Results 1 to 8 of 8

Thread: Nefes: Vatan sagolsun [The Breath] (2009)

  1. #1
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default Nefes: Vatan sagolsun [The Breath] (2009)

    Τουρκικη

    αληθινη ιστορία, ποια χρονια διαπραγματεύεται δεν ξέρω (καμια δεκαετία μάλλον όχι παλιοτερα). Έχει πάρει εξαιρετικές κριτικές, θα δω το σαββατοκυριακο και θα πω.

    http://www.imdb.com/title/tt1171701/

    επίσημο trailer


    μια εξάλεπτη σκηνή με αγγλικούς υπότιτλους

    Last edited by Kaserinos; 06-04-2011 at 11:20.
    Vielen Dank für alles was mal war

  2. #2
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    την είδα χτες

    με πολύ προσοχή και με σεβασμό στον Oliver Stone λογω Platoon, λέω ότι είναι μια από τις καλύτερες που έχω δει

    πολύ καλή σκηνοθεσία, εικόνες, συμβολισμοί και κανένας ηθοποιός δεν ήταν κάτι λιγότερο από καλός εως πολύ καλός

    άμα βρείτε υπότιτλους, δείτε
    Vielen Dank für alles was mal war

  3. #3
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Την είδα κι εγώ έπειτα από προτροπή της Σωτηρίας, η οποία δεν είναι ονλάιν οπότε τα λέω εδώ.

    Λυπάμαι αλλά η ταινία ήταν για τον πέοντα. Καταλαβαίνω το δράμα του εργάτη-φαντάρου στο βουνό, ως ένα σημείο δε πήγαινε μια χαρά, αλλά το να χαρίζει τη ζωή στον Κούρδο ο οποίος μόλις καθάρισε 10 δικούς του και να σηκώνει την προτομή του Ακατονόμαστου που διδάσκει μόνο Αγάπη, ε παπάρια. Θα πάρει πολύ καιρό σε αυτή τη χώρα να βγάλουνε μία ταινία πάνω στο ζήτημα.

  4. #4
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    αυτό αποκόμισες εσύ;

    τις (πολλές) σκηνές με τη σκισμένη σημαία να κυματίζει πχ, ενώ από κάτω λένε για περήφανο έθνος και υπεράσπιση εδαφών και τέτοια τα πέρασες στο έτσι; εκεί που η άλλη είναι αιμόφυρτη στο τραπέζι και σφαδάζει, όσο στην τηλεόραση δίνει συνέντευξη η μις τουρκία λέγοντας ένα σωρό βλακείες, δε βλέπεις κανένα συμβολισμό; ποιανου κουρδου χαρισε τη ζωη, άλλη ταινία είδαμε; άμα δε μπορείς να δεις ταινία, γιατί έχει προτομές ατατουρκ μεσα και δεν καθαρίζουν όποιον κουρδο δουν, δε φταίει η ταινία, ψάξτο αλλού
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #5
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    ποια χρονια διαπραγματεύεται δεν ξέρω (καμια δεκαετία μάλλον όχι παλιοτερα).
    έχω ακούσει οτι αυτά τα τελευταία χρόνια είναι δύσκολα για τις διαπραγματεύσεις της ελλάδας, συμβαίνει το ίδιο και στην τουρκία;

    κατα τ' άλλα, πας να βγάλεις άκρη με κνίτη, καλά να πάθεις, λοοοοολ!!!!!!!!!!!!
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  6. #6
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Μάριε σοβαρέψου.

    Σωτηρία, όπως ανέφερα, το πήγαινε καλούτσικα έως ένα σημείο. Δεν απαιτώ από μία ταινία να είναι αντικειμενική, γνωρίζω ότι αναλαμβάνει να παρουσιάσει τη μία πλεύρα γιατί όποια και αν είναι αυτή πάντα υπάρχει, όμως απαιτώ σοβαρότητα και όχι προτομές αγαλμάτων. Οι συμβολισμοί με το μοντέλο στην τιβί ήταν καλοί, το ομολογώ, αλλά δεν αρκεί, όλη η ταινία μου άφησε μία γεύση ότι αφορούσε την υπαρξιακή ανησυχία ενός de facto ηθικά ανώτερου, ότι παρουσίαζε τον σκεπτικισμό των εξ'ορισμού νικητών. Μεγάλη σημασία έχει το πώς τελείωσε, δηλαδή πες με κομπλεξικό αλλά εγώ είδα έναν μισοπεθαμένο Τούρκο να σηκώνει ένα σπασμένο άγαλμα, τι να πω. Η σκηνή με τον Κούρδο στο τέλος υπάρχει, λες να δα κανένα director's cut;

  7. #7
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    το ξανάδα, κατάλαβα ποια σκηνή λες. Σοβαρά, απογοητεύτηκες που δεν τον σκότωσε επειδή δεν ανταποκρίνεται στις απόψεις σου, άρα μαλακία;
    αν ο αλλος δε σήκωνε το άγαλμα (το οποίο δείχνει να γυαλίζει ο ίδιος πολλές φορές, είναι ή ο χαζούλης ή ο κούρδος του γκρουπ και τα δύο έχουν το συμβολισμό τους) να το πάει στη θέση του, τότε ό,τι κάναν εκει πέρα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Δείχνει και λέει πολλές φορές, ότι μόνο βράχια υπερασπίζονται στην ουσία, μόνο το άγαλμα δίνει νόημα σ'αυτό που κάνουν εκεί.
    Έχεις γενικότερο πρόβλημα με στρατό και χρέος και υποταγή σε εντολές και τέτοια, δε φταίει η ταινία γι'αυτό
    Vielen Dank für alles was mal war

  8. #8
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Δεν καταλαβαίνω γιατί βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο, το άγαλμα δεν είναι εκεί για να δίνει νόημα σε κάτι μάταιο, είναι εκεί γιατί είναι η πεμπτουσία του ακριτικού πατριωτισμού, της φύλαξης της πατρίδας από τους κακούς κλπ. Δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει ότι έχω πρόβλημα με το στρατό, σίγουρα έχω αλλά ούτε φαίνεται σε αυτά που γράφω εδώ ούτε επηρρεάζει το πώς βλέπω μία φθηνή πολιτική τοποθέτηση σε μία ταινία. Σα να είδαμε άλλη ταινία μου φαίνεται.

    Η φάση με την άφεση αμαρτιών του αντάρτη μαζί με το σκηνικό της προτομής κουβαλάει πολλούς συμβολισμούς αλλά ας μην το κάνουμε ζήτημα αυτό, μπορεί όντως να είναι καλοπροαίρετο, τι να πω.

Similar Threads

  1. BIRDFLESH 03/04/2009 @ aN, 04/04/2009 @ 8BALL.
    By Out Of The Body in forum Live & Events Talk
    Replies: 26
    Last Post: 07-04-2009, 00:06
  2. 2009
    By Phantom Duck in forum General Discussion
    Replies: 44
    Last Post: 03-01-2009, 19:13
  3. Death Breath - Stinking up the night
    By Marillion in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 18-01-2008, 10:30
  4. Death Breath - Let It Stink
    By Marillion in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 15-01-2008, 21:03
  5. Noiselust / El. Breath / Barbara's Str8 Son @ 28/12
    By Thomas_G in forum Live & Events Talk
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2006, 12:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •