Page 152 of 166 FirstFirst ... 52102142150151152153154162 ... LastLast
Results 2,266 to 2,280 of 2490

Thread: ΓΑΤΟΘΡΕΝΤ

  1. #2266
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Πολύ ωραία!!
    Μια ερώτηση, είχες καθόλου θέμα με το γάτο όταν του έφερες στο σπίτι τη μικρή και αν ναι, πώς τους έκανες να τα βρουν;
    Ρωτάω επειδή έχουμε ένα γάτο (1,5 έτους, στειρωμένος) και πρόσφατα ήρθε μια αδέσποτη μικρή γάτα, 4-5 μηνών την έκοψα, στο σπίτι (ισόγειο με κήπο) και έλεγα να την υιοθετήσουμε κι αυτή. Της έβαλα φαγητό νερό κτλ. Το θέμα όμως είναι ότι ο γάτος της την έπεφτε άσχημα να τη φάει, κι όταν τον κρατούσα κοντά της και τον χάιδευα μπας και τη συνηθίσει σιγά σιγά, δεν ήθελε με τίποτα και αφηνίαζε. Είναι κρίμα να χαθεί το γατάκι ρε γμτ, είναι πολύ φιλικό.
    Αν έχετε προτάσεις για να καταφέρω να συνυπάρξουν, shoot away.
    Θενξ!

  2. #2267
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Eίναι πολύ λεπτή διαδικασία και την ξεκίνησες ανάποδα. Λογικό να φρικάρει ο γάτος. Ηλικιακά σε παίρνει οριακά να τα βρούνε. Από 1,5 έτους και άνω είναι πιο δύσκολο, αλλά και πάλι όχι ανέφικτο. Το αν θα γίνουν φιλαράκια ή αν θα ανέχονται να συνυπάρχουν απλά, δε μπορείς να το προβλέψεις, αλλά λόγω κοντινής διαφοράς ηλικίας και αντίθετου φύλου, είναι υπέρ σου οι πιθανότητες.

    Στα διαδικαστικά τώρα. Αρχικά δε θα τα φέρνεις καθόλου σε επαφή. Θα περιορίσεις τη μικρή σε ένα δωμάτιο, για να συνηθίσουν καταρχάς το ένα την οσμή του άλλου. Θα πρέπει επίσης να ασχολείσαι περισσότερο με τον γάτο, να παίζεις μαζί του, να μην σε βλέπει να κάνεις πολλές αγάπες στο νέο γατί, γιατί θα ζηλέψει και θα γίνεται ακόμα πιο εχθρικός. Μετά από κάποιες μέρες που θα τα έχεις χωρισμένα, θα φέρεις αντικείμενα από τον χώρο του ενός στον χώρο του άλλου. Κρεβατάκια πχ, παιχνίδια, κουβερτάκια που ξαπλώνουν. Και πάλι σκοπός είναι να εξοικειωθούν με τις μυρωδιές.
    Όταν δεις πως ο γάτος πηγαίνει πια στην πόρτα του δωματίου της μικρής με περιέργεια, και μυρίζονται από κάτω κτλ, τότε μπορείς να δοκιμάσεις να τον βάλεις μέσα, κρατώντας τα σε απόσταση, και δίνοντάς του ελευθερία να φύγει άμεσα αν δε γουστάρει ή αν δείξει επιθετικότητα. Αυτή τη διαδικασία θα πρέπει να την επαναλάβεις, πάντα όντας παρόν, μέχρι να δεις πως την πλησιάζει να τη μυρίσει, πως του κινεί την περιέργεια, και εβεντσουάλι πως θέλει να παίξει.
    Ξανατονίζω οτι σε όλο αυτό, θα πρέπει να είσαι πολύ στοργικός με τον γάτο. Έχεις εισάγει ένα ξένο ζώο στον χώρο ΤΟΥ, και του έχεις γαμήσει το σύμπαν. Αν ακολουθήσεις τα παραπάνω και δε τον ζορίσεις, πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα. Καλή τύχη!

    Ο δικός μου έφαγε τεράστια φρίκη τις πρώτες 2-3 μέρες, αλλά επειδή δεν είχε κλείσει ούτε 12 μήνες σε ηλικία, μπήκε πολύ γρήγορα στη φάση της περιέργειας προς την μικρή, και μέσα σε μια βδομάδα μπορούσα να τα αφήνω στον ίδιο χώρο χωρίς φόβο. Έπεφτε καμιά σφαλιάρα, αλλά προειδοποιητικά, όχι με επιθετική πρόθεση. Πολύ γρήγορα άρχισαν και να παίζουν διερευνητικά, και μέσα σε ένα μήνα έγιναν αχώριστα. Είχα βέβαια το πλεονέκτημα πως τον μεγάλο τον έπαιρνα στη μάνα μου βόλτα που και που, οπού ερχόταν σε επαφή με γάτες, και ήταν προφανές πως είναι κοινωνικός και θέλει παρέα.

    edit: πάρε κι ένα βίντεο να δεις τι αγαπημένα που είναι τώρα

    Last edited by Drumsick; 18-10-2017 at 22:53.

  3. #2268
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ότι είπε η ντραμσικ ...
    Εγώ στο καινούριο σπίτι έχω το ίδιο "θέμα" αλλά εμένα δεν με παίρνει, η μπέμπα μου είναι 13-->14 ετών
    έρχονται οι γάτες της γειτονιάς επίσκεψη μας φέρνουν δώρα αλλά μόλις τις βλέπει η μπέμπα συνήθως αφηνιάζει. Ευτυχώς οι άλλες έχουν μάθει να είναι με άλλα γατιά και απλά την κοιτάνε με περιέργεια παρά επιθετικά.
    Οι οποίες γάτες τις γειτονιάς είναι υπερβολικά φιλικές και χαδιάρες ρε γμτ, και τις χουφτώνω ζούλα ... όλες εκτός από την σκοτς ... που μας κάνει ματάκια από μακριά αλλά κοντά δεν έρχεται
    η Σκοτς*

    Spoiler


    *
    Spoiler
    Σκοτς επειδή έχει ένα πεσμένο αυτάκι και είναι σαν Scottish Fold είναι και λίγο αλλήθωρη και είναι απλά υπέροχη
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #2269
    Senior Member Telepetel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    214

    Default

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Τέλεια τα γατόνια σας και το βίντεο επικ

    @Drumsick Το φαντάστηκα ότι είναι μεγάλο σοκ για το γάτο το να ρθει ένα καινούριο γατί στο χώρο του, οπότε τον χάιδευα όλη την ώρα αγνοώντας τη μικρή για να τον πειράξει όσο το δυνατόν λιγότερο. Αυτό με τις οσμές δεν το ήξερα, θα δοκιμάσω όσα είπες σιγά σιγά και ελπίζω να τα βρουν.

  5. #2270

    Default

    Silence is gold. Duct tape is silver.

  6. #2271
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ωραίος <3

    σε άλλα νέα, η πιο μπλαζέ γάτα της αθήνας σε καφενείο της γειτονιάς (γουδί)
    Rock or Nothing

  7. #2272
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  8. #2273
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Βρήκα ένα μικρό γατάκι στο δρόμο χωρίς μαμά. Κλασσικά το μάζεψα στον κήπο μην το πατήσει κάνα αμάξι. Ανακάλυψα οτι έχει έντονες διάρροιες και υποθερμία, ενώ είναι σκελετός. Το πήγα στο γιατρό, πήρα τα φάρμακα και το φαί που μου είπε (με τα τελευταία λεφτά που είχα διαθέσιμα..), αλλά δεν μπορώ να του δώσω τη φροντίδα που χρειάζετε, δεν έχω τον χώρο και έχω και άρρωστη μητέρα εγχειρισμένη. Ξέρει κανείς καμιά φιλοζωική η κάτι, το φαί και τα φάρμακα τα έχω, η έστω κάποιο γιατρό στα νότια προάστεια, θα πεθάνει το μικρό, είμαι σε απόγνωση.. Δεν μπορώ να το φροντίσω όπως πρέπει..

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  9. #2274
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Kαλύτερο ιατρείο στα νότια προάστια, αν όχι σε όλη την Αθήνα https://www.facebook.com/pages/%CE%9...24572754268136
    Κατα τ'άλλα, αναρτήσεις στα γκρουπς στο φβ που έχουμε πει.

  10. #2275
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Το μικρό πήγε προσωρινά σε μια κοπέλα που θα το κρατήσει μέχρι να δυναμώσει, αν τη βγάλει τελικά. Μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε. Ευχαριστώ ιδιαιτέρως την radienergeia για τη μεσολάβηση!

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  11. #2276
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Εφόσον δεν έδειξε κανείς ενδιαφέρον για υιοθεσία έδειξα εγώ. Πλέον είναι το τρίτο μέλος της φαμίλιας και οι 2 άλλες ήδη με στραβοκοιτάνε ^^ Πανέμορφο έγινε το σκασμένο..


    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  12. #2277
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default


  13. #2278
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    <3 <3 <3 <3
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #2279
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by When Black Roses Bloom View Post
    Στεφάνια στα παιδιά τους. Όχι των γατιών προφανώς, αυτών που τα παρατάνε.

    Γιατί λές για τύφλωση παρακαλώ? Γνωρίζω για μία πάθηση στα μάτια που πιάνει κάτι σαν τσίμπλα (δεν ξέρω πώς τη λένε) αλλά νόμιζα ότι είναι ιάσιμη.
    αν την προλάβεις , νομίζω στο ένα δεν το προλάβαμε, έχουμε ξεκινήσει με αλοιφές και τέτοια, απλά για το συγκεκριμένο δεν είμαι τόσο αισιόδοξος
    Μάλλον η τυφλούλα την γλύτωσε , νομίζω ότι πλέον το χειρότερο σενάριο είναι να έχουμε ένα μονόφθαλμο

    Σήμερα λέμε να τα κάνουμε πρώτη φορά μπανάκι <3 <3 <3
    Ίσως το στριμάρουμε κιόλα χοχοχοχοχοχχ

    Spoiler
    Μεγαλώσανε και γίναμε υπέροχα σκατούλια. Τα 5 θηλυκά στειρώθηκαν, τα αγοράκια θα κρατήσουν τα καμπανάκια τους για να πουν κάλαντα και μετά ... θα μαζευτούν.


    Η φλούλα λοιπόν (από το τυφλούλα )
    αν θυμάστε
    Spoiler


    Εξελίχτηκε σε γκόμενα τεραστίων διαστάσεων και πλέον την φωνάζουμε ΚΑΙ Τζένη (με το τζ πολύ παχύ και βαθύ )
    Spoiler


    είναι όλα υπέροχα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #2280
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    τα της Τασουλας μου (Κυβος και Ρομβος) τα πηγα πανω στο χτημα και οταν μετα απο καιρο ανεβασα την μανα να ξεσκασει απο την concrete jungleτης νιγριτεως τα εκανε χχχχχχ κλπ...ζωα, τι να πεις

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •