκατά πια στην νοοτροπία τους.

    Αυτά για να φύγουν από την μέση τα απαραίτητα αυτονόητα που ψάχνουν ορισμένοι και ωρύονται σαν κακογαμημένοι ηλίθιοι. Τσάμπα ήταν.

    Από εκεί και πέρα τα είπε ο Αμνίζιακ άψογα και δεν ξέρω γιατί συζητάτε ακόμα.
    Και στην Αγγλία στα 60ς σε διώχνανε αν ήσουν μακρυμάλλης μετά οι μακρυμάλληδες γίνανε αφεντικά και τώρα δεν τους νοιάζει. Και εμάς η επόμενη γενιά δεν θα έχει πρόβλημα με τα μαλλιά και κανά σκουλαρίκι. Αργήσαμε, τραγικό, ξέρω, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. Πληθαίνουν ήδη οι γωνιές που δεν είναι έτσι, έχω φίλο που δουλεύει σε ταμείο τράπεζας και έχει αλογοουρά!!!
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  3. #123

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Ω το μαλακισμένο που τον απέλυσε για τα μαλλιά, δες έναν μαλάκα ρε! Γαμημένοι οπισθοδρομικοί κόπανοι, ουζμπεκιστάν είμαστε ρε, σκατά πια στην νοοτροπία τους.

    Αυτά για να φύγουν από την μέση τα απαραίτητα αυτονόητα που ψάχνουν ορισμένοι και ωρύονται σαν κακογαμημένοι ηλίθιοι. Τσάμπα ήταν.

    Από εκεί και πέρα τα είπε ο Αμνίζιακ άψογα και δεν ξέρω γιατί συζητάτε ακόμα.
    Και στην Αγγλία στα 60ς σε διώχνανε αν ήσουν μακρυμάλλης μετά οι μακρυμάλληδες γίνανε αφεντικά και τώρα δεν τους νοιάζει. Και εμάς η επόμενη γενιά δεν θα έχει πρόβλημα με τα μαλλιά και κανά σκουλαρίκι. Αργήσαμε, τραγικό, ξέρω, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. Πληθαίνουν ήδη οι γωνιές που δεν είναι έτσι, έχω φίλο που δουλεύει σε ταμείο τράπεζας και έχει αλογοουρά!!!
    Α, ευτυχώς ρε παιδιά που μας τα είπατε γιατί δεν το ξέραμε ότι συμβαίνουν αυτά τα πράγματα, πέσαμε από τα σύννεφα. Όντως, τα πρώτα που λες είναι αυτονόητα ενώ το ότι "έτσι είναι" είναι BREAKING NEWS.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #124
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    ο ruffles πάντως πρέπει να βρει πουθενά να γράφει αυτά που γράφει και από απλός λούζερ-ίντερνετ-βλάκας να εξελιχθεί σε δούλο του χρήματος-γρανάζι του συστήματος-ΑΡΔ.
    Last edited by Griffith; 03-11-2009 at 16:21.
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  5. #125
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by Ruthless View Post
    Rage δεν έχεις δουλέψει ως τώρα στην ζωή σου ε; Ενημερωτικά ρωτάω. Όχι 1-2 μήνες το καλοκαίρι, εννοώ κανονικά να δεις πως είναι εκεί έξω, τι θέλουν τα αφεντικά, πόσο πληρώνουν, τι ένσημα κολλάνε, τι ζητάνε από σένα κλπ κλπ.
    Εφόσον δεν έχω βρεθεί ποτέ σε θέση να μην έχω μία και να πρέπει να κάνω μόκο για να έχω να πληρώσω νοίκι δε κάνω το καμπόσο. Πχ αν έρθει ο dragonlord και μου πει ότι σήμερα το αφεντικό είπε τον συνάδελφο ruthless βλάκα και αυτός δεν είπε τίποτα δεν θα τον αρχίσω στις θεωρίες και τις παπαριές εφόσον δεν έχω βρεθεί ποτέ στη θέση του και προτιμώ να μιλάω με βάση αυτά που έχω καταλάβει εγώ ο ίδιος για τον κόσμο. Το πολύ πολύ να του πω μια άποψη και να περιμένω με ενδιαφέρον να μου πει πως είναι τα πράγματα μιας και κάτι ξέρει παραπάνω. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι για να δεις τι θέλουν τα αφεντικά και πόσα πληρώνουν αν κολλάνε ένσημα και τι ζητάνε από σένα πρέπει να είσαι χρόνια στο κουρμπέτι. Όλα και κάτι θα έχεις δει με τα μάτια σου και όλο και κάτι θα έχεις συζητήσει με τους μη εξωγήινους φίλους σου. πολλές φορές την επισφάλεια την νιώθεις στην κωλοτρυπίδα σου από την συνέντευξη ακόμα.

    Quote Originally Posted by Ruthless View Post
    Υπάρχει βέβαια και η άλλη περίπτωση. Του τύπου που ξεκίνησε στα 20 του από το μηδέν και έφτιαξε το κεφάλαιο, δουλεύοντας σαν σκύλος για 20 χρόνια. Και για να σου πω και απλό παράδειγμα, για την περίπτωση του καθενός μας, παίρνεις μια επιδότηση 10-20 χιλιάρικων από ΟΑΕΔ(υπάρχουν τέτοια προγράμματα). Με αυτήν ξεκινάς την επιχείρησή σου. Δουλεύοντας σαν σκυλί τώρα(δουλειά λέμε), χτίζεις το κεφάλαιό σου. Δεν στο χαρίζει κανείς. Αυτό το κεφάλαιο λοιπόν στα 20 χρόνια, που έχεις φτύσει αίμα να το αποκτήσεις, το κάνεις μια επένδυση. Ρισκάρεις να το τινάξεις στον αέρα και να το χαρίσεις στα ρεμάλια υπαλλήλους σου; Τον ιδρώτα των 20 πιο παραγωγικών χρόνων της ζωής σου; Όπως σου είπα και πριν, τότε δεν είσαι το κουλ αφεντικό, είσαι ο ΜΑΛΑΚΑΣ της ζωής.
    Επειδή ο άλλος δούλευε σαν το σκυλί 20 χρόνια πρέπει εμείς να κάνουμε το μαλάκα από σεβασμό. Το ότι κάποτε κουράστηκε δεν του δίνει το δικαίωμα να κλέβει από την δικιά μας κούραση.

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    rage for order, ο,τι και να πω για σένα είναι λίγο παλικάρι μου. Αν εγώ με τον φίλο μου τον necros666 ανοίξουμε ένα μπλακμέταλ distro και η σελίδα δηλωθεί στο όνομά μου, απευθείας εξισώνομαι με τη λέσχη μπίλντεμπεργκ και τα αφεντικά που ρουφάνε το αίμα του κοσμάκη. Ο necros666 κατευθείαν θα αποκτήσει (τη στιγμή εκείνη που θα κάθεται δίπλα μου!) τρία πεινασμένα παιδιά, χρεωμένες πιστωτικές κάρτες και απλήρωτα κοινόχρηστα, ενώ η έγγυος στο τέταρτο παιδί γυναίκα του θα απολύεται από το γραφειάκι της, και τώρα μαζεύει τα καδράκια με τις φωτογραφίες σας. Είσαι απλά ακριβώς στο άλλο άκρο με τους RRs, το οποίο γενικώς στη ζωή σου νομίζω πως είναι το μοναδικό ζητούμενο. Κανένα κοινωνικό σκεπτικό, από κανέναν σας.
    Προφανώς εσύ και ο Κυριακού δεν θα κάνατε το ίδιο κακό σε αυτό το κόσμο. Είπαμε όμως ότι επειδή εσύ αποφάσισες να γίνεις μεταλλοπατέρας δεν θα πληρώνουμε όλοι οι άλλοι. Μπορεί δλδ στην επανάσταση ο @ρειος πάγος να μη σε στείλει στην κρεμάλα, αλλά αν ήσουν μουνί ε μη περιμένεις και φιλικό χτύπημα στη πλάτη! Πολλές φορές λοιπόν τα μικρά αφεντικά είναι χειρότερα από τα μεγάλα από άποψη συμπεριφοράς και πληρωμής. Δες τι γίνεται στις ταβέρνες ή στα ρουχάδικα με ένα ή δύο υπαλλήλους. Ο ελληνάρας μικροαστός επειδή σου δίνει ένα μισθό νομίζει ότι είναι ο άρχοντας του κόσμου και μπορεί να σε πηδάει. Και άντε πες στα Νότος μπορεί και να αντιδράσεις, όταν είναι μόνος σου τι κάνεις; Δες τι γίνεται στα χωράφια με τον φτωχό τίμιο αγρότη και τους βούλγαρους εργάτες γης. Φταίει και το πασοκ-νδ-εε αλλά όχι και να χαριζόμαστε στον κάθε καραγκνά.

  6. #126
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    μιας και έφτασε η κουβέντα τι κάνει ο καθένας στην καθημερινότητά του μου ήρθε αμέσως αμέσως στο μυαλό ότι ποτέ δεν πήγα σε super - market μετά τις 15:00 Σάββατο και ας μην είχα κωλόχαρτο για μισό χέσιμο.

    Και επί της ευκαιρίας αυτές οι απλές καθημερινές πράξεις είναι που κάνουν την διαφορά στην"κοινωνική επανάσταση" καλός ο δρόμος και συμφωνώ και επαυξάνω. Αλλά όταν εκ πεποιθήσεως κρατάς κάποιες αρχές ως στάση ζωής , μπορείς σιγά σιγά να τις συζητάς στον κύκλο σου , και όλο και κάτι καλό μένει.

    Η αλλαγή στην κοινωνική ευθύνη δεν είναι κάτι που μπορεί να γίνει άμεσα, χρειάζεται και κόπο και τρόπο, αλλά πάνω απ όλα συνέπεια στην ζωή του ο καθένας.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #127
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    Raven Lord σόρρυ για τα παραπάνω που σ' έκαναν να νιώσεις μειωτικά, όχι γιατί είμαι πιτσιρίκος και απαιτείς τ' οτιδήποτε από μένα αλλά επειδή δεν σου άξιζε να απευθυνθώ έτσι.

    προφανώς, δεν απαιτώ σεβασμό επειδή είμαι μεγαλύτερος...
    έλα από το αθλέτιξ να βριστούμε μια χαρά
    Rock or Nothing

  8. #128

    Default

    Quote Originally Posted by rage for order View Post
    Quote Originally Posted by carheart View Post
    rage for order, ο,τι και να πω για σένα είναι λίγο παλικάρι μου. Αν εγώ με τον φίλο μου τον necros666 ανοίξουμε ένα μπλακμέταλ distro και η σελίδα δηλωθεί στο όνομά μου, απευθείας εξισώνομαι με τη λέσχη μπίλντεμπεργκ και τα αφεντικά που ρουφάνε το αίμα του κοσμάκη. Ο necros666 κατευθείαν θα αποκτήσει (τη στιγμή εκείνη που θα κάθεται δίπλα μου!) τρία πεινασμένα παιδιά, χρεωμένες πιστωτικές κάρτες και απλήρωτα κοινόχρηστα, ενώ η έγγυος στο τέταρτο παιδί γυναίκα του θα απολύεται από το γραφειάκι της, και τώρα μαζεύει τα καδράκια με τις φωτογραφίες σας. Είσαι απλά ακριβώς στο άλλο άκρο με τους RRs, το οποίο γενικώς στη ζωή σου νομίζω πως είναι το μοναδικό ζητούμενο. Κανένα κοινωνικό σκεπτικό, από κανέναν σας.
    Προφανώς εσύ και ο Κυριακού δεν θα κάνατε το ίδιο κακό σε αυτό το κόσμο. Είπαμε όμως ότι επειδή εσύ αποφάσισες να γίνεις μεταλλοπατέρας δεν θα πληρώνουμε όλοι οι άλλοι. Μπορεί δλδ στην επανάσταση ο @ρειος πάγος να μη σε στείλει στην κρεμάλα, αλλά αν ήσουν μουνί ε μη περιμένεις και φιλικό χτύπημα στη πλάτη! Πολλές φορές λοιπόν τα μικρά αφεντικά είναι χειρότερα από τα μεγάλα από άποψη συμπεριφοράς και πληρωμής. Δες τι γίνεται στις ταβέρνες ή στα ρουχάδικα με ένα ή δύο υπαλλήλους. Ο ελληνάρας μικροαστός επειδή σου δίνει ένα μισθό νομίζει ότι είναι ο άρχοντας του κόσμου και μπορεί να σε πηδάει. Και άντε πες στα Νότος μπορεί και να αντιδράσεις, όταν είναι μόνος σου τι κάνεις; Δες τι γίνεται στα χωράφια με τον φτωχό τίμιο αγρότη και τους βούλγαρους εργάτες γης. Φταίει και το πασοκ-νδ-εε αλλά όχι και να χαριζόμαστε στον κάθε καραγκνά.
    Στο σύνολο του ελληνικού πληθυσμού λοιπόν, αντιλαμβάνεσαι ποιό είναι το ποσοστό αυτών που εξορισμού απορρίπτεις; Τους όσους είναι έστω και τοσοδά αφεντικά, μέχρι τους όσους θέλουν απλά να φτάσουν στην θέση τους, και μια μέρα θα τα καταφέρουν. Και ναι, ελληναρισμός, τον ξέρουμε. Για την πολιτική σου θέση λοιπόν, αν θελήσεις ποτέ να αποκτήσεις τέτοια, πρέπει να καταλάβεις αν επιτίθεσαι σε πολιτικές καταστάσεις, ή σε συμπεριφορές, ή σε στερεότυπα, ή σε ανθρώπινη βλακεία, ή σε κάποια/όλα από αυτά μαζί.

    Σου λέω πως η μισή ελλάδα είναι "αφεντικά" οποιουδήποτε τρόπου και εσύ μου λες για "φτωχούς τίμιους αγρότες και βούλγαρους εργάτες γης".

    Και πρόσεξέ με, δεν ρίξω την συζήτηση ρωτώντας σε "και ποιός είσαι εσύ που τα λες αυτά;" αλλά μήπως όντως δεν έχεις δουλέψει ούτε ένα τέταρτο στη ζωή σου και τα ακούς από διηγήσεις; Μήπως σου έχουν περιγράψει Όλες τις εργασιακές σχέσεις και τις φαντάζεσαι;

    Η ερώτηση είναι απλή, επειδή λες χοντροκομμένες μαλακίες : Τα έχεις σκεφτεί όλα όσα λες ή μήπως είσαι και λίγο χαζός;

    edit : αν έκανες τον DJ στα κουφονήσια ένα καλοκαίρι, δεν πιάνεται1!~!!
    Last edited by carheart; 03-11-2009 at 20:14.

  9. #129
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Στο σύνολο του ελληνικού πληθυσμού λοιπόν, αντιλαμβάνεσαι ποιό είναι το ποσοστό αυτών που εξορισμού απορρίπτεις; Τους όσους είναι έστω και τοσοδά αφεντικά, μέχρι τους όσους θέλουν απλά να φτάσουν στην θέση τους, και μια μέρα θα τα καταφέρουν. Και ναι, ελληναρισμός, τον ξέρουμε. Για την πολιτική σου θέση λοιπόν, αν θελήσεις ποτέ να αποκτήσεις τέτοια, πρέπει να καταλάβεις αν επιτίθεσαι σε πολιτικές καταστάσεις, ή σε συμπεριφορές, ή σε στερεότυπα, ή σε ανθρώπινη βλακεία, ή σε κάποια/όλα από αυτά μαζί.

    Σου λέω πως η μισή ελλάδα είναι "αφεντικά" οποιουδήποτε τρόπου και εσύ μου λες για "φτωχούς τίμιους αγρότες και βούλγαρους εργάτες γης".

    Και πρόσεξέ με, δεν ρίξω την συζήτηση ρωτώντας σε "και ποιός είσαι εσύ που τα λες αυτά;" αλλά μήπως όντως δεν έχεις δουλέψει ούτε ένα τέταρτο στη ζωή σου και τα ακούς από διηγήσεις; Μήπως σου έχουν περιγράψει Όλες τις εργασιακές σχέσεις και τις φαντάζεσαι;

    Η ερώτηση είναι απλή, επειδή λες χοντροκομμένες μαλακίες : Τα έχεις σκεφτεί όλα όσα λες ή μήπως είσαι και λίγο χαζός;

    edit : αν έκανες τον DJ στα κουφονήσια ένα καλοκαίρι, δεν πιάνεται1!~!!
    Η μισή Ελλάδα όχι δεν είναι αφεντικά και από όσο ξέρω δεν θα μπορούσαν να είναι εξορισμού. Και να ήταν όμως πάλι δεν θα σταματούσε να είμαι rfo όπως δεν θα σταματούσα αν όλοι ήταν ρατσιστές ή να θέλουν να γίνουν και κάποτε να τα καταφέρουν. Αυτό στο οποίο επιτίθεμαι είναι οι σχέσεις εξουσίας και εκμετάλλευσης στην κοινωνία. Εγώ και η γκρούπα μου προσπαθούμε να τις καταλαβαίνουμε πρώτα εμείς, να τις τονίζουμε και να τις πολεμάμε χωρίς φόβο και πάθος, ξεκινώντας από τους εαυτούς μας.

    Για το άλλο ότι είπα στον ruthless. Αν θυμάμαι καλά είμαι μικρότερος από εσένα οπότε σε παρακαλώ πες μου σε παρακαλώ πως λειτουργεί ο καπιταλισμός, αν μας λένε ψέματα οι μεγάλοι δάσκαλοι του αναρχογένους για την υπεραξία και το πως παράγεται ο πλούτος και ποιοι είναι οι κερδισμένοι μέσα στην παραγωγή.

  10. #130
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Αντε ρε βλάκα που ξέραν κι οι δάσκαλοι του αναρχογένους για υπεραξίες και παραγωγές

    Πιείτε κάνα ΜΠΑΦΟ καλύτερα

  11. #131

    Default

    rage for order σε ρώτησα κάτι ιδιαιτέρως απλό, και εσύ μου λες για τη γκρούπα σου. Έχω την εντύπωση πως δεν έχεις τα απαραίτητα προσόντα ώστε να στήσουμε συζήτηση σε σοβαρές βάσεις, και επειδή σε συμπαθώ κάπως και δεν θέλω να σε σπαμμάρω απλώς όπως κάνω με άλλους εδώ μέσα, σε καλώ να το σκεφτείς λίγο καλύτερα και με τα χρόνια ίσως αρχίσεις να σοβαρεύεσαι κάπως.

  12. #132
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    ναι ρε παιδί μου, όπως είπα μερικά posts πριν δεν έχω την τρελή εμπειρία οπότε τους μεγαλύτερους και πιο έμπειρους τους ακούω με προσοχή. αρκεί να μου μιλάνε όμως και να μη μου λένε άσε θα τα δεις μόνος σου ή θα μεγαλώσεις και θα αλλάξεις μυαλά.

  13. #133

    Default

    Δεν μου αρέσει να χαλιναγωγώ νεολαίους που έχουν χάσει τον δρόμο τους

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •