Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 133

Thread: «Νόμος …4000» με θύμα εργαζόμενο μακρυμάλλη!

  1. #1
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default «Νόμος …4000» με θύμα εργαζόμενο μακρυμάλλη!

    http://www.tvxs.gr/v24931

    Ιδιωτική εταιρία στη Θεσσαλονίκη απέλυσε εργαζόμενο επειδή αρνήθηκε να συμμορφωθεί στις συστάσεις των διευθυντών του να…κουρευτεί! Ο νεαρός υπάλληλος προσέφυγε στη Δικαιοσύνη για προσβολή της προσωπικότητάς του, αλλά το Πρωτοδικείο με την υπ’ αριθμόν 21178/2009 απόφασή του δικαίωσε την εταιρεία!

    O νεαρός υπάλληλος κατέφυγε στο Μονομελές Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης, ζητώντας να ακυρωθεί η απόλυσή του, επειδή προσβάλλει την προσωπικότητά του και είναι καταχρηστική. 
Στην εν λόγω εταιρία δούλευε επί δέκα χρόνια ακολουθώντας κατά γράμμα την πολιτική της, που ήθελε τους εργαζόμενους να εμφανίζονται πάντα καθαροί, περιποιημένοι, ευπρεπείς και χωρίς ιδιαίτερες παρεκκλίσεις από ένα αποδεκτό κατά την κοινή αντίληψη στάνταρ εμφάνισης.

    Ξαφνικά οι προϊστάμενοί του διαπίστωσαν ότι τα μαλλιά του είχαν μακρύνει και το μήκος τους ήταν μεγαλύτερο από το «επιτρεπτό». Στην αρχή τού έκαναν φιλικές και ευγενικές παραινέσεις να κουρευτεί. Ο νεαρός, όμως, τις αγνόησε. Κατόπιν, οι προϊστάμενοι και ο διευθυντής του, βλέποντας ότι δεν «συμμορφώνεται», προχώρησαν σε έγγραφες συστάσεις και επιπλήξεις. Ο νεαρός υπάλληλος επέμενε στην άρνησή του να κουρευτεί. Αυτό είχε ως συνέπεια η αναπληρώτρια διευθύντρια της επιχείρησης να του επιδώσει επιστολή με την οποία του ζητούσε να προσαρμόσει την εμφάνισή του στις «απαιτήσεις της επιχείρησης», μέσα σε 24 ώρες. Μάλιστα τον προειδοποιούσε ότι, σε περίπτωση που δεν συμμορφωνόταν, θα προχωρούσε σε καταγγελία της σύμβασης. Την επόμενη ημέρα ο νεαρός υπάλληλος εμφανίστηκε, πάλι ακούρευτος, αλλά βρήκε τις πόρτες της επιχείρησης κλειστές. Πήγαινε καθημερινά για μία εβδομάδα στην εργασία του, αλλά επειδή δεν είχε κουρευτεί δεν του επέτρεπαν να εργαστεί.

    Ο υπάλληλος απέστειλε εξώδικο στην εταιρεία καλώντας την «να ανασκευάσει τη στάση της απέναντί του ως έκφραση έμπρακτης συγγνώμης και να τον δεχτεί να αναλάβει εκ νέου τα καθήκοντά του περιστέλλοντας κάθε έκφανση καταχρηστικής συμπεριφοράς».

    Η επιμονή του υπαλλήλου, όμως, να μην κουρευτεί είχε ως συνέπεια να απολυθεί από τη δουλειά του. Το Μονομελές Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης που δίκασε την υπόθεση, με την υπ’ αριθμόν 21178/2009 απόφασή του δικαίωσε την εταιρεία. Ο νεαρός υπάλληλος έφυγε από τη δίκη απογοητευμένος, καθώς... πήγε για μαλλί και έφυγε κουρεμένος. ΠΗΓΗ: Εφ. Μακεδονία της Κυριακής

    ΠΗΓΗ: Εφημερίδα «Μακεδονία της Κυριακής»
    Last edited by Candiru; 02-11-2009 at 12:08.
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  2. #2
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Eλλαδα. Ετος: 2009. Και εις ανώτερα

  3. #3
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    συγνώμη δεν μπορώ να ταυτιστώ με ένα άτομο που μετά από "10 ολόκληρα χρόνια συμμόρφωσης με την πολιτικη της εταιρίας" ξαφνικά του τη βάρεσε να μην κουρευτεί και περίμενε και να μην γίνει τίποτα. έλεος. όποιος έχει δουλέψει σε ιδιωτική φάση ξέρει.

    στο δημόσιο κακώς υπάρχει αν υπάρχει οποιοσδήποτε περιορισμός όσον αφορά την εμφάνιση.
    στις εταιρίες? εταιρίες είναι ότι θέλουν κάνουν.
    Last edited by asimoulis; 02-11-2009 at 12:33.

  4. #4
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default


  5. #5
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by tvxs
    O νεαρός υπάλληλος κατέφυγε στο Μονομελές Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης, ζητώντας να ακυρωθεί η απόλυσή του, επειδή προσβάλλει την προσωπικότητά του και είναι καταχρηστική. 
Στην εν λόγω εταιρία δούλευε επί δέκα χρόνια ακολουθώντας κατά γράμμα την πολιτική της, που ήθελε τους εργαζόμενους να εμφανίζονται πάντα καθαροί, περιποιημένοι, ευπρεπείς και χωρίς ιδιαίτερες παρεκκλίσεις από ένα αποδεκτό κατά την κοινή αντίληψη στάνταρ εμφάνισης.
    εταιρικές πολιτικές.
    κάθε εταιρία έχει τη δικιά της.

    δεν είπα ότι έχει άδικο όπως θέλει ο καθένας έχει τα μαλλιά του και ότι άλλο θέλει είπα ότι δεν ταυτίζομαι τον θεωρώ ψιλοχαζό στη φάση τα θελε και τα πάθε. μια βδομάδα τον προειδοποιούσαν, άλλους τους απολύουν στα ξαφνικά ενώ την προηγούμενη μέρα έχουν πάρει αμάξι με δόσεις.
    Last edited by asimoulis; 02-11-2009 at 12:52.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  6. #6
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    η τακτική τέτοιων εταιριών είναι απαράδεκτη, από τη στιγμή που ακολουθούνται όλοι οι κανόνες υγιεινής και καθαριότητας, ΑΛΛΑ μιλάμε για ιδιωτικό τομέα. όποιος πληρώνει προσλαμβάνει όποιον γουστάρει σύμφωνα με τα δικά του αντικειμενικά ή μη κριτήρια. επίσης, απολύει όποιον γουστάρει και υποχρεούται να τον αποζημιώσει όσο καθορίζει ο νόμος.

    αν π.χ. στο γραφείο μου είχα ένα άτομο που έσκαγε ένα ωραίο πρωί με ξούρα το κεφάλι και μια σβάστικα τατουάζ στην μάπα, μπορεί και να τον απομάκρυνα. τότε πώς θα αντιδρούσε ο μικρόκοσμος του er?

    ΑΥΤΟΣ είναι ο κόσμος που ζούμε - το σύστημα, πείτε το όπως θέλετε. πάρτε το απόφαση.
    Rock or Nothing

  7. #7
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πολύ πετυχημένη παρομοίωση raven lord

    Μακρύ μαλλί = ξούρα και σβάστικα στο κούτελο λοιπόν.

    Και μετά αναρωτιώμαστε γιατι έχει μείνει στο 1950 η μπουρδελόχωρα.

  8. #8
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Μακρύ μαλλί = ξούρα και σβάστικα στο κούτελο λοιπόν.
    αντικειμενικά ή μη κριτήρια
    αν αυτό κατάλαβες, είναι μάταιο να συνεχίσω τη συζήτηση. ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ μπορεί να είναι το ίδιο. προσπάθησε να καταλάβεις ότι δε σκέφτονται όλοι όπως ο εαυτός μας.

    προσωπικά, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δε θα έδιωχνα κανέναν, ούτε για τη μαλλούρα, ούτε επειδή σκάει αξύριστος, ούτε γιατί είναι αλλοδαπός, ούτε γιατί φοράει μολύβι στα μάτια ή βγαίνει με γόβες στη συγγρού... ούτε ίσως και αν είχε τατουάζ τη σβάστικα. έτσι είναι η ελεύθερη αγορά, συμφωνούμε ή όχι. ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ, αλλά αφού δεν κάνω κάτι να το αλλάξω - εκτός ίσως του να είμαι σωστός απέναντι σε όλους - πάει να πει ότι το αποδέχομαι. το ίδιο και όλοι σας.
    Rock or Nothing

  9. #9
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Πολύ πετυχημένη παρομοίωση raven lord

    Μακρύ μαλλί = ξούρα και σβάστικα στο κούτελο λοιπόν.

    Και μετά αναρωτιώμαστε γιατι έχει μείνει στο 1950 η μπουρδελόχωρα.
    μάλλον δεν κατάλαβες πώς το εννοεί. Σίγουρα δεν ΕΙΝΑΙ το ίδιο.
    Εννοεί προφανώς πως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δεν κάθεται καλά στα μάτια του μπος, έχει "δικαίωμα" να το ξιλώσει. Ο,τι κι αν είναι αυτό.

  10. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ευτυχώς κάποιοι διαβάζουν αυτά που γράφονται και κατανοούν... η ελπίδα δεν έχει χαθεί!

    εντιτ: εξάλλου, από 16 χρονών έχω μακρυά μαλλιά με μοναδικό "διάλειμμα" αυτό του στρατού. ΠΩΣ ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΜΑΛΛΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΑΤΟΥ ΣΒΑΣΤΙΚΑ?????
    Last edited by Raven Lord; 02-11-2009 at 13:11.
    Rock or Nothing

  11. #11
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Το τραγικό εδώ πέρα δεν είναι η περιγραφή της κατάστασης που είναι γεγονός και είμαι σίγουρος ότι το γνωρίζει και η Χ, και ο asimoulis και ο μπιζάριος ακόμα που είναι κύπριος, αλλά οι γαμημένες απολιτίκ δηλώσεις του Raven Lord και του καθε Raven Lord, τύπου
    ΑΥΤΟΣ είναι ο κόσμος που ζούμε - το σύστημα, πείτε το όπως θέλετε. πάρτε το απόφαση.
    Το ξέρουμε, δεν χρειαζόμαστε άλλον έναν atom smasher να μας το θυμίζει.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  12. #12
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    προσωπικά, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δε θα έδιωχνα κανέναν, ούτε για τη μαλλούρα, ούτε επειδή σκάει αξύριστος, ούτε γιατί είναι αλλοδαπός, ούτε γιατί φοράει μολύβι στα μάτια ή βγαίνει με γόβες στη συγγρού... ούτε ίσως και αν είχε τατουάζ τη σβάστικα. έτσι είναι η ελεύθερη αγορά, συμφωνούμε ή όχι. ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ, αλλά αφού δεν κάνω κάτι να το αλλάξω - εκτός ίσως του να είμαι σωστός απέναντι σε όλους - πάει να πει ότι το αποδέχομαι. το ίδιο και όλοι σας.
    Γιατί σκέφτεσαι σαν αφεντικό; Αν εγώ σε απέλυα για τη μαλλούρα θα λεγες τα ίδια δηλαδή.

    Ή θα τα κούρευες.

  13. #13
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Thumbs up

    Έξυπνο και απλό κόλπο του "υπαλλήλου" ο οποίος τσίμπησε 10 χρόνια αποζημίωση απόλυσης πριν αλλάξει δουλειά.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  14. #14
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    @ικονοκλαστ, θα σε έβριζα, αλλά προφανώς δε θα με είχες προσλάβει εξ' αρχής, ούτε εγώ θα ήθελα να δουλεύω για ένα τέτοιο άτομο. εξάλλου, δεν μπορώ να ξέρω τι θα έκανε το εκάστοτε αφεντικό μου αν ήμουν εγώ ο υπάλληλος, οπότε μπορώ να σε διαφωτίσω μόνο για την περίπτωση που θα είμαι εγώ το αφεντικό.

    επίσης, προς 12σταρςμπλαμπλα, το θέμα είναι ότι στο θυμίζω γιατί ξέρω ότι θα αναλωθούμε σε 50 σελίδες γαμάτων θεωρητικών τοποθετήσεων και αναλύσεων, αλλά επί της ουσίας δεν κάνουμε τίποτα και αργά ή γρήγορα εντασσόμαστε σε αυτό που κράζουμε. ναι, το ξέρουμε ότι είναι άδικο να απολύεται κάποιος λόγω της εμφάνισής του - ούτε εγώ χρειάζομαι "πολιτίκ" (sic) αναλύσεις επί αναλύσεων τύπου 12stars[...] να μου το θυμίζουν. τι είναι το καλύτερο που έχεις κάνει ΕΣΥ για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις?
    Last edited by Raven Lord; 02-11-2009 at 19:09.
    Rock or Nothing

  15. #15
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    κλισε αλλα δεν εχει και πολυ περα απ' αυτο: το θεμα είναι οτι η δουλεια ειναι αναγκη (οχι επιλογη) και το μεγαλυτερο μερος της κενωνιάς μας απασχολείται στον ιδιωτικό τομέα, αν αφήνουμε τον κάθε εργοδότη να κάνει ότι θέλει την γαμήσαμε. πρεπει να υπάρχει κι ένα όριο στο τι έχει δικαίωμα να επιλέξει για την επιχείρησή του όσον αφορά τους εργαζόμενους.
    this is radio freedom.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •