Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56

Thread: Megadeth - Endgame (2009)

  1. #1
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default Megadeth - Endgame (2009)



    1 Dialectic Chaos
    2 This Day We Fight!
    3 44 Minutes
    4 1, 320'
    5 Bite the Hand
    6 Bodies
    7 Endgame
    8 The Hardest Part of Letting Go... Sealed with a Kiss
    9 Head Crusher
    10 How the Story Ends
    11 The Right to Go Insane

    Όταν μιλάμε για νέο δίσκο Megadeth, ουσιαστικά μιλάμε για το κατά πόσο είναι "στα καλά" του, συνθετικά, στιχουργικά και κιθαριστικά ο Mustaine, από εκεί κρίνεται και κατά ένα μεγάλο ποσοστό το αποτέλεσμα του έργου που μας προσφέρουν, σωστά; Κατά τα 2/3 ναι.

    Γιατί πλέον ο Μustaine έχει δίπλα του τον Chris Broderick, τον καλύτερο κιθαρίστα που πέρασε από το σχήμα από το 2000 που ο εγκατέλειψε ο Friedman και μετά, πράγμα που του δίνει μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων, αλλά και μεγαλύτερο κίνητρο. Συνυπολογίζοντας το γεγονός ότι τον τελευταίο καιρό δείχνει αναγεννημένος, με αποτέλεσμα οι καλές ιδέες να του κατεβαίνουν στο κεφάλι σωρηδόν, έχουμε έναν πολύ δυνατό δίσκο, τίγκα στα βαριά, ογκώδη riffs και στα όμορφα κιθαριστικά leads.

    Αυτό γίνεται άμεσα αντιληπτό με το εναρκτήριο instrumental "Dialectic Chaos", ακολουθούμενο από το γρήγορο και βαρύ "This Way We Fight!". Δεν θυμίζει και λίγο την εισαγωγή του "So Far…" αυτό το παιχνίδι;; Προσωπικά ξεχώρισα τα 2 πρώτα, όπως ήδη είπα, το ομώνυμο, το πρώτο single "Head Crusher", το "The Hardest Part of Letting Go...Sealed With a Kiss" και το "44 Minutes".

    Για να είμαι βέβαια και ειλικρινής, κανείς δεν περιμένει από τον Mustaine να γράφει κομμάτια σαν 20χρονος thrasher και οι Megadeth δεν νομίζω πως θα καταφέρουν ποτέ να επαναλάβουν δίσκους όπως το "Peace Sells" ή το "Rust in Peace" ας πούμε, όμως το "Endgame" κοιτάει κάπως προς τα κείνη την κατεύθυνση, και είναι σίγουρα ό,τι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει η μπάντα από το "Cryptic Writings" (ή μήπως έπρεπε να πω από το "Youthanasia"; ) και μετά. Και είναι και ένας από τους καλύτερους κιθαριστικούς δίσκους του 2009! Μακάρι να σταθεροποιηθεί αυτό το σχήμα, αν και με τον κυκλοθυμικό αρχηγό του αυτό είναι μάλλον δύσκολο, για να δούμε και καλύτερα ακόμα αποτελέσματα.
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  2. #2
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Μόνο μία φορά τον έχω ακούσει, καλός που φάνηκε, θα τον ακούσω κ άλλο φυσικά κ θα πω...εξάλλου αγαπάμε Mustaine.

    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  3. #3
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Εγώ πάλι είμαι πολέμιος Megadeth και εννοείται οι Cacophony και οι Vixen με το θεϊκό τους EP μαμάνε Mustaine για την πλάκα τους!

    Άκουσα το εναρκτήριο ντουέτο το οποίο ήταν απλά για κλάματα!!! Τι αηδίες ήταν αυτές στην "Dialectic..." πίπα; Ο κ. Mustaine έχει ακούσει Rock'n'Rolf και Liege Lord να ακούσει κανά riff της προκοπής; Τι ρυθμικά της πλάκας και solo "πιο γρήγορα δεν γίνεται" είναι αυτά;;;

    Καλά το επόμενο track είναι η ισοπέδωση η ίδια, όμως! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

    Πόσο πιο άμπαλα φωνητικά;;; Δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του κανονικά, έτσι;

    Για σύγχρονο αμερικάνικο ήχο ψηφίζουμε Sacred Oath και Aska! Όχι άλλο στην αμπαλίαση των Megadeth!

    ΖΗΤΩ!!!
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  4. #4
    sober Ragozin irreligious's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    lucky
    Posts
    4,857

    Default

    Quote Originally Posted by Ra Pariah View Post
    Ο κ. Mustaine έχει ακούσει Rock'n'Rolf και Liege Lord να ακούσει κανά riff της προκοπής;

    τι λες βρε πρεζάκια?
    i need feminime venoms in order to function with the system.

  5. #5
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Πραγματικά πολύ άσχημος δίσκος. Όσκαρ κακογουστιάς.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  6. #6
    Sayid Hassan Jarrah psychotron's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Contemporary Adult Entertainment Company
    Posts
    7,453

    Default

    Ra Pariah παίρνεις ναρκωτικά;
    Επίσης όσοι δεν σας αρέσει κάτι ΠΡΕΠΕΙ να πεταχτείτε να πείτε τη μαλακία σας και το πόσο αυτά που ακούτε εσείς γαμάνε αυτά που ακούνε οι άλλοι;
    Πόσο βλαμμένοι είστε;;
    Where's the booze?



    I used to be perfect but now I'm even better

  7. #7
    ρινς antimusic's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    planet motherfucker
    Posts
    2,860

    Default

    εμένα παιδιά μου άρεσε περισσότερο το the right to go insane και θα προτιμούσα ο κύριος mustaine να έγραφε ωραία τραγούδια με ωραία ρεφρέν σαν κι αυτά που ξέρουμε οτι ξέρει να γράφει, παρά να γράφει σαχλαμάρες για τους ρα παράγιας αυτού του κόσμου που ξέρουμε οτι δεν μπορεί πλέον να γράψει (εδώ και 3-4 δίσκους).

    γενικά αυτό το με-το-ζόρι-γρήγορο-και-θρας δεν εντυπωσιάζει κανέναν πλέον, και δεν έχει και νόημα μου φαίνεται.

    κατά τα άλλα είναι ένας γρήγορος και με το ζόρι "θρας" δίσκος, σαν τον προηγούμενο, έχει μερικά ανέλπιστα όμορφα κομμάτια και πολλά αδιάφορα, όσοι έκαναν τον κόπο να μπουν σε θρεντ μεγκαντεθ εν έτει 2009 ξέρουν και κάνουν τα κουμάντα τους.
    Talking monkey, yeah, yeah. Came here from the future. Ugly sucker, only says "ficus".



  8. #8
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Τα ναρκωτικά τα έκοψα σαν το φίλο σας και τελευταία ανακαλύπτω την ουσία του Χριστιανισμού, ξεσκονίζοντας μπάντες τύπου Barren Cross...

    Πάντως, το δεύτερο σκέλος του post σου, φίλτατε, δεν το πολυ-έπιασα. Αν σε πείραξε το name-dropping στο αρχικό μου post, τότε να ζητήσω συυγγνώμη.

    Από κει και πέρα, μπήκα για να πω τη γνώμη μου ότι τόσο αδιάφορο instrumental ένας Powell δε θα έγραφε ΠΟΤΕ και ότι στο 2ο τρακ υπάρχουν φωνητικές γραμμές τις οποίες απλούστατα ένας σοβαρός παραγωγός δεν τις αποδέχεται... Απλά επειδή είναι o Mustaine ο "τραγουδιστής" και ως γνωστόν ο Mustaine ΔΕΝ είναι τραγουδιστής, γι' αυτό αφέθηκαν ώς έχουν.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  9. #9
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    Ο κ. Mustaine έχει ακούσει Rock'n'Rolf και Liege Lord να ακούσει κανά riff της προκοπής;
    Post of the day.

  10. #10
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    να πω κι εγώ την καντιριά μου, μετά το risk, μεμονωμένα κομμάτια αξίζουν, άλλος ένας μεγάλος που προσπαθεί στα γεράματα να συμπληρώσει τα συντάξιμά του
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  11. #11
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Καλός δίσκος είναι και το θρας μια χαρά είναι αν και δεν σε πείθει πάντα. Αλλά το'χει ο Μαστέην, μην ακούω μαλακίες, ξέρει να γράφει θρας ριφφ μια χαρούλα. Το μόνο που με χαλάει είναι τα φωνητικά που δεν βάζουν φωτιά στο δρόμο. Και δεν εννοώ ότι ο Μαστέην δεν έχει φωνή και τέτοια, είμαι ΛΑΤΡΗΣ των φωνητικών του μέχρι το Youthanasia, αλλά τον τελευταίο καιρό είναι πολύ φλατ, σα να θέλουν κανά δυο τόνους πάνω, δεν ξέρω.

    Αξιοπρεπής έως καλός ο δίσκος και ο χρόνος θα δείξει.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    CROSSBONE ISLAND
    Posts
    5,222

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Καλός δίσκος είναι και το θρας μια χαρά είναι αν και δεν σε πείθει πάντα. Αλλά το'χει ο Μαστέην, μην ακούω μαλακίες, ξέρει να γράφει θρας ριφφ μια χαρούλα. Το μόνο που με χαλάει είναι τα φωνητικά που δεν βάζουν φωτιά στο δρόμο. Και δεν εννοώ ότι ο Μαστέην δεν έχει φωνή και τέτοια, είμαι ΛΑΤΡΗΣ των φωνητικών του μέχρι το Youthanasia, αλλά τον τελευταίο καιρό είναι πολύ φλατ, σα να θέλουν κανά δυο τόνους πάνω, δεν ξέρω.

    Αξιοπρεπής έως καλός ο δίσκος και ο χρόνος θα δείξει.
    Αυτό. Και λατρεύω φωνητικά Mustaine και εγώ................
    Ευχαριστώ Sabbattack για την προσφορά του στον πολιτισμό ,την κουλτούρα και την ΚΑΛΗ μουσική!

  13. #13
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Όποιος θάβει φωνητικά Μαστειν



    ας μας πει ποιός θα έλεγε αυτό το κομμάτι καλύτερα.

  14. #14
    no brains Diva Plavalaguna's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Sky Valley
    Posts
    1,042

    Default

    κ εγω το ακουσα μερικες φορες κ μ φανηκε αρκετα καλο.
    ωραια ριφφς κ σολακια. γενικα ταχυτητα οκ.
    φωνητικα γτπ σε καναδυοτρια κομματια.
    αλλα δν ειμαι κ πολυ αντικειμενικος με Μαστεην γιατι τον αγαπω κ επισης δν ξερω απο μεταλ
    man has known and now he's blown it upside down and hell's the only sound,
    we did an awful job and now they say it's nobody's fault

    Interviewer : How does it feel to be the greatest guitarist in the world ?
    Jimmy Hendrix : I don't know, go ask Rory Gallagher.


  15. #15
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Μου άρεσε πολύ που ο δίσκοντας ήτο στο μαησπέης τους. Δεν ξέρω αν είναι ακόμα πάντως έχει καιρό που τον άκουσα καθώς τον βρήκα τυχαία εκεί.
    Πράγματι όσκαρ κακογουστιάς. Βαρετός δίσκος ως εκεί που δεν πάει. Δεν ξέρω τί άποψη θα είχα εαν άκουγα μέγκαντεθ όπως όταν έβγαζα το Holy wars στην κιθάρα αλλά δεν νομίζω να διέφερε.
    Βέβαια το "βαρετός δίσκος" είναι κάτι υποκειμενικό (όχι τόσο τώρα που το σκέφτομαι γιατί όταν αναμασάς τα ίδια χωρίς να κάνεις βήματα περεταίρω τότε θα αρέσεις μόνο σε... κολλημένους?). Όμως θα αναφέρω κάτι που πραγματικά νομίζω είναι αντικειμενικά άσχημο. Πολλά σόλος ρε παιδί μου. 2 σειρές στίχοι και τσαααααακ στάει το 10'' σολάκι. Κι άλλο σολάκι. ΠΟΣΑ ΣΟΛΟΖ ΠΙΑ ΟΚ ΠΑΙΖΕΤΕ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ. ΟΚ ΠΗΡΕΣ ΤΟΝ ΜΠΡΟΝΤΕΡΙΚ ΣΚΑΣΕ ΠΙΑ. Αυτά τα ολίγα.

Similar Threads

  1. Megadeth
    By eyeamflesch in forum Music Discussion
    Replies: 34
    Last Post: 15-01-2008, 02:13
  2. Megadeth, 17-06-2005
    By psychotron in forum Live Reports
    Replies: 28
    Last Post: 02-07-2005, 19:27
  3. Megadeth
    By _UnHoLyMaRtYr_ in forum Live & Events Talk
    Replies: 148
    Last Post: 18-06-2005, 22:10
  4. xarizo megadeth
    By Rotting_Christ in forum The Marketplace
    Replies: 17
    Last Post: 12-05-2005, 11:15
  5. MEGADETH TOUR
    By sephiroth in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 06-04-2005, 23:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •