Page 133 of 185 FirstFirst ... 3383123131132133134135143183 ... LastLast
Results 1,981 to 1,995 of 2772

Thread: Now reading thread.

  1. #1981
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Γιατι απαξιωνετε ετσι ευκολα φασεις?
    Τίγκα εγωϊστές.

  2. #1982
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Περισσοτερο εγωκεντρικοι θα ελεγα.
    Let The Freak Flag Fly!

  3. #1983
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    κι ομως, εν τελει η ατομικιστικη θεωρηση του στιρνερ δεν ειναι διαφορετικη απο τον ατομικισμο του νεοφιλελευθερισμου. και στις δυο αφηγησεις μιλαμε για ενα αυθυπαρκτο ανταγωνιστικο υποκειμενο που κοινωνικοποιειται βασει συμβολαιων.

    το ολο ενδιαφερον που θα μπορουσε να βρει καποιος στον στιρνερ ειναι νομιζω μονο βασει των εγελιανων του αναφορων. τσεκαρε το "απο τον χεγκελ στον νιτσε" του λεβιτ. χαρδκορ φιλοσοφικο διαβασμα, αλλα τον αξιζει τον κοπο του βρε αδερφε.

    α και δεν ειμαστε ουτε εγωιστες, ουτε εγωκεντρικοι. σκληροπηρυνικοι υλιστες ειμαστε κι εγω κι ο ικονοκλαστ κι ο αγκοραφομπικ, καθενας με τον τροπο του.
    this is radio freedom.

  4. #1984
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    κι ομως, εν τελει η ατομικιστικη θεωρηση του στιρνερ δεν ειναι διαφορετικη απο τον ατομικισμο του νεοφιλελευθερισμου. και στις δυο αφηγησεις μιλαμε για ενα αυθυπαρκτο ανταγωνιστικο υποκειμενο που κοινωνικοποιειται βασει συμβολαιων.

    το ολο ενδιαφερον που θα μπορουσε να βρει καποιος στον στιρνερ ειναι νομιζω μονο βασει των εγελιανων του αναφορων. τσεκαρε το "απο τον χεγκελ στον νιτσε" του λεβιτ. χαρδκορ φιλοσοφικο διαβασμα, αλλα τον αξιζει τον κοπο του βρε αδερφε.
    Hm, τη σχεση του Στιρνερ με τον αναρχισμο πως την κρινεις ?

    πχ http://en.wikipedia.org/wiki/Max_Stirner#Anarchism

    Εγω δεν μπορω να κρινω μιας κ δεν εχω διαβασει το βιβλιο του σου ξαναλεω. Παντως απο συζητησεις με ατομα που το εχουν διαβασει, ολοι μου χουν πει οτι ειναι αρκετα ενδιαφερον απλα απο ενα σημειο κ μετα ανακυκλωνεται. Επισης η κριτικη που ασκησε ο μαρξ στον Στιρνερ χαρακτηριστικε ως γελοια.
    Let The Freak Flag Fly!

  5. #1985
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    ο ενγκελς νομιζω εχει ασκησει κριτικη στον στιρνερ, απ' οσο ξερω ο μαρξ δεν νοιαστηκε.*

    οσο για τους στιρνερικους, ε, γενικα, ατομικιστικος αναρχισμος, λουμπενομποεμισμος, μικροαστικος φασισμος ειναι το ιδιο πραγμα στο μυαλο μου.

    εντιτ: * λολ, μαλακιες λεω.
    Last edited by metamelia3; 27-08-2011 at 19:38.
    this is radio freedom.

  6. #1986
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    ο ενγκελς νομιζω εχει ασκησει κριτικη στον στιρνερ, απ' οσο ξερω ο μαρξ δεν νοιαστηκε.

    οσο για τους στιρνερικους, ε, γενικα, ατομικιστικος αναρχισμος, λουμπενομποεμισμος, μικροαστικος φασισμος ειναι το ιδιο πραγμα στο μυαλο μου.
    Για το πρωτο ειμαι αρκετα σιγουρος (καλα δεν κοβω κ του πουλι μου) οτι ηταν ο Μαρξ.

    Για το τελευταιο τα 2 πρωτα ναι, αλλα μικροαστικος φασισμος? WTF mate?
    Let The Freak Flag Fly!

  7. #1987
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    η ιδια λογικη ειναι: καθηλωνεσαι σε καποιες αυθαιρετες και αυστηρα εσωτερικες αισθητικες αληθειες (ο μοναδικος, ο εστετ παρίας - γνωστός και ως παπαρίας -, ο ευρω-ελληνας αντιστοιχα) και αναπαραγεσαι στα πλαισια τους.
    this is radio freedom.

  8. #1988
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    η ιδια λογικη ειναι: καθηλωνεσαι σε καποιες αυθαιρετες και αυστηρα εσωτερικες αισθητικες αληθειες (ο μοναδικος, ο εστετ παρίας - γνωστός και ως παπαρίας -, ο ευρω-ελληνας αντιστοιχα) και αναπαραγεσαι στα πλαισια τους.
    Ποια αληθεια δεν ειναι αυθαιρετη ή εσωτερικη? Με αλλα λογια, τι αντιπροτεινεις ως προς αυτο. Αν και διαφωνω οτι ο ατομικιστης ειναι αγκυλωμενος σε αυτα τα πλαισια απαραιτητα.
    Let The Freak Flag Fly!

  9. #1989
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Ο ατομικιστής πλέον είναι αγκυλωμένος σε όλα τα πλαίσια (και σε αυτά που θα φτιάξει μόνος του), έχει πλήρη ελευθερία επιλογών, αρκεί να είναι (να δείχνει) ο-πιο-γαμάτος. Δεν υπάρχει παρεξηγημένος ατομικισμός.

  10. #1990
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    Ο ατομικιστής πλέον είναι αγκυλωμένος σε όλα τα πλαίσια (και σε αυτά που θα φτιάξει μόνος του), έχει πλήρη ελευθερία επιλογών, αρκεί να είναι (να δείχνει) ο-πιο-γαμάτος. Δεν υπάρχει παρεξηγημένος ατομικισμός.
    Αγκυλωμενος ή μη μπορει να ειναι ο οποισδηποτε, οτι -ιστης και να ειναι ή να μην ειναι.
    Let The Freak Flag Fly!

  11. #1991
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Αν θες να το πάμε έτσι, κανείς ποτέ δεν υπήρξε μη-αγκυλωμένος μόνος του, η ιδεολογία ξεπερνιέται μόνο από την επαναστατική κίνηση των μαζών. Αλλά για πες, εσένα ποιά είναι η άποψή σου για τον ατομικισμό και τους -ιστες του;

  12. #1992
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    Αν θες να το πάμε έτσι, κανείς ποτέ δεν υπήρξε μη-αγκυλωμένος μόνος του, η ιδεολογία ξεπερνιέται μόνο από την επαναστατική κίνηση των μαζών. Αλλά για πες, εσένα ποιά είναι η άποψή σου για τον ατομικισμό και τους -ιστες του;
    Σου πα δεν εχω ολοκληρωμενη γνωμη αν δεν διαβασω το συγκεκριμενο του Στιρνερ πρωτα. Κατα τα αλλα οπως το εχω στο μυαλο μου ο ατομικιστης δεν ειναι per se "κακος" ή "καταπτυστος",ή ο τυπος που "παταει επι πτωματων, δειγμα ατομικισμου ειναι και το να τραβηξεις τον δικο σου δρομο οσο το δυνατον ανεξαρτητα απο την κυριαρχη κουλτουρα,αντι-κονφορμιστικα και ανεξαρτητα απο τον κοινωνικο προγραμματισμο που εχεις δεχτει απο παιδι.

    Επισης οποιαδηποτε επαναστατικη κινηση των μαζων ειναι ουσιαστικα αποτυχημενη αν δεν εχει προυπαρξει αλλαγη(βελτιωση) σε ατομικο επιπεδο. Αλλιως μιλαμε απλα για αλλαγη εξουσιας, οχι γιαννης γιαννακης.
    Last edited by VidnaObmana; 27-08-2011 at 22:36.
    Let The Freak Flag Fly!

  13. #1993
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    για ατομικισμό απλά κάνε μια γύρα στη γειτονία σου, το σχολείο ή τη σχολή σου ή τη δουλειά σου
    Λοιπόν αυτό είναι καιρός να σταματήσετε να το λέτε, κυρίως επειδή δεν είναι αλήθεια.
    Στη πραγματικότητα αυτό που ερμηνεύετε ως άνθρωποι που νοιάζονται μόνο για τη πάρτη τους, είναι άνθρωποι που νοιάζονται μόνο για τη κοινωνική ομάδα που θεωρούν οτι ανήκουν. Για τους περισσότερους είναι η οικογένεια. Για άλλους το παρείνι, τα συντρόφια, το ΚΟΜΜΑ κλπ.

  14. #1994
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Ενω ο ατομικιστής για τι πράμα νοιάζεται;

  15. #1995
    after halloween. sod1013's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    INto the void
    Posts
    861

    Default

    αν δεν εισαι ατομικιστης{δεν ξερω καν τι σημαινει} με την εννοια να θες κατι καλυτερο για τον ευατο σου τοτε δεν βαδιζουμε πουθενα.
    δεν παιζω ξυλο.

Similar Threads

  1. Gynaikes only thread
    By eyeamflesch in forum General Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 26-12-2011, 17:58
  2. The MK appreciation thread
    By Kveldssanger in forum PC & Games
    Replies: 77
    Last Post: 09-03-2011, 22:20
  3. the kremmydi thread
    By cancer in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 18-07-2007, 07:35
  4. Richard Brautigar suggested reading
    By eyeamflesch in forum Literature
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2005, 01:50
  5. Vivlia (reading rocks!)
    By ManWhoSoldTheWorld in forum Literature
    Replies: 361
    Last Post: 16-02-2004, 16:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •