Results 1 to 5 of 5

Thread: Ο Ουές, ο Τσόρτσιλ και τα υπερμαγνητικά μπαμπού του Χαλανδρίου

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    163

    Default Ο Ουές, ο Τσόρτσιλ και τα υπερμαγνητικά μπαμπού του Χαλανδρίου

    Ναι, επιστρέφω μετά από χρόνια για να προμοτάρω ξεδιάντροπα το βιβλίο μου


    Βρισκόμαστε σ’ έναν θάλαμο, έναν θάλαμο που μοιάζει με τηλεφωνικό, μα δεν είναι πάρα το μικρό, λευκό δωμάτιο μιας ψυχιατρικής κλινικής. Μαζί μας είναι άλλοι δυο άνθρωποι. Ο ένας κείτεται σ’ ένα κρεβάτι, ασθενής. Αυτός είσαι εσύ, αναγνώστη. Ο άλλος στέκεται όρθιος, κοιτώντας μέσα απ’ το μοναδικό παράθυρο του θαλάμου. Αυτός είναι ο Τσόρτσιλ. Απ’ το παράθυρο βλέπει κάποιον, έναν άνθρωπο, έναν απλό άνθρωπο να διασχίζει τους δρόμους του γραμμικού χρόνου. Είναι ο Ουές και κάνει μια βόλτα στο Χαλάνδρι, ή έστω κάτι που μοιάζει στο Χαλάνδρι. Έπειτα σκέφτεσαι πως ο θάλαμος δεν είναι στ’ αλήθεια θάλαμος, είναι ένα παρατηρητήριο του χρόνου. Μα ο Τσόρτσιλ ξέρει πως ούτε αυτό είναι αλήθεια. Γυρνάει και στο λέει. Δεν υπάρχει θάλαμος. Δεν υπάρχει τίποτα, και τότε οι τοίχοι χάνονται, μαζί και το παράθυρο, μαζί και το κρεβάτι σου, μαζί και το Χαλάνδρι. Τώρα πλέουμε στον ωκεανό του σύμπαντος, και στις γωνιές του ορίζοντα μπορείς να διακρίνεις τα φώτα αλλόκοτων, ξένων πολιτισμών. Ο Τσόρτσιλ σ’ ανεβάζει σε μια μπαλωμένη ψαρόβαρκα. Ο Ουές είναι μακριά, ξέρει να κολυμπά μα θα κουραστεί σύντομα αν δεν τον τραβήξουμε πάνω στη βάρκα. Θα το αναλάβει ο Τσόρτσιλ αυτό. Εσύ, αναγνώστη, πρέπει να κρατήσεις την πορεία. Πάρε αυτά και κάν’ τα κουπιά, θα σου χρειαστούν. Τι είναι αυτά, ρωτάς;

    Είναι τα μπαμπού, φίλε! Είχα καταλάβει κάποια πράγματα λάθος για τη λειτουργία τους και δεν τα χα ευθυγραμμίσει σωστά. Τα τρελά μπαμπού-πολεμιστές, αυτές οι παλαβές αντένες! Εκεί ήταν το πρόβλημα. Στα υπερμαγνητικά μπαμπού του Χαλανδρίου! Και να φανταστείς πως μόλις χθες συζητούσαμε γι’ αυτά…
    Τότε τον διέκοψε ο Ουές:
    Τι είναι αυτά που λες; Ποιοι συζητούσαμε χθες; Έχουμε να βρεθούμε πάρα πολλά χρόνια.
    Ο Τσόρτσιλ τον κοίταξε έκπληκτος, και είπε:
    Χρόνια; Τι βλακείες είν αυτές; Τρελάθηκες; Και τέλοσπάντων, μη μου μιλάς για χρόνο, ξέρεις πολύ καλά πως ο χρόνος είναι σα μια βρωμερή μύγα που τσιμπάει το κούτελο μου και βουίζει γύρω απ’ τα αυτιά μου.


    Δελτίο τύπου


    Και μια κριτική

  2. #2

    Default

    Που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι neo hipster καφέ-μπραντσ-συνεργείο ποδηλάτων στο Μεταξουργείο.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    163

    Default

    Η αληθεία είναι πως ναι, θα μπορούσε, ίσως χρειαστεί μόνο να αφαιρέσεις τον Τσόρτσιλ

  4. #4
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    έχω ρίξει μεγάλο κράξιμο στα γραπτά σου εδώ μέσα
    οι δύο παράγραφοι που διαβάζω είναι πολύ καλύτερες

    συγχαρητήρια για την έκδοση και για την επιμονή
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    163

    Default

    Σ' ευχαριστώ φίλε, ίσως να βοήθησε τελικά και το κράξιμο τότε.
    Το περίεργο βέβαια είναι ότι παρόλο που όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω σταματήσει να γράφω σε μπλογκς, έντυπα, ζινς κλπ ακόμα η πιο δημοφιλής δουλειά μου είναι ο Χούιτης (ο οποίος πλέον και μένα μου φαίνεται μια μπούρδα και μισή).

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 27-06-2007, 20:25
  2. ΠΑΖΑΡΙ COMICWORLD ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ!
    By euthimisk in forum Comics/Cartoons
    Replies: 0
    Last Post: 28-05-2007, 16:24
  3. Ενας χρόνος Comicworld Χαλανδρίου!
    By euthimisk in forum Comics/Cartoons
    Replies: 3
    Last Post: 31-03-2006, 23:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •