Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: The Devil's Blood - "The Time Of No Time Evermore" 2009

  1. #1
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default The Devil's Blood - "The Time Of No Time Evermore" 2009



    Tracklist:
    1. The Time Of No Time
    2. Evermore
    3. I’ll Be Your Ghost
    4. The Yonder Beckons
    5. House Of 10.000 Voices
    6. Christ Or Cocaine
    7. Queen Of My Burning Heart
    8. Angel’s Prayer
    9. Feeding The Fire With Tears And Blood
    10. Rake Your Nails Across The Firmament
    11. The Anti-Kosmik Magick


    Λοιπόν, η πολυαναμενόμενη πρώτη LP δουλειά των The Devil's Blood. Νταξει, οι περισσότεροι τους ξέρετε, αλλά για το τυπικόν του πράματος, ας πούμε πως (χοντρικά) πρόκειται για μια vintage occult hard rock ολλανδική μπάντα.

    Τους αγαπήσαμε οι περισσότεροι στο περσινό "Come, Reap" EP και επιτέλους έχουμε και ολοκληρωμένο δισκάκι. Και ναι, συνεχίζουν να γράφουν σταθερά μεγάλες κομματάρες όπως το υπεραπιστευτότατο "House Of 10.000 Voices" (που για μένα είναι χαλαρά η καλύτερη στιγμή τους ως τώρα) και το "Christ Or Cocaine" (επανεκτέλεση από το demo τους αν θυμάμαι καλά). Βέβαια, σε κάθε ακρόαση ανακαλύπτεις κάτι που είχες χάσει στην προηγούμενη, κάτι που κάνει το άλμπουμ μεγάλο grower.

    Σημαντικός δίσκος αναμφίβολλα, όχι γιατί είναι κάτι που δεν έχουμε ξανακούσει (στην "ψυχρή" της βάση η μουσική τους είναι μείγμα UFO με Wishbone Ash) αλλά επειδή καταφέρνει κάτι πολύ δύσκολο: Να αφορά ΠΟΛΥ κόσμο. πολύ περισσότερο από τους απλούς "παλαιοντουμάδες".
    Η occult ατμόσφαιρα είναι τόσο πειστική που μπορεί να συγκινίσει και τον blackster που ξέρει ότι η μουσική του δεν είναι μόνο νότες, αλλά νιώθει και τον Danzig "δικό του", και τον hard-rocker που βαρέθηκε το νεο-sleaze ανέκδοτο και τα βράδια προσκυνάει και τον King Diamond, τον doomster που πέρα από τον όγκο εκτιμάει ως αρχέτυπα του doom μπάντες όπως οι black widow, όποιον θα ήθελε να φανταστεί τους wishbone ash mε λιγότερο epic αλλά περισσότερο "μαύρες" διαθέσεις, γενικώς κοπιάστε και δεν θα χάσετε.

    Πείτε κι εσείς τα υπόλοιπα, γιατί κόλλησε το κεφάλι μου.

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by Leech View Post
    Η occult ατμόσφαιρα είναι τόσο πειστική που μπορεί να συγκινίσει και τον blackster που ξέρει ότι η μουσική του δεν είναι μόνο νότες
    ασδφασδφασδφασδφ δε μπορώ παθαίνω αναφυλαξία όταν τα διαβάζω αυτά. Είχα πει δε θα ξανασχοληθώ με τη μπάντα αφού κάνουν τουλάχιστον και οκ μουσικούλα, αλλά όχι, η αισθητική απάτη είναι τόσο τεράστια και σιχαμένη που απαιτεί αντίδραση. Αντιγράφω quotes από κριτική του ρόκιν:

    Τώρα που άνοιξαν οι Πύλες της Κολάσεως...
    Οι λέξεις occult, μυστηριακό, σατανική ψυχεδέλεια κι άλλες παρόμοιες δε μπορούν να περιγράψουν την ατμόσφαιρα του "Come, Reap".
    με την προσδοκία να γίνουν οι evil Witchcraft. Τα φόντα τα έχουν, η σκηνική τους παρουσία πρέπει να είνα τουλάχιστον cult από τις φωτογραφίες που έχουν αναρτηθεί στη Myspace σελίδα τους, έχουν τις ευχές τόσο του Leif Edling όσο και του Fenriz
    Evil! Cult! Σατανικό!! Ευλογίες του Fenriz!! (καλά, ειδικά με το τελευταίο everything starts to make sense.) Πούντα όλα αυτά ρε παιδιά και τα ψάχνουμε? Εγώ συμπαθητικούλικο χαρούμενο μελωδικό ροκ ακούω, με δισολίες σε τρίτες, φασολάδες και άλλα τέτοια σκοτεινά. Δηλαδή θα ξεχώριζε κάποιος αυτή τη μπάντα από οποιαδήποτε άλλη 70'ς λουλούδια και επανάσταση από τη μουσική της και μόνο? Αρκεί να φωνάζεις κάτι για να είσαι? Αρκεί να βάζεις μπλακ μέταλ μπλουζάκι και να βάφεις τη μούρη σου με αίμα? Κάτι έχω χάσει εδώ μάλλον.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  3. #3
    mentalist
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    I am Here. And I have a gun!
    Posts
    74

    Default

    ΤΙ ΛΕ ΡΕ. Καλα σας γαμ...(!)












    σοβαρά τώρα phthoggon, πίστεψε με, εγώ δεν τους ακούω ούτε για τα μπλακ μέτσαλ μλουζάκια ούτε γιατί λέγονται ντέβιλς μπλόντ ούτε επείδης βάφουν τη φάτσα τους με αίμα αλλά γιατί πολύ απλά κάτι Christ or Cocaine, κάτι Queen of my Burning Heart και γενικά ΟΛΟΣ ο δίσκος μου δημιουργεί μια ΣΗΚΩΜΑΡΑ, απλά.
    Τώρα αν είναι μια απάτη, αισθητική (σικ) όπως λες και όχι μόνο δεν ξέρω και ούτε με νοίαζει να σου πω.

  4. #4

    Default

    Μου διαφήμισαν τους Devil's Blood και το "Come, Reap" με τα λόγια του Figure (ευτυχώς όχι με τα λόγια του ρόκιν.γρ, δεν έχω ξαναδεί τέτοιους ΒΛΑΚΕΣ στη ζωή μου όλη) και είχα γνώση τι είχε πει ο φενρίζ για αυτούς από πριν, αλλά δεν τους είχα ακούσει. Πιο σημαντικό κίνητρο υπήρξε πως το έβγαλε ο Profound Lore. Κατέβασα το "Come, Reap". Το άκουσα μια φορά. Ήμουν βέβαιος πως κατέβασα κάτι άλλο. Το έσβησα, το ξανακατέβασα από αλλού. Το άκουσα και δεύτερη φορά. "What???". Δεν το έχω σβήσει ακόμα, μου έχουν υποσχεθεί πως στην τρίτη θα νιώσω, αλλά δεν το βλέπω. Να υπάρξει τρίτη.

  5. #5
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Φθόγγε μάλλον δε μ'έπιασες.
    Εννοώ πως αν στο blackmetal σύμπαν ΣΟΥ χωράει και ο Danzig και οι Pentagram τότε αυτή η κυκλοφορία μπορεί να σ'ενδιαφέρει.
    Αν αντιλαμβάνεσαι ως occult συναίσθημα μόνο τους Master's Hammer ας πούμε, (και καλά κανεις) τότε προφανώς δε θα σου πει τίποτα.

    Εμένα μ'έπεισε πάντως.

  6. #6
    *aquarius sabotage* shora's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,355

    Default

    ολους μας πειθει αλλα δεν θελουμε να το παραδεχτουμε.
    καρχαρτ ακου καλυτερα το αλμπουμ και οχι το καμ, ριπ, αν δεν σ' αρεσει κι αυτο, η τελος επιλογη ειναι το πρωτο ντεμακι, λογω ηχου.
    και στην τελικη δεν θα σε παρακαλαμε =Ρ
    Expect poison from the standing water

  7. #7
    Senior Member Buddy Lackey's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Sahara
    Posts
    6,504

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    συμπαθητικούλικο χαρούμενο μελωδικό ροκ ακούω, με δισολίες σε τρίτες, φασολάδες και άλλα τέτοια σκοτεινά.
    Kati tetoio. Poly yperektimimenh mpanta, kala gia diavolosynaisthima kai de symmazeyetai - apla lol. E re Helm pou sas xreiazetai.
    YOU ARE NOT SPECIAL. YOU ARE NOT BEAUTIFUL OR UNIQUE SNOWFLAKE. YOU'RE THE SAME DECAYING ORGANIC MATTER AS EVERYTHING ELSE. YOU ARE THE ALL-SINGING, ALL-DANCING CRAP OF THE WORLD.

    HIPPIE METAL OR NO METAL AT ALL


  8. #8
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Το άκουσα καιγω. Απίστευτα occult ατμόσφαιρα. Από το Hotel California είχα νακούσω κάτι τόσο διαβολικό. Μπράβο στα παιδιά.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  9. #9

    Default

    otan epemena pws i nea tasi sto mplak metal einai ta kathara fwnitika kapoioi gelousan twra omws piran mallon t arkidgia mou

  10. #10

    Default

    Ποιά νέα τάση, και κυρίως ποιό blackmetal.

  11. #11

    Default

    itan ena xioumoristiko post

    oso gia nea tasi eixa mia sizitisi me to vikotni k tou elega oti exoun ginei tis modas ta kathara fwnitika sto mplak metal vlepe circle of ouroborous k leech k allous metalmplak mou lege oti lew malakies

  12. #12
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    (ευτυχώς όχι με τα λόγια του ρόκιν.γρ)
    για παμε
    Last edited by wom; 06-10-2009 at 22:14.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  13. #13
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Πατάτα απο τις λίγες.

  14. #14
    no brains Diva Plavalaguna's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Sky Valley
    Posts
    1,042

    Default

    περασε κ δν ακουμπησε
    man has known and now he's blown it upside down and hell's the only sound,
    we did an awful job and now they say it's nobody's fault

    Interviewer : How does it feel to be the greatest guitarist in the world ?
    Jimmy Hendrix : I don't know, go ask Rory Gallagher.


  15. #15
    mentalist
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    I am Here. And I have a gun!
    Posts
    74

    Default

    μεταλάδες βλάκες τι να πεις

    κοιτάχτε, η αλήθεια είναι πως στα λάηφς τους απ'ότι είδα και άκουσα είναι για το πούτσο, μάπες τελείως, καμμία σχέση με τον ήχο από το δίσκο. τώρα αυτό (όπως και οι έντονες επιρροές που φαίνεται να έχει από προηγούμενες δεκαετίες) μπορεί να σημαίνει πολλά για την αξία την μπάντας συνολικά, οκ. αλλά ο δίσκος γαμάει τώρα πως να το κάνουμε

Similar Threads

  1. ANTAEUS "BLOOD LIBELS"
    By panos_SXH in forum Music Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 14-11-2013, 00:29
  2. Replies: 35
    Last Post: 30-09-2009, 12:15
  3. Robert Jordan's "Wheel Of Time" Series
    By Blindgeo in forum Literature
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2007, 22:33
  4. "Top 10 most ridiculous BM pictures of all time"
    By Kingdom Gone in forum Music Discussion
    Replies: 6
    Last Post: 02-09-2004, 22:20
  5. ANTAEUS "BLOOD LIBELS"
    By panos_SXH in forum Albums
    Replies: 12
    Last Post: 01-01-1970, 02:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •