Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 67

Thread: τα γενέθλια των Αστερίξ και Οβελίξ

  1. #16
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Ο Αστερίξ στους Βέλγους είναι γραμμένο εκατό τα εκατό από Γκοσινί. Το καλύτερο από Ουντερζό είναι νομίζω η οδύσσεια του αστερίξ και η μεγάλη τάφρος.

    Τώρα το χειρότερο γκοσινί πρέπει να είναι το "ο Αστερίξ ο Γαλάτης", ίσως, απλά και μόνο επειδή οι χαρακτήρες και το σχέδιο είναι πρωτόλεια ακόμα.

    Το νέο κυκλοφόρησε; Είναι στα περίπτερα; Να βγω από το σπίτι να πάω να το πάρω;

    Όταν διάβασα τη Λατραβιάτα, λέω "δεν παίζει να βγει χειρότερο", και βγαίνει το "και έπεσε....", που πραγματικά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να βγει χειρότερο.

    Παίζει;; =/
    Δεν ξέρω τι παίζει και τι δεν παίζει ρε κάρχαρτς, να μεγαλώνουμε εμείς παίζει σίγουρα όμως...
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  2. #17
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Τι θες να πεις; Ότι ο Αστερίξ είναι για παιδιά;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  3. #18
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    facepalm
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  4. #19
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Ε, ναι, αλλή μη με αφήνεις στην αγωνία. Πες μου κιόλας τι εννοούσες.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  5. #20
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Όταν είσαι παιδί και ανακαλύπτεις για πρώτη φορά τον κόσμο και τα πράγματα τα βιώνεις όλα πιο έντονα, τα απολαμβάνεις πιο πολύ.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  6. #21
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Και τι σχέση έχει αυτό με την ποιότητα των Αστερίξ ανά τον χρόνο;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  7. #22
    Senior Member Nothingface's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    void
    Posts
    194

    Default

    είναι ο νταϊθορ...τι δίνεις και εσύ σημασία?
    αρ γιου γκονα μπαρκ ολ ντεϊ λιτλ ντόγκι?
    ορ αρ γιου γκόννα μπαϊτ?

  8. #23
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    το "επισης μεγαλωσατε" αν ισχυει σε διαφορα πραματα, στανταρ δε φταιει για την ποιοτητα του Αστεριξ, η οποια επεσε κατα πολυ και σιγουρα δεν φταιει γι αυτο το οτι εγινα 29 ξερω γω.


    Αντ αυτου ψαχνετε εναλλακτικες (λολ) αιτιες, εκει που ειναι το προφανες. ο Uderzo ΔΕΝ το χει. τι να κανουμε. Σαν σχεδιαστης ιδιως απο ενα σημειο και μετα ειναι πολυ καλος και χαρακτηριστικο σχεδιο κλπ, αλλα σαν συγγραφεας το ταβανι του ειναι το μετριο και το κατω του, αστο καλυτερα.


    Ειπα τα 2 μου σηστερσια.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  9. #24
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Ναι μωρέ, δεδομένο είναι ότι δεν το έχει ο άνθρωπος. Και 92 να είσαι και να διαβάζεις πρώτη φορά Αστερίξ στο νοσοκομείο θα κάνει μπαμ ότι ο Αστερίξ στην Κορσική γαμάει και ο Ουρανός ότι είναι τραγική πίπα.

    Όταν πέθανε ο Γκοσινί πέθαναν ταυτόχρονα τρία σούπερ κόμιξ. Σάμπως ο Μορίς το είχε; Για τον Ιζνογκούντ δεν ορκίζομαι, δεν τα έχω διαβάσει όλα, ούτε με καμιά χρονολογική σειρά, αλλά δε θα ισχύει το ίδιο;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  10. #25

    Default

    Dythor, τη διαφορά των Γκοσινί&Ουντερζό-Ουντερζό την καταλάβαινα σε ηλικίες που δεν ήξερα καν πως είναι δύο διαφορετικοί άνθρωποι. Μπορούσα πχ να καταλάβω πως το Ρόδο και Ξίφος και ο Γιός του Αστερίξ παραήταν φτιαγμένα για διαφορετικού τύπου γέλιο από ότι η Κατοικία των Θεών πχ, και αυτό το καταλάβαινα όταν ήμουν δώδεκα, πόσο μάλλον τώρα. Το μόνο που άλλαξε είναι πως "τότε" θα είχα τρέξει άμεσα να αγοράσω κάποιο νέο τεύχος ή θα έπρηζα αρχίδια να μου το αγοράσουν, ενώ σήμερα θα περιμένω να τύχει να πέσει μπροστά μου. Διαβάζω όμως και απολαμβάλω με τον ίδιο τρόπο που το έκανα τότε, και φυσικά όχι τόσο συχνά, τώρα δεν θυμάμαι όλα τα καρέ απέξω, ακόμα και με τα διαφορετικά ονόματα στις διαφορετικές εκδόσεις, τότε ναι. Πέρα από αυτά μεγάλωσα εγώ, μεγάλωσε και ο Uderzo. Και μάλλον εγώ δεν έκανα κάτι πολύ κακό

    Τώρα μπορούμε να συζητήσουμε για Morris και να έρθει ο Candiru να ποστάρει κάποιο πενηνταροαριστερό μανιφέστο κατά του Τintin.

  11. #26
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Όταν πέθανε ο Γκοσινί πέθαναν ταυτόχρονα τρία σούπερ κόμιξ. Σάμπως ο Μορίς το είχε; Για τον Ιζνογκούντ δεν ορκίζομαι, δεν τα έχω διαβάσει όλα, ούτε με καμιά χρονολογική σειρά, αλλά δε θα ισχύει το ίδιο;
    Για τον ιζνογκουντ ίσχυε περισσότερο απο όλα, ο tabary του γάμησε τη μάνα όσο δε πήγαινε (μάλλον γιατί τελικά ήταν παρανοικός - αυτό φαινόταν κι απ' το σκίτσο λολ). Ο μορις πάλι νομίζω δεν ήταν πολύ κακός αλλά μετά αν δε κάνω λάθος έσκασαν κι άλλοι και γράφαν μαλακίες και βγήκαν και ρανταπλαν και τέτοιες πίπες. Με τον θάνατο του γκοσινι πέθαναν πολλά περίσσοτερα απο τρία καλά κόμιξ.

    Επίσης στα αστεριξ η διαφορά προφανώς και φαίνεται ακόμα κι όταν είσαι μικρός. Ο γκοσινί επειδή ήξερε πως να γράφει σενάρια κρατούσε πάντα την φόρμα σε συγκεκριμένα πλαίσια: γίνεται ένα σκηνικό, φεύγουμε για ταξίδι, ΔΕΝ πειράζουμε ποτέ τα θεμέλια της φάσης: "γιατί ο αστεριξ είναι εργένης", "πως έπεσε στην χύτρα ο οβελιξ", "πως θα ήταν παιδάκια οι ήρωες μας", "υπάρχουν εξωγήινοι". Ο ουντερζό έμεινε κοντά σε αυτή τη φόρμα μόνο στην οδύσσεια του αστεριξ και λιγότερο στα αστεριξ και η χαλαλιμά και ρόδο και ξίφος, που όλως τυχαίως είναι και τα καλύτερα ουντερζό. Μετά αποφάσισε να του γαμήσει τη μάνα και να κάνει σενάρια χτυπώντας όλα τα "ταμπού" που έχει το αρχικό σενάριο. Αυτό δε δουλεύει ποτέ, τα νεώτερα πλέον δε διαβάζονται και είναι κρίμας.

  12. #27

    Default

    Η μεγάλη τάφρος είναι το καλύτερο.

  13. #28
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Α σωστά. Ε ναι, η μεγάλη τάφρος είναι τόσο γκοσινι που θα βρήκε κάνα ξεχασμένο σενάριο σε ντουλάπι.

  14. #29
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Μετα απ αυτα τα 2 αβαταρια, καποιος δεν πρεπει να βαλει και τον ΠΑΤΕΡΑ?
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  15. #30
    Milf & Cookies sabbattack's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Nuevo Mundo
    Posts
    4,078

    Default

    Μόνο για την περίπτωση του Iznogoud, ο Ταμπαρί είναι ένας παρανοικός άνθρωπος που έφτιαξε απίστευτα κόμικ μετά το θάνατο του Γκοσινί. Αυτό το σενάριο που λέει ο ικόνοκλαστ, τα "σενάρια κατά συνταγή" του Γκοσινί κρατούσαν πίσω το σουρεάλ σκηνικό με διαόλους, το Χίτλερ, το Λαντρύ και άπειρα άλλα στοιχεία παράνοιας του καλλιτέχνη.

    Ο Μορρίς άντε να σώζει 3-4; Ως εκεί.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •