Page 51 of 71 FirstFirst ... 41495051525361 ... LastLast
Results 751 to 765 of 1054

Thread: MOTOSAKO

  1. #751
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Δεν κατάλαβα τίποτα. Δεν πρόλαβα το ποστ του 12σταρσ πριν διαγραφεί, θέλει να με φωτίσει κάποιος;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #752
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Διαφωνώ στο 150% όσων λες, αλλά δεν πειράζει. Το τελευταίο TransAlp ήταν λίγο βαρύτερο απ' το προηγούμενο και πάλι όμως το οδηγούσες λες και ήταν ποδήλατο. Εντάξει, δεν ήταν ΧΤ660Χ, αλλά για την κατηγορία του, ήταν μια χαρά. Ο 700άρης κινητήρας του Deuville του έδωσε λίγο νεύρο παραπάνω, που έλειπε απ' το 650 και επειδή οι τροχοί μίκρυναν ελάχιστα, έγινε περισσότερο μηχανή για πόλη, θυσιάζοντας τον όποιο off χαρακτήρα είχε.

    Παραδέχομαι ότι δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός με το TransAlp, καθότι είναι η αγαπημένη μου μηχανή, αυτή που έχω οδηγήσει και μου "έκατσε" καλύτερα απ' όλες και γενικώς, την αγαπώ ιδιαίτερα.
    Ο μπλιτσερ τα λέει καλά. Και εμένα μια χαρά μου είχε φανεί όταν το οδήγησα τότενες. Αλλά έχει στάξει πολύ βενζίνη από τότε στο παλμαρέ μου.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #753
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Δεν κατάλαβα τίποτα. Δεν πρόλαβα το ποστ του 12σταρσ πριν διαγραφεί, θέλει να με φωτίσει κάποιος;
    κάτσε, ανάβω τον φακό απ τό κινητο. Καλύτερα τώρα;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  4. #754
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Δεν κατάλαβα τίποτα. Δεν πρόλαβα το ποστ του 12σταρσ πριν διαγραφεί, θέλει να με φωτίσει κάποιος;
    κάτσε, ανάβω τον φακό απ τό κινητο. Καλύτερα τώρα;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  5. #755

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Δεν κατάλαβα τίποτα. Δεν πρόλαβα το ποστ του 12σταρσ πριν διαγραφεί, θέλει να με φωτίσει κάποιος;
    ηχογράφηση με τον τύπο να απειλεί τον 12σταρς
    tt0274518

  6. #756
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Μπλίτζερ, μιλάω όμως για το 700 που έχει αρκετή διαφορά από το 650. Τέλος πάντων, δεν έχω οδηγήσει ποτέ ξερό, ούτε θέλω και γι' αυτό δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα. Αλλά το ΧΤΧ παραμένει ένα ελαφρύ μηχανάκι, εξού και η σύγκριση.

    Δεν μπορείς να λες ότι η Honda έχει να βγάλει σοβαρή μηχανή από το '90 όταν για παράδειγμα τα τελευταία 5 χρόνια μόνο έχει δώσει σε κάθε κατηγορία διαμάντια. Το 750ΝCΧ, τα καινούργια CB, το διαστημικό καινούργιο Africa. Και πιο παλιά να πας, με VFR1200, με TransAlp 700 και με την πιο άνετη μηχανή στην οποία έχω ταξιδέψει ποτέ, το Varadero δεν μπορείς να λες ούτε για υπερβολή τώρα ότι έχεις να δεις πέρα από τα CBRR σοβαρή μηχανή από τη Honda εδώ και 27 χρόνια

    Θα σου παραδεχτώ ότι αηδίες όπως το CrossXRunner 1200 ήταν ένα ΚΑΚΟ, αποτυχημένο πείραμα να βάλουν ένα VFR1200 σε άλλη κατηγορία, χωρίς να αλλάξουν καν τα μαρσπιέ που λέει ο λόγος, αλλά ΟΧΙ ΚΙ ΕΤΣΙ.

    Από εκεί και πέρα, όλα είναι υποκειμενικά. Το TransAlp παραμένει ένα ευκολοδήγητο μοτόρι, all around, οικονομικό για αυτό που είναι και με τρομερά ισορροπημένη γεωμετρία. Υπάρχουν πολύ ελαφρύτερα, πολύ γρηγορότερα, πολύ πιο θορυβώδη, γενικώς υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ επιλογές για τον καθένα από εμάς κι αυτό είναι πάρα πολύ καλό.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #757
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Δεν κατάλαβα τίποτα. Δεν πρόλαβα το ποστ του 12σταρσ πριν διαγραφεί, θέλει να με φωτίσει κάποιος;
    κάτσε, ανάβω τον φακό απ τό κινητο. Καλύτερα τώρα;
    Έλα δεν χαμογέλασες ούτε λίγο; ένα ελαφρύ μειδίασμα;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  8. #758
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Μπλίτζερ, μιλάω όμως για το 700 που έχει αρκετή διαφορά από το 650. Τέλος πάντων, δεν έχω οδηγήσει ποτέ ξερό, ούτε θέλω και γι' αυτό δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα. Αλλά το ΧΤΧ παραμένει ένα ελαφρύ μηχανάκι, εξού και η σύγκριση.

    Δεν μπορείς να λες ότι η Honda έχει να βγάλει σοβαρή μηχανή από το '90 όταν για παράδειγμα τα τελευταία 5 χρόνια μόνο έχει δώσει σε κάθε κατηγορία διαμάντια. Το 750ΝCΧ, τα καινούργια CB, το διαστημικό καινούργιο Africa. Και πιο παλιά να πας, με VFR1200, με TransAlp 700 και με την πιο άνετη μηχανή στην οποία έχω ταξιδέψει ποτέ, το Varadero δεν μπορείς να λες ούτε για υπερβολή τώρα ότι έχεις να δεις πέρα από τα CBRR σοβαρή μηχανή από τη Honda εδώ και 27 χρόνια

    Θα σου παραδεχτώ ότι αηδίες όπως το CrossXRunner 1200 ήταν ένα ΚΑΚΟ, αποτυχημένο πείραμα να βάλουν ένα VFR1200 σε άλλη κατηγορία, χωρίς να αλλάξουν καν τα μαρσπιέ που λέει ο λόγος, αλλά ΟΧΙ ΚΙ ΕΤΣΙ.

    Από εκεί και πέρα, όλα είναι υποκειμενικά. Το TransAlp παραμένει ένα ευκολοδήγητο μοτόρι, all around, οικονομικό για αυτό που είναι και με τρομερά ισορροπημένη γεωμετρία. Υπάρχουν πολύ ελαφρύτερα, πολύ γρηγορότερα, πολύ πιο θορυβώδη, γενικώς υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ επιλογές για τον καθένα από εμάς κι αυτό είναι πάρα πολύ καλό.
    Ο μπλίτσερ μιλάει ως μοτοσυκλετιστής. Οι υπόλοιποι ως χρήστες μοτοσυκλέτας. Διαφορετικά μέτρα και σταθμά. Διαφορετικά λοιπόν κρίνουμε και τα προιόντα της χόντα. Εγώ απλά το 700 το χα βρει αρκετό για τα δικά μου όρια.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #759
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Έλα δεν χαμογέλασες ούτε λίγο; ένα ελαφρύ μειδίασμα;
    Θα το ήθελα πολύ, αλλά όχι! Επίσης είναι μειδίαμα και όχι μειδίασμα
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  10. #760
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Μπλίτζερ, μιλάω όμως για το 700 που έχει αρκετή διαφορά από το 650. Τέλος πάντων, δεν έχω οδηγήσει ποτέ ξερό, ούτε θέλω και γι' αυτό δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα. Αλλά το ΧΤΧ παραμένει ένα ελαφρύ μηχανάκι, εξού και η σύγκριση.

    Δεν μπορείς να λες ότι η Honda έχει να βγάλει σοβαρή μηχανή από το '90 όταν για παράδειγμα τα τελευταία 5 χρόνια μόνο έχει δώσει σε κάθε κατηγορία διαμάντια. Το 750ΝCΧ, τα καινούργια CB, το διαστημικό καινούργιο Africa. Και πιο παλιά να πας, με VFR1200, με TransAlp 700 και με την πιο άνετη μηχανή στην οποία έχω ταξιδέψει ποτέ, το Varadero δεν μπορείς να λες ούτε για υπερβολή τώρα ότι έχεις να δεις πέρα από τα CBRR σοβαρή μηχανή από τη Honda εδώ και 27 χρόνια

    Θα σου παραδεχτώ ότι αηδίες όπως το CrossXRunner 1200 ήταν ένα ΚΑΚΟ, αποτυχημένο πείραμα να βάλουν ένα VFR1200 σε άλλη κατηγορία, χωρίς να αλλάξουν καν τα μαρσπιέ που λέει ο λόγος, αλλά ΟΧΙ ΚΙ ΕΤΣΙ.

    Από εκεί και πέρα, όλα είναι υποκειμενικά. Το TransAlp παραμένει ένα ευκολοδήγητο μοτόρι, all around, οικονομικό για αυτό που είναι και με τρομερά ισορροπημένη γεωμετρία. Υπάρχουν πολύ ελαφρύτερα, πολύ γρηγορότερα, πολύ πιο θορυβώδη, γενικώς υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ επιλογές για τον καθένα από εμάς κι αυτό είναι πάρα πολύ καλό.
    Δεν είναι καθόλου ελαφρύ μηχανάκι το XTX. Μην επιμένεις. 190 κιλά για ένα μονοκύλινδρο των 45 αλόγων είναι ΠΑΡΑ πολλά. Δες πού βρίσκεται ο ανταγωνισμός της κατηγορίας, όχι οι βάρκες των 250 κιλών. Π.χ. το πρώτο Duke 690 (ΑΥΤΟ είναι στην κατηγορία του) είναι ελαφρώς μικρότερου κυβισμού, 160 κιλά και 65 άλογα. 30 κιλά κάτω και 20 άλογα πάνω. Διανοείσαι τη διαφορά; Το DRZ μου πλησίαζε τα 40 άλογα, με μοτέρ 400 κυβικών και 145 κιλά ΓΕΜΑΤΟ. Ούτε για ανέκδοτο δεν κάνει το ΧΤΧ. Και δε μιλάω καν για ΚΑΘΑΡΑ motard των 125 κιλών, με 50 άλογα ρόδα. Αυτά, δεκτό, παίζουν σε άλλη κατηγορία. Άσ'το...

    Δε μίλησα για "σοβαρή μηχανή". Είπα ότι δεν έχει βγάλει ΤΙΠΟΤΑ ανταγωνιστικό εδώ και αιώνες. Με εξαίρεση ίσως το φετινό Africa, αλλά ίδιας φιλοσοφίας μηχανάκι είχε βγάλει η ΚΤΜ πριν 10 χρόνια (απόδειξη του πόσο εκπληκτικό μηχανάκι έβγαλε η ΚΤΜ τότε είναι ότι όλα τα περιοδικά συγκρίνουν τα 2 σήμερα), οπότε ούτε αυτό το λες ακριβώς σπουδαία δουλειά. Αυτά τα 700-750 μοτέρ είναι οικονομικά και ευκολοδήγητα για τον αρχάριο οδηγό, αλλά τι προσφέρουν ως μοτοσικλέτες; Τα CB τι; 8000€ για ένα 4κύλινδρο 650 με επιδόσεις 500ριού και 0 περιφερειακά; Άντε εκείνο το CB 1000R του 2008, μουνάρα όταν βγήκε, αλλά τι είχε να προσφέρει; Το μονόμπρατσο; Πιο ωραίο μούτρο από το Ζ; Και; TA και Varadero; Really; ΑΥΤΑ έχει να δώσει η Honda στον μοτοσικλετισμό τα τελευταία χρόνια; Δεν έχω ΚΑΝ αναφέρει στη συζήτηση τον ευρωπαϊκό ανταγωνισμό, γιατί θα πέσουν κλάματα. Δεν έχει υπάρξει ΟΥΤΕ ΕΝΑ μηχανάκι τα τελευταία ΠΟΛΛΑ χρόνια από τη Honda, που να πεις "ΟΥΑΟΥ, κάτι που θα ορίσει την κατηγορία". Όπως είπα, έχει άλλες προτεραιότητες. Τα κονομάει από παπιά, σκούτερ και άλλες ψόφιες, χλιαρές μαλακίες και καλά κάνει. Εκεί είναι τα λεφτά και κάνει εκατομμύρια πωλήσεις. Αν θέλει, μπορεί, αλλά δεν την ενδιαφέρει.

    Τελευταία καινοτομία της Honda είναι το ADVENTURE SCOOTER, X-Adv.

    Δεν είναι "όλα υποκειμενικά". Το ότι το ΤΑ (όλα τα μοντέλα) είναι πολύ βαρύ και πολύ ψόφιο είναι αντικειμενικότατο. Το ότι εσένα σου αρέσει οδηγικά είναι υποκειμενικό. Όπως και το ότι εγώ το βαριέμαι. Κάνει λίγο απ'όλα, αλλά όλα μετριότατα (προς τα κάτω). Και, για να ξέρεις, το 650 είναι καλύτερο από το 700, το οποίο ήταν αποτυχία και με ΚΑΘΟΛΟΥ ισορροπημένη γεωμετρία. Όλα τα επιπλέον κιλά τα έχει πάρει ψηλά. Ενα τυχαίο, αστείο παράδειγμα: το 1000XR είναι 30 κιλά ελαφρύτερο, 100 άλογα πάνω και ΚΛΑΣΕΙΣ ανώτερο σε γεωμετρία, φρένα, αναρτήσεις, φινίρισμα, κάλυψη, you name it. Τώρα βάλε το Varadero δίπλα του. Εντάξει δεν κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις γιατί είναι και σημαντικά ακριβότερο, αλλά είναι αστείο γενικά.

    ΟΛΑ έχουν να κάνουν με τον ανταγωνισμό και με συγκρίσεις, φίλε ονιμπότσα. Μπορεί αν ήταν η μοναδική μοτοβιομηχανία στον πλανήτη να έβγαζε εκπληκτικά μηχανάκια. Αλλά όταν ο υπόλοιπος πλανήτης έχει προχωρήσει κι εσύ έχεις μείνει 20 χρόνια πίσω, ε μην περιμένεις δάφνες.

    Και όλα αυτά από έναν άνθρωπο που προσκυνάει Honda, ως τεχνογνωσία και achievements.
    Last edited by BLiTzER; 14-03-2017 at 12:11.
    Life begins at 45°.

  11. #761
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Έλα δεν χαμογέλασες ούτε λίγο; ένα ελαφρύ μειδίασμα;
    Θα το ήθελα πολύ, αλλά όχι! Επίσης είναι μειδίαμα και όχι μειδίασμα
    Σωστός, μου ξέφυγε. Αν και θα μπορούσα να το πω κάτι μεταξύ χαμόγελου και μουδιάσματος για και καλά εξυπνάδα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  12. #762
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το πρώτο Duke και το LC4 ήταν βόλτα και συνεργείο. Δεν ξέρω αν αυτό θέλω από το μοτόρι μου. Επίσης, τα τελευταία CB έχουν 3 εκδόσεις και η μία (νομίζω η F) είναι υπερπλήρης. Οδηγούμε με εντελώς διαφορετικό τρόπο και έχουμε (καταφανώς) εντελώς διαφορετικό γούστο στις μηχανές. Εγώ δε θα έπαιρνα κανένα σημερινό ΜΤ για παράδειγμα, όπως δε θα έπαιρνα κανένα naked street .&- (δεν εννοώ ότι το ΜΤ σου είναι σε αυτή την κατηγορία, απλώς λέω τι δε θα έπαιρνα ποτέ). Κι ας ήμουν έτοιμος το '08 να αγοράσω το Ζ-1000.

    Επίσης δε θα έπαιρνα ξερό, motard ή καθαρό χωμάτινο, για κανένα λόγο ή κανένα supersport. Μου αρέσουν οι πιο στιβαρές (όπως εγώ τις αντιλαμβάνομαι) και όσο αυτό είναι δυνατό άνετες μηχανές. Είμαι από αυτούς που τους άρεσε το DN-01, για να καταλάβεις. Έχοντας οδηγήσει και το TDM 900 και τα TransAlp (650 & 700) κατέληξα στο δεύτερο.

    ΥΓ. Επίσης, δε θα έπαιρνα ΠΟΤΕ καμία BMW πέραν των RT1200. Γενικά, οδηγώ σαν κωλόγερος και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόβλημα με αυτό. Κάποια στιγμή, θα αξιωθώ να αγοράσω μια Harley κι εγώ, όταν τα παιδιά μεγαλώσουν και θα είμαι συνταξιούχος και θα μπορώ να κάνω χιλιόμετρα (αν ήταν ακόμη η ΠΑΣΟΚΑΡΑ στα πράγματα αυτό θα ήταν εφικτό σε καμιά 15αριά χρόνια, τώρα με τους δοσίλογους και προδότες θα πεθάνουμε δουλεύοντας )
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #763
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Το πρώτο Duke 690 (όχι το πρώτο Duke) είχε το πιο αξιόπιστο μοτέρ που είχε βγάλει έως τότε η ΚΤΜ. 2,5 χρόνια δε μου ζήτησε ούτε ευρώ παραπάνω από τα σέρβις του, εκτός από μια τρόμπα βενζίνης, ενώ δεν έχω ακούσει ούτε για ένα σπασμένο μοτέρ. 2,5 χρόνια οδήγησης δικής μου ε. Να υπενθυμίσω ότι είχα 2 ΚΤΜ, χωρίς βλάβες, αλλά έσπασα το μοναδικό Suzuki που έπεσε στα χέρια μου.

    Και, προφανώς, τα ΚΤΜ είναι πιο ευαίσθητα σε φθορές γιατί είναι πραγματικά Ready to Race μηχανάκια. Τα Honda με υποπολλαπλάσιες επιδόσεις τι να πάθουν; Ό,τι δεν πάει, δε χαλάει. Το οποίο, βέβαια, δε θέλουμε να πιάσουμε, γιατί πολλά Honda και χαλάνε και δεν πάνε. Πρέπει να έχουν αλλαχτεί περισσότερα πηνία και ανορθωτές σε Honda απ'ό,τι σε όλη την υπόλοιπη αυτοκινητομοτοαεροπλανοπλοιοβιομηχανία μαζί. Να μιλήσουμε για τα λαδάκια που καταναλώνουν όσο και βενζίνη τα CBR 2008 (και άλλα μοντέλα), λες και είναι δίχρονα;

    Όταν λες "υπερπλήρης" τι εννοείς; Γιατί Ohlins και Brembo σίγουρα δεν έχει κανένα CB. Όμορφα μηχανάκια τα καινούρια, δε λέω, μου αρέσουν και το 500 και το 650. Αλλά κι αυτά είναι πανάκριβα γι'αυτά που προσφέρουν. Στην τιμή του CB 650, παίρνεις το ΜΤ-09, που είναι σαν δύο CB 650 στα πάντα.

    Φυσικά οδηγούμε με διαφορετικό τρόπο και έχουμε διαφορετικό γούστο. Αλλά δε μιλάμε για γούστα εδώ. Κι εγώ δε θα έπαιρνα ποτέ bmw, ούτε αν με πλήρωνες, αλλά δε μπορώ να μην παραδεχτώ ότι το XR γαζώνει. Ή το νέο Multi, όσο κι αν σιχαίνομαι τα ducati. Όπως δε μπορώ να μην παραδεχτώ ότι το ΤΑ είναι ένα ήρεμο μηχανάκι, για ήρεμους οδηγούς, άσπαστο, που θα κάνει αδιαμαρτύρητα λίγο απ'όλα. Αλλά αυτό δεν το κάνει να στέκεται ανταγωνιστικά στην κατηγορία του, όταν δεν έχει τίποτα απολύτως να επιδείξει, εκτός της αξιοπιστίας. Ειδικά από τη στιγμή που το παραμύθι περί αδιαμφισβήτητης αξιοπιστίας Honda (και Ιαπωνίας γενικότερα) τείνει προς το τέλος του, αν δεν έχει φτάσει ήδη.
    Life begins at 45°.

  14. #764
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Τώρα βάζεις και την χρυσή μετριότητα που ακούει στο όνομα tdm900 στην συζήτηση και Ζ-1000. ΑΠ ότι κατάλαβα κινείσαι στο Μ.Ο. των Ελλήνων χρηστών διτρόχων αλλά αυτό απέχει από την αντίληψη του φίξερ αλλά ακόμα και την δικιά μου.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #765
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Με αποκάλεσες φίξερ;!
    Life begins at 45°.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •