Results 1 to 15 of 67

Thread: τα γενέθλια των Αστερίξ και Οβελίξ

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default τα γενέθλια των Αστερίξ και Οβελίξ



    μπαίνω στη Σπηλιά των Κόμικς για τα 2 τελευταία 100 Bullets, τρώω ξενέρωμα γιατί δεν είχε έρθει η παραγγελία, βλέπω το καινούριο Αστερίξ, και είμαι σίγουρος ότι θα φάω χειρότερο ξενέρωμα αν το πάρω. Μετά το πανάθλιο ''κι ο ουρανός έπεσε στα κεφάλια τους" είχα πει ότι δε θα πάρω άλλο Αστερίξ. φυσικά μαλακίες έλεγα, το παίρνω, πάω στον Τάσο και του λέω με μια μικρή δόση ελπίδας ''τουλάχιστον διαβάζεται καθόλου;" για να πάρω την πιο-τρου-δε-γίνεται απαντηση "έλα, πες τώρα ότι το παίρνεις από συνήθεια γιατί έχεις και τα υπόλοιπα".

    η αλήθεια είναι ότι δεν φτάνει ως τον πάτο που οριοθέτησε το "κι ο ουρανός...", αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα, διαβάζω Αστερίξ γαμώ τη μπουτάνα μου και θέλω να είναι θείκό, όχι να λέω "ε τουλάχιστον δεν είναι τόσο μαλακία όσο το προηγούμενο". Βαρετό, κουραστικό, άνευρο, ανούσιο, ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ.

    πω ρε γαμώ.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  2. #2
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Ενταξει, το πρωτο Αστεριξ, γραφτηκε το 1959. εχουν περασει 50 χρονια και επισης, ο Goscinny, θεος γενικα, εχει πεθανει και φαινεται οτι ο Uderzo δε το πολυεχει. (αν και οφειλω να ομολογησω οτι εγραψε το "ο Αστεριξ και οι Βελγοι" που μολις ανακαλυψα οτι βγηκε μετα το θανατο του Goscinny και δεν το περιμενα, καθ οτι ειναι γαματο, ενω και το Ροδο και Ξιφος δεν ειναι ασχημο.)


    Θελω να πω οτι η φθορα ειναι αναμενομενη και λογικη. θα μου πεις "να μην εβγαζε αλλο ρε τρομπετα". Ε, οκ, δικιο θα εχεις.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  3. #3
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    E, οι Βέλγοι είναι γραμμένοι από Γκοσινί. Τα μόνα υποφερτά με σκέτο Ουντερζό ήταν ο Μαύρος Χρυσός, Ρόδο και Ξίφος, άντε και ο γιος του Αστερίξ. Και αυτά φυσικά πέντε σκάλες κάτω από το χειρότερο Γκοσινί (το οποίο δεν ξέρω ποιο είναι).

    Ο ουρανός που πέφτει στα κεφάλια είναι Ο πάτος.

    Εννοείται πως θα αγοράσω και το καινούργιο. Καταραμένο φανμποϊλίκι.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  4. #4
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    ήταν ο Μαύρος Χρυσός
    ε;
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  5. #5
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Έλα μωρέ, με το πετρέλαιο, που πάνε στην Παλαιστήνη πώς το λένε...στα αγγλικά το έχω...
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  6. #6
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Χμου, η Οδύσσεια του Αστερίξ λοιπόν...
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  7. #7
    Senior Member Nothingface's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    void
    Posts
    194

    Default

    είναι ο νταϊθορ...τι δίνεις και εσύ σημασία?
    αρ γιου γκονα μπαρκ ολ ντεϊ λιτλ ντόγκι?
    ορ αρ γιου γκόννα μπαϊτ?

  8. #8
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    το "επισης μεγαλωσατε" αν ισχυει σε διαφορα πραματα, στανταρ δε φταιει για την ποιοτητα του Αστεριξ, η οποια επεσε κατα πολυ και σιγουρα δεν φταιει γι αυτο το οτι εγινα 29 ξερω γω.


    Αντ αυτου ψαχνετε εναλλακτικες (λολ) αιτιες, εκει που ειναι το προφανες. ο Uderzo ΔΕΝ το χει. τι να κανουμε. Σαν σχεδιαστης ιδιως απο ενα σημειο και μετα ειναι πολυ καλος και χαρακτηριστικο σχεδιο κλπ, αλλα σαν συγγραφεας το ταβανι του ειναι το μετριο και το κατω του, αστο καλυτερα.


    Ειπα τα 2 μου σηστερσια.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  9. #9
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Ναι μωρέ, δεδομένο είναι ότι δεν το έχει ο άνθρωπος. Και 92 να είσαι και να διαβάζεις πρώτη φορά Αστερίξ στο νοσοκομείο θα κάνει μπαμ ότι ο Αστερίξ στην Κορσική γαμάει και ο Ουρανός ότι είναι τραγική πίπα.

    Όταν πέθανε ο Γκοσινί πέθαναν ταυτόχρονα τρία σούπερ κόμιξ. Σάμπως ο Μορίς το είχε; Για τον Ιζνογκούντ δεν ορκίζομαι, δεν τα έχω διαβάσει όλα, ούτε με καμιά χρονολογική σειρά, αλλά δε θα ισχύει το ίδιο;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  10. #10

    Default

    Dythor, τη διαφορά των Γκοσινί&Ουντερζό-Ουντερζό την καταλάβαινα σε ηλικίες που δεν ήξερα καν πως είναι δύο διαφορετικοί άνθρωποι. Μπορούσα πχ να καταλάβω πως το Ρόδο και Ξίφος και ο Γιός του Αστερίξ παραήταν φτιαγμένα για διαφορετικού τύπου γέλιο από ότι η Κατοικία των Θεών πχ, και αυτό το καταλάβαινα όταν ήμουν δώδεκα, πόσο μάλλον τώρα. Το μόνο που άλλαξε είναι πως "τότε" θα είχα τρέξει άμεσα να αγοράσω κάποιο νέο τεύχος ή θα έπρηζα αρχίδια να μου το αγοράσουν, ενώ σήμερα θα περιμένω να τύχει να πέσει μπροστά μου. Διαβάζω όμως και απολαμβάλω με τον ίδιο τρόπο που το έκανα τότε, και φυσικά όχι τόσο συχνά, τώρα δεν θυμάμαι όλα τα καρέ απέξω, ακόμα και με τα διαφορετικά ονόματα στις διαφορετικές εκδόσεις, τότε ναι. Πέρα από αυτά μεγάλωσα εγώ, μεγάλωσε και ο Uderzo. Και μάλλον εγώ δεν έκανα κάτι πολύ κακό

    Τώρα μπορούμε να συζητήσουμε για Morris και να έρθει ο Candiru να ποστάρει κάποιο πενηνταροαριστερό μανιφέστο κατά του Τintin.

  11. #11
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Όταν πέθανε ο Γκοσινί πέθαναν ταυτόχρονα τρία σούπερ κόμιξ. Σάμπως ο Μορίς το είχε; Για τον Ιζνογκούντ δεν ορκίζομαι, δεν τα έχω διαβάσει όλα, ούτε με καμιά χρονολογική σειρά, αλλά δε θα ισχύει το ίδιο;
    Για τον ιζνογκουντ ίσχυε περισσότερο απο όλα, ο tabary του γάμησε τη μάνα όσο δε πήγαινε (μάλλον γιατί τελικά ήταν παρανοικός - αυτό φαινόταν κι απ' το σκίτσο λολ). Ο μορις πάλι νομίζω δεν ήταν πολύ κακός αλλά μετά αν δε κάνω λάθος έσκασαν κι άλλοι και γράφαν μαλακίες και βγήκαν και ρανταπλαν και τέτοιες πίπες. Με τον θάνατο του γκοσινι πέθαναν πολλά περίσσοτερα απο τρία καλά κόμιξ.

    Επίσης στα αστεριξ η διαφορά προφανώς και φαίνεται ακόμα κι όταν είσαι μικρός. Ο γκοσινί επειδή ήξερε πως να γράφει σενάρια κρατούσε πάντα την φόρμα σε συγκεκριμένα πλαίσια: γίνεται ένα σκηνικό, φεύγουμε για ταξίδι, ΔΕΝ πειράζουμε ποτέ τα θεμέλια της φάσης: "γιατί ο αστεριξ είναι εργένης", "πως έπεσε στην χύτρα ο οβελιξ", "πως θα ήταν παιδάκια οι ήρωες μας", "υπάρχουν εξωγήινοι". Ο ουντερζό έμεινε κοντά σε αυτή τη φόρμα μόνο στην οδύσσεια του αστεριξ και λιγότερο στα αστεριξ και η χαλαλιμά και ρόδο και ξίφος, που όλως τυχαίως είναι και τα καλύτερα ουντερζό. Μετά αποφάσισε να του γαμήσει τη μάνα και να κάνει σενάρια χτυπώντας όλα τα "ταμπού" που έχει το αρχικό σενάριο. Αυτό δε δουλεύει ποτέ, τα νεώτερα πλέον δε διαβάζονται και είναι κρίμας.

  12. #12

    Default

    Η μεγάλη τάφρος είναι το καλύτερο.

  13. #13
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Όταν πέθανε ο Γκοσινί πέθαναν ταυτόχρονα τρία σούπερ κόμιξ. Σάμπως ο Μορίς το είχε; Για τον Ιζνογκούντ δεν ορκίζομαι, δεν τα έχω διαβάσει όλα, ούτε με καμιά χρονολογική σειρά, αλλά δε θα ισχύει το ίδιο;
    Για τον ιζνογκουντ ίσχυε περισσότερο απο όλα, ο tabary του γάμησε τη μάνα όσο δε πήγαινε (μάλλον γιατί τελικά ήταν παρανοικός - αυτό φαινόταν κι απ' το σκίτσο λολ). Ο μορις πάλι νομίζω δεν ήταν πολύ κακός αλλά μετά αν δε κάνω λάθος έσκασαν κι άλλοι και γράφαν μαλακίες και βγήκαν και ρανταπλαν και τέτοιες πίπες. Με τον θάνατο του γκοσινι πέθαναν πολλά περίσσοτερα απο τρία καλά κόμιξ.

    Επίσης στα αστεριξ η διαφορά προφανώς και φαίνεται ακόμα κι όταν είσαι μικρός. Ο γκοσινί επειδή ήξερε πως να γράφει σενάρια κρατούσε πάντα την φόρμα σε συγκεκριμένα πλαίσια: γίνεται ένα σκηνικό, φεύγουμε για ταξίδι, ΔΕΝ πειράζουμε ποτέ τα θεμέλια της φάσης: "γιατί ο αστεριξ είναι εργένης", "πως έπεσε στην χύτρα ο οβελιξ", "πως θα ήταν παιδάκια οι ήρωες μας", "υπάρχουν εξωγήινοι". Ο ουντερζό έμεινε κοντά σε αυτή τη φόρμα μόνο στην οδύσσεια του αστεριξ και λιγότερο στα αστεριξ και η χαλαλιμά και ρόδο και ξίφος, που όλως τυχαίως είναι και τα καλύτερα ουντερζό. Μετά αποφάσισε να του γαμήσει τη μάνα και να κάνει σενάρια χτυπώντας όλα τα "ταμπού" που έχει το αρχικό σενάριο. Αυτό δε δουλεύει ποτέ, τα νεώτερα πλέον δε διαβάζονται και είναι κρίμας.
    Μπράβο Σπύρο, δυο σωστά σε μία μέρα, το ξαναβρίσκεις.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  14. #14
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default



    Καλύτερο Αστερίξ εδώ και εικοσιτόσα χρόνια, το έγραψε ο Jean-Yves Ferri και οι χαζομάρες του Uderzo με εξωγήινους disney κλπ είναι παρελθόν.

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Ο γκοσινί επειδή ήξερε πως να γράφει σενάρια κρατούσε πάντα την φόρμα σε συγκεκριμένα πλαίσια: γίνεται ένα σκηνικό, φεύγουμε για ταξίδι, ΔΕΝ πειράζουμε ποτέ τα θεμέλια της φάσης: "γιατί ο αστεριξ είναι εργένης", "πως έπεσε στην χύτρα ο οβελιξ", "πως θα ήταν παιδάκια οι ήρωες μας", "υπάρχουν εξωγήινοι". Ο ουντερζό έμεινε κοντά σε αυτή τη φόρμα μόνο στην οδύσσεια του αστεριξ και λιγότερο στα αστεριξ και η χαλαλιμά και ρόδο και ξίφος, που όλως τυχαίως είναι και τα καλύτερα ουντερζό. Μετά αποφάσισε να του γαμήσει τη μάνα και να κάνει σενάρια χτυπώντας όλα τα "ταμπού" που έχει το αρχικό σενάριο. Αυτό δε δουλεύει ποτέ, τα νεώτερα πλέον δε διαβάζονται και είναι κρίμας.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •