Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 264

Thread: Dragon Age: Origins

  1. #1
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default Dragon Age: Origins

    http://dragonage.bioware.com

    Οκ, γιατί δεν υπάρχει θρεντ. RPG, από Bioware, βγαίνει για pc και xbox 360 αρχές Νοέμβρη και μέσα Νοέμβρη για PS3. Πολλές φορές το έχουν χαρακτηρίσει σαν συνέχεια ουσιαστικά των Baldur's Gate (όχι σεναριακά προφανώς). Το setting φαίνεται κλασσικό rpg setting, η bioware έχει δώσει πάρα πολλές πληροφορίες και γενικά φαίνεται ότι πάμε για παιχνίδι-σταθμό (κλισέ).
    Οι μάχες είναι pause and play και θα μπορείς να επιλέγεις αν θα τις βλέπεις real time ή όχι και επίσης ανάλογα με τον χαρακτήρα που θα επιλέξεις έχεις διαφορετικό σημείο εκκίνησης κλπ. Μάλιστα το origins μπήκε στον τίλο γιατί : The game offers a unique new feature called Origin Stories that shapes the way the world sees you and the way you will see the world. Each origin determines the player's motivations, shapes his or her experience, and renders a unique prelude, path, and ending to the game. We also chose "Origins" because it symbolizes BioWare's return to its roots..

    Rule system απ'ότι λένε έχουν φτιάξει ειδικό για το συγκεκριμένο παιχνίδι, το οποίο btw ανακοινώθηκε πρώτη φορά στην e3 2004 (!), δεν ξέρω τι έχει παιχτεί με όλες τις καθυστερήσεις , ελπίζω να μην το επηρεάσει αρνητικά

    Eurogamer Preview

    IGN Preview

    Και γενικά trailers βρίσκετε παντού

  2. #2
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Ναι είναι παμπάλαιο γι αυτό και τα γραφικά του δεν είναι τόσο υπερθεικά πια. Νομίζω πως απλά τους πήρε καιρό μέχρι να φτιάξουν full setting και rules.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #3
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    καλά έχουν χεστεί στην δουλειά αυτοί στην bioware. mass effect 2, old republic, dragon age (για το οποίο ετοιμάζονται dlc λέει για 2 χρόνια, λολ). τι τύποι.

    λοιπόν οκ, οι μάχες στο μασσ εφφέκτ δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο. και ειλικρινά θα χαρώ αν έχουν βελτιωθεί όπως ισχυρίζονται οι designers. αλλά αν ακολουθεί το κλασικό μοντέλο ανάπτυξης τύπου κοτόρ, λυπάμαι αλλά θα το προσπεράσω. το μασσ εφφέκτ μου κόστισε 20 ευρώ και μάλιστα με μπόνους ντιβιντι οπότε δεν έκλαψα τα λεφτά μου σε καμμία περίπτωση. αλλά 4η φορά (βάζω και τα 2 κοτόρ) το ίδιο πάνω κάτω παιχνίδι, δεν θα το αντέξω, ειλικρινά.

    πάντως δεν ξέρω, δεν συζητιέται τόσο στους console gamer κυκλους και μάλλον θα περάσει και δεν θα ακουμπήσει. εύχομαι στο πισι να πάει καλά πάντως γιατί ουσιαστικά εκεί θα ποντάρει περισσότερο.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    καλός φίλος (Έλλην) μετέχει στο development.

    Κάποια στιγμή θα πω την ιστορία
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5
    Damaged Goods Inc. Black Snake Moan's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    West Side Thessaloniki
    Posts
    108

    Default

    Στα υπέρ ότι είναι φτιαγμένο από Bioware.

    Στα κατά ότι διανέμεται από Electronic Arts

    Σοβαρά δηλαδή, λέει να το αγοράσει το αδερφάκι μου για να πάρουν κανα φράγκο κι αυτοί οι developers, μη τα κατεβάζουμε όλα πειρατικά και μετά κλαίμε που κλείνουν τα studio και δεν έχουμε τι να παίξουμε, αλλά είναι τόσο μπέρδεμα η φάση με τα έξτρα items της κάθε διανομής και τις ασάφειες περί copy protection/DRM (οι boxed εκδόσεις, απλή και collectors, δεν έχουν DRM, οι online/digital download παίζει να έχουν), που η συμβουλή μου ήταν η εξής:

    "Ε, αγόρασέ ένα κανονικό boxed edition από το παπασωτηρίου αν θες να ενισχύσεις την εταιρία και μετά κατέβασε ένα crack και τρέξτο σαν πειρατικό, θα έχεις και νόμιμη κόπια και όλα τα items και δεν θα έχει και DRM".

    Πραγματικά δηλαδή, όταν ένα πειρατικό αντίγραφο είναι πιο βολικό στη χρήση από ένα αγορασμένο, έχουν χάσει πλέον το παιχνίδι και την μπάλα οι τύποι. Σαν να μας λένε "επειδή μας κλέβουν, θα τιμωρήσουμε αυτούς που αγοράζουν για να βγάλουμε τα σπασμένα", οπότε και ο ίδιος ο οπαδός που θέλει να τα δώσει τα λεφτουδάκια του θα μπει στον πειρασμό να κλέψει.
    He took her down to chinatown
    showed her how to kick the gong around...

  6. #6
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Ναι είναι παμπάλαιο γι αυτό και τα γραφικά του δεν είναι τόσο υπερθεικά πια. Νομίζω πως απλά τους πήρε καιρό μέχρι να φτιάξουν full setting και rules.
    waaaaat



    νταξ δεν είναι υπερθεϊκά αλλά γαμούν για rpgοφάση
    Last edited by Esteban; 29-10-2009 at 18:31.

  7. #7
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Λοιπόν αυτό λογικα θα γαμάει. Στο play.co.uk κάνει 35 ευρώ κ το ψήνω.
    Κοιλιά, πες την ιστορία.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  8. #8
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    ψάξου λίγο ebay.com (γενικά,όχι μονο για αυτό το game)
    λόγο δολαρίου θα βρείς γύρο στο 25euro στάνταρ(τελική τιμή)

  9. #9
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death View Post
    Λοιπόν αυτό λογικα θα γαμάει. Στο play.co.uk κάνει 35 ευρώ κ το ψήνω.
    Κοιλιά, πες την ιστορία.
    Καλός φίλος και παλιός συνάδελφος βαρέθηκε να κάνει τον developer σε κάθε μαγαζάκι της πλάκας στην Ελλάδα , με επαγγελματίες της πούτσας που τους κυνηγούσε για τα χρωστούμενα.
    Καλό και συνεσταλμένο παιδί δεν μπήκε στην διαδικασία να τα μαζέψει από αυτούς που του χρωστάγανε , μάζεψε τα μπογαλάκια του και πήγε Τέξας.
    Έκανε ένα μεταπτυχιακό ταχύρυθμο 2 έτη νομίζω πάνω σε gaming programming.
    Ως πάρα πολύ καλός προγραμματιστής με καλή αντίληψη και σοβαρότητα δεν άργησε να τραβήξει τα μάτια πάνω του.
    Μόλις πήρε το χαρτί, πήγε σε ένα μεγάλο πράμα που δεν ξέρω πως τα λένε οι μορφωμένοι στο Σαν Φραντζίσκο. Εκεί είναι κάτι σαν παζάρι εργασίας , κάνεις ιντερβιου σε διάφορα μαγαζιά και μετά από λίγο καιρό σου λένε αν τους κάνεις ή όχι.
    Ο φίλος είχε πρώτα μια πρόταση για SOE , και μετά ήρθε από Bioware προτίμησε την Bioware (και καλά έκανε) και είναι μόνιμος κάτοικος Εντμοντοντ.
    Και πάει πολύ καλά και τον αγαπάνε και τους αγαπάει και τον καμαρώνω, μιας και είναι το τρανό παράδειγμα τελευταίος στο χωριό (αν και δεν ήταν αυτός ο τελευταίος , αλλά τα ζώα εδώ) και πρώτος στην Πόλη.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #10
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    δείχνει το δρόμο.

    Abruzzi όσες φορές το έχω κοιτάξει παραπάνω μου βγαίνουν. Ιδίως με μεταφορικά για Ελλάδα. Αν και ίσως όχι για video games. Μπορείς να δείξεις πουθενά συγκεκριμένα;
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  11. #11
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Μόλις πήρε το χαρτί, πήγε σε ένα μεγάλο πράμα που δεν ξέρω πως τα λένε οι μορφωμένοι στο Σαν Φραντζίσκο. Εκεί είναι κάτι σαν παζάρι εργασίας , κάνεις ιντερβιου σε διάφορα μαγαζιά και μετά από λίγο καιρό σου λένε αν τους κάνεις ή όχι.
    To GDC θα λες (Games Developer Conference) όπου είναι μια έκθεση ανταλλαγής ιδεών / τεχνολογιών γύρω από game design. Απλά επειδή πηγαίνουν σχεδόν όλες οι μεγάλες εταιρείες έχεις μια πιθανότητα να κάνεις κάποια γνωριμία ή να δείξεις τη δουλειά σου σε κάποιον μιας και οι ίδιοι είναι πολύ οκ με τέτοιες καταστάσεις.

    Υπάρχει και ένα developers forum του οποίου το url δε θυμάμαι τώρα όπου μπορείς να ποστάρεις κάποια δουλειά σου και θα σου απαντήσουν "επαγγελματίες" με σχόλια για το πόσο καλό είναι ή που θα ήθελε βελτίωση κτλ.

    Και καλά όλα αυτά αλλά άντε να βρεις τα χρήματα για να κάνεις κάτι τέτοιο.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  12. #12
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    Quote Originally Posted by Harbinger of Death View Post
    δείχνει το δρόμο.

    Abruzzi όσες φορές το έχω κοιτάξει παραπάνω μου βγαίνουν. Ιδίως με μεταφορικά για Ελλάδα. Αν και ίσως όχι για video games. Μπορείς να δείξεις πουθενά συγκεκριμένα;
    http://cgi.ebay.com/Dragon-Age-Origi...item518d97b969

  13. #13

    Default

    'σαι ωραίος ο από πάνω. Το ψήνω άγρια για διβδόμαδο κάψιμο τουλάχιστον, έ bioware είναι, κάτι μεταξύ baldur's gate και kotor, πως είναι δυνατόν να μη γαμήσει? Safe και αναμενόμενα μεν, αλλά θα γαμήσει. Πάρτε και το cinematic intro έτσι για την πόρωση

    http://www.youtube.com/watch?v=JNy4C7FQR-w
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  14. #14
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Επειδή βλέπω κάτι για AU format στο link του Abruzzi έχετε κατα νου μήπως είναι καμιά stripped down /censored έκδοση ε
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  15. #15
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Έλα ρε φίλε. Μου άνοιξες τα μάτια. Θα το πάρω απεκεί.

    Γιατί να είναι censored όμως;
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

Similar Threads

  1. [Cinema] X-Men Origins: Wolverine (2009)
    By Parasight in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 49
    Last Post: 10-06-2014, 22:13
  2. Redemption - The Origins Of Ruin
    By enitharmon in forum Albums
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2007, 12:58
  3. Silent Hill 5 - Origins
    By lebowski in forum PC & Games
    Replies: 2
    Last Post: 05-06-2006, 01:32
  4. Punk&#8217;s Origins: Anglo-American syncretism
    By eyeamflesch in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 26-05-2005, 16:57
  5. Lamented Souls - The Origins Of Misery.
    By VirusXI in forum Albums
    Replies: 48
    Last Post: 03-08-2004, 18:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •