Page 67 of 71 FirstFirst ... 17576566676869 ... LastLast
Results 991 to 1,005 of 1054

Thread: MOTOSAKO

  1. #991
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    ποιός ήταν ο γνωστός οδηγός στην συμμορεία με τις μοτοσυκλέτες;
    Ναι, πρωτοθέμα, αλλά τι να κάνω.

    http://www.protothema.gr/greece/arti...e-katastimata/

    Καλό ψόφο στα αρχίδια.
    Life begins at 45°.

  2. #992
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    αχα.οκ.
    σε άλλα νέα εκεί που χαζεύω τις νέες τιμές εδώ πάνω...πήρε το μάτι μου για moto guzzi v7 III σε τιμή παραπλήσια με το versys και το ΜΤ07...σκατά στον καπιταλισμό.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  3. #993
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Έκανα αυτή τη διαδρομή (περίπου) το ΣΚ:

    Spoiler


    Spoiler


    1200 χλμ, κυρίως επαρχιακό, ορεινό οδικό δίκτυο. Ατελείωτο στροφιλίκι. Πανέμορφα τοπία. Bροχή και ομίχλη, που δε σου επέτρεπαν να δεις στα 5 μέτρα. Οργασμοί μέχρι αυτή τη στιγμή.



    Bonus:
    Spoiler
    Life begins at 45°.

  4. #994
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Φχαριστήθηκες την παλιά εθνική απο Ιτέα/Γαλαξίδι/Άσπρα Σπίτια κλπ? Ανέβηκες απο Αγία Άννα (Κούκουρα) μέσα στα έλατα και στο χαμό? Την είχα κάνει αυτή τη διαδρομή (αλλά απο την άλλη πλευρά, παλιά Εθνική γύρω γύρω τον Κορινθιακό, πέρασμα απέναντι απο Άγιο Νικόλαο και γυρισμό απο Ρίο προς Αθήνα) το 2008, όταν είχα πρωτοπάρει το Sportsterάκι. Αλλά Αγία Άννα ήταν αγαπημένη διαδρομή όσο έμενα Θήβα παλιότερα.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  5. #995
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Ωραίος. καλή βόλτα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #996
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Τα καλύτερα (στριφτερά) σημεία, που μου έρχονται αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, ήταν λίγο πριν την Αμφιλοχία, τα τελευταία χιλιόμετρα πριν το Λιδωρίκι και το "πιστάκι" της Δεσφίνας. Αλλά σαν τοπία, Ελάτη και β. Τζουμέρκα, ντυμένα στα φθινοπωρινά τους, ήταν άλλο πράγμα.

    Θα επανέλθω με βιντεάκι, αν υποσχεθεί ο Αρτ να μη φωνάξει τους μπάτσους.
    Life begins at 45°.

  7. #997
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    πολυ twin peaks η φωτο γουσταρω!

    Να σου πω τι λαστιχα εχεις; Στη βροχη λεγανε η πηγαινες σιγα σιγα; Γενικα τι ταχυτητες πας στους επαρχιακους;
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  8. #998
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    BT023, αλλά είναι κατασκευής προ 3ετίας, ήταν στο μηχανάκι από το εργοστάσιο. Έχουν δουλέψει 15 μήνες, φυσικά, όσο έχω το μηχανάκι. Είναι sport touring, με πυκνή αυλάκωση, οπότε κρατάνε πολύ καλά στη βροχή. Δε με τρόμαξαν πουθενά. Και ανέβηκα έως 1940 μέτρα υψόμετρο, με αυτή τη βροχή και ομίχλη. Γενικά, είμαι πολύ συντηρητικός στο βρεγμένο, αλλά σε σημεία οδήγησα αρκετά σβέλτα για τις συνθήκες, θεωρώ. Θα δείξει το βίντεο, δεν το έχω δει ακόμα. Έχω 4 ώρες βίντεο σχεδόν, θέλει γερό editing.

    Γενικά απολαμβάνω τη γρήγορη οδήγηση και το στρίψιμο, οπότε πηγαίνω όσο μπορώ να πάω, χωρίς να καρφωθώ σε καμιά μπαριέρα. Δεν είμαι και ο υπεργρήγορος, επιπέδου Rossi, δεν είμαι και αργός. Τα λάστιχα αυτά δε λειτουργούν πολύ καλά στο όριο, οπότε δεν πιέζω πάρα πολύ. Αρκετά ώστε να το απολαμβάνω.
    Life begins at 45°.

  9. #999
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Μοτοσυκλέτα της χρονιάς για το 2017 Harley-Davidson Milwaukee-Eight Touring Family από το περιοδικό Riders Magazine

    Η άποψη μου για τις λίστες και τα τοπ των περιοδικών είναι γνωστή, απλά αυτό δείχνει και μια τάση προς πολλές κατευθύνσεις
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #1000
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Μπράβο Blitz ωραίος.
    Στείλε βιντεάκι να σου πούμε πού πέρασες το όριο και πού πάτησες διπλή διαχωριστική γραμμή.

    Κοιλιά αν δε σε κάνει κόπο πες και τα κριτήρια, που υπερτερεί σύμφωνα με το άρθρο και ψηφίστηκε ως μοτοσυκλέτα της χρονιάς.

    entit,
    Δε βλέπω τον λόγο να υπάρξει μία τάση προς κάπου. Τάση προώθησης, ενδιαφέοντος κτλ της χάρλει; του τρόπου οδήγησης; Δεν καταλαβαίνω. Αν βγάλεις καλό εργαλείο θα βραβευτείς πιστεύω ανεξάρτητα ποια εταιρεία είσαι και που οδηγείται μια μηχανή, στο δρόμο στο χώμα ή στο χωράφι (χοχοχο δεν άντεξα, να με συμπαθάς
    Last edited by Λασπόνερα; 02-10-2017 at 09:46.

  11. #1001
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Κοιλιά αν δε σε κάνει κόπο πες και τα κριτήρια, που υπερτερεί σύμφωνα με το άρθρο και ψηφίστηκε ως μοτοσυκλέτα της χρονιάς.

    entit,
    Δε βλέπω τον λόγο να υπάρξει μία τάση προς κάπου. Τάση προώθησης, ενδιαφέοντος κτλ της χάρλει; του τρόπου οδήγησης; Δεν καταλαβαίνω. Αν βγάλεις καλό εργαλείο θα βραβευτείς πιστεύω ανεξάρτητα ποια εταιρεία είσαι και που οδηγείται μια μηχανή, στο δρόμο στο χώμα ή στο χωράφι (χοχοχο δεν άντεξα, να με συμπαθάς
    Ε καλά τώρα, αμερικανικό περιοδικό. Μιλάμε για τη χώρα που επί χρόνια νομοθετούσε και φορολογούσε για να μποϊκοτάρει τις πωλήσεις εισαγόμενων μοτοσικλετών και να προωθήσει την αγαπημένη τους Χάρλεϊ, που δεν πουλούσε ούτε μπρελόκ. Είναι όντως κάπως αστείο να βγαίνει "καλύτερη μοτοσικλέτα" μια μοτοσικλέτα πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων. Είναι σαν να βγάζεις "μοτοσικλέτα της χρονιάς" το H2 ξέρω γω ή το 1299 Panigale...

    Σε παρόμοια, αλλά πιο ουσιώδη, νέα, το γερμανικό Motorrad δημοσίευσε το καθιερωμένο ετήσιο strip down test του. Εξονυχιστικό τεστ αντοχής και αξιοπιστίας, όπου τα μηχανάκια δουλεύουν καθημερινά για 50.000 χλμ. και σημειώνονται οι καταναλώσεις καυσίμου, λαδιού και οτιδήποτε μη φυσιολογικό. Μετά μετρούν συμπίεση, δύναμη και ροπή. Επιπλέον ελέγχουν ξανά την απόδοση και τη συμπεριφορά της μοτοσικλέτας στην πίστα. Στο τέλος, ανοίγεται το μοτέρ και ελέγχουν τα πάντα για φθορές, ανοχές κτλ. Επιπλέον επισκέψεις στο συνεργείο κοστίζουν έναν πόντο. Σπασμένος κινητήρας κοστίζει 5 πόντους. Οι πρώτες 10 θέσεις έχουν ως εξής:

    1: Yamaha MT-07 ABS (87/100)
    2: BMW R 1200 R (86/100)
    -: Honda CBR 600 F (86/100)
    4: Harley-Davidson Road King (85/100)
    -: Honda NC 700 S (85/100)
    6: Yamaha XJ6 Diversion (84/100)
    -: Suzuki V-Strom 1000 ABS (84/100)
    8: Triumph Tiger 800 XC (83/100)
    9: Yamaha MT-09 ABS (81/100)
    10: Honda Crosstourer (80/100)

    Εντυπωσιακή εμφάνιση Χάρλεϊ και μπεμβέ μέσα στη 10άδα. 3 Yamaha, 3 Honda, 7 γιαπωνέζικα συνολικά, αλλά αυτό δεν είναι έκπληξη. Αυτό που ΕΙΝΑΙ έκπληξη όμως είναι ότι το ΜΤ είναι πρώτο, πάνω ακόμα κι από το ψόφιο, κατασκευασμένο μόνο για οικονομία και αξιοπιστία, με μοτέρ αυτοκινήτου, NC 700.

    Και τα υπόλοιπα:

    Spoiler
    11. Suzuki GSX-S 1000 F
    12. Honda CBF 1000
    -. Suzuki Bandit 1250 S
    -. Suzuki Gladius
    -. Yamaha XT 1200 Z Super Ténéré
    -. Triumph Sprint ST
    17. BMW K 1200 S.
    -. Kawasaki ER-6f
    19. Triumph Trophy SE
    -. Yamaha YZF-R1
    21. KTM 1290 Super Duke R
    22. Ducati Multistrada 1200 S
    -. KTM 1190 Adventure
    24. Suzuki GSX-R 1000
    25. BMW F 800 S
    -. BMW R 1200 GS (water-cooled)
    -. Honda Fireblade
    -. Victoryhammer S
    29. Kawasaki ZX-10R
    -. Triumph Daytona 675
    -. Yamaha XT 660 X
    32. BMW R 1200 GS (air-cooled)
    -. BMW S 1000 RR
    -. Kawasaki ZZR 1400
    35. Triumph Thunderbird
    36. Aprilia RSV4 R
    -. KTM 690 SM
    38. Kawasaki Z 1000 ABS
    39. Buell Lightning XB125
    40. KTM 950 Adventure
    41. Suzuki Intruder M 1800 R
    42. BMW K 1300 GT
    43. Ducati 1199 Panigale
    44. Ducati 1098
    45. KTM 1190 RC 8
    Last edited by BLiTzER; 02-10-2017 at 10:58.
    Life begins at 45°.

  12. #1002
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Μπράβο Blitz ωραίος.
    Στείλε βιντεάκι να σου πούμε πού πέρασες το όριο και πού πάτησες διπλή διαχωριστική γραμμή.

    Κοιλιά αν δε σε κάνει κόπο πες και τα κριτήρια, που υπερτερεί σύμφωνα με το άρθρο και ψηφίστηκε ως μοτοσυκλέτα της χρονιάς.

    entit,
    Δε βλέπω τον λόγο να υπάρξει μία τάση προς κάπου. Τάση προώθησης, ενδιαφέοντος κτλ της χάρλει; του τρόπου οδήγησης; Δεν καταλαβαίνω. Αν βγάλεις καλό εργαλείο θα βραβευτείς πιστεύω ανεξάρτητα ποια εταιρεία είσαι και που οδηγείται μια μηχανή, στο δρόμο στο χώμα ή στο χωράφι (χοχοχο δεν άντεξα, να με συμπαθάς
    Στάνταρ δεν ισχύει αυτό που λες, το χάιπ μια χαρά δουλειά κάνει.
    Η τάση που λέω δεν έχει να κάνει με το κοινό, αλλά με προσπάθεια της Harley να κατέβει από το καλάμι του "μύθου" και να παίξει με τους κανόνες της αγοράς.
    Και με καινοτομίες (για τα δεδομένα χάρλεϊ) αλλά και με φράγκα στο πραγματικό μαρκετινκ.
    Σαν οδηγός χάρλεϋ έχω βαρεθεί να βλέπω άτομα σε χάρλεϊ που νομίζουν ότι ζουν στο sons of anarchy , να γίνονται "αλήτρες" για μερικές ώρες αγοράζοντας σκισμένα τζινς, πατσις για το μπουφάν , τατουάζ με κινητήρες V κλπ.
    Για μένα πχ υπάρχει ένας τύπος, αρκετά μεγάλος σε ηλικία (φορτωμένος μεν ) που βάζει και παίζει τέρμα Διονυσίου στην Χάρλεϊ αλλά έχει οργώσει (και συνεχίζει να το κάνει) όλη την Ευρώπη με την μηχανή του, αυτός είναι για μένα ο αντιπροσωπευτικός οδηγός ή έστω αυτό που έχω στο μυαλό μου ως χαρλεά.
    Ε αυτό κάνει πλέον και η "μαμά χάρλεϊ " θέλει να κάνει την μηχανή και το κοινό της τουρινκ και όχι "σκληρά αντράκια " που πούλαγε όλα αυτά τα χρόνια.
    Δεν ξέρω αν είμαι κατανοητός, λέω ότι αλλάζει προωθητική γραμμή το μαγαζί μετά από 1000 χρόνια
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #1003
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Το Μόττοραντ έχει βγάλει το Harley Davidson Road King μοτοσυκλέτα της χρονιάς, πάνω απο τη BMW πριν κάποια χρόνια (δεν θυμάμαι τη χρονιά) και η BMW έπαθε πλάκα. Επίσης, την ταρίφα για τις εισαγόμενες μοτοσυκλέτες την έβαλε ο Ρήγκαν, όταν έγινε η εξαγορά τη δεκαετία των 80'ς της HD απο την IMF απο τους εναπομείναντες μετόχους για να βοηθήσει τη Harley στην τοπική αγορά. Αντιστοίχως η Χάρλευ έχει ταρίφα στον υπόλοιπο κόσμο, λόγο χώρας και μεταφορικών. Το ότι δεν πουλούσε ούτε μπρελόκ τότε είναι αλήθεια, γιατί η IMF είχε γαμήσει την ποιότητα στις μοτοσυκλέτες, απο το assembly μέχρι τα υλικά που χρησιμοποιούσε για το χυτήριο.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  14. #1004
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Μια χαρά κατανοητός έγινες και επ' ουδενί δεν κατηγορώ κάποιον που οδηγάει Χάρλευ, άσχετα αν εγώ δε θα αγόραζα. Ο καθένας κάνει ό, τι θέλει.
    Απλά ρώτησα για τα κριτήρια γιατί αφ'ενός για εμένα για να ψηφίσω μια μοτοσυκλέτα σίγουρα παίζει ρόλο τί νέο τεχνολογικά προσφέρει, αλλά και πόσο ευχάριστη είναι στην οδήγηση και τί εύχαρίστηση και ηδονή σου προσφέρει. Πράγματα στα οποία πάσχει η Χάρλευ.
    Λατρεία μου μεγάλη κάποτε ήταν να καβαλάω ένα Husaberg FC600 και εντούρο και μοτάρντ. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά προσέφερε γκάβλες. Μη μου πεις για αξιοπιστία και σέρβις, άσε με...

    Οτι καινοτομεί για τα δεδομένα της φαίνεται τα τελευταία χρόνια αλλα΄απέχει παρασάγγας από το να θεωρηθεί για εμένα μοτοσυκλέτα που θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον.

    Μόνο Indian ρε μουνιά

    Βλιτζ, ταβέρνες πρότεινες;

  15. #1005
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Πολλές χώρες φορολογούν έξτρα τις Χάρλεϊ, κυρίως ασιατικές, αλλά όχι επειδή είναι Χάρλεϊ, επειδή έχουν κυβισμό φορτηγού. Και λογικό, εδώ που τα λέμε. Δε γίνεται να φορολογείς το ίδιο μοτοσικλέτες 300, 600 και 1.000 κυβικών και το ίδιο αυτές των 1.600-1.700. Ειδικά στις εν λόγω ασιατικές χώρες, που το 80% των "μοτοσικλετών" είναι 125cc (Ινδία, Ταϊλάνδη κτλ).

    Τα περιοδικά έχουν δύναμη. Ακόμα. Αρκετοί βασίζονται στα "καλύτερα" που βγάζουν κάθε χρόνο και τα θεωρούν ευαγγέλιο. Φυσικά, ξέρουμε ότι δεν έχουν καμία απολύτως αξία τέτοια "βραβεία", παίζονται συμφέροντα και λοιπές γνωστές ιστορίες. Πάρτε για παράδειγμα τον ελληνικό τύπο, διαβάστε δοκιμές μοντέλων και θα δείτε ότι συγκεκριμένες μάρκες, οι ίδιες που διαφημίζονται στις σελίδες τους, εντελώς τυχαία, δεν κακολογούνται ποτέ.

    Η Χάρλεϊ θα αναγκαστεί να έρθει πιο κοντά στον ιαπωνικό/ευρωπαϊκό ανταγωνισμό, αν θέλει να έχει πωλήσεις. Και να αλλάξει την απαρχαιωμένη τεχνολογία κινητήρων της. Όπως η μπεμβέ έχει σήμα κατατεθέν τον μπόξερ κινητήρα και τα τελελέβερ, παραλέβερ, αρχιδολέβερ, αλλά όταν χρειάστηκε να βγάλει μια σοβαρή, αξιόλογη SS μοτοσικλέτα, τα ξέχασε όλα και αντέγραψε την Ιαπωνία μέχρι την τελευταία βίδα. Και, φυσικά, οι αγωνιστικές μοτοσικλέτες της δε χρησιμοποιούν τίποτα από τα παραπάνω, γιατί δε θα πήγαιναν πουθενά. Απλά η Χάρλεϊ τιμά την παράδοση ακόμα. Αλλά χρήμα > παράδοση.

    Τι ταβέρνες;!
    Last edited by BLiTzER; 02-10-2017 at 10:41.
    Life begins at 45°.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •