Page 150 of 166 FirstFirst ... 50100140148149150151152160 ... LastLast
Results 2,236 to 2,250 of 2490

Thread: ΓΑΤΟΘΡΕΝΤ

  1. #2236
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πάρε του τζάμπο που'χει στρογγυλή βάση κι έναν "κορμό" να εξέχει, στα 6ευ πάνω κάτω. Για αρχή είναι ο,τι πρέπει. Αν αποφασίσεις να φτιάξεις, σκοινί σιζάλ, όχι οτιδήποτε. Έχει καρούλι μεγάλο στα λερου μερλιν, με 8-9ευ.

  2. #2237

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Πάρε του τζάμπο που'χει στρογγυλή βάση κι έναν "κορμό" να εξέχει, στα 6ευ πάνω κάτω. Για αρχή είναι ο,τι πρέπει. Αν αποφασίσεις να φτιάξεις, σκοινί σιζάλ, όχι οτιδήποτε. Έχει καρούλι μεγάλο στα λερου μερλιν, με 8-9ευ.
    thanks! και κάτι ακόμα, τα γατιά δαγκάνουν καλώδια? να ασχοληθώ να τα μαζέψω με κάτι, ή είναι αποκλειστικά των σκύλων το χούι?
    tt0274518

  3. #2238
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Ενίοτε δαγκώνουν, ναι. Καλό είναι να τα μαζέψεις/κολλήσεις με ταινία στο πάτωμα κτλ., τουλάχιστον μέχρι να ενηλικιωθεί. Όταν μεγαλώσουν σοβαρεύουν. Επίσης τσέκαρε μη τυχόν έχεις επικίνδυνα σημεία, ξέρω γω χύμα αιχμηρά αντικείμενα, εργαλεία και δεν ξέρω τι, οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει ζημιά αν καρφωθείς πάνω του τρέχοντας σαν παλαβό μες το σπίτι. Κι αν έχεις πολύτιμα αντικείμενα σε ράφια κτλ, μάζεψε τα γιατί σε βάθος χρόνου είναι πολύ πιθανό να πέσουν. Να θυμάσαι πως η γάτα θα ανέβει ΠΑΝΤΟΥ. Και στο ψυγείο πάνω, ναι. Και δέσε τις κουρτίνες σου κόμπο ψηλά αν δε θες να γίνουν κουρέλια.
    Τέλος, αν έχεις σκοπό να βγαίνει στο μπαλκόνι [να έχεις, ειναι έγκλημα να το έχεις μόνιμα κλεισμένο μέσα], δες πως θα το ασφαλίσεις και από τα γειτονικά μπαλκόνια, και για να μην φύγει κάτω. Εγώ τώρα για τη μικρή, επειδή έκανε ακραίες ταρζανιές, πήρα ένα δίχτυ για πουλιά, κι έχω κλείσει από πάτωμα μέχρι ταβάνι γύρω γύρω παντού.

  4. #2239
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Καλό το τρίξι, αλλά πανάκριβο θα βγει. Δεν ξέρω βέβαια πρακτικά πόσο πιο ασφαλές ή όχι είναι σε σχέση με αυτό που πήρα εγώ, δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου. Για διαχωριστικό από το άλλο μπαλκόνι θα πρότεινα κάνα ξύλινο πάνελ, τέτοια φάση, και δίχτυ από πάνω μέχρι ταβάνι για έξτρα σιγουριά



    Για κάγκελα, καμιά καλαμωτή, κι από κει και πάνω δίχτυ, για να μην είναι και ολοκληρωτικά κακάσχημο. Αυτό εδώ πήρα εγώ http://www.e-technostore.com/dikty-prostasias-4m.html
    Αντιχαλαζικό που είδα πρέπει να είναι πολύ καλή φάση, και από άποψη αντοχής και επειδή είναι άσπρο και δε φαίνεται πολύ, αλλά όπου το βρήκα το πουλάνε με το τόπι, διακόσια μέτρα ξέρω γω.

  5. #2240

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Τέλος, αν έχεις σκοπό να βγαίνει στο μπαλκόνι
    το "μπαλκόνι" μου είναι μικροσκοπικό, 1x3 φάση
    Θα το βγάζω να παίρνει λίγο καθαρό αέρα ξερωγω, αλλά δε νομίζω να ξετρελαίνεται κιόλας (ισόγειο γαρ)
    tt0274518

  6. #2241
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by supermachoman View Post
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Τέλος, αν έχεις σκοπό να βγαίνει στο μπαλκόνι
    το "μπαλκόνι" μου είναι μικροσκοπικό, 1x3 φάση
    Θα το βγάζω να παίρνει λίγο καθαρό αέρα ξερωγω, αλλά δε νομίζω να ξετρελαίνεται κιόλας (ισόγειο γαρ)
    Ας είναι και μικροσκοπικό. Η γάτα μπορεί να διασκεδάζει για ώρες απλά χαζεύοντας τα πάντα. Είναι σαν φυλακή χωρίς VS με τηλεόραση. Επίσης, αν δεν έρχεται έστω έτσι σε επαφή με τον έξω κόσμο, με φασαρία, αμάξια, ανθρώπους κτλ, θα γίνει τρελά φοβική και θα κάνει δράματα/θα σοκάρεται γάμα τα όποτε τη βγάζεις να την πας σε κανα γιατρό κτλ.

  7. #2242
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by supermachoman View Post
    πείτε λίγο για ονυχοδρόμια, να αγοράσω κάποιο συγκεκριμένο? Να δοκιμάσω να φτιάξω μόνος μου?

    μικρό γατί 2-3 μηνών, δε το χω φέρει ακόμα σπίτι, αλλά θέλω με το που μπει να τα βρει όλα έτοιμα
    Δεν θα πάρεις, θα βρεις κάποιον με τζάκι ή σε ένα μαγαζί που πουλάει ξύλα για τζάκι και θα πάρεις μισό κούτσουρο και θα είσαι πασάς.
    Τζάμπο δεν ψωνίζουμε ποτέ και τίποτα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #2243
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Ανχόλη, εγώ έκανα δουλειά με αυτό το μαντζαφλάρι:
    http://www.e-technostore.com/plastiko-plegma-1m.html

    Το πρόβλημα είναι τα δύσκολα σημεία, όπως οι γωνίες και οι ενώσεις με τα διαχωριστικά των μπαλκονιών. Εκεί θα χρειαστεί να γίνει κάποια πατέντα. Εγώ έχω βάλει κατά καιρούς ξύλα ή άλλα βολικά στο σχήμα αντικείμενα εκεί που εφάπτεται το πλέγμα στο κάγκελο ή το πλακάκι για να μην μπορεί να το παραμερίζει το γατί.
    Αν δεν το έλυσες το θέμα ακόμα, βάλε καμία φωτό που να δείχνει κάγκελο-διαχωριστικό-(απόσταση από)πλακάκι, να δούμε τι μπορεί να ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωσή σου.
    Resistance is useless

  9. #2244
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    supermachowoman μια καλη λυσις για τα καλωδια ειναι οι αφρολεξ σωληνες (για PC ε?)

  10. #2245
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ξερεις οτι οι γατες ειναι αιλουροειδη και δεν μασαν απο 'μποδια ε? το ξερεις

  11. #2246
    Industrial Might & Magic casshern's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    koonunga hill
    Posts
    1,682

    Default

    Quote Originally Posted by _UnHoLy^MaRtYr_ View Post
    φχαριστω ομορφιες.

    casshern το θεμα ειναι πως το μπαλκονι ειναι αρκετα μεγαλο και ψηλα και με κατι τετοιο θα χασω θεα


    Μπαλκονάρα!

    Εγώ θα έλεγα ότι είναι άδικος κόπος το πρότζεκτ. Πολλά μέτρα κάγκελο και πολλές γωνίες να καλύψεις. Στη θέση σου, θα ρωτούσα τους δίπλα αν έχουν πρόβλημα με την πιθανότητα να σουλατσάρει το γατί στο μπαλκόνι τους. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, ποτέ δεν ξέρεις.
    Αν έχουν πρόβλημα, επικεντρώσου στο πως θα μπλοκάρεις την πρόσβαση στο δίπλα μπαλκόνι και μην ανησυχείς για το ενδεχόμενο να πέσει το γατί*. Άρα, σε απασχολεί μόνο το πως θα φράξεις το κομμάτι που το κάγκελο του μπαλκονιού σου ενώνεται με το διαχωριστικό των διαμερισμάτων.
    Εγώ σκέφτομαι 2 κομμάτια πλέξι γκλας(διάφανο), που θα στηριχθούν πάνω στο μικρό κομμάτι του κάγκελου που ενώνεται με το διαχωριστικό του μπαλκονιού. Φαντάσου ένα μπέργκερ που τα δύο ψωμάκια είναι τα πλέξι γκλας και το μπιφτέκι είναι το κάγκελο. Το εξωτερικό πλέξι θα πρέπει να εξέχει προς τα έξω, για να μην μπορεί να περάσει το γατί πατώντας στο άκρο του τσιμέντου(αν και το βλέπω πολύ στενό). Καλό θα ήταν επίσης, τα πλέξι γκλας να είναι ψηλότερα από το, ήδη υπερυψωμένο σε εκείνο το σημείο, κάγκελο.
    Γενικά, δύσκολο πρότζεκτ. Ελπίζω να έχεις πέσει στην περίπτωση των κουλ γειτόνων.

    (*) Τα γατιά δύσκολα θα κάνουν το λάθος να γλιστρήσουν. Αρκεί να μην τους τρομάξει κάτι τη λάθος στιγμή!
    Resistance is useless

  12. #2247
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by casshern View Post
    (*) Τα γατιά δύσκολα θα κάνουν το λάθος να γλιστρήσουν. Αρκεί να μην τους τρομάξει κάτι τη λάθος στιγμή!
    Προσωπικά δε θα ρίσκαρα ποτέ τη ζωή της γάτας μου βασιζόμενη σε αυτό το σκεπτικό. Τα γατιά είναι και βλαμμένα και κυνηγάνε ιπτάμενα πράγματα χωρίς να λαμβάνουν καθόλου υπόψιν τους κινδύνους. Κάλλιστα σουλατσάρει πάνω στο κάγκελο και πέφτει στο κενό προσπαθώντας να πιάσει κάνα πουλί ή έντομο.
    Μόνο αν μιλάμε για γάτα μεγάλης ηλικίας δεν θα το αμπάρωνα από παντού.

  13. #2248
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    έχει φύγει 2 φορές η γάτα μου από το μπαλκόνι του πρώτου, θα μου πεις η μπεμπούλα μου δεν είναι και καμιά μπαλαρίνα, αλλά καλά είναι να το έχετε στο μυαλό
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  14. #2249
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Egw tis exw xyma na bgainoune mpalkoni opote goustaroun kai den exoun pote kanei kati ripsokindyno, alla auto epeidh tis 3erw,alliws 8a fobomoun.

    Mikrh gata eidika 8a th fobomoun dipla.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  15. #2250
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    H hra to agaphse amesws to mikro


    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •