Page 11 of 71 FirstFirst ... 9101112132161 ... LastLast
Results 151 to 165 of 1054

Thread: MOTOSAKO

  1. #151
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Ο Μπλιτζερ δεν ξερει ποδηλατο χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

  2. #152
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Σε μηχανοκίνητο δίκυκλο*. Χαζούλη.
    Life begins at 45°.

  3. #153
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Η μεγαλύτερη μαλακία είναι πως φοβάμαι τις μηχανές =( . Νιώθω πως θα σκοτωθώ με αυτήν που θα πάρω. Κακή ψυχολογία για να ξεκινάς να βγάλεις δίπλωμα.

  4. #154
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Η μεγαλύτερη μαλακία είναι πως φοβάμαι τις μηχανές =( . Νιώθω πως θα σκοτωθώ με αυτήν που θα πάρω. Κακή ψυχολογία για να ξεκινάς να βγάλεις δίπλωμα.
    αν ισχύει αυτό που λες μην ξεκινάς καν.
    Τα χειρότερα -και πιο χαζά- ατυχήματα γίνονται όταν στον δρόμο έχεις έλλειψη αυτοπεποίθησης.

    Ωστόσο καλό είναι να πεις και για τι χρήση την θες, μήπως το ER έχει κάτι να σου πει
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #155
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Δε γίνεται να μην ξεκινήσω. Χρειάζομαι ένα μεταφορικό μέσο (αλλιώς πρέπει να ελπίζω να βρω δουλειά στα 5 μαγαζιά που έχει στο Δήλεσι) και δεν δύναμαι να καλύπτω τα πάγια έξοδα ενός αυτοκινήτου. Ούτε θέλω εδώ που τα λέμε. Ελπίζω πως ως οδηγός θα αποκτήσω αυτοπεποίθηση.
    Η χρήση που θέλω να κάνω σε πρώτη φάση είναι για αποστάσεις των 5-20κμ, αλλά θα ήθελα τελικά να αποκτήσω τα αρχίδια για να πηγαινοέρχομαι Αθήνα.

  6. #156
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    τότε μην βιαστείς και κάνε τα μαθήματα με το δάσκαλο, και αν πιστεύεις ότι θες παραπάνω χαλάλι τα λεφτά.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #157
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Με ένα 250ράκι μπορείς άνετα να πηγαινοέρχεσαι Αθήνα και να κρατήσεις τα κόστη πολύ χαμηλά. Αλλά το μηχανάκι, πέρα από τεράστια πρακτικότητα, έχει και τεράστια ρίσκα και η οδήγηση γενικότερα χρειάζεται και θάρρος και θράσος. Επίσης η οδήγηση μοτοσυκλέτας από ανάγκη δεν είναι το καλύτερο κίνητρο για να κρατηθεί κάποιος ασφαλής. Αν σε παίρνει, παρακολούθησε κάποιο σχολείο ασφαλούς οδήγησης κι άσε τις σχολές οδήγησης. Νομίζω του 0-300 είχε 180ε την τελευταία φορά που τσέκαρα, αλλά αξίζει τον κόπο και το χρήμα.

    Εννοείται κράνος και εξοπλισμός ε.
    Life begins at 45°.

  8. #158
    Senior Member KiNKY KoNG's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    111

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Νομίζω του 0-300 είχε 180ε την τελευταία φορά που τσέκαρα, αλλά αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
    Ασε τα σχολεια και τους γρήγορους για αργότερα

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    κράνος και εξοπλισμός ε.
    χωσε οτι χρημα σου περισσεύει εδω. Υπαρχουν μαγαζια στην Αθηνα που θα παρεις αψογο εξοπλισμό σε πολυ καλη τιμη. πχ η γνωστη αποθηκη στην Ηλιούπολη.

  9. #159
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by KiNKY KoNG View Post
    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Νομίζω του 0-300 είχε 180ε την τελευταία φορά που τσέκαρα, αλλά αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
    Ασε τα σχολεια και τους γρήγορους για αργότερα

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    κράνος και εξοπλισμός ε.
    χωσε οτι χρημα σου περισσεύει εδω. Υπαρχουν μαγαζια στην Αθηνα που θα παρεις αψογο εξοπλισμό σε πολυ καλη τιμη. πχ η γνωστη αποθηκη στην Ηλιούπολη.
    δεν είναι πλέον και τόσο φτηνός... εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τον τελευταίο χρόνο!
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #160
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Ναι οκ, εσύ όμως μαλακιζόσουν με μηχανάκια απ'τα 15, εγώ το μόνο που οδηγώ είναι ποδήλατο. Θα τον σκίσω έτσι και πάει να μου κόψει μαθήματα.
    pro tip σε περίπτωση που κοπείς (δεν ξέρω πως το κατορθώνει κάποιος με μηχανάκι αυτό, αλλά σε περίπτωση που) και δεν έχεις κάνει όσα μαθήματα πρέπει: έκανα 10 πρακτική (αντί για 20) και πήγα να δώσω. στράβωσε κάτι, κόπηκα, θες έξτρα 100 ευρώ για να δώσεις, του λέω βάλε τα λεφτά από τα μαθήματα που σου πλήρωσα και δεν έκανα ποτέ, jiji.
    (btw επειδή μου ακούγονται ψιλοπολλά αυτά που συμφώνησες, θα σου έλεγα μήπως να ρωτήσω εδώ χαλκίδα μια γνωστή μου που έχει σχολή, αλλά με τα περαδώθε τα ίδια θα σου βγουν =/)
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  11. #161
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by KiNKY KoNG View Post
    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Νομίζω του 0-300 είχε 180ε την τελευταία φορά που τσέκαρα, αλλά αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
    Ασε τα σχολεια και τους γρήγορους για αργότερα
    Όπως είπα, πρόκειται για σχολείο ασφαλούς οδήγησης και γενικότερης μοτοσυκλετιστικής/οδηγικής παιδείας. Καμία σχέση με "γρήγορους".

    Εξοπλισμό μπορείς εύκολα να βρεις μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή. Εγώ πριν λίγο καιρό χάρισα τα παλιά μου παπούτσια και γάντια. Πάντα υπάρχουν μοτοσυκλετιστές με εξοπλισμό που δε χρειάζονται πλέον. Ψάξε στα ανάλογα φόρα.
    Life begins at 45°.

  12. #162
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Ναι οκ, εσύ όμως μαλακιζόσουν με μηχανάκια απ'τα 15, εγώ το μόνο που οδηγώ είναι ποδήλατο. Θα τον σκίσω έτσι και πάει να μου κόψει μαθήματα.
    pro tip σε περίπτωση που κοπείς (δεν ξέρω πως το κατορθώνει κάποιος με μηχανάκι αυτό, αλλά σε περίπτωση που) και δεν έχεις κάνει όσα μαθήματα πρέπει: έκανα 10 πρακτική (αντί για 20) και πήγα να δώσω. στράβωσε κάτι, κόπηκα, θες έξτρα 100 ευρώ για να δώσεις, του λέω βάλε τα λεφτά από τα μαθήματα που σου πλήρωσα και δεν έκανα ποτέ, jiji.
    (btw επειδή μου ακούγονται ψιλοπολλά αυτά που συμφώνησες, θα σου έλεγα μήπως να ρωτήσω εδώ χαλκίδα μια γνωστή μου που έχει σχολή, αλλά με τα περαδώθε τα ίδια θα σου βγουν =/)
    Ρώτα απο περιέργεια να δω απλώς πόσα ζητάει. Και Αθήνα που πήρα ενα τυχαίο τηλ πάντως, μου πε γύρω στα 500 χωρίς τα παράβολα (153ευ αυτά), οπότε μάλλον καλά μου τα λέει ο εδώ. Βέβαια μου τα μασάει λίγο με τα λαδώματα και δε θα τα πάμε καλά (οτι δλδ μπορεί να χρειαστεί και θα δούμε κτλ. Εγώ του πα πως δε δίνω μια).
    Τώρα για τα μαθήματα, 10 πρακτικά διάβασα σε φόρουμ και 10 μου είπε κι αυτός. Επιπλέον 10 θεωρία και 21 Κ.Ο.Κ. Αν δω πως στα 10 πρακτικά δεν το'χω, προφανώς θα ζητήσω κι άλλα και καλά θα κάνει να μη μου ζητήσει εξτρα λεφτά ο αρχίδας.

    edit: και μιας και το συζητάμε, αρχίστε να προτείνετε καμιά μηχανή. Είπαμε, για κοντινές αποστάσεις κυρίως, αλλά να βγαίνει εύκολα και εθνική. Ψάχνουμε κάτι στα 250-395cc (25ΚW-33.5hp μαξ), χαμηλό, μεταχειρισμένο, 1000eu το πολύ. Εμφανισιακά κοντά σε κάτι τέτοιο







    Πείτε μοντέλα γιατί για αγγελίες είναι νωρίς.
    Επίσης, κάτω από πόσα χιλιόμετρα να κοιτάω? Μέχρι πόσο παλιά μοντέλα? Τι άλλο πρέπει να προσέχω?
    Last edited by Drumsick; 28-12-2012 at 23:44.

  13. #163
    Senior Member KiNKY KoNG's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    111

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Quote Originally Posted by KiNKY KoNG View Post
    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    Νομίζω του 0-300 είχε 180ε την τελευταία φορά που τσέκαρα, αλλά αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
    Ασε τα σχολεια και τους γρήγορους για αργότερα
    Όπως είπα, πρόκειται για σχολείο ασφαλούς οδήγησης και γενικότερης μοτοσυκλετιστικής/οδηγικής παιδείας. Καμία σχέση με "γρήγορους".
    το παλικάρι δεν εχει ακομα εξοικειωθεί με το μηχανάκι του, καθως δεν εχει ακομα ενα. Ας παρει ενα μαθει να οδηγάει, να παρει το διπλωμα, να τριφτεί λιγο στο χαος, και μετα να κανει και τα σχολεια για να καταλάβει τι γίνεται.

    Το να του προτείνεις το σχολειο του Χουντρα,το CSS και τα ρεστα ειναι πολυ πρώιμο. Υποψιν τα εχω κανει ολα και το CSS LV3 στην Αγγλια και γνωριζω απο πρωτο χερι ατομα και καταστάσεις. Σιγουρα δεν ειναι Βουτα αλλα δεν ειναι και σχολειο οπως το εννοούμε τοσο το μεν οσο και το δε.

    Πρωτα μαθαίνουμε να περπατήσαμε, μετα να τρεχουμε στην αλάνα, και μετα παμε στο κουλουάρ με τον προπονητή...

  14. #164
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ο κανόνας λέει.
    Με το που παίρνεις το μοτοσακό το πας για σερβις και λάστιχα (εκτός αν είναι τόσο εμπιστοσύνης ο πωλητής).
    Τα χιλιόμετρα επίσης είναι σχετικά, 10.000 χλμ στην πόλη είναι γαμήση σε σχέση με 50.000 σε ανοιχτούς δρόμους.
    Μόλις με το καλό βρεις κάτι που να σε τραβήξει καλό είναι να το δει ή κάποιος μηχανικός ή κάποιος που να σκαμπάζει (εγώ ας πούμε ΔΕΝ).
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #165
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by KiNKY KoNG View Post
    Πρωτα μαθαίνουμε να περπατήσαμε, μετα να τρεχουμε στην αλάνα, και μετα παμε στο κουλουάρ με τον προπονητή...
    Αυτό το δέχομαι και σαφώς είναι για άτομα που έχουν μια Χ εξοικείωση με τα δίκυκλα. Ωστόσο δεν είναι ούτε για έμπειρους οδηγούς, ούτε για αγωνιζόμενους (το CSS είναι άλλο πράγμα, το αφήνουμε στην άκρη). Είναι ακριβώς για άτομα σαν τη Χ που δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο και θέλουν να επιζήσουν στο χάος των ελληνικών δρόμων. Δε θα το κάνει μόλις αγοράσει το μηχανάκι, αλλά είναι καλύτερα να μαζέψει λεφτά και να το δοκιμάσει 2-3 μήνες αργότερα, παρά να φάει λεφτά σε μαθήματα σχολής οδηγών. Σόρυ αν δεν ήταν ξεκάθαρο τι εννοούσα.

    Εγώ θα πρότεινα CBF 250. Αλλά το μπάτζετ είναι λίγο χαμηλό. Με λίγη τύχη και παζάρια, ίσως. Μετά πας σε 125, αλλά δεν είναι πολύ καλή ιδέα για Ε.Ο. Όχι ότι δεν πάει, αλλά...
    Life begins at 45°.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •